Кметът инж. Красимир Герчев: Бюджет 2012 отстоява интересите на хората
Този бюджет е част от визията на четиригодишния период на управление, който предстои. Наред с дейностите, които задържат и повишават стандарта на живот, залагаме и дейности, които подготвят нормативната основа за следващия програмен период 2014-2020 г. за финансиране от ЕС, който ще има други принципи на кандидатстване, и трябва да се подготвим с регионална стратегия и обекти, които директно да защитаваме в Брюксел. Философията на финансиране ще бъде разпределена по съвсем друг начин и затова и в този бюджет, както и в следващите, една част от средствата ще насочваме към тази крайна цел - подготовка за привличане на средства от еврофондовете чрез големите регионални проекти. Това е философия на бъдещето на Разлог и региона.
- Г-н Герчев, Общинският съвет с пълно мнозинство прие бюджета на община Разлог за 2012, който очертава оптимистична програма на развитие, така ли е?
- По-скоро реалистична програма в условия на криза. Заложенето е на база изпълнението на миналогодишния бюджет, с приоритет социалните и детски заведения, училища, здравеопазване, хората в неравностойно положение, а така също и изпълнение на основните ангажименти на администрацията за чистотата, осветлението, сметоизвозването, уюта и стандарта на живот на хората от общината.
Новото е, че залагаме средства за проектиране на общ устройствен план на община Разлог съобразно изискванията на следващия програмен период за финансиране от европейските фондове - всички обекти, за които кандидатстваме, трябва да бъдат включени в този план.
И ние, ако искаме да печелим проекти, трябва да имаме готовност. В бюджета залагаме и средства за разработване на нови проекти и ще използваме всяка възможност, както и досега, за кандидатстване за външно финансиране.
Бюджет 2012 отстоява интересите на хората от община Разлог и предопределя стабилни темпове на развитие на нашата община, добра социална програма, изграждането и реализацията на крупни проекти, жизненоважни не само за нашата община, но и за региона, както и грижа за всяко населено място, за всеки човек и семейство. Бюджетът определя стратегията, но е мобилен и отворен, защото над всичко стоят ежедневните и актуални проблеми на населението.
- Каква е оценката на бюджета за миналата година?
- Изпълнението на бюджета се прие с пълно мнозинство, което би трябвало да бъде добра оценка. Но
община Разлог е и в първата десетка на общините в България с преизпълнен бюджет, със стриктна финансова дисциплина, със 107% изпълнение на приходната и с 84% изпълнение на разходната част. И това е резултат от изключително пестеливото използване на общинския финансов ресурс, оптимизиране на разходите и привличане на външно финансиране.
Например чрез ефективна енергийна стратегия в детските градини и училища намалихме значително разходите за отопление и издръжка, като имаме сериозни икономии, което ни позволи да повишим качеството на храната в детските градини с продуктите “Стара планина”. От една страна - оптимизирахме отоплението, от друга - повишихме качеството на услугата за децата и не се наложи да увеличаваме таксите на родителите.
Както и на държавно, и на местно ниво общината няма просрочени задължения, разплатили сме се, но и заложеното е изпълнено и е пред очите на хората - те го виждат. Много съм доволен, че успяхме да отговорим на очакванията на хората, че администрация може да се вслушва и се вслушва в техните желания, и беше много важно ние да изпълним обекти, които хората харесват и одобряват. Такъв е пътят към Благоевград, спортните и детските площадки, и мн. други.
- Вие имате абсолютен комфорт в Общинския съвет, това ли предопределя спокойната работа на администрацията?
- Ние сме може би една от малките общини, където кметът има мнозинство и в Общинския съвет. Изключително съм горд, че през последните 12 години Общинският съвет и съветниците на Разлог са загърбили дребнопартийните интереси и действително се вземат конструктивни решения, прагматични и без излишно политиканстване. Това много помага.
При подготовката на бюджета чрез председателя на Общински съвет д-р Копанарова отправихме покана общинските съветници да участват в изготвянето му и в съответните комисии възникнаха предложения, но като цяло нямаше съществени корекции.
Общинският съвет в Разлог работи прагматично и конструктивно съвместно с администрацията, и за сериозните решения имаме изключително мнозинство.
- Почти с милион и половина лева е намален бюджетът на 2012 в сравнение с миналогодишния. Това крачка назад ли е?
- В никакъв случай, отчетите от изпълнението на бюджета за миналата година показват преизпълнение на собствените приходи и намаляване на разходите. И ние умишлено структурирахме настоящия бюджет по този начин, защото имаме много проекти с външно финансиране за над 4,5 милиона лева. Защо да изразходваме местните ресурси, когато имаме спечелени средства от европейските фондове? Т.е. решаваме важни местни проблеми с европейски финансови ресурси.
Логиката на бюджета следва програмата на Общинската администрация, но е съобразен и с реалната икономическа обстановка в страната.
И това е бюджет в условия на финансови ограничения, като осигурява приоритетно работата на детските градини и училища, социалните дейности, подпомага хората в неравностойно положение, бележи конкретни мерки за предоляване на безработицата. Приоритетите на управление са приоритети и на бюджета: социална политика, детски градини и училища, безработица, образование, европейски програми, спортни дейности.
Немалко средства ще влязат и в здравеопазването с проекта за МБАЛ - Разлог, с който ще има ново поколение медицинската апаратура и техника, гарант за много по-сериозни постижения в сферата на образната диагностика и лечението. По отношение на здравеопазването можем да говорим за един нов жизнен стандарт на хората от община Разлог и региона.
Различното на новия бюджет е още повече използване на средствата от европейските програми за сметка на местния бюджет и приходи, но и конкретни действия и мерки за борба с безработицата.
Община Разлог разполага с атрактивни терени в промишлените зони, които ще промотираме, и се надявам да привлечем инвеститори в производствената сфера, защото освен туризма и услугите, които се развиват, дървопреработването, металообработването, има място за нов вид бизнес, който може да се настани трайно на нашата територия. Ние имаме отчетливи промишлени зони, с добра инфраструктура и дано привлечем добри предприемачи за развиване на производство, на които ще им бъдат предоставени атрактивни условия за бизнес.
Ще водим борба с безработицата: чрез развиване на туризма, привличане на инвеститори и производства, печелене на проекти като се надяваме фирмите да усвояват финансовите европейски ресурси. Много сериозно работим по програмите със субсидирана заетост и повишаване квалификацията на хората, имаме многообразен подход за намаляване на процента на безработицата в община Разлог, но за съжаление причините са комплексни и невинаги зависят единствено и само от политиката на общината, а и от икономическите национални и световни процеси.
- Какво според Вас остава на заден план вследствие на кризата? За какво няма да стигнат пари и в коя сфера Ви се иска повече да се вложат вместо заложеното?
- Аз не виждам такава опасност към този момент, гледахме да направим балансиран бюджет така, че всички сфери да се развиват и работят. Естествено, ако разполагахме с повече средства и пари, много по-сериозно щяхме да работим в сферата на инфраструктурата, да строим пътища и подобряваме тяхното качество.
- В краткосрочен план бюджетът ще изпълни?
- Този бюджет е част от визията на четиригодишния период на управление, който предстои. Наред с дейностите, които задържат и повишават стандарта на живот, който сме постигнали,
залагаме и дейности, които подготвят нормативната основа за следващия програмен период за финансиране от ЕС,
който ще има други принципи на кандидатстване и ние трябва да се подготвим за 2014-2020, т.е. в момента подготвяме регионална стратегия с регионални обекти, за финансирането на които ще се кандидатства директно в Брюксел.
Философията на финансиране ще бъде разпределена по съвсем друг начин и затова и в този бюджет, както и в следващите, една част от средствата ще насочваме към тази крайна цел - подготовка за привличане на средства от еврофондовете чрез големите регионални проекти. Това е философия на бъдещето на Разлог и региона.
На този етап ни предстои много сериозна работа за обосновка на големите регионални проекти, с чието реализиране можем и ще постигнем така търсеното от нас устойчиво развитие.
- Какви принципи налагате по отношение на изпълнението на бюджета?
- Икономичност, дисциплина, строг контрол, но също така и оптимизиране на Общинска администрация, като не съм привърженик на тоталните съкращения. В края на март ще има нова структура в съответствие с новите нормативни документи за специализирана администрация, като се увеличава изискването да има по-голям брой персонал в съответните отдели. Не сме предприемали съкращения, не назначаваме хора на мястото на пенсиониралите се, като администрацията е готова да приеме висококвалифицирани специалисти, защото имаме много работа и много нови идеи. Имаме недостатъци по отношение на организация на туризма в Разлог и ще положим усилия да създадем Обществен съвет по туризъм.
- В дългосрочен план постигате ли основната цел община Разлог и Разложката котловина да се превърне в новата освежаваща европейска дестинация?
- Много се радвам, че през последните години все повече български и чуждестранни туристи откриват нашата дестинация, а тази година писта “Кулиното” предизвика сериозен интерес, защото обикновените българи намериха своето прекрасно място за практикуване на ски туризма. Има определено голям интерес към минералните води на Баня и Елешница, все повече туристи посещават Добърско. Културните традиционни и нови празници, регионалните проекти, които в момента подготвяме заедно с Банско и Кресна, ресурсите - природни и човешки, гарантират развитието на региона и бъдещето на нашите деца.
- Вие често говорите за промотиране на Разлог, предвиждате ли средства за реклама в бюджета?
- Имаме внесен регионален проект за промотиране на туристическия продукт на общините Разлог, Банско и Кресна, който е единствено и само за представяне на продукта в национален и международен план чрез реклама, участие на туристически борси, рекламни материали, събития и др.
- Бюджетът гарантира ли хармонично развитие на всички населени места в общината?
- Няма приоритизирани села за сметка на други, като от значение са единствено и само наболелите проблеми и тяхното решаване.
Бюджетът гарантира абсолютен баланс.
Имаме много проектни предложения в селата, с които сме кандидатствали за външно финансиране: в Елешница, Горно Драглище, Долно Драглище, Баня, в Бачево се изпълнява цялостната подмяна на водопроводната канализация и уличната част, проектираме в Годлево един великолепен спортен център, имаме проекти за Добърско, но в бюджета са заложени само някои неотложни дейности, които няма как да бъдат покрити от европейските фондове. Даже още с встъпването ми в длъжност преди две години дадох автономна независимост и делегирах средства за селата, като кметовете сами да определят как да използват тези средства.
- Годината пред община Разлог е изпълнена с големи културни събития: “Пирин пее”, “Рок Разлог”, световни и европейски голф събития и др. Ще имате ли достатъчно ресурси за изпълнението на тези национални и международни изяви?
- Ако постигнем нивото на събираемост от миналата година, нямам да имаме никакви притеснения по отношение на всички сфери в бюджета на община Разлог, в т.ч. и на изпълнението на културния календар.
Най-голямото събитие, което ни предстои, е 100-годишнината от освобождението на Разлог от турско робство,
за което ще се създаде инициативен комитет и ще се разработи програма от мероприятия. Освен това тази година “Пирин пее” също има 50-годишен юбилей, а “Рок Разлог” се надявам да направим също толкова добър, колкото през изминалата година. Естествено, има и много други събития - като “Нощ на китарите”, “Моторок Предел”, парапланеризъм и мн. други, с които Разложката котоловина ще продължава да се очертава като атрактивна културна дестинация.
- На какво ниво е проект спортна зала?
- Проектът е в изключителна готовност. Ако не успеем да го включим в някоя от европейските програми, ще търсим възможности за директно кандидатстване в Брюксел по други програми, които финансират мероприятия и съответно места за културен туризъм и спорт. Защото тази зала е проектирана да съчетава спорт и култура, но на този етап не можем да си позволим финансиране от общинския бюджет.
- Как ще изглежда община Разлог в края на 2012?
- Надявам се да имаме спокойна година, да изпълним поетите ангажименти към населението, да изпълним бюджета и в приходната и в разходната си част, защото залагаме добри неща по отношение на капиталовата програма, културния календар и спорта. Аз имам афинитет към спорта, и не само защото съм бивш спортист, а защото спортът калява духа на човека за борба с трудностите. Много е важно за мен като ръководител все повече млади хора, деца и възрастни да се занимават със спорт, защото спортът не само ще облекчи хората по отношение на еждневните им проблеми, но ще расте и здраво поколение, а най-голямото богатство на една община са именно хората, които живеят в нея.
14 284 651 лв. е бюджетът на община Разлог за 2012 година, от тях 6 448 834 лв. - осигурени от държавата. Приходите от местни дейности са изчислени на 7 835 817 лв. Общината отделя за образование 4 839 259 лева, за здравеопазване - 197 500 лева, за социално осигуряване, подпомагане и грижи - 1 484 841 лева, за спорт, туризъм и култура - 936 420 лв., за рехабилитация и реконструкция на общински пътища - 581 500 лв.
Общият бюджет за капиталови разходи е 5 416 649 лева, от които 3 207 637 лева са от спечелени проекти. Капиталовият списък е разпределен балансирано, заложени са средства за ремонти в образователната сфера, между които: изграждане и оборудване на нова кухня в ОДЗ “Елиза Астинова” - гр. Разлог, изграждане на подпорна стена и ремонт на столовата на ОУ “Паисий Хилендарски” - с. Баня, ремонт на отоплителна инсталация на СОУ “Братя Каназиреви” - гр. Разлог; изграждане на отоплителна инсталация на детската градина в Долно Драглище.
В графа дълготрайни материални активи на бюджет 2012 са заложени 4 084 949 лв., от които за жилищно строителство, БКС и опазване на околната среда - 3 878 949 лева. За реконструкция и изграждане на паркове, елементи на градската среда, изграждане на спортни и паркови съоръжения - 205 000 лв., за ремонт на улици, тротоари, спортни площадки, осветление и други дейности - 441 500 лв.
Спортните площадки, хубавия град, новите проекти в селата, празниците.... Който работи, ще получава!
Краси е добър кмет и не е редно да получава по-малко от кмета на Кресна, примерно.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.