Липсват анестезиолози, само 6 работят в трите хирургични отделения в града, заплатата е 700 лв., а тук са най-тежките случаи от Пиринско

29 декември 2009 00:20   1 коментар   51198 прочита
д-р Христо Юруков
д-р Христо Юруков


д-р Христо Юруков

Завеждащият реанимация в МБАЛ - Благоевград д-р Христо Юруков

- Д-р Юруков, вече 3-ти месец сте изправен пред проблема с липса на анестезиолози в реанимация?

- Да, така е, работещите сме на разположение 24 часа в денонощието и този проблем е много сериозен, тъй като към този момент няма лекари, желаещи да започнат работа тук. Отговорностите пред работещите в реанимационните отделения са много, затова и желаещите за това тежко звено са малко, а заплащането - ниско. В Благоевград в момента има само 6-има действащи анестезиолози: д-р Цветанка Китанова, д-р Веселин Славков, д-р Ели Марценкова, д-р Любомир Димитров, д-р Дамянова, която е в пенсионна възраст, и аз, и три хирургични отделения - в онкологичния диспансер, частната болница “Пулс” и тук. Конкурентните лечебни заведения предложиха по-добро заплащане и това доведе до оголването от страна на кадри на реанимация в областната болница. За съжаление в близките 4-5 години няма и желаещи да специализират тази тежка специалност - анестезиология.

- Каква заплата получават лекарите в реанимация?

- Стартовата заплата е 630 лв. за лекар без специалност и 700 лв. - за специалист. Това са абсолютно недостатъчни пари. За разлика от нашите колеги с други специалности, които работят в болничната и доболничната помощ едновременно, ние не можем да изнесем нашия труд и знания извън болничното заведение в специализирани практики за доболнична помощ. Анестезиолозите непрекъснато сме или в отделението, или в операционните зали. Необходимостта от отделения по реанимация в цялата страна е много голяма и това го показа голямата грипна вълна преди дни в цялата страна. Стана видно, че няма достатъчно оборудване с респиратори, монитори за наблюдение на жизнените показатели на всеки пациент и други.

- Колко тежко болни лекувахте в реанимация по време на грипната епидемия?

- С тежки пневмонии с остра дихателна недостатъчност през изминалите 2 месеца са приети 22-ма пациенти. При 3-ма беше доказан новият грипен щам AH1N1, останалите са с усложнения на вирусната инфекция. Една част от тях се повлияха консервативно, по-тежките случаи бяха поставени на апаратна вентилация. 270 са приетите за изминалото шестмесечие. И тук е важно да уточня, че при нас постъпват тежко болни от целия регион. Реанимацията е най-модерната на територията на областта, оборудвана е с необходимата апаратура - 2 респиратора за дихателна недостатъчност, нов апрат за кръвно-газов анализ, 7 пациентски монитора за контрол на основните жизнени показатели - дихателна честота, сърдечна честота, измерване на кръвното налягане, температура и други.

- Д-р Юруков, Вие провеждате и лечение на малки деца, защо не ги премествате в София?

- В България в момента има само две детски реанимации, едната е в III градска болница и е към Сърдечносъдовия център, другата е в “Пирогов”, към детска хирургия. Допреди 3 години тежко болните с дихателна недостатъчност се лекуваха в столицата, в така наречения Дихателен център в Медицинска академия, който бе закрит от проф. д-р Р. Гайдарски. Всяка една от областните болници като самостоятелна финансова единица бе задължена да изгради собствена реанимация. Превеждането на болен в София става само по медицински показания.

- Колко лекари обслужват лежащо болните в реанимация?

- В отделението сега работим 3-ма специалисти: аз, д-р Любомир Димитров и д-р Хр. Коларов, обучаваме и специализантката

д-р Биляна Симонска, младият колега д-р Борислав Стоянчов за съжаление отсъства в отпуск по болест. 15 медицински сестри се грижат за тежко болните, които са под непрекъснато лекарско наблюдение. В момента в отделението се лекуват 7 тежко болни, от тях 3-ма са в кома. Преди дни приехме 52-годишна жена, която е открита изпаднала в кома, установен бе мозъчен оток, без да е причинен от травма.

Едновременно с лекарите даваме анестезия при спешни и планови операции в хирургия, урология, ортопедия, родилен сектор, гинекология и УНГ.

- Д-р Юруков, Вие сте член на партия ГЕРБ, как ще коментирате това, че в борда на директорите не бе включен нито един ваш активист?

1 коментар
29 Декември 2009 09:37 | вирус
Оценка:
0
 (
20
 гласа)

БКП отново води партизанска борба. Направи си и "нелегално" правителство - т.нар. "правителство в сянка". Принципа на партизанската борба е да се води с всички средства на всички възможни места. Болницата в Благоевград се управлява не от бивши, а настоящи политкомисари докторките Чакалска и Гнутова. Какво друго очакват и медицинските работници, и гражданите освен САБОТАЖ ?!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар