Каменарят Димитър Златев-Митьо Бомбата: Направил съм повече от 50 чешми в Банско
Банскалии са големи късметлии, много хора си оправиха финансите, едно време летото бяха по нивите, сега са по хотелите
Димитър Златев-Митьо Бомбата днес е единственият майстор каменар в Банско. Когато през 1963 година се захванал с този занаят в каменните кариери, тук са работили около 130 души, които дялали улични павета и каменни блокове за основите на къщите в Банско, Разлог и Добринище. През последните десетина години обаче Господ прибрал едни от тях, а други се отказали, защото краката и ръцете вече не ги държат за тази тежка работа. Така останал без конкуренция в "бизнеса" си и днес всеки, на който за нещо му потрябва дялан камък - било за къща, било за чешма или каменен дувар, търси него. Приятелите му, макар и на майтап, казват, че Митьо Бомбата е най-колоритната марка на Банско.
- Бай Митьо, откъде иде прякорът ти Бомбата?
- След първите пет години като каменар в кариерите наоколо се преквалифицирах като бомбаджия. Това стана некъде в началото на 1968 и оттогава всички у Банско ме знаят като Митьо Бомбата.
- Освен каменарския “бизнес”, друг занаят имаш ли?
- Я друго не умея, а и се некой будала като мене требва да остане да го поддържа. И както виждаш, на мен се е паднал този голем “касмет”.
- Има ли душа камъкът?
- Некои може и да не ми верват, но я само като го погледна, и съм наясно - бива ли го или не го бива за това, дето съм си наумил да права от него. Камъкът е като стеблото на дървото -требва първо да му “хванеш” плоата, т.е. жилката, по която може да го сцепиш. Това му е дамарът, слабото место.
- Кой камък е най-лесен за работа?
- Мраморът. Знам това, защото съм работил на всичките мраморни кариери над с.Илинденци и около Банско. От тая страна на Пирин преди години се срещаше доста, ама свърши. Виж от другата, над Илинденци, го има повече.
С гранита е друго - има го много тука край Банско и затова работя главно с гранит. Той и след иляда години нема да мръдне, нема да се напука, нема да потемнее или да се сцепи от студовете. Яка работа.
- Каменоделството е тежък знаят за човек на твоите 63 години. Как се справяш?
- Я не съм казвал, че е лек. Хамалогията е голема, ама нали требва да се сложи нещо на масата. Додека мога, че карам.
- При кого си учил занаята?
- Първият ми майстор беше бай Глигор Вишанин. Сега е на 90 и кусур години, жив и здрав е. Редко търпелив и много арен човек. Вторият беше Прифан Лечов. Освен като майстор, него пък съм го запомнил и с невероятното му чувство за хумор. С тех през август 1969 работих по изграждането на туристическия заслон Тевно езеро в Пирин.
- Беше ли за тебе предизвикателство да работиш на толкова високо място в планината?
- През август, когато ние, каменарите, се качихме горе, за да изделаме камъните за зидовете на заслона, беше много студено и затова сека вечер слизахме да спим в една малка тухлена барака, край най-ниското от Превалските езера. Имаше я допреди петнадесетина години, ама я бутнаха. През септември обаче, когато и дюлгерите дойдоха, стана толкова топло, че през дено се баняхме у Тевното езеро.
- Малко хора, дори и в Банско знаят, че ти като бомбаджия си прокарал сегашната пътека от Превалските езера до Тевното езеро. Трудно ли беше?
- А ти да не си мислиш, че е било лесно. Това е най-сакатото место у Пирин за изкачване и слизане. И на ум не може да ти дойде колко взрив ойде, за да се разшири пътеката и стане по-полегата, та да могат конете да взимат завоите с ритловиците и дъските върху самара им, които беха по 4-5 метра дълги. Пътеката и сега се използва от туристите, ама ората наистина не знаят, че Митьо Бомбата от Банско й е майстора.
- Някогашните кариери за добив на гранит в околностите тук отдавна не работят. Откъде докарваш камъните?
- Намерил съм биле и за тая “болест” - сбирам ги от Глазне, гледам да са по-валчести и ги цепа на место. Трудно е, но нема накъде.
- Ти си майстора на кажи-речи всички чешми в Банско. Колко си направил досега?
- Не съм ги записвал в тефтер, ама требе да са около 50, ако не и повече. Само през последните десет години съм направил некъде към 30-35, и то само тук.
- Дали има друг, който да е направил повече чешми от тебе ?
- Кеше да знам, ако е било така. Ама не ми се верва.
- В България има ли друг град с толкова много чешми като Банско?
- Нема. Я съм одил на много места, но никъде не съм видел толкова накуп. Тук има улички, каде може да видиш по 2-3 чешми и все са различни. Това им е убавото.
- Едно време хората са градили чешми, за да оставят нещо като спомен за себе си и всяка чешма е носила името на човека, с чиито пари е била изградена. Днес за какво го правят?
- Пак за същото. На всеки му е мерак да остави нещо за спомен на внуци и правнуци.
- Ти обаче вместо чешма у двора на къщата си, си вдигнал една чудесна каменна ограда.
- Рекох си, че това е по-добро като спомен от мене на децата, на внуците и, дай Боже, за правнуците.
- Има ли мераклии да поръчват чешми за дворовете на къщите си?
- Допреди двайсетина години редко можеше да видиш у некой двор каменна чешма, ама след като доста банскалии продадоха на добра цена нивите си и дигнаха големи и убави къщи, бая от чорбаджиите им си сложиха и каменна чешма в двора.
- Как човек да разпознае коя чешма в Банско е градена от тебе и коя от някой друг твой колега?
- Не си турям името оти тука секи знае, дека само я права чешми. Втори нема.
- Доволен ли си от парите, които изкарваш като каменоделец?
- У Банско има една приказка - занаятчия не е станал чорбаджия. И я не станах, но е грехота да се плача, доволен съм. Тая зима немаше много работа и затова се въртех повече около мезето и бурето в мазето.
Ама като взе времето да се оправа, взеха и повече клиенти да се обаждат. Сега със Цветан, който ми е комшия, приятел и от шест години работим заедно, взе да ни иде нанагорно.
- Защо?
- Оти се налага да превключим от лежане на делане.
- Кажи ми нещо за Цветан!
- Цецо е зидар. Разбираме се с една дума - и на работата, и на масата в кръчмата, където вечер се отбиваме да пийнем по нещо, за да не вземе некой у Банско да си помисли, че сме умрели.
- Влизаш ли често в кръчмата?
- Оти да не влизам - нито съм кьорав, та да не знам пато до там, нито съм гръбав, да не мога да носа. Най-арното на банскалията е това, че дръжи до гроб на табиетите си. Ето защо я нема да съм първия, който ке седне да ги мени на тия години.
- Как си подбираш приятелите?
- Гледам да си уйдисваме на моабет и на пиене. Това последното не го записвай, оти некой ке си помисли, че не излизам от кръчмата. Как ги подбирам? Абе най-важното е да са убави хора - мъжкаре, дето има една дума. Като рекат нещо, да не се отметат като женска фуста.
- Какво научи от тях през всичките тези години?
- Как да ти река - всички щуротии, които един маж може да измисли, след като пийне две-три ракии набързо.
- Многото пари, които взеха за продадените си на добра цена ниви, разглезиха ли банскалии?
- Парата винаги е променяла човека. Не се е родил такъв, на който да му дойдат от небето 200 - 300 или 400 бона накуп, и да не си промени мераците - било за нова каща, за скъпа кола, за голема вила или за некоя по-засукана чужда булка.
С такава мая требва да е луд, за да дойде да чука камъни като мене, щом може да си стои на топло, да си върти синджирчето и да продава салтанати.
- От твоите деца и внуци мераклии да ти наследят занаята има ли?
- Засега нема, оти я докарвам парата вкъщи. Ама така че е, докато ме држат ръцете и краката. После всеки да се оправа, както може.
- Двайсет години сам си си началник. Кое е по-сладкото на частния бизнес - парите или свободата?
- И двете, но за мене е повече второто, оти не гона час - нито на отиване, нито на връщане.
- Работил си като каменоделец на доста обекти в България. Интересно ли ти е било, или работа като всяка работа, както се казва?
- Работил съм на мемориалния комплекс “1300 години България в Шумен”. През 1974 година заедно с 12-13 колеги каменари от Банско добивахме мрамор от кариерите “Бела река” и “Баджура” в Пирин планина, който отиваше за облицовката на резиденция “Бояна”.
Та тогава, беше на 19 март, около три часа и половина следобед, под връх Окаден, където беше една от кариерите, ни затрупа лавина. И досега не мога да си представя как останахме живи.
Освен на тия обекти ветерот ме е веял и в Добрич, Ямбол, Мичурин, Царево, Владая и още на доста други места, където навремето се строеха паметници в чест на велики българи.
Иначе работата си беше като всяка работа. Хубавото на моята е, че винаги ме среща с различни хора. С некои от тех дълго време си останахме добри приятели. Освен това при тези командировки винаги съм научавал по нещо за занаята.
- Всеки банскалия знае, че тук има доста механи, облицовани отвътре изцяло с гранит. Ти на колко от тях си работил?
- Ако ме питаш на колко не съм работил, ке ми е по-лесно да ти отговора. Я и одеве ти казах, че съм единственио каменоделец у тоя район и всеки иска-неиска, все до мене опира, га стане дума за такава нужда.
Преди години беше на мода сред банскалии да облицоват заведенията с камъни. Хубаво е, но и на тази мода взе да й минава времето. Едно, че излиза доста дебело за джоба на чорбаджията, и второ - изтърка се.
- Каза ми, че си направил някъде към петдесет чешми в Банско. Коя е най-хубавата?
- Не мога да ти отговора на тоя въпрос, оти мерката за убаво е различна за различните ора - я аресвам едно, ама ти може да аресваш друго. Дека е истината, а? Щом съм ги направил - за мене сички са убави.
- Тези двете в старата част на Банско, дето са като близначки, са по-различни от останалите обаче. Твоя ли е идеята да ги събереш едно до друго?
- Не е моя, но ние с Цветан ги майсторихме. Който не минал покрай тех, само он не ги е аресал. Дори туриха дръвена плоча, че ние сме ги правили.
- Не ти правя комплимент, но личи, че са мераклийска работа.
- Така е. Одеве ти казах, че повечето хора живеят с мерака - да оставят нишан след себе си. След време Господ ще ме прибере, както е прибрал всички преди мене, но чешмите, които Митьо Бомбата е направил, ке си останат, нали?
- Освен като майстор на чешми и като единствения каменар в града, банскалии те познават и като човек, който умее да разказва пикантни истории и знае доста песни. Много бих искал да подкараш някоя.
- Това, дето го изреди, е верно, но я искам да те питам - ти видел ли си жаба на сухо да крека? Не си, нали! Затова нека пеенето да остане за друг път.
- Работил си на много хора. Лъгали ли са те някога с парите?
- Не. У Банско всички се познаваме. Знае се кой е арен човек, кой се опитва да шмекерува, кой пийнува, на кой акъла му е все при жените, кой дръжи на думата си и кой за нищо я нема. Я също знам кой каков е и преценявам - дали да се хвана да му свърша работата, за която ме е цанил, или не. Досега никога не съм грешил в преценката си.
- Какви хора са банскалии?
- Оно се вижда - с чувство за хумор и големи късметлии. Тая история с хотелите, дето неколко години никнаа като гъби, оправи финансите на много хора. Видиш ли убава къща, значи е дигната с парите от некоя нива. Едно време летото банскалии беха по нивите, ама сега работат по хотелите. Парите не са кой знае колко, но на сенка е по-добре, отколкото на слънце.
Отдавна не бях чела толкова свежо нещо за толкова обикновен човек. Ако съм на мястото на кмета на Банско, ще го предложа за почетен гражданин на града. Не знам кой друг заслужава повече от него с тези 50 чешми, изградени там.
Добра находка и за автора на интервюто.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.