Кметът на община Сандански Андон Тотев: Оптимист съм и вярвам, че когато нещата са проектирани правилно, се случват
Андон Михайлов Тотев, независим кмет на община Сандански, втори мандат
- Господин Тотев, ако трябва да обобщите, какво постигна екипът Ви през периода от две години по отношение на инфраструктурата и инвестиционната политика?
- За мен и екипа ми рехабилитацията на старата и изграждане на нова инфраструктура на територията на общината бе една от приоритетните задачи още в началото от встъпването ми в мандат. Предприехме стратегия за осигуряване на финансиране от местни приходи и участие с проекти по програми, финансирани от централни ведомства. В този смисъл за цялостно асфалтиране на 6 км улична настилка и изкърпване на асфалтовата настилка на останалите улици в града, както и на улици в селата Поленица, Лиляново, Петрово и Дамяница, за хоризонтална маркировка на 11 км улици, за зимно поддържане и снегопочистване на пътищата от общинската пътна мрежа вложихме 1 041 900 лв. Извършихме основен ремонт на общинската пътна мрежа на обща стойност 433 837 лв., което включва пътя гр. Сандански-м. Попина лъка в частта до село Лиляново, път с. Склаве-с. Ласкарево и път I-1 с. Лешница .
- Споменахте за обекти, финансирани от фондове, по проекти и от министерства, конкретизирайте ги?
- Да, благодарение на екипната работа на един от най-новите ни отдели, които създадохме още при встъпването ми в мандат, а именно отдел "Евроинтеграция", успяхме да разработим и реализираме по програма ФАР-МРРБ “Струмският път от неолита до ранното християнство” на стойност 315 189 лв. По същата програма изградихме бизнес център за развитие на земеделието и туризма в гр. Сандански на стойност 208 798 лв., който започва да работи добре и е в полза на жителите на общината. Пред Европейскaта комисия в Брюксел е подаден проект “Подкрепа за информационните мерки в областта на общата селскостопанска политика” на стойност 22 112 евро. С финансиране от МРРБ изградихме свързващ водопровод до водоемите висока зона в гр. Сандански на обща стойност 956 246 лв. И един от най-значимите обекти, които изградихме, а именно Пречиствателна станция за отпадни води /ПОСВ/ - с. Вълково на стойност 594 370 лв. , която вече влезе в експлоатация. Така успяхме до голяма степен да решим екологичните проблеми, касаещи чистотата на р. Струма и принос към трансграничното ни сътрудничество с Република Гърция. Освен това бе реализиран проект “Подобряване атрактивността на района до Роженския манастир” по Програма ФАР”Добросъседство 2005 България-Македония” на стойност 299 685,25 евро. По проекта бе подобрена туристическата инфраструктура в района на Роженския манастир и с. Рожен.
След одобрението от Европейската комисия на националните оперативни програми и реалното им стартиране дейността на отдел “Приватизация, проекти и европейска интеграция” в края на 2007 год. навлезе в нова фаза. Същността на дейността му се състои в подготовката на общински проекти, кандидатстващи за финансиране пред националните оперативни програми и по Националната програма за развитие на селските райони. В този смисъл по оперативна програма “Регионално развитие 2007-2013” подадохме три проекта, които спечелихме в голямата им част, а именно рехабилитация на пътя гр. Мелник - с. Рожен, на стойност 5 000 000 лв. и вече е завършен. По оперативна програма “Околна среда 2007-2013” са одобрени два проекта на обща стойност 1 400 000 лв. Проектите са за техническа помощ, за подготовка на инвестиционен проект “Изграждане на пречиствателна станция за отпадни води за гр. Сандански” на стойност 12 000 000 лв. и “Изграждане на втора клетка на регионалното депо за твърди битови отпадъци на общините Сандански, Кресна и Струмяни” за 4 000 000 лв.
По Програма за развитие на селските райони 2007-2013 г., мярка 321, “Основни услуги за икономиката и населението на селските райони” бе подписан договор на стойност 1 716 798.00 за проект: “Реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа в село Петрово”.
По оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” се изпълнява проект “Чрез лечебна педагогика и социална терапия – към успешна адаптация и интеграция на децата с множество увреждания от ДДУИ, с. Петрово” на стойност 213 242.84 лв. с цел подобряване условията на живот на децата, настанени в дома.
По оперативна програма “Административен капацитет” са подадени два проекта на обща стойност 850 000 лв. и още един значим проект по оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” отделът подпомогна подготовката на два проекта на училища от града, по които общината е партньор. По програмите “Транспорт”, “Конкурентоспособност на българската икономика” и по Националната програма за развитие на селските райони отделът продължава работа по координация, набиране на проектопредложения.
По Социалноинвестиционнен фонд се изпълнява проект за преустройство на ОДЗ ”Слънце” в село Ново Делчево, на стойност 457 602.84 лв. Предвижда се ремонтът на старата сграда в детското заведение и изграждане на ново крило, като ремонтът на сградата е приключил и предстои завършване на новата част от сградата.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.