Кризата удари здраво бранша, колегите обявиха нулева година, сведоха персонала си до по 5-6 души, лозарите ще продават на безценица
Собственикът на благоевградската винарна “Вини Бошкилов” Николай Бошкилов
- Г-н Бошкилов, станаха ли готови за бране винените сортове?
- Да, преди два дни започнахме мерлото. От винените сортове то първо стига технологичната си зрялост. Захарността му тази есен е 25-26 процента и е отлично. След около седмица ще стане готов за гроздобер и сортът “Каберне”, последен остава “Мелник 55”. Всяка година това е последователността на обирането, което започва приблизително 3 седмици след като станат готови белите винени сортове.
- Какъв е тазгодишният добив от 1 дка?
- В Санданско-Петричкия регион, където са и моите 230 дка, е малко по-добър от миналогодишния - около 1000 кг от декар. Всъщност все още сме в самото начало на гроздобера и не могат да се посочат точни цифри, но ще е там някъде.
В БЛАГОЕВГРАД КОЛЕГИТЕ ОПРАВДАВАТ МНОГО
ПО-СЛАБИТЕ СИ ДОБИВИ С НЯКАКВИ КИСЕЛИННИ ДЪЖДОВЕ,
които били превалели, но аз такива не видях. Всичко си е до растителната защита, тоест до пръсканията. Годишно те са между 4 и 6, аз направих 4 и съм доволен от резултата.
- Не може май да се угоди на вас, лозарите - дъждовете или са ви много, или са малко. Какво количество дъжд е оптималното за добър добив?
- Дъждът е нож с две остриета. От една страна, той е добър за водозапасяването и вегетацията, от друга страна, при неправилен разчет на растителната защита нанася сериозни поражения с двете най-разпространени болести по лозята - маната и брашнестата мана. Това са гъбични заболявания, за които влагата и температурата са истински рай. Затова решението е едно - пръскане със системни препарати. Тази година имаше доста чести превалявания и ако някои лозари са решили да спестят от препарати, разбирам защо не са доволни от крайния резултат.
- Удари ли кризата и лозарския сектор?
- Много сериозно, при това не само лозарския, но и винарския. Банките спряха да дават кредити, а
АКО НЯМА СОБСТВЕНИ ЛОЗЯ, НА
ВИНОПРОИЗВОДИТЕЛЯ СА МУ НЕОБХОДИМИ
СЕРИОЗНИ СВЕЖИ ПАРИ, ЗА ДА КУПИ ГРОЗДЕТО.
Затова сега лозарите са изправени пред изключително сериозен проблем - няма кой да им изкупи продукцията. Поради липса на пари голяма част от колегите обявиха нулева година, тоест няма да слагат вино тази есен, а ще продават само продукцията от предишните години. Да, но и реализацията се оказа голям проблем. Избите са пълни с вино, но кризата сви изключително много външните пазари. Много е трудно. Затова предполагам, че винарните без собствени лозя са доста притеснени. Чувам, че
ВЕЧЕ СА СЪКРАТИЛИ ПЕРСОНАЛА,
оставили са по 5-6 човека да им наглеждат избите, и толкова.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.