Консултираме по 2000 пациенти месечно
Интервю с управителя на Медицинския център към областната болница на Пиринско д-р Андрей Янакиев
Д-р Андрей Янакиев е роден 1962 година в Ивайловград. Завършил е медицина в старозагорския Висш медицински институт, специализирал е рентгенология. През 1990 година започва работа в областната болница в Стара загора, по-късно се премества в Благоевград заедно със семейството си.
В образна диагностика на благоевградската държавна болница работи от 1995 година, от 2009 година е управител на разкрития тогава Медицински център към лечебното заведение. Той е член на редакционния съвет на специализираното списание по радиология и рентгенология. Участвал е с над 20 публикации в български и международни конгреси по образна диагностика.
С д-р Янакиев разговаряме за дейността на Медицинския център, който бе разкрит през май 2009 година.
- Д-р Янакиев, за изминалите две години Медицинският център утвърди ли се в структурата на МБАЛ - Благоевград?
- Медицинските услуги, които предлагаме в доболничната помощ, превърнаха центъра във “входната врата” и водещо звено на областната болница, обслужваме по 2000 пациенти на месец. Най-интензивен в доболничната помощ е потокът от преминаващи пациенти през образна диагностика. По 1500 пациенти месечно се диагностицират с ехографски и рентгенографични изследвания на скелет, белодробна и храносмилателна система, гръдна клетка и други.
Извършват се консултации и прегледи и в следните области: педиатрия, неврология, нефрология /бъбречни заболявания/, гастроентерология и урология. Предлаганите медицински услуги са високоспециализирани. Квалифициран екип от 9 лекари, 4-ма рентгенови лаборанти и 4 медицински сестри консултираме пациентите.
- Какви изследвания осъществявате в образна диагностика и какви диагнози се регистрират най-често?
- Извършваме точна и прецизна диагностика чрез компютърна томография /скенер/, ултразвуково изследване /ехография/, дигитална мамография, дигитална конвенционална рентгенография. През последните 5 години рязко се завиши броят на злокачествените заболявания на млечната жлеза с около 20%. Наблюдава се и тенденция на заболявания сред по-млади жени. 3а съжаление медицинската статистика сочи, че при всяка 3-та изследвана жена се откриват патологични промени - кисти, доброкачествени образувания и мастопатични промени. Тревожен е фактът, че от началото на тази година при 10 жени са открити злокачествени образувания /карцином на млечната жлеза/.
При всеки 150 изследвани жени по показател възраст от 50 до 69-годишни се открива карцином. Касае се за пациентки, които са изследвани профилактично, без да са имали предварително оплаквания или симптоми на коварното заболяване. Тези пациентки постъпват с направление от личния лекар. Както вече знаете, мамографията е задължителна от тази година за тази възрастова група.
И тук е редно да уточня, че при пациентки над 40-годишна възраст е препоръчително веднъж годишно да се направи рентгеново изследване - мамография. Здравната култура на българката е все още занижена. Не рискувайте живота си от срам и подценяване на здравословен проблем, защото всяко заболяване, открито своевременно, дава възможност за успешно лечение и по-бързо възстановяване на болния.
Засега най-добрата диагностика е съчетанието от 2-та метода за изследване - ехография и мамография. Ултразвуковото изследване /ехография/ се използва при млади, нераждали жени, то е безвредно, няма облъчване. При пациентки над 40-годишна възраст е редно да се направи рентгеново изследване - мамография. Рискова група са жени около 50-годишна възраст. За съжаление патологични промени се откриват и при 14-16-годишни момичета.
На седмица откриваме карцином на бял дроб при 1-2-ма пациенти, по един карцином на стомах, дебело черво и главния мозък. По-редки са туморите на костите, приблизително установяваме по един на месец.
- Какви други заболявания са сред често регистрираните?
- Новост е завръщането на тежкото белодробно заболяване туберкулоза. Ако допреди 20 години тази болест почти не се срещаше сред населението в България и лекарите се запознаваха с нея само на снимки, днес тя отново се завръща в нов, мутирал вид. На месец в отделението се регистрира поне по един случай с туберкулоза. Болестта е труднолечима. В активния си стадий е смъртоносна и заразна. Фактите сочат, че не е вярно твърдението, че това е болестта на социално слабите. Напротив, среща се при хора с добро финансово състояние. Стресът и лошата култура на хранене, животът без спортуване са една от вероятните причини.
За последните пет години от Световната здравна организация са регистрирани над 1100 случая на различни епидемии. Сред тях са и туберкулозата и менингококовите инфекции - болести, които бяха изчезнали преди десетилетия, сега се появяват отново.
- Д-р Янакиев, вредни ли са рентгеновите диагностични процедури?
- Използвам случая да успокоя всички пациенти да бъдат сигурни в защитата от облъчване и веднъж годишно да си правят профилактични прегледи. Преди 2 години по разпореждане на Министерство на здравеопазването облъчването в образна диагностика бе проучвано от Националния център по радиобиология и радиационна защита с цел осигуряване на защита на пациентите. Резултатите от проучването бяха оповестени писмено, стойностите на типичната доза при рентгеновите изследвания - скенер, мамограф, иригография /контрастно изследване на дебело черво/, при нас са по-ниски от националните препоръчителни нива.
- Как постъпват пациентите при вас?
- Насочват се с направление от личния лекар за консултация при специалист. Изследванията и прегледите се извършват безплатно при наличие на направление, Медицинският център има сключен договор със Здравната каса. При липса на направление прегледите се извършват по утвърден ценоразпис.
- С какви кадри разполага Медицинският център?
- В Медицинския център работят петима началници на отделение в областната болница. Сред тях са д-р Йорданка Руйчева, специалист по детски болести, тя има придобита и втора специалност по неонатология /за обгрижване на новородени/. Д-р Руйчева има сертификат за трансфонтанелна ехография, с това изследване се откриват заболявания на мозъка при новородени. Високоспециализиран кадър е и д-р Татяна Поповска, която е специалист по неврологични болести и завеждащ отделение. Д-р Поповска извършва ЕМГ, това изследване е обективен метод за оценка на състоянието на периферната нервна система.
Основно с него се откриват радикулити, неврити и увреждания на нервни коренчета от възпалително, токсично или друго естество. Д-р Поповска извършва и доплер ехография. Пациентите с нефрологични заболявания се консултират от завеждащата хемодиализа д-р Таня Янева, която е специалист по вътрешни болести и нефрология. Гастроентерологичните прегледи се извършват от д-р Марияна Чаракчиева, началник гастроентерологично отделение.
Добрата новина е, че от май към Медицинския център има разкрит и кабинет за консултация на урологични заболявания. Прегледите се осъществяват от уролога д-р Емил Котев, който има допълнителна квалификация литотрипсия /разбиване на камъни в бъбреците/ и втора специалност онкология.
И накрая, но не на последно място, искам да пожелая на всички колеги от Медицинския център по случай втората годишнина от стартирането на дейността много професионални успехи, крепко здраве и утвърждаване във високохуманната и отговорна професия.
Сега тоя с брадата колегата наистина ще го "обръсне" .....яко
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.