Кметът Андон Тотев: Община Сандански печели и реализира проекти
Кметовете на Струмяни - Емил Илиев, на Сандански - Андон Тотев, и на Кресна - Илиян Кръстев, направиха първа копка на втора клетка на депо за твърди битови отпадъци
- Г-н Тотев знаем, че в община Сандански се работи по няколко проекта през 2012 г., бихте ли ни споделили в областта на екологията и околната среда в какво са съсредоточени усилията Ви?
- По отношение на отпадъците в момента изграждаме нова, втора клетка на Регионалното депо за твърди битови отпадъци за общините Сандански, Струмяни и Кресна. След това ни предстои да изведем от експлоатация първа клетка и да пристъпим към нейната рекултивация.
По отношение на пречистването на водите също е изключително важно община Сандански да посрещне новите предизвикателства. Ето защо трябва да реализираме успешно най-мащабния проект за този планов период 2007-2013 г., за който вече има и подписан договор, а именно проект “Изграждане на пречиствателна станция за отпадни води - Сандански /ПСОВ-Сандански/ и доизграждане и рехабилитация на ВиК мрежата на град Сандански”.
- Бихте ли дали малко повече информация какво точно предвижда проектът?
- До края на 2014 г. Сандански ще разполага с работеща Пречиствателна станция за отпадни води с капацитет 36 000 еквивалентни жители и изградени външни връзки. Ще бъде завършена на 100 процента канализационната система на град Сандански, село Поленица, Нишан Таши, Мацкова градина. Тези мерки ще позволят пълното събиране на отпадъчни води на Сандански, тяхното отвеждане за пречистване и самото им пречистване. Реконструкцията на водопроводната система ще позволи да се намалят загубите на питейна вода по амортизираната мрежа.
Общата стойност на проекта е 51 535 151,25 лв. В инвестиционната фаза имаме амбицията и с помощта на вас, медиите, да информираме гражданите и гостите за потенциалните неудобства, които би създало строителството - временното затваряне за движение на улици и участъци от тях, увеличени количества на прах, повишени нива на шум, въведена временна организация на движението и т.н.
- Туризмът е отрасъл, който е от структуроопределящите за община Сандански. Оказва ли влияние кризата върху него?
- Кризата е фактор, който засегна всички отрасли, в това число и туризма. Община Сандански е насочила усилията си към разнообразяване на туристическите възможности. Проект “Сандански - зората на ранното християнство”, финансиран с шест милиона лева по Оперативна програма “Регионално развитие 2007-2013” и съфинансиран от община Сандански, ще даде нов тласък за развитие на културния туризъм в региона. Три паметника на културата от национално значение - “Епископска базилика”, “Базиликата на епископ Йоан” и “Раннохристиянският комплекс”, ще бъдат реставрирани, консервирани и изцяло социализирани за нуждите на културния туризъм. Изграждането на посетителски център, модернизирането на Археологическия музей ще разкрият по нов начин античната история на град Сандански и важността му като духовен и религиозен център на ранното християнство.
- Дотук посочихте, че за подобряване качеството на живот се работи сериозно в областта на екологията и туризма, къде на друго място са съсредоточени усилията в изпълнение на проектите на местната администрация?
- Палитрата от проекти, по които работи община Сандански, е богата, като нашите усилия са съсредоточени в сферата на здравеопазването, дотолкова, доколкото местната власт има инструменти за въздействие в сферата на социалните дейности и хората с увреждания, в областта на спорта и младежките дейности, в областта на културата, заетостта и обучението.
- Разбирам, че се работи в много различни сфери, общината има ли конкретен проект в сферата на социалните дейности и хората с увреждания?
- Проект “Подкрепа за деинституционализация на социални институти, предлагащи услуги за деца в риск в община Сандански” по Оперативна програма “Регионално развитие” е на стойност 1 095 722.82 лв. Той предвижда изграждане и оборудване на защитено жилище в с. Лешница за пълнолетни мъже и жени с увреждания с капацитет 8 места и Център за настаняване от семеен тип в с. Вълково за деца и младежи с увреждания от 3 до 18 години с капацитет 12+2 места. Така ще се предостави един нов тип подобрена социална инфраструктура с достъп до качествени грижи и услуги. Този проект се явява естествено продължение на общинската политика по отношение на хората с увреждания и на създадените вече дневни центрове за деца и възрастни в Сандански и с. Ласкарево.
Възлов по отношение на модернизацията на здравеопазването и болничната помощ е проект “Обновяване и оборудване на МБАЛ “Свети Врач”. Този проект отново е финансиран по ОП “Регионално развитие” и е на обща стойност 3 935 112 лв., като община Сандански осигурява съфинансиране в размер на 195 960 лева. С негова помощ ще бъде осигурена нова най-съвременна медицинска апаратура за осъществяване на качествена диагностика на социално значими заболявания. Това оборудване ще подобри и конкретните възможности на общинското болнично заведение МБАЛ “Свети Врач” и гражданите и гостите на община Сандански ще могат да получат още по-качествено болнично лечение тук, на място, и няма да се налага да пътуват до столицата.
- Запазва ли се традицията за трансгранично сътрудничество между български общини и общини от съседни на нас държави?
- Проектите за трансгранично сътрудничество на община Сандански са важен елемент от нашата работа. С нашия партньор община Ново село от Република Македония ремонтирахме чрез съвместен проект “Култура - мост на сближване” част от сградите на културните домове в Сандански и Ново село, а с помощта на Програмата за териториално сътрудничество Гърция-България в момента реализираме два проекта: първо, проект “Създаване на Екокампос - като средство за заздравяване на трансграничното екологично образование, обучение”. Той ще ни помогне да извършим цялостен ремонт на интерната в Сандански, да му създадем нов облик и да се даде възможност да организират спортни състезания от най-висок ранг в плуването
Второ, проект “КОМОСЕЛЕУМ”, който е насочен към подпомагане създаването на условия за заетост и квалифицирането на кадрите на пазара на труда. В този проект община Сандански е партньор на община Каламария, Гърция. По него се предвиждат обучения и в двете общини. В нашата община са предвидени обучения в три сфери - търговия, туризъм и екология.
- Затоплянето на времето и интензивното снеготопене крие ли рискове за община Сандански?
- Община Сандански изпълнява своите задължения по почистване на речните корита в обхвата на населените места. Освен това имаме одобрен проект по схемата “Подкрепа за дребномащабни мерки за предотвратяване на наводнения в градските агломерации” на ОП “Регионално развитие”. Проектът е на стойност 931 473 лв. Но към момента проектът “Корекция на река Санданска Бистрица, градски парк в Сандански” не е навлязъл в основната си инвестиционна фаза.
- Като заключение бихте ли определили ролята на тези проекти в развитието на града и общината?
- Мисля си, че подписаните договори за безвъзмездна финансова помощ са един вид барометър за успеха на местната власт като цяло, и смятам, че община Сандански е успешен пример за това.
вярно ли е това г-н Кмете !! хората чакат отговор!!
Кмете, не режи
в парка дърветата - това на нищо вече не прилича ! минава всякакви законови и морални граници !
господин Кмете, тази лудост с така наречената корекция на река Бистрица е временно спряна !! в очакване в удобен момент пак да тръгне ....и 100-170 дървета да паднат жертва на твоето безумие ... Четата с ръководител г-н Атанас Чачев /откъде го изкопа този/ вече отрезоха 10-12 - 50-60 годишни дървета ... кой е отговорен за това което стана в парка! Кой се е разпоредил... кой сега ще поеме отговорност !!
Кмете, всички знаем, че при тази заспала опозиция водена от тоя заспалко -съд, прокуратура, полиция -пак знаем, че нищо не мърда -направо бездейства, ти и чинара да отрежеш никой нищо няма да предприеме срещу тебе и твоята вярна и сговорна дружина, но ако нямаш срам от хората имай поне страх от бога!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.