К. Хаджигаев: След 12 години в Москва още наричат построеното от нас “лучшие болгарские дома”
К. Хаджигаев на Червения площад
В началото на декември областният управител на Благоевград и лидер на ГЕРБ Костадин Хаджигаев бе на гости с цялото си семейство - съпругата Маргарита, сина Върбан и дъщерята Антония, на българския посланик в Москва Пламен Грозданов. Пътуването на семейство Хаджигаеви съвпадна с изборите за руската Дума и последвалите протести, но най-силно впечатление на губернатора направило това, че кризата в Москва не се усеща. Според него това твърдят и местните хора, макар че градът е сред най-скъпите в света, разказа губернаторът на Благоевград.
Въпреки че е бил на частно посещение, с помощта на посланик Грозданов Хаджигаев се опитал да привлече инвеститорски интерес към Благоевград. Той помолил посланик Грозданов да му съдейства за установяване на контакти с град от Подмосковието, който да стане партньор на Благоевград и областта. Имаме какво да предложим - туризъм, българско вино, културен обмен, надявам се да се реализират намеренията ни, каза при завръщането си Хаджигаев.
- Г-н Хаджигаев, наскоро гостувахте със семейството си на българския посланик в Москва, това не е чест, оказвана на всеки. Какво Ви свързва с г-н Пламен Грозданов?
- За да няма спекулации, ще кажа, че с посланика се познаваме отдавна, аз съм работил на къщата му в Бояна, а поканата за гостуването в Москва дължим на съпругата му Сашка. Така че това си беше частно пътуване на приятелски начала и няма смисъл да уточнявам, че сами си поехме разходите.
- Значи познанството не е от руския Ви период, когато сте работили в Москва?
- Не, макар че идеята на въпросното пътуване донякъде имаше за цел да обиколя със семейството си местата, на които съм работил от 1994 г. до 1999 г.
- С какви очи видяхте строеното от Вас тогава, все пак изтекла е доста вода, а в строителството навлязоха нови технологии?
- БЪЛГАРСКИТЕ СТРОИТЕЛИ СМЕ СЕ СПРАВИЛИ ПРЕКРАСНО, ДОРИ И ПО СЕГАШНИТЕ СТАНДАРТИ, заради което искам да поздравя всички от Пиринско, с които сме работили заедно там. Малките блокчета, които изградихме и в които се настаниха още тогава много заможни руснаци, са обособени вече като самостоятелни селища с охрана и вътре не се допускат външни хора. Нас ни пуснаха, защото с нас бе съпругата на посланика, а и се представихме като бившите строители на сградите.
Там ми се случи нещо много приятно, бях застанал точно пред входа на апартамента на Николай Растаргуев /фронтмен на група “Любэ” и личен приятел на Хаджигаев - бел. ред/, той вече не живее там, защото има къща, но си държи апартамента. Една от съседките слезе да види какви сме и защо снимаме, и когато разбра, се зарадва и дори се снима с нас за спомен. Та за тези блокове руснаците говорят като за “лучшие болгарские дома”.
- А като строител какво Ви впечатли от модерна Москва?
- Това, което сега се прави там, мога да го определя като технологично чудо. Имат уникални сгради, огромни молове с ледени пързалки на покрива. Чистотата навсякъде е поразителна, особено съотнесена с тукашното състояние на нещата. Винаги съм си мислил, че подобен ред се възпитава с глоби, но там се оказа, че до чистотата са стигнали без санкции - просто общинските служби търпеливо почистват след всяко недобросъвестно замърсяване на градската среда. И така, докато хората сами направят избора - да живеят в мръсотия или на чисто. Естествено, отнело е години, но са успели да го постигнат.
- Кое от посещението в Москва ще остане като най-траен спомен за цялото семейство?
- Връщането по местата, където преминаха четири години от живота ни, дори синът ми Върбан разпозна част от площадките, където като малък играеше. Спомените буквално се отприщиха като на филмова лента. Иначе, разбира се, посетихме много забележителности - Кремъл, залата със саркофазите на великите им пълководци, прочутия храм “Василий Блажени”.
ТОВА, КОЕТО ВИЗУАЛНО НАЙ-МНОГО МЕ ПОРАЗИ ОБАЧЕ, Е МОСКВА ПРЕЗ НОЩТА. ПО-БЛЯСКАВО СВЕТЛИННО ШОУ НЕ БЯХ ВИЖДАЛ.
- Успяхте ли да видите български стоки по магазините?
- Да, това, което навремето бе емблема на българския износ - брендито, лютеницата... Дори толкова са свикнали с българските чушки, които преди години изнасяхме в огромни количества, че сега на хубавите чушки, независимо от коя държава са, ги наричат болгарский перец. Вече по-често се срещат и наши вина...
- Наистина ли е толкова скъпо в Москва, колкото говорят?
- Да, стандартът на живот е четири-пет пъти по-висок, отколкото у нас. Всичко се измерва в долари, а средната заплата е около 2000 долара.
- А колко струва средностатистически апартамент?
- Както навсякъде по света, важен е кварталът. Там, където е нашето посолство, ми казаха една цифра, която направо ме стресна - 12 000 евро на квадратен метър. А в затворените селища стига и до 20 000-30 000 евро. По някои от маршрутите, по които минавахме, имаше табели на новопостроени сгради с надписи 5000-6000 евро. Някои от новите жилищни сгради са над 50-етажни. Само за сравнение - когато ние строяхме, стигахме до 20 етажа. И най-интересното е, че колкото апартаментът или офисът е на по-висок етаж, е по-скъпо. Може би заради гледката, не знам. Но като става дума за стандарт, направи ми впечатление, че московчани работят масово на по две места. Затова и официално Москва се води между 12-14 милиона жители, но около 3 милиона ежедневно идват от провинцията на работа в столицата.
- У нас дори през зимата вали рядко сняг и обикновено не е повече от десетина сантиметра, но все ни изненадва и трудно организираме чистенето. Как руснаците се справят със зимата по пътищата?
- Не знам, но пътищата им са чисти до сухо. Някои казват, че под главните булеварди има подгряващи инсталации, не знам дали е така, но темповете им са удивителни и при чистенето, и при асфалтирането.
АКО НАПРИМЕР ИМАТ ЗА АСФАЛТИРАНЕ ЧЕТИРИ-ПЕТ КИЛОМЕТРА В ГРАДА, ЗАТВАРЯ СЕ УЛИЦАТА ПРЕЗ НОЩТА И ДО СУТРИНТА ВСИЧКО Е ГОТОВО, С МАРКИРОВКА, ЗНАЦИ И ПР.
- Какви са цените на бензина, Русия е от големите износители на петрол?
- И там цените са се вдигнали, вече не е толкова евтино, най-масовият бензин А-95 е около 1 евро, повишението е с 15-20 цента за година. Иначе, когато ние работехме през 90-те, бе почти без пари.
- И вечната тема в Русия - водката, коя е най-хубавата?
- На такъв вечен въпрос няма отговор поради простата причина, че в Русия има над 5000 вида водка, аз лично се съмнявам, че някой е в състояние дори да даде точна цифра. С посланика дори посветихме една вечер на тази тема и стигнахме до предположение, че може би “Белуга” и “Русский стандарт” са сред най-предпочитаните. За приятелите си тук взехме водка за подаръци, а за семейството се изкушихме да си купим реплики на прословутите яйца на Фаберже. В Русия вече са се наложили като туристически сувенир, подобно на прочутите матрьошки.
И тук искам да уточня, че за разлика от 90-те години, сериозна промяна са претърпели и самите магазини, в които се предлагат сувенири, има огромен избор, всичко е добре подредено, обслужването е на ниво, а и качеството на стоката е много високо.
- Планирате ли ново пътуване до Русия?
- Предстои да се положи основният камък на българска черква в Москва, която ще се строи от “Главболгарстрой”. Ако получа покана в качеството си на областен управител, непременно ще ида.
А... и вечеря на тема "коя водка е по добра" .
Това е то българо - съветска дружба в деиствие !!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.