Лятна студена супа по берсински

21 юни 2010 00:16   9065 прочита
Лятната студена супа на Укалски от Берсин
Лятната студена супа на Укалски от Берсин


Лятната студена супа на Укалски от Берсин

Продукти: 1 гл. чесън, оцет, вода, люти чушки, няколко сушени чушки, сол

Начин на приготвянето: В два литра вода се слагат разварените предварително в около 200 мл вода сухи чушки, към които са добавени нарязаните на ситно люти чушки. Прибавя се накълцаният чесън и се подсолява на вкус. По желание старият чесън може да се замести с няколко стръка пресен.

Тази супа разхлажда много добре в летните жеги, а е и чудесно мезе за прочутата кюстендилска черешова ракия.

Сухи чушки с боб - Спасена Валевичарска

Продукти: 12 сухи чушки, 1 каф. чашка ориз, половин кг сварен боб, 1 морков, 1 главичка стар лук или връзка пресен, червен пипер, чубрица, джоджен и сол.

Начин на приготвяне: В тиган с малко олио на дъното се запържват в следната последователност - лукът и морковът, нарязани на ситно, добавя се оризът и всичко се пържи, докато оризът стане прозрачен. Към сместа се прибавят свареният боб и всички подправки. Най-накрая всичко се нарежда в глинен гювеч и се запича.

Баницата със сирене на Милан Милушев

Продукти: 1 пакет готови кори за баница, 300 г. сирене, 4 яйца, 3 с. л. кисело мляко, 2 с. л. брашно, 1 к. ч. олио, 1 к.л. сода за хляб, сол.

Начин на приготвяне: Сиренето се натрошава, добавят се яйцата, киселото мляко, содата, разбърква се и се слага брашното, разбърква се. Корите се редят по 2 набрани, поръсват се с олио и от плънката. Най-отгоре завършваме с кора. С остър нож разрязваме, заливаме с чаша лимонада, в която е разбито едно яйце, и печем на 200 градуса до зачервяване.

Пелмени/равиоли - Галина Абрашева

За 7-8 порции: Най-напред се приготвя плънката. 500 г готова кайма (смес свинско и телешко) се размесва с 1 глава настърган лук и 1 средно голям настърган на най-ситното ренде морков. Сместа се подправя с джинджифил, черен и бял пипер и малко мащерка (ама наистина малко, защото иначе ароматът й ще се натрапва). Каймата се покрива с фолио и се оставя в хладилника да отлежи.

Замесва се тесто. В дълбок съд се сипва 1 ч.ч. хладка вода, добавят се 1 яйце, 1/2 ч.л. сол, 1 ч.л. олио, 2-3 капки оцет, 1 връзка ситно нарязан копър. Към течната смес се пресява брашно, така че да се получи твърдо тесто. Тестото се покрива с кърпа и се оставя да отпочине на стайна температура 20 мин. След това от него се оформят ?фитилчета? (или кренвиршчета), които се нарязват на парченца. От тях се оформят топченца колкото малък орех, които се овалват в брашно. Топченцата се сплескват на питка, а питките се изтеглят на малки кръгли кори.

Върху всяка кора се слага по 1/2 ч.л. плънка. Питката се прегъва наполовина и краищата й се защипват. За да не се разтворят при варенето/пърженето пелмените, се прави бордюрче. Едното ръбче на пелмена (там, където е защипано) се подгъва и се защипва силно (за по-ясен релеф). Така се защипва до края. В края остава нещо като опашчица, то се подгъва назад. Оформените пелмени се нареждат върху тава или дъска, поръсена с брашно. Варят се в подсолена кипяща вода. Изваждат се с решетеста лъжица малко след като изплуват. Поднасят се веднага със сметана, горчица, доматено пюре, масло, хрян, оцет или майонеза. Ако ще се замразяват, се нареждат върху дъска, която се слага в камерата или фризера, докато се втвърдят достатъчно, така че да не слепват. Слагат се в плик и се съхраняват доста време. Варят се, без да се размразяват.


Още за: рецепта   супа   кулинария   Още от: Отблизо

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар