Календар на пчеларя
Януари
Климатични особености
Януари е най-типичният зимен месец у нас. Пчелните семейства се намират в относителен покой. Поради ниските температури и сравнително дълбокия сняг пчелите са в зимно кълбо и при липса на външни дразнители, като мишки (вътре в кошера), животни, кълвачи, чукане по покривите от клони или падащи ледени висулки от дърветата и др., загубите са само от естествено отпадане на възрастни пчели.
Снеговалежите през месеца са чести и понякога доста обилни. Възможно е навяване на преспи в пчелина и около отделни кошери. Пресният сняг не представлява опасност за пчелите - неговата плътна обвивка пази пчелите от ветровете.
Състояние на пчелните семейства
Ролята на пчеларя се свежда до посещения в пчелина след силни ветрове, за да се ориентира за външното състояние на кошерите - обърнати, паднали покриви, заледени прелки и др. Важно е през този месец да се проследява и състоянието на пчелите вътре в кошерите чрез прослушване. То се извършва с тънък маркуч, като единият му край се пъха в ухото, а другият - през прелката, на дълбочина 10-15 см.
Ако се чува спокоен и равномерен звук, който при леко почукване отвън по стените на кошера дружно се усилва, а след това постепенно затихва, то пчелното семейство е в добро състояние и не се нуждае от нищо допълнително. Когато пчелите издават разногласен звук с отделни, ясно открояващи се звуци, вероятно семейството е осиротяло, но в момента също нищо не може да се направи. Изчаква се по-продължително затопляне на времето и осиротялото семейство се присъединява към друго с майка. При силно безпокойство, причинено от лошокачествена храна или от присъствието на мишки, освен горните звукове в гнездото се чува и тревожен звук.
Когато на долния вход има много умрели пчели, те се изваждат със закривена тел и внимателно се оглеждат. Ако коремчетата им са подути и при стискане от ануса им излиза мръснокафява течност - налице е някаква диария вследствие на паратиф, манова токсикоза, нозематоза или нещо друго. Наличието на кристали сред мъртвите пчели показва, че медът е кристализирал. Когато от пчелите са останали само главите, коремчетата, крилата и краката, а гръдните мускули липсват, значи са изядени от мишки, които са вътре в кошера.
При установяване на голям подмор или на загинали цели семейства пчеларят взема проба и я изпраща за изследване.
При откриване на причините при първия удобен случай пчеларят взема мерки за отстраняването им.
През януари някои пчелари, особено когато се съмняват в количеството на медовите запаси в кошерите, правят и първото подхранване с медено-захарно тесто. То се закупува от пчеларските магазини или се приготвя саморъчно от 1 част втечнен на водна баня до 45°С нектарен мед и 3-4 части пудра захар. Захарта се поставя в широк съд и се издълбава трапчинка в средата, в която се налива разтопеният мед. Отначало се бърка с лъжица, а като се повтвърди, се омесва с ръце до твърдо тесто. По 300-400 г от него се сплескват на питка, загъват се в марля и се поставят върху рамките над кълбото с пчели. При много ниски температури, с цел да не се изстуди кълбото, захарното тесто може да се постави на отвора на надрамъчния капак, където стои хранилката, и се захлупва с нея.
При топли дни с температури над 14°С пчелите излитат около кошерите и правят първия очистителен полет, при който се освобождават от натрупаните в дебелите им черва неусвоени остатъци от храната. Желателно е в такива дни да се почистят прилетните дъски от снега. Махат се временно мишепредпазителите, за да могат пчелите свободно да изнасят навън падналите по дъното умрели пчели и разпечатки. При голям сняг пред кошерите се разстила слама или картонени и други плоскости с цел пчелите да кацат върху тях, а не върху снега, където премръзват и загиват.
Работа на пчеларя
През януари пчеларят е най-малко ангажиран в пчелина, затова трябва да използва свободното си време за изработване или за ремонт на кошерите и инвентара, да подготви и да постави теловете на рамките и др., да чете пчеларска литература и да посещава учебните форми, ако има такива.
Февруари
Времето през месец февруари
2012 година ще се характеризира с характерните за този период на годината студ, сняг, заледявания. Застудяването, започнало през месец януари 2012, ще премине и във февруари. През най-малкия месец от годината предстоят студени зимни нощи и снежни дни. 2012 година е високосна и месец февруари ще бъде 29 дни, през които зимата и студът ще напомнят за себе си през цялото време. Температурите ще са отрицателни и са възможни измръзвания и заледявания по високите места.
Фенологичен календар
През февруари зацъфтяват първите растения - предвестници на наближаващата пролет. Първо се появява кокичето. От него пчелите събират първия нектар и прашец. В по-топлите райони се разпукват провисналите реси на леската, от които пчелите пълнят кошничките си с прашец, когато времето е слънчево и тихо. В горите започва да цъфти и минзухарът.
Състояние на пчелните семейства
Пчелите се облитат и охраняват кошера. Пчелите в кошерите се намират все още на кълбо. Понякога те развалят кълбото и излизат навън, за да се облитат. Това става само в топли и слънчеви дни, при температура на въздуха по-висока от 10-12 градуса. Пчелите стават по-активни - разпечатват мед, освобождават килийки от средата на гнездото, полират ги и ги подготвят за снасяне на яйца. Нормално явление е майките да започват да снасят яйца. По това време в кошера има 1-2 до 3 пити с разно възрастно пило, а дори и новоизлюпени млади пчели. Това зависи от района, силата на семейството, възрастта и качеството на майката, храната и затоплянето на гнездата.
Около появилото се пило пчелите поддържат постоянна температура 34-35 градуса. Пчелите консумират мед и цветен прашец, за да хранят пилото и за да поддържат необходимата температура. Разходът на мед става от 1,5- 2 кг на пчелно семейство. В резултат на по-голямата консумация на храна, особено на прашец, в дебелото черво на пчелите се натрупват все по-голямо количество несмлени остатъци. Ето защо пчелите използват макар и краткотрайното затопляне през някои дни за облитане и прочистване на дебелото черво. Едновременно с това те почистват вътрешността на кошерите, принасят нектар, прашец и вода. При невъзможност от облитане и при лошокачествена храна може да се появи диария.
Работа на пчеларите
Пчеларите трябва да посещават по-често пчелина, особено в слънчево време. Наблюдава се облитането, прослушват се пчелните семейства и се съди за тяхното състояние. Използва се възможноста през топлите часове, 10-12 градуса, да се извърши първият пролетен преглед. При първа възможност се оказва помощ на най-нуждаещите се семейства. Отстранява се снегът от кошерите, защото след стопяването му влагата прониква вътре в кошера. Влагата е много вредна за пчелите и не бива да се допуска. Следи се да не чукат по кошерите кълвачи, синигери и др. Сега може да се местят и подреждат кошерите в пчелина.
Март
Фенологичен календар
Март е първият календарен месец на пролетта. Със затопляне на времето природата се събужда. Започва цъфтежът на все повече медоносни растения като леска, кукуряк, жълт гарвански лук, синчец, дрян, бряст, медуница, подбел, иглика, гълъбови очи, миризлива теменуга, син минзухар, великденче, парички и др. В овощните градини вече цъфтят бадемът, зарзалата, кайсията, прасковата и джанките. В поречията цъфтят елшата, черната топола и ивата.
Състояние на пчелните семейства
Към края на февруари и началото на март майката започва да снася яйца. С появяването на пилото се нарушава покоят в пчелното семейство. Пчелите започват да консумират усилено храна, за да повишат температурата на гнездото до 34-35 градуса. В началото майката снася по 20-30 яйца на денонощие. В топлите дни, когато температурите са около 12-15 градуса, става облитане на пчелите работнички и те започват да събират нектар и прашец.
Пчелното кълбо се разпуска, пчелите работнички започват да хранят усилено майката с пчелно млечице и тя започва да снася до 1500 и повече яйца за 24 часа. Темпът на развитието на семейството зависи не само от яйценосливостта на майката, но и от условията на живот и гледането на семейството. Липсата на достатъчни количества храна, на достатъчен брой презимували пчели, на добре изградени пити задържа яйцеснасянето и отглеждането на повече млади пчели.
Работа на пчеларите
Ако през месец февруари не сте направили осведомителния преглед на пчелните семейства, то е наложително да го направите през първите дни на месец март. Осведомителният преглед се прави в слънчев ден, когато температурите са около 12-15 градуса. До края на месеца е добре да се направи и главния пролетен преглед. Основна цел на пчеларя е да създадат необходимите най-добри условия за развитие на пчелните семейства през пролетта.
При прегледа ще прецените общото състояние на гнездата, силата на семействата, количеството и качеството на храната, здравословното им състояние. Силата на семействата се определя по броя на питите (междуредията), покрити с пчели. Необходимо е да се стесни гнездото на толкова пити, колкото се покриват от пчелите. При недостиг на мед в кошера добавете пити с мед от склада от предходната година. Почистете дъната от умрели пчели и дезинфекцирайте кошерите. Почистете пространството около кошерите.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.