Илинденско-Преображенското въстание е връх в националноосвободителните борби на българите
Интервю с директорът на Института по история на БАН акад. Георги Марков
Акад. Георги Марков – директор на Института по история на БАН в интервю за предаването „Добро утро, България” на Радио „Фокус”
Водещ: Връщаме се назад в историята, защото на днешния ден се навършват 109 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание. Кое е най-важното от събитията от 1903 година? Има ли забравени герои от въстанието? Кои са те? И какво трябва да се направи, за да се популяризират имената им сред младите хора днес? Отговорът на тези въпроси ще търсим в следващите минути с академик Георги Марков – директор на Института по история на БАН. Академик Марков, кое е най-важното от събитията от 1903 година?
Георги Марков: Това е връх в националноосвободителните борби на българите от Македония и Одринска Тракия. Въстание, което е подготвяно и от двете революционни организации на българите, и вътрешната Македоно-одринска революционна организация и вътрешния Македоно-одрински комитет. Това въстание е по-голямо по-продължителност и по масовост и от Априлското въстание. Но за жалост, не е могло да предизвика криза в източния въпрос, тъй като по това време Русия е била заета в далечния Изток, в предстоящия конфликт с Япония.
Другите велики сили са за статукво на Балканите. Така че хилядите жертви, огромните усилия, подвизите не са довели до този политически резултат както става през 1876-1878 година. Но въпреки това, ние трябва да тачим героите, които са дръзнали да се изправят срещу една империя с искане не само за реформи, но и с искания за човешки правдини и свободи.
Водещ: Има ли забравени герои от въстанието, кои са те, и какво трябва да направим, за да се популяризират имената им сред младите хора днес?
Георги Марков: Преди 9 години ние отбелязахме достойно 100-годишнината от въстанието. Тогава издадохме една поредица от книги, направихме документални филми. Общо взето, ръководителите на въстанието са добре известни на българската общественост. Но има още войводи околийски, окръжни, които не са така известни. Има и местни герои, примерно в Крушево, Смилево, където е избухнало въстанието преди 109 години. В Родопите има комити, които са действали с чети, организирано в Одринска Тракия. Голяма част от земите, където е избухнало и се е разразило въстанието, днес не са в съвременните граници на българската държава. Но има много бежанци и от Битолско, Леринско и Лозенградско, които още пазят в семейната памет имената на своите предци. И добре е точно тези герои, без които не е могло да се случи въстанието, да станат известни. Бих ги нарекъл местни герои, но те са изключително важни.
Водещ: Въстанието продължава близо 4 месеца, водят се 400 сражения, 25 хиляди въстаници се сражават срещу 350 хиляди души турска армия. Какво трябва да ни говори това? Какво трябва да говори и на днешните млади хора?
Георги Марков: Основната поука е, че тогава българите в Македоно-Одринска Тракия са вярвали в собствените си сили. Освен желанието за свобода, те са имали вяра, че могат да предизвикат поредната източна криза и да предизвикат и пряката намеса на българската държава. Но за жалост, тогава България още не е била готова да воюва с малката империя.
Както става преди 100 години – в Балканската война, която ще честваме наесен. Но важното е, че българската държава и тогава управляващите, и генералите разбират, че трябва да подготвят армията за неизбежната война, както казват те – разплата с вековния враг. Така че героизма на илинденци и преображенци води до промяна на българската държавна и военна политика. И тогава в щаба на армията, стават наясно, че войната няма да се размине. След като не е възможно по пътя на дипломацията, на политиката, не е възможно чрез въстание да се извоюва свободата на българите от Македония и Одринска Тракия, то войната с Османската империя става неизбежна. Това е главната поука, до която стигат българските държавници.
Водещ: Академик Марков, намалиха ли значимостта на Илинден, последвалите го събития – Балканската война и Първата и Втора световна война?
Георги Марков: Не, това въстание си има своето значение. Същото е за балканските войни. Аз имам известна заслуга, че сега ще отбележим и двете балкански войни. Не само първата, която е победоносна, но и втората, когато България воюва срещу останалите 5 балкански държави. Тъй като загубените войни и въстания са по-богати на поуки от спечелените. Ние трябва да отдадем дължимото и на въстаниците, и на войниците както в Илинденско-преображенско въстание, така и във Втората балканска война. Защото те не са виновни, че в крайна сметка се стига до едно крушение през лятото на 1913 година.
Водещ: На фона на Априлското въстание, защо тогава Илинденското остава някак си встрани и не се отразява като че ли подобаващо като цялостно при нас?
Георги Марков: Защото съществува едно мнение, което според не е правилно, че трябва да отразяваме положителните събития, слагам това в кавички, които са дали дългосрочни резултати. Но в историята съществува един процес – без Илинденско-преображенското въстание нямаше да стигнем до победоносната Първа балканска война. Така че това трябва да се чества наравно с Априлското въстание. Още повече, че нашите съседи в Скопие крадат и присвояват българската героична история, включително и Гоце Делчев, и Даме Груев и Яне Сандански, големите имена на Илинденско-преображенското въстание. Ние не трябва да позволяваме да ни се краде по такъв безобразен и нагъл начин историята. И поради това трябва да отбелязваме подвига на илинденци и преображенци.
Водещ: И на финала няма как да не ви задам един въпрос, който е доста уместен тук – патриоти ли са днешните младежи?
Георги Марков: Това е едно друго компютърно поколение. То е, разбира се, отворено към света, то е задръстено с информация, която не винаги може да осмисли. Бих казал, че има и патриоти сред днешните младежи, има и такива организации. Но ние историците сме в дълг, не само да пишем своите докторати и професури, но и чрез вас, медиите, да се обръщаме към българската младеж и да й напомняме, че без тези герои с вас нямаше да говорим сега на тази тема. И едва ли щеше да има свободна българска държава. Разбира се, не всички може да бъдем герои, но точно поради това трябва да почитаме героите от въстанията и от войните. И българската младеж, която бърза да живее тук и сега, трябва да отдаде почит на нашите героични предци.
воиводата
перин планина-штабо-гората
в борба загина Гоце Делчев -
животот го даде за Македония,
Македония свободна да биде,
Македония свободна да биде,
земя македонска на македонците.
От Шар планина до Егейско море
и от Охрида до река Места
старо и младо се то се се разплака,
се се разплака за Гоце Делчев,
се то се е живо име македонско,
се се разплака за Гоце Делчев.
Нема го веке наш Гоце Делчев
македонско знаме да ни развее,
ама на народо клетва му остави
за да се борат, да не се предават,
за да се борат, да не се предават,
име македонско да не заборават.
Немой да плачеш, мой народ поробен,
на клетата судба край ке и дойде,
судбината твоя кога ке я кажеш,
македонски народ свободен ке биде,
македонски народ свободен ке биде,
земя македонска на македонците.
да ви кажам словото,
на Гюргьовден бев затворен,
в' црни темни зандани.
Во зандани бев предаден
од проклети шпиони.
Oд проклетите шпиони,
неразбрани врховци.
Во зандани бев измачен
ниту вода ниту леб,
телото ми потемнело,
долга риза до земя.
Ах, немой да ме мачейте,
яс сум невин како цвет.
Сум се борел за слобода,
за човечки правдини.
Ах, да знае мойта майка
гробот да ми ископа.
Гробот да ми го ископа
спрема ясното сонце.
И на гробот да напише:
- „Тук' почива маченик,
тук' почива Александро
Карагуле Охридски“.
робски сон ти стига,
Македонски народ
во бой да се вдига.
Смело глас да вдигнем
верно да се здружим.
На тирани туги
веке да не служим.
Народ стар сме ние
со язик и култура,
кой що не подклекна
на най мрачна буря.
Да се кренем сите
веке дойде време.
На тирани туги
да им сотрем семе.
Стани, роде, стани
на робство крой му иде.
Македонски народ
Слободен ке биде !
Покрай Егей македонци
Покрай Вардар македонци
И по Пирин македонци
Славно име непокроно.
Едноп име имаме, во душата го носиме, за тебе живот даваме, ооооо Македониo
Апел на централния македонски комитет на ВМРО од 1899 г. казва: ослободуванье на Македония во нейзините етничко-географски граници т. е. Македония до кадето живеят македонци:Извор, АПЕЛ, Капчев, 1899 г. (Капчев, войвода на ВМРО).
"Аз смятам, че всички апостоли изпратени от Сърбия, България, Гърция и другаде, са чужди агенти. Ние сме македонци; може някой да симпатизира на сърбите, други на гърците, българите и т. н., но това не ни ангажира да предаваме нашите народни интереси на тия на които симпатизираме ... Македония не е нито сръбска, нито гръцка, нито българска. "
Тои има издадено книга "Стамоловщината във Македония" кадето пише: българите искаат да купат македонците със пари ама националноста македонска не се купува со пари. Македонците са посебна нация. Извор:
Стамоловщината във Македония" от Петар Поп-Арсова, 1897 г., Виена
Та нвли ВМРО са били българи, със българско самознание? ЕМи привия човек на ВМРО од 1894 пише че македонците са посебен народ!
Устав на ВМОРО донесен на Рилскиот конгрес од октомври 1905 год., во кој се редефинираат нејзините цели: "Извојување на полна политичка автономија на Македонија; отстранување на странските шовинистички пропаганди; внесување на револуционерен дух и сознание кај населението... " (113)
Став на Конгресот на ВМОРО спрема странските бугарски, српски и грчки пропаганди "кои ги смета за опасни непријатели на македонското ослободително дело" (Рила, октомври 1905) (114)
http://www. ilinden. mk/sliki_ilinden/miafotogInd/113. jpg
Българския Генерал БОРИС САРАФОВ
Еми какви са тях български генерали със македонско национално съзнание?
Борис Сарафов 1902 година: МАКЕДОНСКИОТ НАРОД Е ПОСЕБЕН НАРОД И МАКЕДОНЦИТЕ НЕ СЕ СРБИ, БУГАРИ НИТ ГРЦИ (Die Zeit номер 288, 1902); Македонски голос, весникот на назависна Македония од 1913 г. на насложната страница винаги го цитира САРАФОВ!
http://www. makedonika. org/sarafov3. GIF
S. T. Stam. 8 maй 1903 година
(Akropolis, номер. 7608, Biblioteka - Star Parlament)
Британския вице-Конзул ВРАТИСЛАВ във Солун од 1898 г. пише за ТМРО че са обявили УСТАВЪ кадето пиШе че ТМОРО (ВМРО) се борат за независна Македония и ослобажданье на македонската нация!
оhttp://www. ilinden. mk/sliki_ilinden/miafotogInd/40. jpg
Македонците од Енидже-Вардарско (Егей) в 1904 испратили са Апел до евопските сили че се борат за остваружанье на македонските НАЦИОНАЛНИ Интереси (1904).
http://www. ilinden. mk/sliki_ilinden/miafotogInd/92. jpg
http://www. soros. org. mk/archive/G04/01/sm2113. htm
Теодисия Гологанов е роден од Неврокоп. Виждаме че егзархистите од Македония са имали много чисто българско самознание т. е. са мразили българите
4) Бившия македоно-одрински комитет в лицето на Сарафова и неговите другари се е отклонил от преките задачи на организацията в свободна България и е влязъл в ролята на вътрешната организация, вследствие на което се нанесе голяма вреда на македонското дело. МАКЕДОНСКО ДЕЛО!
А Борис Сарафов, сам се считал себе за МАКЕДОНЕЦ ПО НАЦИЯ. Борис Сарафов за австриският вестник Ди Цайт 1902 година казва: МАКЕДОНСКИОТ НАРОД Е ПОСЕБЕН НАРОД И МАКЕДОНЦИТЕ НЕ СЕ СРБИ, БУГАРИ НИТ ГРЦИ, А ЕДНОСТАВНО МАКЕДОНЦИ (Die Zeit номер 288, 1902); Македонски голос, весникот на назависна Македония който почнал да излегва от 1913 г. на насложната страница винаги го цитира САРАФОВ!
http://www. makedonika. org/sarafov3. GIF
Вината беше чужда
и другиму тежи
стотонна отговорност.
Когато дойде ден,
когато стане нужда,
ний всичко ще разкажем
на майката история. –
Започнаха със мръсните ръце
да пипат във душите на народа.
Гневът бе толкоз много накипел,
че не съзряха вълчата порода,
муцуните под овчите им кожи,
престъпната и плитка лицемерност.
Но идат дни, когато ний ще можем
да хвърлим кал във мутрите им черни.
И бунта почна.
Нямаше защо
да вдигнеме ръце,
да изостанем,
ала
с кръвта
на простия народ
в Илинден вляхме
наше съдържание.
Какво ще кажете на тази новина,
ще търсите ли тука руски рубли? –
във Крушево бе феодална власт
и що за скок –
градят сега република!
Те бяха също като нас младежи.
Досущ такива сме сбрани ние.
И биха се,
и мряха във метежи,
тъй както утре
ще умреме ние.
Не хленча аз, че буря ги обрули.
Израстват други в ди
Израстват други в димните пожари.
Погледай тук – това е Питу Гули,
а ти, наверно, си... Никола Карев.
И ако трябват лозунги – добре! –
Ще вдигнеме плакати до луната! –
Свободна искаме,
не щем,
не щем протекторати!
Да му се удрат сто шлибки на гол газ!
„Не сум дошол да јадам кокошки, туку сум дошол да се борам“.
Бојот започна на 14. јуни 1907 година на врвот Ножот, во близина на селата Никодин и Ракле, на овој каменаст врв опколени од отоманска војска борците даваа жесток отпор до својот последен куршум. Кога им снема муниција овие смели синови ги извадија своите бомби и легнаа над нив, но живи не се предадоа.
„Никој не смее да се добере да ги нагрди хероите! Гледате како комитите ја презираа смртта?! Се бореа и умреа како херои! “ Потоа дал команда со три плотуна да им се оддаде почит на загинатите.
Наредниот ден, пред да бидат погребани педесет и четворицата Македонци, пристигнал италијанскиот капетан Џузепе Луци, кој со својот фотоапарат ја овековечил оваа трагедија, а фотографијата беше објавена во многу светски весници.
Евала- изкарахте по 50-60 лева за празниците.
Между другото съм от шоплъка. Така че ако им трябвам за преводач съм на разположение безплатно.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.