Йога плюс паневритмите на П. Дънов ми помогнаха да видя чашата отново полупълна

09 юли 2010 00:18   28 коментара   34937 прочита


Драматургът на ДТ "Н. Вапцаров" - Благоевград Елена Илиева

Елена Илиева е родена в гр. Плевен. Завършва Института за културно-просветни кадри във Варна и ВИТИЗ, след което става драматург на Драматичен театър - Плевен, а от 1982 г. работи като драматург в благоевградския театър "Н. Вапцаров". Заедно с театралното изкуство другата й голяма слабост е йогата.

- Елена, откога се занимаваш с йога?

- От няколко години посещавам курсовете по йога и антистрес на фондация “Изкуството да живееш”. Основният девиз, който ме свърза с над 30 милиона човека от 150 страни по света, изкарали тези курсове, е:

“Съществуването е факт, а да живееш е изкуство!”

“Изкуството да живееш” е международна образователни и хуманитарна неправителствена организация, с консултативен статут към Обществения и икономически съвет на ООН, сътрудничи си със Световната здравна организация, а нейни доброволци помагат на деца от социални домове, затворници, на бежанци и хора, претърпели военни конфликти и природни катаклизми да се справят със стреса и да се върнат към хармоничен и пълноценен живот. В България “Изкуството да живееш” си сътрудничи с Министерството на правосъдието, Министерството на образованието, с много общини, в това число и със Столична община.

- Стресът ли те накара да започнеш тези занимания?

- Да, убийственият кръговрат на ежедневието ми, в което имаше много стрес, преумора и преобладаваха негативните емоции. С други думи, бях започнала да виждам чашата наполовина празна, а не наполовина пълна. По природа съм оптимист, не тая обиди, умея да прощавам и отвръщам на злото с добро, но тогава бях в емоционална дупка и със сериозни здравословни проблеми. От тях ме измъкна първият ми учител, индиецът Пушпадант - с благородното си излъчване, с усмивката си, със знанието, което ми подари. Никога няма да забравя думите му, че рождено право на всеки един от нас е да живее в тяло без болести и с ум, освободен от стрес. Че нито в училище, нито вкъщи ни учат как да се справяме с отрицателните емоции и стреса. Всеки от нас се стреми към успех, здраве, душевен мир и щастие, но обикновено подценяваме степента, в която стресът влияе на нашия живот. Умът ни често е обзет от гняв, вина, съжаление за миналото или притеснения за бъдещето. Това негово прескачане от минало в бъдеще и обратно води до натрупване на стрес - както в нас, така и в хората около нас. А изкуството да живееш е в способността да се справяме с отрицателните емоции.

- Къде се запозна с Пушпадант?

- Той пристигна в България да води курсовете и беше изпратен от фондацията в Благоевград. Този курс се проведе в Югозападния университет. Имахме още една учителка индийка, казваше се Пуджа, тя ни водеше курс “Шри шри йога”.

- Има много разновидности на системата йога - ти коя практикуваш?

- Най-доброто и най-достъпното от всички системи, обединено в “Изкуството да живееш”. Курсовете предлагат древна мъдрост в забавна атмосфера, дихателни техники за ежедневно прилагане вкъщи или седмично в група, упражнения (асани) и процеси за релаксация. Знанието, което получих, ми помогна да постигам по-спокойно и хармонично състояние на ума си, да се освобождавам от стреса, да подобря съня си, да имам повече енергия и работоспособност, по-добро здраве и имунна система, по-добра памет и концентрация.

- Има ли в “Изкуството да живееш” някакъв гуру, каквато е индийката при Сахаджа йога?

- Да, казва се Шри Шри Рави Шанкар, основател е на две международни хуманитарни организации - фондацията “Изкуството да живееш” и Международната асоциация за човешки ценности. Ако си спомняш, той гостува миналата година в България. Известен е като миротворец и инициатор на образователни, хуманитарни и благотворителни проекти по цял свят. Наскоро прочетох, че Лени Кравиц е написал песента си: “I belong to you, You belong to me, too. You make my life complete, You make me feel so sweet.” след семинар на “Art of living”, ръководен от Шри Шри . Курсовете по цял свят започват с думите: “Аз съм (името) и аз ти принадлежа!” и завършват със същите думи, но вече изречени от хора с позитивно усещане за себе си, за другите и света.

- Какво всъщност представлява системата - наука за дишането, физическо укрепване, въздействие върху определени части на тялото с цел лечението им...?

- Да, всичко това, поднесено по забавен и интересен начин. Научаваме достъпни за всеки асани - упражнения за активизиране, раздвижване и разтягане на тялото, които отварят енергийните ни канали. Получаваме знания как да живеем днес и сега, в хармония с предизвикателствата при общуването ни с хората около нас. Запомняме прости, но много ефикасни правила за постигане на вътрешно спокойствие и щастие. Правим интерактивни практики за опознаване и общуване с групата, след които ставаме приятели за цял живот. Усвояваме три дихателни практики - пранаяма, бастрика и Сударшан крия, като последната е създадена от Шри Шри през 1982 година. Научно е доказано, че на клетъчно ниво тя премахва стреса и токсините, подобрява здравето и подмладява. И накрая - релаксация или медитация. Когато отивам на курса след работа, обикновено съм уморена и емоционално напрегната, а се прибирам у дома бодра, като след 8-часов дълбок сън. Шри Шри обяснява, че чрез този курс се променя нервната система, мисленето се прояснява, сърцето се отваря и силата бликва.

- Водиш група, която сутрин се събира на една поляна в кв. “Еленово”, това да не е нещо, свързано със слънцето?

- Не, това е нещо съвсем друго, макар и в същата посока. Включих се в една от групите, които играят паневритмия - практиката, създадена от Петър Дънов. Тя ме зарежда рано сутрин с много енергия и позитивизъм. Приятната музика, ободряващият и вдъхновяващ текст на песните, ритмичните движения в кръг, свежият въздух - ухаещ на мащерка и еньовче, изгревът на слънцето, птичият хор ми дават прекрасното усещане за единение с природата, за хармония с другите от групата, за изпращане на светла енергия към цялото човечество.

- Какви са хората, които тренират с теб в групата - всъщност това тренировка ли е, духовно занимание или някакво друго определение ще му дадеш?

- Ако ме питаш за йога - периодично се събираме завършилите I ниво и правим заедно асаните и дихателните практики, идва и учител от София, който ръководи цялото занимание - т. нар. “Дълга Сударшан крия”, водена с гласа на Шри Шри Рави Шанкар. И в курсовете по йога, и в паневритмията срещам интелигентни хора, търсещи знания. Това са хора от всички възрасти, които не са се оставили на течението на живота, не са потънали в съблазните на материалното, а полагат усилия да подобрят в духовен план качеството си на живот.

- В личен план на теб с какво ти помага йогата?

- Вече знам как да реагирам на възникващите ежедневно проблеми и трудности и да се справям с тях, без да се гневя, без да се отчайвам или да се паникьосвам. Да се радвам на мига, да приемам другите, да правя всяко нещо на 100%. Когато здравето ми се влоши, Сударшан крия ми помага да се възстановя бързо и без лекарства. Между другото, когато започнах курса за първи път, бях с бронхиална астма и на инхалатор. На втория ден го изхвърлих и забравих за кашлицата и затрудненото дишане. Подобри се и състоянието на щитовидната ми жлеза.

- Има ли възрастови ограничения за хората, за да започнат такива тренировки?

- Не. Четирите нива на курса са за хора от 18 до 118 години. Курсът за деца от 8 до 12 години се нарича ART EXCEL, състои се от дихателни техники за освобождаване от стрес и напрежение, за самостоятелно справяне с гнева, агресията, депресията, страха и другите отрицателни емоции. Има релаксиращи процеси, които подобряват паметта и повишават концентрацията; също така знания, които подхранват човешките ценности и подобряват взаимоотношенията на децата с родителите, учителите и съучениците им. Акцентира се върху дейности и проекти, които интегрират тези ценности в живота им чрез непосредствено лично преживяване; повишават самоувереността и развиват комуникативни и лидерски качества; всичко това е съпроводено със забавни игри. Следващият курс е за тийнейджъри - “YES” (Young Empowered Strong - Млад вдъхновен силен) - от 13 до 18 години. Програмата развива пълния потенциал на младежите, чрез игри, интерактивни дискусии и процеси, изгражда лидерски и комуникативни умения, учи ги уверено и ефективно да постигат своите цели и да проявят лидерски качества. Това е съпроводено от динамични физически упражнения и дихателни техники, които подобряват паметта и концентрацията, проясняват ума, премахват напрежението и стреса и дават много енергия.

- Някакво специално оборудване - килимчета, анцуг или нещо друго нужно ли е?

- Без това не може - трябва да се чувстваш удобно, нищо да не стяга тялото ти и да те разсейва. Удобно спортно облекло според сезона, постелка (шалте), лека завивка, бутилка минерална вода (водата е изключително важна за пречистването от токсините), носни кърпички (за бастриката, която почиства дихателната система и носа), задължително усмивка.

- Имаш ли информация колко хора в Благоевград се занимават с йога - в различните й разновидности?

- Доста са и интересът се засилва, защото упражненията са лесни и много ефикасни. Само през курсовете “Изкуството да живееш” вече са преминали над 150 човека - не само от Благоевград, идват и от Симитли, Разлог и Гоце Делчев. Знам, че различни йога техники се провеждат и в центровете по фитнес и в училищните физкултурни салони.

- Ти ли си единствена от театъра или успя да навиеш и други твои колеги?

- Никого не можеш да “навиеш” за нещо, ако сам не е достигнал до необходимостта и желанието да го прави.

- Задължително ли човек трябва да се занимава в група, или може и у дома със самоучител - предполагам, че има доста такива издания?

- В група енергията се повишава, но това невинаги е възможно - всички сме ангажирани хора. След като си усвоил основните неща в курсовете, практикуваш по 30-40 минути у дома, обикновено сутрин, задължително на отворен прозорец. А когато има събиране на групата веднъж седмично, отиваш и това също е много зареждащо.

- В училище обичаше ли да се занимаваш със спорт?

- Като малка обичах да тичам, да скачам на въже, да играя на народна топка (тук май й казват “на цик”) и на всички останали детски игри, бях палаво дете. След това започнах често да боледувам и заживях с усещането за непълноценност, докато един учител по физкултура не ме накара да повярвам в себе си и във възможностите си чрез физически натоварвания да се науча да се справям с трудностите.

Бягане, дълъг и висок скок, упражнения на греда, на успоредка, прескок, така преодолях страховете си и дори започна да ми доставя удоволствие. С Хата йога започнах да се занимавам като студентка във Варна.

- Семейството ти как се отнася към тези твои занимания?

- С уважение, това е извоювано от мене право на лично време, което вместо на кафе или в заведение прекарвам в салона с групата или сама в хола. Синът ми изкара в София през пролетната ваканция курса ART EXCEL, сега го записах заедно с още няколко деца от Благоевград за летния лагер в Старозагорските минерални бани. Надявам се по-нататък през този курс да преминат повече деца от региона, от това ще имат полза и те, и родителите им, да не говорим за учителите - изтормозени от разсеяни, агресивни и стресирани ученици.

- Колко време на ден отделяш за йога, всеки ден ли трябва да е и ако да - на Коледа, например, как успяваш да вместиш тренировката между печката и останалите приготовления в кухнята?

- Не крия, че въпреки казаното по-горе не съм идеалният случай, и аз имам периоди на прекъсване или на редуване на един вид занимания с друг, защото не понасям еднообразието. Но, уверявам те, мощната дихателна техника Сударшан крия е нещо, което всеки би трябвало да прави ежедневно и тогава много оплаквания и болежки ще изчезнат завинаги от живота ни. Помисли си колко от свободното си време отделяме за говорене или вперили поглед в телевизора и нищожно малко - за себе си, независимо дали за йога упражнения, или само за дишане и медитиране. Колко малко ценим тишината, състоянието на покой - със спокоен ум и с внимание, насочено навътре към себе си, към любимото ни тяло, което Шри Шри нарича “скъпоценен подарък от Природата и Бога”. Тялото, в което милиони клетки работят в пълен синхрон, за да се чувстваме здрави и щастливи. Трябват ни няколко минути на ден и воля да направим нещо добро за себе си, за да сме пълноценни на работното си място. А като сме здрави и уравновесени, правим подарък и на близките си - вместо да ни гледат все хремави, кашлящи, охкащи и вечно намръщени.

Колкото до заниманията около печката - независимо какъв празник предстои, и на мене не са ми чужди. Но се убедих, че видът, начинът на приготвянето и на приемането на храната е важен момент както при практикуващите йога, така и при последователите на Учителя Петър Дънов. И в двата случая основното правило е да се набляга на прясната вегетарианска храна и на чистата вода. Обикновено както се храни един човек, така и живее.

Колко от нас, когато седнем да се храним, отправяме благодарност към този, който ни е дал всички блага, чрез които поддържаме живота си, към съществата и силите, взели участие в създаването на тези блага. Отправяме ли благодарност към тях? Все бързаме, ядем на крак, гледаме телевизия или работим на компютъра. А някога това е било неписан закон за всички, които са се събирали около трапезата. Един от първите уроци, които получих в курса по йога, а на това учи и Петър Дънов, е да вземем парченце от някой плод, да го разгледаме, помиришем, после да го сложим в устата си и да усетим формата му, да вкусим съвсем малко от сока му и едва тогава да го сдъвчем.

Насладата не е в количеството изядени плодове, а в подаръка, който ни прави това малко парченце.

Сещаме ли се да благодарим на дървото, на слънцето, на земята и на всички, които са съдействали за създаването му, преди да го изядем. Когато се научим да приемаме храната с благодарност, неусетно доволството и радостта стават наши спътници в живота. Учителя Петър Дънов казва, че храненето е наука на бъдещето и на човека му предстои да проучи много от процесите. И според него човекът не се е научил на най-важното изкуство - изкуството да живее. Ако вложим Любовта като основа на живота си, тя ще ни научи как да се храним и как да живеем.

- Платено ли е участието в йога групата, или може би вие събирате помежду си пари за благотворителност?

- Таксата за курса е всъщност нашето дарение за благотворителните дейности на фондацията - за курсовете в детските домове и затворите и другите инициативи. За курс I ниво се плаща 75 лв. за възрастни и 55 лв. за студенти и пенсионери. За курса Шри шри йога - 35 лв. Останалите курсове са доста по-скъпи, защото се провеждат в други градове, в СПА центрове, където се яде само вегетарианска храна и се осигурява необходимата обстановка за медитация.

- Ходиш ли в Рила, когато през август се събира Бялото братство?

- Била съм на Седемте рилски езера само като турист, а това лято вероятно ще отида за първи път да играя там паневритмия, сега събирам нужното оборудване за планината - палатка, спални чували, екипировка - все пак това е Рила.

- Защо ВИТИЗ и защо Благоевград?

- Театърът ми беше детската мечта. От дете мечтаех да се занимавам с театър, непрекъснато правех някакви представления в махалата. След завършване на института във Варна 2 години работех в библиотека, играех в читалищната самодейна трупа и се готвех за ВИТИЗ. Приеха ме и вече като студентка по театрознание, през есента на 1973 година с нашия спектакъл спечелихме сребърен медал на фестивала на любителските театри, и то в... Благоевград, за изненада на моите преподаватели, които бяха в журито. Това беше първото ми идване в този край и още не подозирах какви изненади ми готви съдбата. След 5 години се дипломирах и до 1982 година бях драматург на Драматичен театър - Плевен. После изведнъж реших да дойда в Благоевградския театър. Преди това като турист всяко лято обикалях планините - Рила, Родопите, а Пирин ме заплени и привлече неудържимо. Вече като драматург на ДТ “Н. Вапцаров” още първата година бях свидетел на подписването на договора с Македонския народен театър от Скопие.

Никога няма да забравя срещата на двата театъра в ресторант “Бор”, общото хоро, песните, които пяхме заедно. Не можех да сдържам сълзите си от вълнение, нещо се случи с мен тогава и за първи път осъзнах факта, че корените на моето семейство по бащина линия всъщност са от Кавадарци, че затова роднини от Скопие ни гостуваха в Плевен, а вкъщи се пееха само македонски песни. Разбрах и защо родителите ми така лесно се съгласиха да замина толкова далече от тях. И ето - вече 28 години съм тук.

- Българският театър е в сериозна финансова криза, като работещ в системата имаш ли визия каква е формулата за спасението му?

- Кризата се отразява на дейността на театрите така, както и на останалите дейности в държавата. Засега основният призив към нас е да работим икономично и ефективно. Закриване на театрите едва ли ще има, по-скоро ще се върви към преструктуриране, обединяване на трупи, сливане на административни звена с цел икономии на средства от заплати. Никъде културата не е на пълна самоиздръжка, защото творчеството е скъп интелектуален продукт.

Държавата няма сметка от това да плъзнат малки, мобилни актьорски трупи, които да предлагат нискохудожествени спектакли на високи цени, както вече се случва, и това доста разочарова зрителите. Обсъжда се идеята театрите да харчат сами приходите от билети с цел това да ги стимулира да имат повече представления. Опитът ще покаже, но без субсидиране театърът ще загине. Един пример: на 15 април 1944 г. е създаден Горноджумайският областен театър. България тогава е във война. За да съществува театърът, областната управа се обръща към селските и градски общини с молба да му окажат финансова помощ. Откликват: Логодаж с 5000 лв., Слащен и Долен с по 1000 лв., Добринище с 10 000 лв., Гара Пирин с 6000 лв., Бабяк с 2000 лв., Петрич с 15 000 лв., от Неврокоп получават 20 000 лв. и от Василевско селско общинско управление - 5000 лв. Тогава кризата е била още по-жестока, но местните общини са подкрепили театралното изкуство. За това всъщност става дума - дали хората искат да съществува благоевградският театър, който е наследник и на Горноджумайския областен театър, същите актьори - Илия Бръчков, Владимир Давчев, Стоян Вълков, Ева Тупарова, Ана Димова, Янко Здравков, Афродита Динова и останалите ветерани съградиха с живота и таланта си театралното дело в Югозападна България.


Още за: Е. Илиева   йога   курс   Още от: Отблизо

Принтирай статия
28 коментара
09 Юли 2010 07:37 | хайде пак секти
Оценка:
4
 (
14
 гласа)

Когато давате трибуна на подобни гуру-та защо не прочетете предварително за какво става въпрос? Скрита реклама, може би платена. Шри Рави Шанкар е с неизяснена биография и с богоиздигаща го официална биография. "Изкуството да живееш” притежава признаците на тоталитарните секти. Същите признаци има и сахаджа йога. Интервюто на гжа Елена Илиева е пълно с глупости, за прозрението на които се иска известна образованост. Това е капан за наивници.
Г-н Кимчев, не ни трябват скрити послания и нискоестетични оригиналничения. Да се увлечеш от тоталитарен култ е признак на ужасно ниска художествена и дори естетическа култура. А и ректора Мирчев не взема отношение към неговите гуру-та в университета. Да ги ограничи поне да не проповядват в час, както продължава да прави уважаемата медитираща по три пъти на ден д-р Славея Аврам. А деканите са ни чули, ни видели. Макар че е заразно - появиха се нови "светила" във факултета по педагогика и във факултета по философия.


09 Юли 2010 10:09 | Петър Дошков
Оценка:
1
 (
7
 гласа)

Това е разновидност на индийска философия. Това не е социална теория. Никой не е станал по-добър към другия от изповядването й. За доктората на Славея вина имаме двама души - Д. Димитров и аз. Не ми се пише за Славея - няма смисъл. Да се разберем отчасти за простите неща в евр. терминология. Да медитираш не е лошо нещо. Означава да се съсредоточиш в поза лотос (сядане по турски) и да не мислиш за нищо друго със затворени очи освен за една предварително избрана точка пред теб. Ясно е, че тогава ти се откъсваш от грижите и се чувстваш по-добре. Значи представете си един компютър, който е зациклил. Като го изключиш или като го оставиш да върти, без да го натоварваш допълнително, постепенно ще се изчисти. Всеки е бил в криза . Базисното е да приемеш, че ти се случва необходимото. То винаги е най-доброто за теб.С други думи казано - опитвай се да си решаваш нещата, без да се гневиш на човек. Нарича се чисто мислене, тоест да мислиш как да се справиш с нещата си с минимум емоция...


09 Юли 2010 10:21 | Петър Дошков
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

... Това не е лесна работа, защото нещата са свързани с друг човек обикновено. Давал съм пример- все едно да имаш текст за съд, който е с емоционални квалификации. Като изчистя обидите, получавам неемоционален текст. Това е простият смисъл на индийската философия. Според тази философия човек е сам и трябва да приеме, че Пътят му е предопределен. Затова живей ден за ден. Евр. философия е обратна- човек е социален и може да определя живота си. Налице са две култури.
Хармонията в индийската се постига чрез мисълта, че ти си тук, за да преживееш живота си такъв, какъвто ти е даден свише. Тоест да си кажеш: каквото е, това е. Къде е лошото при тези практики? То е в това, че има комерсиален елемент. Създава се и изкуствена социална среда - разни песни, подскоци и т.н. Българският вариант е на Дънов. Дънов съветва всеки сам да се справя с грижите си, понеже може. Важното е да търсиш ключа в себе си. Но не и в група, от която да зависиш.Значи да не се страхуваш, самосъжаляваш и ...


09 Юли 2010 10:30 | Петър Дошков
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

Значи при Дънов води е смесен вариант от българското Всяко зло е за добро, от религиозното - 10 Божи заповеди, от народопсихологията- измъкни се за ден -два от нещата, като не мислиш за тях, защото ще се поправят. Прибавете и поучения от сорта да не вредиш на другия и получавате начин да живеете. Не може без емоции. Но човек - казано на български - се научава да не ги преживява. Надявам се, че предодах смисъла на нещата. Накрая просто го пиша - не се тревожи, ще стане това, което трябва да стане. Всеки един от нас се научава да живее. Няма нещо, което да е фундаментално в инд. философия и да го нямаме в народопсихологията. Накрая - това не те прави справедлив или добър, отзивчив и т.н. Просто премахваш напрежението (стреса), като се откусваш от нещата временно. Но знаете, че винаги има търговци в храма. Няма лошо да се изяснява философията. Има в инд. философия и Теория за Третото око. Но се опасявам, че Славея ползва ЮЗУ , за да захранва групите. Не е хубаво грижите си да ...


09 Юли 2010 10:35 | Петър Дошков...
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

... да прехвърляш на друг. Смятам, че е основателен първият коментар за сектоподобно образование. Извинявам се, че съм подробен.


09 Юли 2010 11:26 | Елена Илиева
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Лично аз съм от сектата на вярващите в Дядо Коледа - един човек с още по- неясна биография, в името на когото цяла индустрия зарибява децата да очакват желаните подаръци и родителите - да им ги купуват. Друг е въпроса дали тези неща са полезни за тях! Да не говорим за култа към него, за многобройните му имитатори в цял свят. Но аз все още вярвам в него - като символ на доброто и любовта, като в една красива приказка.
Колкото до тези, които обичат да хвърлят камъни към всички, които нямат честта да мислят като тях - изборът им е личен, а какъвто е избора - такъв е и човека.


09 Юли 2010 12:47 | към 9 юли 2010 @ 11:26 |
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Идете на психиатър!


09 Юли 2010 13:50 | до Елена Илиева
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

Лени, миличка! не им се връзвай на идиотските коментарии на иначе постоянно незадоволени от живота хора! Това е такъв тип хора, които само хулейки всички и всичко подред се чувстват добре и значими, а тук им се пада страхотна възможност анонимно да оклеветят или да се опитат да накърнят достойнството на някой, който е на светлинни години от тях!


09 Юли 2010 15:58 | 88888
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

Учението на Дънов съдържа в себе си всичко необходимо за духовно и визическо израстване.Ако го прилагате според мен нямате нужда от йога.


09 Юли 2010 16:36 | Kайо Дебърски
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

88888 написа:Учението на Дънов съдържа в себе си всичко необходимо за духовно и визическо израстване.Ако го прилагате според мен нямате нужда от йога.
а учението на Кайо,съдържа един по голем,ако го приемете ке се опраите както морално-физически така и буквални-статистически :)


09 Юли 2010 18:04 | аз
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Правете си сектантските глупости но защо требва да ги пропагандирате? Защо всеки фанатизиран маниак се има за месия?


09 Юли 2010 18:08 | Блг
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Йога учението не води до никъде, справка - Индия. Хората там са уравновесени и спокойни, но гладни и тънат в мизерия.


09 Юли 2010 20:23 | към Блг
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Иди на сказките и медитациите на сахаджа-йогистката Славея Аврам или побеседвай с шанкар-дъновистката Елена Илиева - ще се пречистиш и ще се откажеш от плебейските си възгледи.
Може да се окажеш - о, какво щастие! - в състояние на полет над кукувиче гнездо.


09 Юли 2010 21:11 | Преподавател
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Курсове на Пушпадант в ЮЗУ? Зарибяване в секти под шапката на университета? Утвърдена световна практика за аморална употреба на университетите.
Не съм чул някой Пушпадант да е провеждал курсове - такива неща предварително се известяват на целия университет. Освен ако видните пушпадантисти не са се скатали в някоя аудитория зад гърба на ректора и деканите.
В такива случаи народът казва: "Пусто дърво!" Госпожата Илиева по-добре да отиде на църква. Ако вече не е твърде късно за нея.
Между другото в итндийската митология Pushpadanta е един от осемте слонове-стражи на осемте края на света. Много нависоко се има тоя гуру.


10 Юли 2010 00:14 | към П.Дошков
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

А бе Пешо, я кажи защо и написа дисертацията на Славея Златева-Аврам-пишеш, че си виновен, ясно , ама защо?


10 Юли 2010 00:44 | към горния
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Като че ли не знаеш защо Пешо Дошков е написал дисертацията на Славея - едва ли има по-нахално същество от нея, като пиявица е. И понеже Пешо е бил млад и е виждал нещата в розово е решил да помогне на колежката. И между другото тя няма време да си спомни въобще за теб - само кундалини са й в главата.
Скъпи Пешо, толкова енергия изхарчи да водиш война на разни социални фронтове. Но се питам често - що не се опита да се пребориш със собствената ти грешка? Още повече от твоя постин личи, че ти си наясно за какво става въпрос. Ненавистният ти бивш декан на юрид.ф-т е направо ангелче пред тия. . .


13 Юли 2010 14:13 | Glimerman1 Glimerman1
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Тъй като аз съм православен Християнин потърсих материали какво мисли църквата по "ученията" цитирани по-горе в статията. Според БПЦ тези сектантски учения са меко казани опасни! Ето и материали:
http://www.pravoslavie.bg/%D0%92%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B8-%D0%BA%D1%8A%D0%BC-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%9C%D0%BE%D0%B6%D0%B5-%D0%BB%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D1%85%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%8F%D0%BD%D0%B8%D0%BD-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D1%81-%D0%B9%D0%BE%D0%B3%D0%B0-
http://www.dveri.bg/content/view/6876/139/
http://www.pravoslavieto.org/dunov.html


13 Юли 2010 14:15 | Glimerman1 Glimerman1
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Напълно подкрепям първото мнение "хайде пак секти".


17 Юли 2010 20:58 | 1111
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Чудно защо се коментират неща без да сте запознати с йога !Погледайте малко Фиеста тв-ще видите йога упражнения за тонус ,има йога упражнения и за гръбначни болки ,с йога се лекуват много болести и това е доказано с медицински изследвания в институти .Камбанарията на невежеството е опасна.В много западни страни йога е предпочитания спорт.Защо ли в Национална спортна академия има студенти по йога като вид спорт?


18 Юли 2010 21:47 | към 1111
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Фиеста тв не е истина в последна инстанция. Това че нео е показано по телевизията или друга масмедия не прави това нещо истина в последна инстанция. Както правилно отбелязват някои чиста йога няма - йогата винаги започва с духовно обвързване и създаване на зависимости, които по сила и интездитет са равни на наркотичните.
Като искате да откачате - откачайте. Но не завличайте и децата ни!
Не на нас тия номера!
За съжаление държавата ни е разграден двор, а черното н духовенство се занимава с всичко друго само не и с привличане на хората към истинските ценности на народа ни.


18 Юли 2010 21:52 | Василий Шаган - цитат
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Йога е философско-религиозна система, която изисква определен начин на живот. Тази система е много сложна, бих казал, многостранна. В нея се правят опити да се включи цялата същност на човека. Изисква пълна отдаденост и строгост. Не е възможно отделянето на една част от тази система и изолираното й използване (с някаква цел), защото това не би било "йога". Моментът, в който съвкупността от практики се превърне в "йога", е точно този момент, в който отделните практики се "сглобяват" в система, която представлява макар и "съкратен", макар и "орязан", но все пак - вариант на "йога". И от този момент нататък практикуването на тази система вече носи рискове


18 Юли 2010 21:54 | Насилий Шаган - цитат
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Упражняването на този светоглед, начин на живот, накратко - на "йога", води до създаване на трайни навици, затвърждаващи този светоглед. Те от своя страна водят до стремеж, желание за по-нататъшен "напредък" в системата на "йога". Накратко, системата "йога" е като шеговития израз: "мога без една, но не мога само с една". Понеже тази система е езотерична (такава, при която съществуват няколко нива на посвещение на членовете на дадено общество; а допускането на даден член до следващото ниво става само след преценка на лидерите, че този член е "готов" за това), живеещите по системата на йога не знаят и не подозират накъде точно води пътят, по който са поели и от който в бъдеще ще им бъде много трудно да се откъснат.


18 Юли 2010 21:54 | Насилий Шаган - цитат
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Още първото ниво - "хатха йога" - вече представлява опасност. То е съвкупност от хранителни навици, хигиенни практики, физически упражнения, дихателни упражнения и т.н., но всичко - под контрола и наставничеството на даден лидер "гуру". Още при нея вече се започват упражнения, подлагащи на контрол психиката, волята, въображението и т.н. и започва изучаването на едно пантеистическо учение, боравещо със съответната терминология, много напомняща тази на окултните учения. Част от тази система е неосъзнато, но фактическо поклонение на слънцето, на разни природни "сили" и т.под. Напредъкът на човека в областта на физическото здраве, контролът над собствената физика и психика още тук дава голямо разрастване на неговата гордост и склонност към обществен (чисто сектантски) елитаристичен сепаратизъм. Физическите упражнения, съчетани с психически такива водят до промени в човека, облекчаващи по чисто "технологичен" начин неговия контакт с духовния свят (невидимата реалност, и т.н.). Това става бе


18 Юли 2010 21:55 | Василий Шаган - цитат
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

На по-нататъшните етапи на учениците се откриват други практики, все по-близки до окултизма. Стига се до окултни заклинания с използване на т.нар."мантри", директно свързани (според християнските представи) със света на поднебесните паднали духове. Придобиват се неестествени способности, резултат от общуването със злите духове. Всичко това става постепенно, според степента на "напредналост" на учениците. След всяка "степен" ученикът е толкова зависим от системата на "йога", че не желае да се откаже и върне назад.
Ето защо считаме "йога" за религиозно (окултно) - философска система, безконтролно отваряща в човека способности, загубени от него след грехопадението и недопустимо опасни за християните. Считам притежаването на тези способности за противно на Божията воля. Още повече, че практикуването на "йога" неизбежно поставя тези способности в подчинение не на ангели, не на Бога, а на падналите духове, подчинени на врага на човешкия род - сатаната. Поради развиването на привързаност и


18 Юли 2010 21:57 | Василий Шагин - цитат
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

зависимост към тази система, самото започване на нейното практикуване е вече твърде опасно. Отключените у човека "врати" за контакт с духовния свят са трайни и тяхното последващо контролиране е трудно даже в рамките на Църквата. Този ефект се получава даже след краткотрайно (1-2 год.) и неосъзнато практикуване на "хатха-йога". Премахването им е изключително трудно.


18 Юли 2010 22:00 | С други думи
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Отдайте се на йога и непременно ще тигнете до кабинета на психиатър, дори ще прекрачите и прага на психиатрията, но дали ще намерите път да се върнете назад?


10 Октомври 2010 18:51 | Краси
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Уау!!! Не бях виждал до сега толкова погрешни разбирания на понятието йога на едно място :) Ум, който може да създаде от въздуха такива фантастички интерпретаций заслужава да бъде похвален :))) Нека всеки да прави това, което сърцето му подсказва и да бъде щастлив и да прави хората около себе си щастливи - дали християнство, ислям, будизъм, хиндуизъм или искрените и изпълнени с любов думи на мама - всички това ни казват ;)


20 Септември 2011 00:24 | НОВ
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

И мен нещо ме съмняваше тази организация, поразрових из интернет и ето на какво попаднах:
http://infocultbg. org/index. php? option=com_content&view=article&id=198:2011-05-26-06-52-35&catid=1:latest-news&Itemid=72




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар