Инж. Венета Новакова: Водещ трябва да бъде холистичният подход
Проектират се нови системи с високи технически показатели, масово се подобрява коефициентът на топлопреминаване както на окачени фасади, така и на вентилируеми
Да започнем с повода за нашия разговор - каква е ролята на традиционния международен архитектурен симпозиум Aluminium & Glass от 14 до 16 септември в "Интерхотел Сандански"?
- Надявам се да е важна. Аудиторията е съставена от архитекти, инженери, проектанти, строители, производители на дограма и фасади и инвеститори.
В началото нашата идея като организатори бе да се представят новите ни продукти и решения.
Целта бе да информираме колегията за случващото се както тук, така и по света, като каним изтъкнати лектори, които да споделят своя опит.
Развивайки форума, започнахме да представяме цялостни концепции и да разискваме злободневни теми, визирайки връзката между общество – градска среда – архитектура, комплекс от елементи, които няма как да бъдат разисквани поотделно.
Преживяванията са били винаги пълноценни – редуването на сериозни сесии със забава се харесва на аудиторията. Достатъчен знак за това е фактът, че форумът предизвиква интерес вече седма година подред.
Основно се стремим да събудим любопитството на аудиторията, да провокираме, да изпратим сигнали, които впоследствие да бъдат развити от професионалистите в бранша.
Какви са перспективите и тенденциите пред България в областта на качественото строителство?
- Вярвам, че има перспективи. В противен случай би било обезнадеждаващо да се работи в сектора.
Една от негативните тенденции, която за съжаление се очертава, е хаотичност при организиране на търгове за големи обекти или обществени поръчки, неясни спецификации и изисквания и непознати за гилдията "експерти", консултиращи проектите.
Все още факторът ниска цена е най-високо оценяван, не се спазват принципите на устойчиво развитие и това не е водещ критерий за крайния избор.
Например не се използват максимално местните ресурси и продуктите на локални производители, какъвто е примерът, който дават колегите от Европа и света. Съществува макар и негласна протекция на пазара в някои от развитите европейски страни.
Превес имат националните изисквания и без допълнителното одобрение на местна оторизирана институция е много трудно за чуждестранни фирми да навлязат на местния пазар. На практика не е достатъчно продуктът да отговаря на общоприетите европейски норми, които целят да унифицират изискванията на Европейския пазар. При нас е обратно.
В пространството на гилдията битува нагласа, че няма професионалисти, тясно специализирани в отделните области, като например слънцезащита, строителна физика, фасаден инженеринг, фасадно осветление и пр. Изявяват се никому неизвестни специалисти, които препоръчват и консултират.
Към настоящия момент строителните фирми са тези, които вземат крайното решение за влагане на определен продукт в обекта. Дали те разполагат с толкова широк кръг от специалисти, запознати със спецификите на всеки материал, система, концепция?
Липсва екипната работа между архитекта, инвеститора, строителната фирма и фасадния консултант.
Ролята на архитекта като диригент на интердисциплинарния екип се загуби, а именно той заедно с неговия екип и допълнително канени експерти е специалистът, който трябва да има главната роля при определяне на подходящите материали и продукти за влагане. И едва след този етап да се премине към уточняване на крайното решение от всички участници в процеса.
Може ли да се каже, че кризата е наложила на пазара по-високо качество и в абсолютна стойност по-скъпи системи?
- Наистина има засилена конкуренция и всички участници на пазара стават по-прецизни в стремежа си да дадат най-добрата оферта. По-малкият брой проекти успокои пазара, има повече време за трупане на опит и рутина при извършване на основните дейности. Може да се каже, че благодарение на това има подобрение в качеството – важи както за строителите, така и за фирмите - производители на фасади.
Добрата новина в последните години е, че фирмите, работещи с наши системи, изнасят готовата си продукция в различни краища на света. Сблъсъкът с различни класни и качествени проектантски бюра и техните изисквания води до прецизиране на монтажа, отделя се по-голямо внимание на детайла, което преминава в качествен краен продукт.
Какви стъпки смятате, че трябва да бъдат предприети на държавно ниво за стимулирането им и положително развитие в сектора?
- По отношение на националното законодателство и изисквания в областта на строителството считам, че повечето минимални нормативи са въведени и у нас.
Масово се твърди, че няма достатъчно изисквания. А такива има, нужно е по-задълбочено изследване на действащата нормативна база, където са залегнали изисквания, съобразени със специфичните особености на климата в нашата страна и са резултат от редица обосновани анализи.
Хубаво е да се поучаваме от опита на другите европейски държави в областта, но не е обосновано да променяме националните нормативи и изисквания, сляпо следвайки изискванията в други държави. Все пак трябва да се съобразим както с готовността на пазара, така и с особеностите на съществуващия сграден фонд и климата.
И все пак има някои препоръки, които биха могли да бъдат дадени по отношение на нормативите в областта на фасадите. Би било удачно разработване на национално приложение към хармонизирания европейски продуктов стандарт БДС EN 13830, по аналог на националното приложение, което бе прието за врати и прозорци към продуктов стандарт БДС EN 14351.
Така ще съществува действащ норматив, където са обобщени стойностите на минималните изискуеми характеристики на окачените фасади. В Наредба I3 – 1971, засягаща пожарната безопасност, има неясноти и някои от членовете позволяват различно тълкуване, но в момента този норматив се преработва и се надявам, че тези пропуски ще бъдат отстранени.
Може би по-важната намеса от страна на държавата е не толкова на ниво нормативи, а по отношение на контрола за изпълнение на общоприетите наредби и стандарти.
Налагането на строг контрол при съгласуване на проектите е изключително важно за цялостното последващо развитие на проекта.
Трябва да се разшири обхватът на изискваните елементи, съставляващи идейния проект. Така също и е много рано да се доверим на проверката за вложени материали само по документи. При тази липса на доверие в обществото в този момент решението е засилен контрол и от съгласуващите, и от надзора, и от инвеститора.
В тази връзка, ако направим равносметка за това какви фасади направихме преди 10 години и сега, няма да открием фрапиращи разлики.
Може да се каже, че има напредък при влагането на стъклопакети с подобрени характеристики, допълнителни уплътнения, подобряващи цялостното поведение на фасадата, и по-високи изисквания при оформянето на брюстунговите зони. Липсват изисквания за влагане на външна слънцезащита, изисквания за естествена или смесена вентилация, които трябва да бъдат заложени още на ниво идеен проект.
Считам, че държавата по-скоро трябва да изисква, а не толкова да стимулира и дава преференции, тъй като това има отношение както към директива 20-20-20, така и към използването на алтернативна енергия например.
Въпрос на диалог, информиране и "възпитаване" на инвеститора е да осъзнае, че чрез влагане на повече средства в инвестиционната фаза, впоследствие ще плаща по-ниски сметки и инвестицията му ще бъде върната многократно. Но за съжаление няма кой да направи тази оценка за съотношението между вложение и възвращаемост и за ползите още на ранен етап от проекта.
А това е изключително важно е този сектор, където 40% от енергопотреблението се падат на сградите. При административните сгради основна част от енергийното потребление се пада на обвивката. Трябва да концентрираме вниманието си върху нея. Сградният фонд наистина може да повлияе на енергопотреблението в глобален мащаб.
Как рефлектират световните зелени и устойчиви тенденции в сектора?
- Работи се в насока проектиране на нови системи с високи технически показатели, масово се подобрява коефициентът на топлопреминаване както на окачени фасади, така и на вентилируеми.
Тук отново искам да наблегна на холистичния подход – униформата е грешка, а повечето наши сгради са именно такива – униформени. Фасадата не е само растер от алуминий и стъкло 1.20 х 7.5 м например. Тя има много други функции – трябва да се вземат в предвид фактори като местоположение, ориентация. И тези фактори трябва да бъдат взети под внимание и оценени при работата на архитектите и специалистите още в начална фаза.
Не е целесъобразно и икономически изгодно изискванията за един проект в Петрич например да са еднакви на изискванията за обект в Чепеларе и вложените материали да са абсолютно еднакви.
България е разделена на климатични зони и първото нещо преди определяне на изискванията към обекта е да се преценят особеностите на средата, в която се намира. Целта е да се постигне точен баланс между характеристиките на елементите, съставляващи фасадата.
Например при обекти в южните райони на страната може да се заложи на благоприятния ефект от по-скъпа слънцезащита и по-ниска топлоизолация, докато при северните райони и високи места да се наблегне на по-висока топлоизолация и не толкова сериозни вложения за слънцезащита.
В тази връзка заедно с архитекти и инженери от различни специалности започнахме да следваме устойчивите концепции. Корпоративната ни концепция еволюира, започвайки от адаптивната фасада през интердисциплинарните екипи, достигайки до холистичния подход.
Най-радостното е, че вече има кръг от архитекти, които следват холистичния подход и оценяват различните фактори в начална фаза, мисли се за нулевото енергийно потребление, оптималната комбинация от материали и пр. Заедно с тези колеги реализираме идеята за интердисциплинарните екипи и обсъждаме проекта в цялост още на ранен етап, на фаза идеен проект.
В каква посока е развитието на технологиите в този сектор, като например ЕТЕМ?
- Концепциите, които следваме, са в унисон със световните тенденции и изискванията на глобалния пазар.
Новата система на ЕТЕМ - Е75 за прозорци, осигурява максимална топлоизолация в крак с високите изисквания за енергийна ефективност.
Предстои да представим на пазара и новата разновидност на Е75 за входни врати.
Успешно приключи и проектирането на система Е70 за повдигане и плъзгане, която позволява структурно остъкляване.
Продължаваме с разработването и усъвършенстването на вентилируемите фасадни системи, като се ориентираме към максимално подобряване на енергийните характеристики.
Освен че продължаваме дългогодишните си успешни партньорства с производители като AgrobBuchtal и Fischer, разширяваме партньорската си мрежа и стартираме общи проекти със световноизвестни производители на материали, които са подходящи за използване в комбинация с нашите вентилируеми фасадни системи. Системите позволяват използване на широка гама от облицовъчни материали, но ние постоянно се стремим да обогатяваме техните възможности и в тази връзка вече е възможна комбинация с касети от алуминиева ламарина, формуван бетон, тънки листове камък, мрежи. Освен към разширяване на възможностите за избор на материал се насочихме и към разнообразяване на предлаганите видове конзоли. Например удължаване на конзолите, продиктувано от повишените изисквания към коефициента на топлопреминаване и влагане на дебел слой вата.
Тръгвайки от вентилируемите фасадни системи, се развиваме и в насока разработване на tailor made или bespoke системи. Такава е и нашата елементна фасада Е99, специално проектирана за обект "Капитал форт". Фазата на разработка на системата завърши успешно, премина се към монтаж на фасадата на обекта. Много се гордеем, че за пръв път български екип проектира подобна tailor made система.
Една година по-късно след първата фасадна конференция в България – как оценявате новостите на пазара на фасадни системи в страната или в света?
Трендът в архитектурните форми преминава от тези от Евклидовата геометрия към двойно извити равнини базирани на B-spline – набор от криви, математически представени чрез полиноми от втора и трета степен, които правят плавна връзка между последователни точки в 3D пространството.
Конструирането на геометрично сложни обвивки се развива основно в две насоки – опростяване или bespoke решения, създадени специално за нуждите на проекта. Имайки предвид икономическата криза и ограничените природни ресурси, архитектурната форма трябва да следва процеса на оптимизация на материалите и енергията.
Новите тенденции са оптимизация на формите, унификация на елементите, максимално опростяване на обработките. Цели се постигане на сложна визия, съставена от опростени елементи.
Използват се съществуващи системи с малки преработки, които да отговорят на нуждите на съответния проект.
Интересен тренд е използване на нови материали и форми, като новите течения в тази област са продиктувани от аеронавтиката, яхтите, автомобилостроенето, ветрогенераторите. Все повече започват да се използват иновативни материали като фибростъкла, разновидности на композитни материали, FRPматериали (fibre reinforcedplastic).
Ново изискване, което се наблюдава, е т.нар. оценяване на жизнения цикъл - да се оцени правилно животът на сградата, както и съставляващите я елементи, които трябва да са така подбрани, че животът им, когато действат в цялост, да кореспондира с този на сградата. Цели се максимално намаляване на честите поправки/подмяна и синхронизиране на продължителността на използване на всички елементи, за да се намалят загубите от ненужното използване на части с прекалено дълъг или къс живот на употреба.
Насоката на развитие може да се обобщи така: индустриализация, интеграция на отделни компоненти, интелигентност – възможност за постоянно подобряване, флексабилност, разглобяемост, повторна употреба на материалите и рециклиране, примесени с повече отношение и мисъл за обитателите и за тяхното здраве и комфорт.
Теми с продължение, които ще продължим не само да дискутираме, а надявам се все повече да прилагаме в практиката.
източник: stroitelstvo.info
Изсечената над Поленица 16 дка гора - предмет на парламентарен контрол
Питането към министъра на земеделието е поставено от Корнелия Нинова
Депутатът от БСП Корнелия Нинова е внесла в деловодството на Парламента питане до министъра на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов относно изсичането на 55-годишна 16 дка борови гори на хълм до село Поленица.
Министър Найденов ще информира по темата депутатите в началото семтември, веднага щом приключи парламентарната ваканция.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.