Костадин Паскалев: Изпълних повече, отколкото обещах преди 4 г.
На 29 юли т.г. К. Паскалев откри Дом за стари хора в благоевградския кв. “Струмско”
- Г-н Паскалев мандатът Ви като кмет на Благоевград свършва и не се кандидатирате отново. Какво направихте за 4 години и какво не успяхте?
- С моя екип направихме нещо изключително важно - показахме, че ангажиментите, които се поемат в политиката, могат да бъдат изпълнени при управлението. За съжаление, мисля, че това е едно изключение от общоприетата практика в България - по време на избори обикновено се обещава едно, а после се върши друго. При нас стана точно обратното.
- Смятате, че сте направили прецедент?
- Да, смятам категорично, че това е прецедент, обещахме нещо - изпълнихме повече. Успяхме да обединим всички видове ресурси - европейски фондове, национални и общински средства, бизнесът се включи в тази дейност. Резултатът се вижда от всички: изцяло реновирана образователна инфраструктура, в момента по енергийна ефективност завършваме последните обекти - училища, детски ясли и детски градини. Реновирахме 80% от първокласната общинската пътна инфраструктура, 20% от междуселищните пътища - пътя Церово-Марулево, Зелен дол-Българчево, 50% от пътя за Бодрост, за който премиерът Бойко Борисов обеща съдействие, което така и не получихме.
Справихме се и с културната инфраструктура, като комбинирахме финансиране от европейски и национални фондове, успяхме да реализираме и пълна реконструкция и модернизация на социалната инфраструктура в общината, така реализирахме новия дом за стари хора в "Струмско". Сериозна крачка реализирахме и в подобряване на зелената система на града, показахме как може да се работи - запазихме общинската фирма за чистота "Биострой", увеличихме заетостта и сега смятам, че градът изглежда прилично. Иска ми се повече, но докато не се възстанови поливната система в общината, това няма да е възможно.
Изключително важно постижение, което е следствие от направеното, е, че се промени отношението на гражданите към жизнената среда, те сами започнаха да се включват в подобряването й, като виждат усилията на общината да живеят по-удобно. Градската градина, Бачиново, Ловният дом, двата нови парка в "Струмско" вече дават съвсем различни възможности на хората за почивка и разходка.
- Какво не успяхте да направите?
- Не успяхме да реализираме почивната зона на мястото на бившата казарма. Ако бяхме успели да обединим тази зона с АУБ, щеше да се постигне една изключително нова градска среда, която да превърне града в истински зелен оазис. Другото, което не успяхме, е да реконструираме булевард "Св. Димитър Солунски" и улица "Славянска", това са важни комуникации в града, които щяха да му дадат съвсем ново лице.
Голяма болка ми е, че на последната сесия на настоящия ОбС не успяхме да направим нищо по отношение създаването на градска галерия "Стоян Сотиров" и музей на националноосвободителните борби на българите в Македония. Незавършени останаха и идеите за развитие на културно-историческото наследство на Благоевград - тракийските гробници, стражевата кула от Критско-Микенската култура, късноантичната крепост край Зелен дол, средновековния замък в Дъбрава... Това са неща, които в комплекс биха отворили възможност за развитие на един нов бизнес в Благоевград.
За жалост, политическото противопоставяне и некадърността в част от ресорните министерства не ни позволиха да осигурим средства по еврофондовете и да развием идеите си. Стига се до такива абсурди един заместник-министър на културата да казва: Аз на този комунист пари няма да му дам, което само показва, че такъв човек не бива да е заместник-министър на културата.
- Кого визирате?
- Чобанов се казва...
- Какво оставяте на следващия кмет на Благоевград?
- През оставащия месец и половина до края на мандата ще успеем да запазим финансовата стабилност на общината, да осигурим сериозен финансов ресурс за реализация на проектите в следващия мандат - канализационния колектор в "Еленово", пречиствателната станция за отпадни води в "Струмско" - II етап в обем около 19 млн. лв., 4 800 000 лв. за енергийна ефективност на започнатите проекти, подготвените проекти по програма "Техническа помощ" - напорен водоем в Изгрев, плюс подмяна на "ВиК" инфраструктурата в ЦГЧ, Европейския информационен център, по който в момента се работи, и пр. Оставяме на следващото управление изработени проекти в огромен обем, за разлика от това, което аз заварих в общината, когато встъпих в мандата.
- Какво заварихте?
- Заключен кабинет, никакви проекти. Ние ще посрещнем с достойнство следващия кмет на общината и следващия ОбС.
- Сега, в края на едно изключително сухо лято, отново излиза на дневен ред водният проблем на Благоевград, трябва ли да се строи язовир "Ракочевица"?
- Смятам, че управлението на "ВиК" сектора не трябва да се запазва по сегашния начин. Не е панацея, но едно от решенията е да се създаде общинско дружество, което да се занимава с проблемите на "ВиК" инфраструктурата. Ако сега се разходите из града, ще видите огромни дупки по уличните платна, плод на дейността на "ВиК" и на безотговорното им отношение към града. А за "Ракочевица" съм категоричен, че е абсурден проект, който не трябва да се реализира.
Това е мнението и на националния експертен съвет, които ми заявиха категорично, че след платените около 500 000 лв. за проектиране този проект няма кой да го одобри поради простата причина, че стената е равна по обем на водното количество, което ще се съдържа в язовира. Трябва да се намери алтернатива и тя, според мен, е в изграждането на малък язовир, който да се разположи в района на Ковачица.
- След приватизацията на "Благоевград-БТ" АД ще паднат ли отчисленията за местния бюджет и как това ще се отрази на финансовата стабилност на общината?
- Нищо няма да спадне за местния бюджет, но тази сделка е престъпна от гледна точка на интереса на гражданите и на селскостопанските производители. Не може онова, за което се продава фирмата, да е едва 1/3 от активите, без производствените мощности. Това е безобразие, което може да се сравни само с продажбата на БГА "Балкан". Управляващите ще си понесат отговорността. Приходите в общинския бюджет след приватизацията няма да намалеят, те са около 250 000 лв. от местни данъци и такси и няма начин да не продължат да ги плащат и следващите собственици.
- Какъв, според Вас, е основният проблем на сегашното управление на държавата?
- Заменянето на истинските проблеми с празно говорене. И това ще изиграе много лоша шега на българските граждани. Ако продължават да се доверяват на мъжкарско-мутренския подход в държавното управление, нещата в държавата ще се задълбочат, и то много тежко. За мен много важно в момента е доколко кандидатите за кметове и за общински съветници си дават сметка какво предстои за общината оттук нататък. Защото мисля, че са много малко онези, до съзнанието на които стига истинската проблематика.
- Опряхме до философията на кметуването, след два мандата и половина каква е Вашата?
- Първо, трябва да имаш ясна визия какво искаш да направиш в града. Благоевград има нужда от добра градска среда и добри условия за живот, това са задължителни неща. След това трябва да има добри условия за правене на бизнес и трето, да има перспективен поглед за развитие на новия бизнес, да търси стратегически инвеститори за реализация на производства и различни направления от икономиката. И за да се реализира всичко това, кметът и екипът му трябва да имат много сериозна воля и мотивация да го направят.
Ако погледнете как е конструиран екипът на Общинска администрация, ще забележите, че той не е съставен от хора с еднакви политически убеждения, но със сигурност всеки от тях има в себе си изграден подход на коректност в работата, почтеност в поведението си и огромна отговорност към онова, с което се занимава.
Давам си сметка, че има много недоволни граждани, но нека всеки да си да помисли, че така, както иска да постигне максималното за себе си и за семейството си, така и общинското ръководство иска да постигне максималното за общината. Само че всеки и в личния си живот, и на общественото поприще може да постигне толкова, колкото е възможно, независимо от желанията ни. Ако съжалявам за нещо, то е за пропуснатите възможности.
- Защо не се кандидатирахте за нов мандат?
- Когато рутината започне да пречи, когато знанията и опитът започват да те правят нетърпелив към хората, с които работиш, и с гражданите, това означава, че ти е време да се оттеглиш. Отнасям казаното към себе си. Оценявам, че знанията ми в момента ми позволяват да си върша перфектно работата като кмет на Благоевград, но същевременно не ми позволяват да стоя безразличен пред безумията, които се случват в държавата. Например празното говорене за магистрала "Струма", където има проект само за един участък, няма даже проведени отчуждения, а да се говори за първа копка е просто безумие. Сто пъти предложих да седнем в МРРБ и да се разберем къде минава трасето на магистралата в участъка край Благоевград - пълно мълчание.
Писма писах на предишното правителство, и на настоящото - никаква реакция. Не се прави така. Ако искаш да постигнеш някакъв успех, ще събираш всеки ден управленския си екип по даден проект и ще търсиш отговорност за свършената работа всеки ден, както правя аз. Трябва да си отговорен към това, което правиш. Не може с един гол популизъм, с една риторика, която много прилича на ранния Хитлер, да се опитваш да правиш управление на държавата. Няма такъв филм.
- Как работехте с ОбС?
- Независимо от всички проблеми, които съм имал в ОбС, това противопоставяне за мен лично беше полезно - държеше ме на нокти. Това, което ме е ядосвало обаче, е когато противопоставянето е било неконструктивно и е създало предпоставки да не се реализира нещо полезно за града. Спомнете си кредита, който договорихме с ЕБВР за "ВиК" - той бе половината от това, което ни трябваше за реконструкцията на бул. "Св. Димитър Солунски". Впоследствие водихме втори преговори заедно с ръководството на "ВиК" и МРРБ за съкращаване на кредита наполовина. И какво стана в крайна сметка - "ВиК" плати над 1 млн. лв. печалба, вместо тези пари да бъдат вложени на територията на община Благоевград.
На кого беше нужно това. Това е въпросът. Политическото противопоставяне е полезно, то е част от демокрацията, в ОбС трябва да има скандали и разправии, но те трябва да са насочени към конкретна цел - не да унижиш някого, а да реализираш проект. А много често в ОбС стигахме до пълна цигания.
- Тръгва официалната предизборна кампания, какви са рисковете пред бъдещото управление на Благоевград?
- Много се надявам, че няма да се приложи методът "Разлог" от междинния вот преди две години за печелене на избори. Настоящото правителство и ГЕРБ носят пряка отговорност за онова, което се случи в Разлог. И тук не става въпрос дали ще спечели или загуби ГЕРБ, БСП или някой друг. Става въпрос за това, че се накърняват основни демократични принципи и ценности, отвоювани в продължение на 20 г.
Да проснеш собственик на фирма пред работниците му и да му кажеш, че ако утре не осигури 200 гласа за ГЕРБ ще бъдат пометени, санкционирани... да затваряш в кабинети кметовете на села и т.н... Ако това се случи и в Благоевград... това означава тежък натиск за печелене на изборите. Затова категорично смятам, че в момента ГЕРБ е противник на демократичното развитие на държавата. И това не е лично отношение към кандидатите в Благоевград, напротив, аз имам перфектни отношения с всеки един от тях. Но тази политика няма място в България.
- Изненадахте ли се от кандидатурата на Росен Плевнелиев за президент?
- Не, не ме изненада. Мисля, че ГЕРБ са длъжни да търсят човешко лице, което бе опорочено с обявяването на кандидатурата на Росен Плевнелиев от Бойко Борисов. Аз те пускам да си президент 5 г., пък после аз ще стана. Росен Плевнелиев да не е кукла на конци, марионетка. Знаеш ли какъв е най-краткият виц: Росен Плевнелиев е избран за президент и е наложил вето на Бойко Борисов!
- С какво ще се занимавате след кметуването?
- С това, което умея, проекти...
Какво успяхме да направим за изминалите четири години:
Осигурихме финансова стабилност на общината;
Запазихме нивото на местните данъци и такси, рязко увеличихме събираемостта им;
Работихме целенасочено за създаване на модерна и европейска по стандарти жизнена среда в Благоевград;
Договорихме над 42 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ от структурните фондове на Европейския съюз. Община Благоевград е на 5-то място по реална усвояемост на европейски финанси сред 264-те български общини;
Спечелихме престижни награди, включително от правителства, които не са били толкова добронамерени. Сред тях са "Благоевград - най-добър град за живеене през 2010 г.", "Най активна община по оперативна програма "Регионално развитие" за 2010 г.", "Зелена община 2010".
Реновирахме изцяло образователната, културната и социална инфраструктура, изградихме нов дом за стари хора;
Реализирахме ясна жилищна политика за хората в неравностойно социално положение, осигурихме над 150 жилища за тях и изградихме нов общински жилищен блок, създадохме нова нормативна уредба за тази дейност;
Разкрихме нови социални услуги, разширихме обхвата на комплекса за социално обслужване;
Благоевград е втората община в България, която стартира общинска програма "Ин витро" за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми със средства от общинския бюджет. Програмата се изпълнява успешно от 2010 г.;
Открихме здравни кабинети във всички 36 общински детски заведения и училищата на Благоевград;
Запазихме общинските здравни диспансери, въпреки политическия натиск да бъдат унищожени, и смятам, че това беше изключително вярно решение на ОбС. Надявам се, че той ще продължи да ги подкрепя;
Изградихме нови паркове в кварталите "Струмско" и "Еленово", обновихме и осъвременихме парк Бачиново, възстановихме Ловен дом, работим по Розариума. Стимулирахме благоевградчани с минимална помощ от общината да озеленят около блоковите пространства;
Обновихме и усъвършенствахме водоснабдителната система, повишихме ефективността на управление на водния цикъл, намалихме разходите на вода във "ВиК" мрежите, като подменихме "ВиК" - инфраструктурата на над 30% от града и изградихме нова;
Ремонтирахме над 80% от първокласните улици в града, и 25% от общинските пътища;
Изградихме 4 кръгови кръстовища и въведохме европейски подход за облекчаване на трафика на автомобили;
Синя зона се явява ограничаваща днес, но се надявам следващия общински съвет да намери нейната стимулираща роля.
Променихме подхода в стопанисването на общинската собственост. Прекратихме практиката политически партии да консумират общинска собственост.
Въведохме ефективно действаща система за комплексна оценка на преподавателите в общинските училища, която трябва да се развие с помощта и на Регионалния инспекторат по образование. Две последователни ръководства на този инспекторат отказваха съдействие на общината, включително за комплексна оценка на директорите;
Създадохме нови форми за популяризиране на културния продукт на община Благоевград и нейните институции;
Реализирахме програма за ежегодно финансово подпомагане на спортните клубове, не с големи суми, но сериозни. За първи път. И се оказа, че тази система работи и тя е ефективна и гражданска и неправителствена;
Инвестирахме в спортната инфраструктура на общината;
Инвестирахме в инфраструктурата на съставните села.
Какво не успяхме да направим:
Не успяхме да направим парк от терена на казармата. Не успяхме. Надявам се следващият кмет и следващият Общински съвет да го направят.
Не успяхме да направим ул. "Димитър Солунски". Направете го! Това ще е лицето на града. Направете ул. "Славянска", важна е. Изключително важна е по отношение на ЮЗУ, на болницата и поликлиниката, на болница "Пулс".
Необходимо е кв. "Струмско" в частта му Старо Струмско да бъде изцяло асфалтиран. Както е необходимо следващият Общински съвет да влезе във второстепенните улици. При едно ефективно управление смятам, че могат да се постигнат и доста по-добри резултати.
Не успяхме да направим нещо за културно-историческото наследство на Благоевград, за което много ме боли. Стражевата кула от Критско-Микенската епоха, късно античната крепост на Зелен дол, средновековния замък на Дъбрава. Те би трябвало да представляват новия бизнес на Благоевград, част от туризма. Може би заедно със спортния туризъм, с културния туризъм, с конгресния туризъм.
Не успяхме да направим зала "22 септември". Невероятен е проектът за реконструкцията й. Запознайте се с него и го включете във вашите предизборни програми.
ЕГАТИ ЛЪЖЕЦА, А СЕГА ИСКА ДА ГО НАСЛЕДИ МЕЛЕЗОВ ЗА ДА МУ ПОКРИЕ ГАЩИТЕ. ДОБРЕ ЧЕ НЯМА ДА СПЕЧЕЛИ ТОВА ЛЕКЕ.
Браво г-н Паскалев и благодарим!
Изненадвам се от проекта за парк в бившите казарми. Странно ми е местоположението му. Еленово и Ален Мак са далеч.... ЩЦ е далеч..... само циганската махала е близо, индустриалната зона и 10-на семейни къщи ....но огромен парк за тях.....
То хубаво големи зелени площи.... ама нека са удобни за масата от хората
Та то хубаво
още ли дэржавните поръчки и възлаганията за изпълнение минават през брадчетка ти Биляна Паскалева ? нагъл измамник си, дано тоя от горе ви потърси сметка. при него червените ви пари не важат
Браво бре ашколсум Коце ефенди глей са и правилно да се предаде власта за да се довръше развитието на градо на Владко со екипниците му. Са кат са в ошамоко бивито ту другаре партийци со Вледе имате голем мегдан за работа и накраио Влддко Елезов кмет а останалете само да се вратат за фон на убавата гиздава благоевградска баница.... а за Корнелчето неревайте она си има занаят ама ние що ки прайем ки е интересно
Но съзнателно или не, пропуска някои неща.
Голяма част в предизборната му програма заемаше обещанието за нова болница.
Не казва нищо как и защо нищо не се случи по този въпрос.
Само така.
Напред и Нагоре.
А НА ИЗБОРИТЕ ДА ГИ ИЗМЕТЕМ ТЕЗИ БОКЛУЦИ.
ДА ГИ НАТИКАМЕ В ЪГЪЛА.
УСПЕХ НА ЛЕВИТЕ СИЛИ И ЛЕВИТЕ ЛИСТИ...
НА 20 ИЛИ 21. 09. 2011 Г. В ИНТЕРВЮ С РАДИО БЛАГОЕВГРАД, НА ВЪПРОСА НА ВОДЕЩЕТА ЗАЩО СЕ ДОПУСКА ПЕНСИОНЕРИ ДА РАБОТЯТ, ПРИ ТАЗИ ВИСОКА БЕЗРАБОТИЦА, ОТГОВОРА МУ БЕ, ЧЕ ТОВА БИЛИ "ДОБРИ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ". АМИ ДОБРИ СА КАТО СА НА ЕДНО И СЪЩО МЯСТО ПО 10, 20 А МОЖЕ И ПОВЕЧЕ ГОДИНИ. А МЛАДИТЕ И СЛЕД ЗАВЪРШВАНЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО ОСТАВАТ ДЪЛГИ ГОДИНИ БЕЗ РАБОТА, КАК ТОГАВА ДА СТАНАТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ?!?!?! КАК ДО ПРИДОБИЯТ ОПИТ И РУТИНА В РАБОТАТА СИ ТА И ТЕ ДА БЪДАТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ, ТОЛКОВА КОЛКОТО ТЕЗИ ПЕНСИОНЕРИ?!?!?!
И ТОВА СЕ ЧУВА ОТ УСТАТА НА ЕДИН БИВШ УЧИТЕЛ, ПЕДАГОГ, ДАСКАЛ.
СИЛНО СЕ НАДЯВАМ НОВИЯТ КМЕТ, КОЙТО И ДА Е ТОЙ, ДА НАСОЧИ СВОЯ ПРИОРИТЕТ ЗА РАЗВИТИЕТО НА ОБЩИНАТА КЪМ НАМАЛЯВАНЕ НА БЕЗРАБОТИЦАТА. ЛЕСНО Е ДА СЕ ХАРЧАТ ГОТОВИ ПАРИ, СПЕЧЕЛЕНИ ПО ПРОЕКТИ, НО ТРУДНО СЕ РАЗВИВА РАБОТЕЩА ИКОНОМИКА, КАКВАТО Е НУЖНА НА БЛАГОЕВГРАД
Явно си една от приближените на Коцето. Част от шайката корумпирани некадърници около него, тази шайка добре се нагуши, ама ще дойде време да се плаща.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.