Кметът Красимир Герчев: Получихме 3 млн. лева финансова подкрепа за малки проекти на територията на община Разлог
Г-н Герчев, на територията на община Разлог се прилага подходът ЛИДЕР от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 г. Местната власт е част от публично-частното партньорство, довело до създаване на „Местна инициативна група - Разлог“, която вече 3 години изпълнява една от общо 35-те одобрени в страната Стратегии за местно развитие на съответната територия. Как Вие като кмет оценявате този подход и евентуалните ползи за територията и общността на град Разлог и селата от общината?
Инж. Красимир Герчев, кмет на Община Разлог: В програмния период 2007 – 2013 г. България за първи път прилага подхода ЛИДЕР като инструмент за децентрализирано управление и интегрирано местно развитие в селските райони. В периода 2009-2010 г. действията бяха насочени към създаване на местен капацитет за прилагане на подхода и подобряване на местното управление на териториите чрез създаването на местни инициативни групи и изготвяне на стратегии за местно развитие на териториите. Община Разлог успешно изпълни подготвителния етап за придобиване на умения и постигане на обществена активност в местните общности в селските райони, което спомогна за повишаване на информираността на местното население за възможностите, които предоставя ЛИДЕР, и позволи изграждането на местния административен капацитет за подготовка и прилагане на стратегии за местно развитие.
В резултат имаме регистрирана МИГ, одобрен проект и сключен договор с Министерство на земеделието и храните и Държавен фонд „Земеделие“ за прилагане на Стратегия за местно развитие на територията на община Разлог. От 126 внесени заявления за финансиране по ос 4 ЛИДЕР на Програмата за развитие на селските райони, това на МИГ-Разлог е едно от 35-те одобрени през м.октомври 2011 г., което е доказателство и висока оценка за обоснована реалистична стратегия и правилно приложен подход по време на подготвителния период. От края на 2011 г. МИГ-Разлог функционира успешно при спазване на принципа на партньорство между местната власт, бизнеса и неправителствения сектор.
Експертите, работещи в офиса и управителният съвет администрират една малка Програма за развитие на селските райони, насочена специално към територията на община Разлог. Проектите, които са внесени, оценени и договорени за финансиране са разнообразни, насочени към подпомагане на дейността на земеделски производители, предприятия за първична преработка на земеделски продукти, за разнообразяване на икономическите дейности в населените места, съхраняване и обогатяване на природното и културно наследство; подпомагане дейността на организации със социална насоченост и т.н.
В цифри това означава 3 млн. лева финансова подкрепа за малки проекти на територията на община Разлог, от които около 80% са вече договорени и дейностите са изпълнени или в процес на изпълнение. Инвестициите се характеризират с устойчивост и водят до създаване на трудова заетост, така че оценката е повече от положителна.
Община Разлог също е допустим бенефициент и кандидатства с малки проекти по Стратегията за местно развитие, какви са тези проекти и на какъв етап е изпъленнието им?
Инж. Красимир Герчев, кмет на Община Разлог: Да, общо 4 са проектите на Община Разлог по мерки 322 и 323, като те са внесени в последните обявени приеми, за да дадем предимство на други местни организации. Последно на 19 септември 2014 г., внесохме две проектни предложения по мярка 322 „Обновяване и развитие на населените места”, с кандидат община Разлог. Проектите са за рехабилитация на четири детски площадки в квартални градинки в град Разлог и село Баня чрез доставка и монтаж на детски съоръжения, фитнес уреди на открито и парково обзавеждане. В средата на тази година подписахме договори за два одобрени проекта, с които кандидатствахме в края на 2013 г.
Проектът за изграждане на автоматизирана напоителна система в централния градски парк на град Разлог е на етап одобрени на предварителен контрол от ДФ „Земеделие“ условия за провеждане на обществени поръчки и ще се реализира през пролетта на 2015 г. Проектът по мярка 323 „Съхраняване и възобновяване на селското наследство” включва доставка на мобилна модулна сцена, която да бъде използвана в 8-те населени места при провеждане на тържествата, фестивалите и празниците на открито. Интересни са другите дейности в този проект: изработване и експониране пред читалището в град Разлог на каменни плочи-останки от древно тракийско светилище в м.“Столоватец“, както и планираното обучение за читалищни и музейни работници за това как да извършват проучвателска и събирателска дейност. Културното наследство на Разложката котловина е богато, а много от местните хора са пазители и носители на материални и духовни образци от него – бродерии, керамика, дърворезби, песни, легенди.
Наред със стремежа си да подобрява инфраструктурата и условията за живот и бизнес на местните хора, Община Разлог търси балансирано развитие и на другите сфери на социално-икономическия живот – култура, туристически атракции, условия за активен спорт и отдих, за детски игри. Затова наред с големите проекти, финансирани по оперативните програми и националната Програма за развитие на селските райони, кандидатстваме и изпълняваме и малки проекти, които да оказват положително въздействие върху устойчивото развитие на територията.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.