Изгражда се вътрешна газова инсталация за сградата на община Разлог

22 октомври 2010 00:10   2 коментара   18704 прочита

Проекти във фаза на оценка или предстоящо внасяне до края на годината

Инж. Красимир Герчев е кмет на община Разлог от края на 2009 година, като две години преди това е съветник в Общински съвет. Десет години е управител на Бизнес център "Места", където реализира седем проекти от Европейските програми. Бивш волейболист на "Пирин" - Разлог. Семеен е, синът му е студент по бизнес администрация.

- Г-н Герчев, с какви мисли посрещате празника на Разлог?

- Мислите са положителни и оптимистични, защото в този момент, когато ще празнуваме 98 години от освобождението от турско робство, ние почитаме историята на град Разлог и хората, които са се борили за свободата. Почитаме и интелектуалците, които са съживили града след освобождението. В тази насока аз съм горд, че съм жител на този град, че имам възможността да работя за него и да продължим традицията, защото съм сигурен, че народ, който има история, има и сериозно бъдеще.

- Ще откроите ли най-важните постижения на екипа за една година?

- Най-важното е, че успяхме да овладеем негативните последици от финансовата криза, която засегна и Разлог, постигнахме баланс по отношение предоставяне услугите на гражданите и грижите за хората в неравностойно положение, изпълнихме със съдържание основната си цел: балансирано управление и запазване стандарта на живот на гражданите на община Разлог.

- Община Разлог стои стабилно на фона на останалите общини, защото има собствен финансов резерв и въпреки всичко впечатлява със скромност и в празника, и в поведението на управляващите?

- Така е, ние имаме добро наследство благодарение на далновидната политика на предишното управление, но се съобразяваме и с икономическите условия. Основното, към което се стремим, е да бъдем максимално близко до хората, за да можем да отговаряме адекватно на техните потребности и проблеми.

Полагаме изключителни усиля за разумното и ефективното използване на общинските ресурси.

Стараем се да обърнем внимание на всеки отделен проблем на всеки отделен човек,

защото стандартът на живот е това: да бъде чисто, да бъде светло, да има къде да се учат и обучават децата, да има работа.

- Какъв е процентът на безработицата в общината и имате ли програма за намаляването й?

- Ние държим постоянна връзка с Бюрото по труда в Разлог и по последни данни е над 12 %. През цялата година работим в сферата на подготовка на проекти на Бюрото по труда и по оперативните европейски програми.

Сигурен съм, че с този комплексен подход: намирането на програми за социално слаби и спечелването на проекти, с вливането на външни ресурси можем да посрещнем предизвикателствата на периода, в който сме попаднали.

Конкретна стъпка в тази посока е и разработването на проект за включването на община Разлог в националния план за борба с безработицата през 2011 година.

Освен това активно подпомагаме бизнеса, стремим се да създаваме благоприятна бизнес среда чрез добро административно обслужване и балансиран размер на местните данъци и такси.

- Община Разлог е модел по отношение на структура и многообразие от социални дейности и въпреки това по Ваше настояване приехте социална програма до 2015 година?

- Аз искам да благодаря на хората, които работиха по подготовката на тази социална програма и използваха опита си, натрупан през годините. Това е програма, която повсеместно обхваща грижите на хората в неравностойно положение, която е разписана във времето с ясни критерии, с ясни условия и чрез нея се надгражда всичко, което община Разлог е постигнала дотук.

Социалната програма има за цел да канализира и предостави на по-високо ниво социалните услуги в дългосрочен план от 2010 до 2015 година.

Ние работим вече по тази програма в различни посоки: пенсионерските клубове, дневните центрове за стари хора, социалния патронаж, допълнителните услуги, които ще предоставим благодарение на партньорството си със сдружение “Шанс” и много други . През годината постигнахме добри резултати в социалните услуги, но това е нашият необходим отговор на проблемите на хората в неравностойно положение, които най-вече изпитват товара на финансовата криза.

- И за празника откривате ново защитено жилище?

- Да, защото провеждаме предвидима политика и тази политика дава спокойствие на гражданите на община Разлог. Ние ще открием тази нова сграда и пак искам да повторя - с нея ще повишим качеството на предлаганите социални услуги на територията на общината.

- Има ли инвестиционни намерения към община Разлог?

- В последните месеци се забелязва леко оживление и има заявления за изграждането на енергийни проекти. Изключително положително повлия промяната в законодателството, което ни дава право да отдаване земи по чл. 19 за временно ползване на земеделските стопани. Тази промяна ни предоставя за ползване хиляди дка земи, които пустееха, а и не можехме да се разпореждаме с тях. Сега законът ни дава това право и се надявам да се отпушат инвестиционните намерения и на по-големите инвеститори.

Освен това общината ще се разпорежда и с водните ресурси, което също ще доведе до инвестиционно оживление.

- В каква посока се развива туризмът в Разлог?

- Уникално е географското разположение на град Разлог, историческите обекти, селските квартири, новите хотели, възможността за практикуване на голф, богатството от минерални извори са комплекс от туристическия продукт, който все повече хора откриват. Традиционно провежданият новогодишен кукерски фестивал “Старчевата”, фолклорният събор “Пирин пее” са утвърдени културни събития, които привличат много гости.

Сигурен съм, че Разлог има своето уникално място в туристическата карта на България.

- Ски комплекс “Кулиното” надхвърля компетенциите и възможностите на общината, но има ли малка надежда да се осъществи този проект?

- По моя инициатива в началото на годината направихме голяма среща, на която се събраха всички, работили по този проект, присъстваха областният управител, директорът на НП “Пирин” , общинското ръководство, всички депутати от нашия регион и др. На срещата се направи равносметка, че всичко, което е трябвало да направи общината, е направено и проектът е на ниво експертно становище на Министерството на околната среда и водите. В общественото пространство се спекулира с проекта по отношение на неговата природосъобразност. Не е така, защото и в Австрия, и в Швейцария, и в Америка, много по-големи по мащаб ски комплекси са изградени, съгласувани преди това със съответните организации и ведомства. И ние искаме това - диалог с институциите, съобразяване и изграждане на проекта така, че екологичният и природосъобразен начин на живот да се запази.

Още веднъж подчертавам, че ръководството на общината ще държи на законосъобразното изграждане на ски и голф комплекс “Кулиното”.

Проектът има изключително важно значение за развитието на Разлог и региона и на този етап очакваме обективната експертна оценка.

- Вие сте изключително запознат с европейските програми и e сигурно, че това е силната страна на Вашето управление. Какво намерихте като наследство?

- Естествено, искаше ми се като постъпя на работа да имам много на брой подготвени и качествени проекти, с които веднага да кандидатстваме и да заработим. Но за съжаление нещата не се оказаха така и има логично обяснение - през изминалата година имаше няколко избори - парламентарни и частични, и това е повлияло в една или друга степен в мотивацията на администрацията да работи в съответната посока. Да, ние действително имахме няколко предложения, които в процеса на работа бяха коригирани и подготвени, поради промяна на исканията на самата програма за финансиране, но с доста сериозни усилия двата проекта се доведоха до край и се надяваме до края на година та да бъдат изпълнени.

С единия от тях ще се направи корекция на улица в с. Елешница, а с другия ще се укрепи свлачищен район. Много се изговори за тези проекти и отидохме напред във времето, но вече сме на финалната права. Скоро ще започне реалното строителство по тях.

През тази година ние подготвихме много проектни предложения и администрацията извърши тежка по обем работа, но това е начинът, по който можем да си помогнем: да привлечем външен финансов ресурс за решаване на местните проблеми.

И сега максимално ще използваме програмата за развитие на селските региони, за да решим много от проблемите в селата.

Преди няколко дни се одобри финансирането на проект за туристически атракции в с. Баня на стойност над 2 милиона лева.

Предстои сериозна работа: реставрация и реконструкция на римската и турската баня, изграждане на площадното пространство и улицата, която свързва двете бани с атракцион между тях за деца. С реализирането на този проект ще създадем атрактивен и нов туристически продукт в общината.

- В дълг ли е управлението към селата на общината?

- Не бих казал, че имаме дългове към селата. Ето и сега проектите, с които ще кандидатстваме, обхващат почти всички села. Изхождали сме от реалните проблеми и сме ги “облекли” в проектни предложения, като се надяваме с тези ресурси да повишим качеството на живот в селата, които са на едно добро ниво в сравнение със селата в България.

Въведена е система за дистанционно подаване на заявления за услуги на хората от селата в общината, което пести време и средства на жителите.

Това е нова услуга, която се надяваме да се наложи.

В малко по-неблагоприятно положение е Разлог, защото Разлог е с в границата между 10 и 30 хиляди жители, ние сме по средата и нито попадаме по програмата за развитие на селските региони, нито в програмата за градските агломерации.

Много е сложен въпросът за външното финансиране на град Разлог и затова ще използваме целевата покана на МОСВ за посочване на финансови ресурси за подмяна на основни клонове на канализацията на Разлог за облекчаване работата на пречиствателната станция и влизане в параметрите за доброто и функциониране.

Но ръководството на общината с действията си показва, че всяко населено място е важно и търси начини да решава всеки проблем.

- За една година се усети, че кметът е бивш спортист и с афинитет към спорта?

- Имам афинитет към спорта и държа да се издигне спортното възпитание на населението на по-високо ниво. В началото на годината на среща с директорите на училищата помолих за изключително сериозно отношение към работата в часовете по физкултура.

Спортът е инвестиция в здравето

и общината направи нова спорта площадка, проектирани са още 5, по които ще се кандидатства за външно финансиране, имаме клубове по таекуон-до, спортно ориентиране, волейбол, футбол.

Премина и конкурсът за избор на изпълнител за строеж на новата спортна зала в града, с което се доближаваме до сбъдването на една мечта на жителите на град Разлог.

- Община Разлог е от малкото общини, които редовно подпомага болницата?

- Община Разлог води последователна политика по отношение на болницата и здравеопазването. МБАЛ - Разлог е включена към областната здравна карта с всички отделения с редуциране броя на леглата. Предстои включването на МБАЛ - Разлог в Националната здравна карта.

През последните няколко години отделяме закономерно средства за нуждите на болницата.

- Какво важно предстои?

- Това, което искам да видя е да сме направили качествени проекти, да се одобрят и финансират.

Ние подготвихме проекти предложения за над 12 милиона лева, които ще влязат в селата на общината.

Реализирайки ги, ще имаме повече работа, ще влеем свеж ресурс в общината, ще намалим и процента на безработицата.

- Какво Ви натъжава?

- Проблемите, които тежат на хората, се пренасят и в работата на администрацията. Безработицата е изключително сериозен проблем, особено за младите хора, които сега излизат от студентските скамейки и търсят реализация. Не крия, че имам афинитет именно към младите хора и ми се иска да съдействам да намерят бърза реализация, за да не губят тренинга си. Още повече, много е тъжно, че продължават да изтичат мозъци от България и ние с нищо не контролираме този процес.

- Какво Ви дава кураж?

- Спечелените проекти, но сега предстои трудната част по реализирането им, Аз съм посетил страни-членки на ЕС, където служителите работят в диалог с общините, а тук, в България, недобронамерено се отива в крайности. Има много тежки процедури по отношение на съгласуване и това страшно ме нервира и амбицира да се борим и отстояваме проектите.

Радостно е, че се вижда лъч светлинка с новите решения на министерството и се води диалог по облекчаване на процедурите, но за съжаление старите проекти ще се наложи да минем по трудния път.

- В личен план има ли промяна?

- Със семейството ми се виждаме все по-рядко. Приемам сериозно и мотивирано всеки човешки и обществен проблем, стремя се да изпълнявам дълга си отговорно и съответно това рефлектира върху личното ми време. Но тук е мястото да благодаря на съпругата ми и на сина ми, които ме разбират и ми създават домашен комфорт.

Аз съм им длъжник, но те ме разбират.

- 2010 година ще остане в историята на Разлог като годината на...

- Като годината на баланса, на време за преодоляване на кризата, на недопускане на промяна на стандарта на живот, който сме постигнали.

Една от големите ни задачи беше да не отстъпваме назад, да задържим нивото.

Но не аз, а хората ще направят обективна оценка на това, което сме постигнали и ако нашата политика кореспондира с техните виждания и ни подкрепят, ще бъда доволен.

- На кого най-много разчитате?

- Ние работим изключително в екип. Всички важни решения сме съгласували не само с кметовете от населените места, но и със специалистите, търсим мненията и на гражданите. Повечето мнения помагат за правилни решения.

Тук е мястото да благодаря на председателя на Общински съвет д-р Радко Тумбев и на всички съветници за подкрепата на предложенията на администрацията, че Общинският съвет работи конструктивно и можем да бъдем пример за взаимодействие.

- Очаквате ли гости за празника?

- Очаквам хората на град Разлог и общината на празника, защото сме се постарали да бъде интересен. За първа година организираме киноложка изложба с участието на световни съдии, фестивал на танцовите състави, мотокрос, ще дадем сцена на най-добрите ни самодейци, но по-важното е всички да почетем празника и онези, на които дължим свободата си. Да се поклоним на будителите и революционерите, на подвига на баба Магдалена и на загиналите в Кресненско-Разложкото и Преображенското въстание, да отдадем значимото на възрожденците, които превърнаха Разлог в околийски център.

2 коментара
22 Октомври 2010 05:21 | мунин траичо
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

банско и разлог са наи простите хора в българиа това са отаиката и простотията на страната ни


22 Октомври 2010 10:34 | До Мунин Трайчо
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

По -горния да се научи да пише правилно български език.
След това да прочете внимателно статията статията, тогава обиждайте населението на гр.Банско и гр. Разлог




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар