Жени, доверете се на гинеколозите, няма безобидни заболявания

26 ноември 2010 00:20   9 коментара   21466 прочита


Специалистът по клинична патология д-р Георги Георгиев: Самолечението може да доведе до тежки последствия

Д-р Георги Георгиев е роден в Радомир, детските му години преминават в град Кюстендил, където учи в Математическата гимназия. Завършва Медицинска академия - София, специалност “Клинична патология”. През 1990 година започва работа в благоевградската болница в отделението по патоанатомия. Потомственият лекар д-р Г. Георгиев е управител и на лаборатория “Цитолаб”, която е със сертификат за медицинска дейност, с отлична оценка при акредитация с 5-годишен срок.

- Д-р Георгиев, Вие обслужвате пациентки от целия регион. Какво сочат данните от изследванията, които сте направили през годината?

- От началото на годината за изминалите 10 месеца в лабораторията са изследвани над 6100 жени от Пиринско и Рилското корито. При изследванията бяха установени най-различни изменения, касаещи патология на маточната шийка. Най-чести, разбира се, са възпалителните заболявания, понякога те са само фонови, на фона на вече променени показатели. Около 10% от изследваните жени попадат в по-висока група по ПАП, което е сигнал, че има не само възпаление, а и промяна в клетката с показатели, които са близки до туморната клетка. Наскоро имахме една млада жена, която бе V група, при нея директно бе установен карцином в напреднал стадий. Преди една седмица имаше също подобен случай.

- Това означава ли, че тези жени не са правили редовно гинекологични прегледи, за да не се установи в по-ранен стадий заболяването?

- Нужно е да се спазва периодичност на прегледите, през изминалите години специалистите наблюдаваме повишаване на стриктните пациентки. Но попадаме и на 50-годишни жени, които 25-30 години след раждането не са стъпвали при гинеколог. Основата е, пак повтарям, профилактиката. Индивидът, отделният човек, той ако не се погрижи за здравето си, няма закон, който да го задължи да го прави. Всеки пациент трябва да осъществява профилактични прегледи и тук именно е ролята на държавата, да осигурява възможност за профилактика.

По принцип генезата /развитието/ е години наред, това бавно развитие от една умерена степен към тежка може да продължи в рамките на 8-10 години, ако, разбира се, не се лекува своевременно. И това е целта на цитонамазката в един нормален период, в рамките на една година жената да си направи един гинекологичен преглед и цитонамазка. Скрининговата програма /профилактичните прегледи/ в страната ни като цяло е разрушена в момента. Цитономазката всъщност е с насоченост за откриване на състояния, които са предекспозиция за развитие на рак на маточната шийка и откриването им в един ранен стадий.

Това е основната цел на цитологичните изследвания. Проблемът, който се установява при нас, винаги след това диагностично се уточнява с допълнителни хистологични изследвания. На базата на тях се доказва каква е патологията на маточната шийка, дали говорим само за възпалителни проблеми, които са довели до това състояние, или е установена степен на прекарциноза /ЦИН/, или се касае вече за един инвазивен карцином. Пак повтарям, основната цел на медицината е всяко едно заболяване да се открива в ранен стадий, което е гаранция за възможността за успешно лечение.

Цитономазката на някои им се струва доста елементарна като изследване, но изключително важно е правилното взимане от специалиста, който ще я гледа.

Голямо предизвикателство е група от млади жени, при която се откриват данни за инфекция с човешки папилома вирус. Разбира се, това не значи моментално, че става въпрос за рак, но някои от тези типове са т.нар. високорискови и е доказана връзката между тази инфекция и развитие на рак на маточната шийка. При много от случаите се налага типизиране на вируса, тъй като той има много подтипове. Има и две ваксини, едната обхваща два от типовете и друга, която е четирикомпонентна.

- Кога е редно да се постави ваксината и желателно или задължително е поставянето й?

- Ваксинирането е най-добре да се поставя в една по-ранна възраст, около 12-13-а година, тогава е най-ефективно и действа, защото организмът на момичетата съзрява. Ваксината може да бъде приложена и след това, но във всички случаи в ранна възраст.

В нашата страна е пожелателно, но има страни, в които тази ваксина влиза в имунизационния календар, на фона на това, че рисковите фактори са по-ранното полово общуване, както и честата смяна на партньорите. Тази ваксина е редно да влезе и в нашия имунизационен календар. Крайно време е въвеждане на изследване за човешкия папилома вирус. Вирусът може да се лекува и да се повлияе при своевременно установяване. Трябва да се подсигурява един нормален живот на всички жени и целта е именно ранното откриване на патологичните промени и запазване на детеродните органи. Това е философията на гинекологичната цитология с евтин, достъпен начин, с лесно вземане на материал може да се разреши огромен проблем. Човешкият папилома вирус се открива при много млади жени, около 20-30-годишни, на 20 изследвани се установява при 4-5.

Микробиологията и вирусиологията могат да кажат точно какъв е типът.

- Младите момичета идват ли на преглед и от кога трябва да започнат да посещават гинеколог?

- На около 18-годишна възраст е нормално да посетят гинеколог, защото много от тях обикновено смятат, че едно бяло течение е безобидно. Някои не му обръщат внимание, други търсят самолечение. Откриваме сериозни възпаления при 18-19-годишни момичета, обикновено при тези, които водят полов живот.

- Преди 20 години имаше ли сериозни гинекологични заболявания?

- Когато аз започнах работа, почти не се срещаше жена на 20-30-годишна възраст с рак на маточната шийка. Тогава карцином на маточната шийка се откриваше обикновено при жени в напреднала възраст - при 60-годишни. Сега медицината има повече възможности, но е факт, че все по-често се натъкваме на такава патология с подмладяване на групата на болните с гинекологични заболявания.

- В какво може да търсим причините?

- Най-често се споменава стресът, но специално за гинекологичната патология най-голямо значение има половата хигиена и здравната култура. Ранното започване на полов живот и безразборната смяна на партньорите също крие рискове. Затова не трябва водещ да бъде нагонът. И не на последно място, самият имунитет, употребата на алкохол също води до понижаване на имунната защита.

В момента, когато започне половото общуване, трябва да се направи и гинекологичен преглед с цитонамазка.

Всяка жена в полово активна възраст трябва поне веднъж годишно да се консултира със специалист, това ще й спести много неприятности. Най-доброто време за цитонамазка е, когато е отминал менструалният цикъл и има поне 5-6 чисти дни. Да не бъде непосредствено преди или веднага след цикъл, защото може да се открият промени, които могат да бъдат сбъркани с възпалителни и други процеси. И накрая, искам да се обърна към всички жени: Доверете се на гинеколозите.

9 коментара
26 Ноември 2010 09:53 | читателка
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Уважаеми читатели. Доктор Георгиев е най-големият специалист по хистологични изследвания. Неговите диагнози се потвърждават и в най-напредналите страни в целият свят. Казвам Ви го от личен опит. Гордеем се, че в нашата болница има такъв специалист.
Дано не ни го вземат в София или чужбина. Доверете му се. Аз се запознах с него в болницата в гр. Санданки.
Поклон пред Вашият професионализъм Доктор Георгиев!


26 Ноември 2010 11:14 | бъдеща клиентка
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

На мен един всепризнат специалист ми прави аборт и си "беше оставил ръцете". Не казвам, че е умишлено (както и моето забременяване не беше умишлено), но от къде да знам (като знам,че съм коцуз), че точно АЗ нема да съм от тия много малкото проценти НЕУСПЕХ. Те затова ходя на лекар (без значение какъв) само по спешност или когато ОСЪЗНАЯ, че сама не мога да си помогна. На всичкото отгоре имам признанието (не е докоментирано извън моята глава) на друг специалист (професор или доцент беше-не помня) д-р Атанасов, че съм ПАТАЛОГИЧЕН случай.


26 Ноември 2010 11:44 | Б.О.
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Какво говорите, бе? Как да се доверя, като по-рано БЯХ много доверчива и съм си изпяла цялото житие-битие, та сега имам нужда от ЗАСТОЙ, а не покой. Те затова нема да ида на лекар, да не говорим за гениколог, щот съм си свършила работата по РЕПРОДУКЦИЯТА на нацията (даже съм прекалила) и немам никакво желание да ми диагностицират некое НЕЛЕЧИМО заболяване, което е без симптоми (щот те геникологичните са безсимптомни, за разлика от ВЕНЕрическите) и да ми ОТРОВЯТ оставащите ми дни живот. Не,мериси! Предпочитам те да се тровят седейки без пациенти и да оплакват оставащите им дни подобно на БЕЗперспективните НЕлечимо болни.


26 Ноември 2010 15:54 | бля-бля
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Жени, не се доверявайте даже на приателки, защото, аз доста след като родих и останах сама със себе си да анализирам живота си (което доката децата растяха не можех) разбрах, че е било НЕВЪЗМОЖНО моята съученичка и комшиика от най-ранна детска възраст-д-р Константинова да не е видяла при прегледа непосредствено преди да родя (вече имах разкритие и водите ми бяха изтекли) на видеозона, че вторият близнак е с омотана пъпна връв около шията при положение, че позна пола на първия близнак (двуячните близнаци могат да са и от РАЗЛИЧЕН пол) като ми каза, какво ще е първото, а второто ми кажа,че после ще видим. Но въпреки НЕПРОФИСИОНАЛНОТО ( и неприателско) подхождане към раждането вторият близнак ОЖИВЯ. ТАКА ЧЕ НИКАКВО ДОВЕРИЕ В НИКОЙ! Който иска да си вярва,аз само давам съвети, а не ЗАПОВЕДИ.


26 Ноември 2010 17:58 | Mentor
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Тоя какво разбира от цитология. На него хистологията не му е ясна, та цитология. Колко хора си изпатиха от него. Чудя се защо си мълчат.


26 Ноември 2010 18:46 | пациентка
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

много съм признателна на д-рГеоргиев за вниманието и отзивчивостта му.
едно голямо благодаря!


26 Ноември 2010 18:48 | благодарен
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

дано да има повече такива лекари , които са загрижени за здравето на хората.


27 Ноември 2010 10:58 | 28
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Никакво доверие на гинеколога Кръстев! Той е един перверзен некадърник!!!!


27 Ноември 2010 11:00 | 28
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Не уточних, че Кръстев е от Дупница.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар