Живата история на читалището в Благоевград Михаил Цонев

22 април 2010 00:20   8 коментара   35067 прочита
Михаил Цонев
Михаил Цонев


Михаил Цонев

"Докторите Мони Мошев и Владо Чочев подкупиха с бренди френски полицаи, за да не ни арестуват, хората идваха при нас не заради това, че беше безплатно, а заради възможността да излизат зад граница, до демокрацията държавата се гордееше със самодейците, сега ги смята за досадно финансово бреме"

- Как да те наричам, Михаил или Мишо?

- Май повече ме познават като Мишо.

- Добре, Мишо, какво е да навършиш 70 години?

- Доскоро имах по-голямо самочувствие - като кажеш “шейсет и няколко”, някак си е по-благозвучно. “Седемдесет и...” е малко стряскащо.

- Коя ти е по-голяма слабост - Пионерският дом или читалището?

- Читалището, макар че и в Пионерския дом вкарах доста емоции - нали бях млад... Там започнах работа през 1965 г. Намираше се на мястото на сегашната Синя къща и дотогава в него нямаше никакви детски състави. Започнахме със създаването на “Пиринска китка”, художествен ръководител й стана Братой Братоев. Любопитното е, че дотогава децата не искаха да свирят на никакви народни инструменти - това

КАВАЛ, ГАЙДА ИМ СЕ ВИЖДАХА НЕВЕРОЯТНА ОТЖИВЕЛИЦА.

Същото бе отношението им и към народните песни и танци.

- Как ги събрахте тогава?

- Чрез учителите. Отидохме във II ОУ при физкултурника Божидар Багашев да го питаме кои деца са по-подвижни, за да намерим подходящи за танци. Като си тръгнахме, хлапетата започнаха да ни се подиграват зад гърбовете и почти се бях отчаял. После обаче започнаха да идват едно по едно. Направихме с Александър Миразчийски хор, Димитър Кацарски от ансамбъл “Пирин” пък създаде оркестър и за няколко години станахме много популярни. Особено градският детски хор с ръководители Христо Коларов и Христо Велев, както и мажоретките и съставът по художествено творчество бяха много известни. Последният състав се ръководеше от Цветана Тодорова и в него имаше много свестни деца. Като Даниела Янева например, която сега е актриса в София, адвокатката Албина Анева, полицаят от Икономическа Борислав Зашев, инж. Антоанета Василева... Децата от тоя състав дори бяха поканени за водещи на правителствения концерт за 8-ми март. Ами какво да кажа за балетната школа? Ръководител беше Мария Рилска, балетен педагог от София.

ОТ ТИЯ МОМИЧЕНЦА БАЛЕРИНИ НЕ СТАНА, НО СТАНАХА ИСТИНСКИ ДАМИ.

Помня, че Мария ги учеше на обноски, на добро поведение, показваше им как да ходят, как да си държат главите, та дори как да пият вода от чешма - не като налапат чучура, а в шепичка, с прибрани коленца и леко приклякане.

- Какво привличаше децата към тези извънучилищни занимания?

- Обществените изяви. Освен това беше напълно безплатно.

- Защо сменихте работата с децата с канцеларска в общината?

- Преместиха ме, а и онова не беше много канцеларска работа. Като председател на ОбС работеше Димитър Серафимов, който говори много бавно, но работи страшно бързо - с него си разделяхме оперативките, той ходеше на тези на окръжните институции, аз - на общинските. Правехме културната програма на общината, а аз

БЯХ ДЛЪЖЕН ДА ОБИКАЛЯМ 2 ПЪТИ МЕСЕЧНО ВСИЧКИ ПАМЕТНИЦИ И ПЛОЧИ

и да видя дали някоя буква не е паднала, дали има бурени наоколо или нещо е повредено, дали работи часовникът на Часовниковата кула и т.н. Имахме идея за пеещ часовник, но не стана, направихме обаче монумента на Делчевия род. Активните борци натискаха да им изработим алея на загиналите, но нещо не се прие - много дълга трябваше да стане. Интересна беше работата ми, но много разхвърляна, беше свързана с доста хора. А по онова време беше трудно да открия дори чистачката на общината, за да я пратя за пощата - тя чистеше всички кабинети, включително и тези на кмета, и все беше заета някъде. Затова, като ми предложиха да започна работа в читалището, приех без всякакво замисляне - щях да отида в по-малък екип, което предполагаше по-лесна организация. Започнах през есента на 1978 година и

ДОРИ МИ УВЕЛИЧИХА ЗАПЛАТАТА С 5 ЛЕВА - СТАНА МИ 175 ЛВ.

- Само ти ли беше на заплата?

- Не, имаше над 20 щата - библиотекарки, художествени ръководители, щатни в школата... Читалището тогава беше единственото място за творческа изява на по-възрастните. После дойдоха Профсъюзният дом и разните му езикови и други школи. Разлепихме обяви по града и много бързо събрахме различните състави. Всичко беше на самодейни начала. Само в музикалната и езиковата школа плащаха някакви минимални такси, всичко останало беше безплатно.

- Това ли бе определящо за интереса на възрастните към самодейните изяви - че е било безплатно?

- Не, възможността да излязат извън страната, което в ония времена беше почти невъзможно по друг начин. И вярно - обиколихме света. Първото ни пътуване навън с китаро-мандолинния оркестър беше на международен фестивал в Испания. Пътувахме като едни истински трубадури, със спални чували, защото нямахме пари за хотели, и нощувахме главно на къмпинги. Маршрутът ни беше през Унгария, Австрия и Франция. Разгледахме през деня Париж и се изтеглихме на 30 км встрани от него за нощувка. Избрахме си една приказна полянка. Абе, даже

ОЩЕ НЕ БЯХМЕ РАЗПЪНАЛИ ЧУВАЛИТЕ, И ХОП - ПРИСТИГНАХА ФРЕНСКИТЕ ПОЛИЦАИ.

Добре че в оркестъра бяха Мони Мошев, който сега е гинеколог, и урологът Владо Чочев, а те знаеха френски. Хубаво е, че носехме с нас бренди. Владо и Мони дадоха по една бутилка коняк на полицаите и ония обещаха да се направят, че не са ни виждали, но само за през нощта - заръчаха ни на следващата сутрин да няма и следа от нас.

- Не се ли изкуши някой да остане?

- Не, при това интересното е, че тогава с нас нямаше човек от МВР, който иначе задължително придружаваше всяка българска група, тръгнала в чужбина. В оркестъра беше Адриян Лолев, който работеше като юрист в мината, а брат му много отдавна беше избягал в чужбина, та Адриян имаше отлична възможност да забегне при това турне, но се върна с нас. Е, направи го по-късно и оттогава живее навън, мисля - в Австралия, но

ТОГАВА НЕ НИ ПРЕДАДЕ И НЕ НИ НАВЛЕЧЕ НЕПРИЯТНОСТИ.

- Как стоеше въпросът с финансирането?


Още за: М. Цонев   читалище   история   Още от: Отблизо

Принтирай статия
8 коментара
22 Април 2010 01:18 | Стефан Данаилов
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

текст:Добре че в оркестъра бяха Мони Мошев, който сега е гинеколог, и урологът Владо Чочев, а те знаеха френски. Хубаво е, че носехме с нас бренди. Владо и Мони дадоха по една бутилка коняк на полицаите и ония обещаха да се направят, че не са ни виждали, но само за през нощта - заръчаха ни на следващата сутрин да няма и следа от нас.
Или вестник Струма, или Михаил Цонев бъркат. Урологът доктор Чочев не се казва Владо, а Любомир !!!


22 Април 2010 07:32 | благоевградчанин
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Мишо стига реклама време ти е да се оттеглиш за Читалището всеки един служител е дал своя дан и всеки бизнесмен също ама за това нищо не казваш ? е казваше "благодаръ" и си прибираше паричките, няма незаменими хора остави читалищната дейност на младите, ти можеш да се занимаваш със земеделие например нищо срамно няма.


22 Април 2010 09:39 | познавам те
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Аман, бе Мишо! Цял живот номенклатурчик... Айде стига! Гледай си старините с паричките, които си прибирал и неотчитал. Няма за какво да тъжиш, добре си си поживял на гърба на другите.


22 Април 2010 11:25 | Христова
Оценка:
-2
 (
2
 гласа)

Не подценявайте ролятя на Мишо Цонев,той допринесе доста за културата в Благоевград.
Вече рядко се срещат такива хора като него.С уважение.


22 Април 2010 19:53 | адаш
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Каква история си ти бе Мишо. Натъпка се догоре с паричките, които трябваше на нас читалищните дейци да даваш.
Христова, за каква култура е допринесъл? Като секретар само знаеше "дай", но не и"на"!


23 Април 2010 09:27 | пак грешка
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

“Какво, той да не би да иска
ДА ПЕЕМ В ШВЕЙЦАРИЯ ЗА СЛАВАТА НА НАШАТА ПАРТИЯ?”
- Шведите върнаха ли ви визитата?..."
Мишо говори за Швейцария,"Струма" пита за шведи - страхотно географско попадение :)


23 Април 2010 14:14 | Атанас Еленков
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

През цялото време се питам - главният редактор или директорът на СТРУМА за какво са пуснали това "интервю"? Май единствено такива изкукуригали номенклатури като М.Цонев да дадат знак, че все още ги има.
Г-н Евлогиев, вестникът ви става все по-скучен и посен от такива материали, като този, които нищо не казват на читателите, а само им губят времето. Разберете това!


25 Април 2010 04:44 | Сребра
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Ех г-н Цонев,не сте се променили изобщо.Може би само паметта ви е отслабнала.Аз сам една участничка от драматичният състав още от времето на Рая Нанкова,след която доиде Цветана Тодорова..Но Вие запомнихте само Даниела Янева,Албина Анева и.......само известните личности в града.Така беше и в миналото-обръщаше се внимание само на деца,от които родители имахте полза.подкрепяхте се едни други.Истинските таланти нямаха подкрепа и не станаха известни.Дори и Вие не си ги спомнихте,за да ги споменете.А те Ви придонасяха много,за да отчитате деиността си и да Ви има на тази длъжност,която заемахте.В миналото,тези,които изброявате,че са станали известни личности,никога не са били известни с творчески наклонности нито изяви.Добре че истинските таланти на времето получаваха известността си и без Ваща помощ,а само с таланта си.Поне аз си спомням Василка Бумбарова,Ваня Бучкова/особено тя беше заплахата за всички таланти в това творческо художествено слово/,Росица Янева,Даниела Чопова и мн други




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар