Хората се страхуват да не се разболеят от рак, а умират от инфаркт
Интервю със специалиста по инвазивна кардиология д-р Георги Маждраков
Д-р Георги Маждраков е роден 1972 година в София. Той е потомствен лекар, дядо му д-р Георги Маждраков е известен в страната специалист по нефрологични /бъбречни/ заболявания. Д-р Маждраков завършва медицина през 1996 година и веднага след студентската скамейка започва работа в УМБАЛ “Света Анна” - София. Има две придобити специалности по вътрешни болести и кардиология, притежава сертификат за инвазивна кардиология.
Семеен е, с две деца, 11-годишен син и 14-годишна дъщеря. Д-р Маждраков не пуши и спортува активно, обича музиката, свирил е професионално на барабани до 1994 година, а сега за удоволствие. Той е хокеист и бивш капитан на отбора на “Левски”.
Според д-р Маждраков по-голяма част от българите все още имат ниска здравна култура, неглижират тялото си, а са целеустремени към вещите си. Интересуват се повече от ремонта на автомобила си, отколкото за здравето си.
От изминалата година д-р Маждраков работи на основен трудов договор към новоразкрития сектор за инвазивна диагностика и лечение към благоевградската областна болница.
Разговаряме с д-р Маждраков относно медицинската дейност на лаборатория “Кардиолайф” и здравните проблеми на българина.
- Д-р Маждраков, кардиоинвазивната лаборатория предлага високоспециализирана медицинска услуга, колко пациенти са диагностицирани и лекувани досега в Благоевград?
- Работим от 8 март 2010 г., за този период през лабораторията са преминали 1400 пациенти, от тях 400 са с инфаркт. До края на миналата година са обслужени 700 пациенти. При нас по спешност и планово постъпват пациенти от целия регион, включително и Кюстендилска област - Рилското корито и Дупница. Кюстендил е по-близо до Благоевград, отколкото до София, и за спешни случаи сме по-добрият избор. Не е случайно, че такива кардиоинвазивни лаборатории са разкрити по региони из цялата страна, а не са съсредоточени само в столицата. Идеята е да се даде възможност на по-голям брой пациенти за достъп до такава медицинска услуга при спешни състояния.
- Каква е средната възраст на обслужените пациенти в лабораторията?
- Най-младата ни пациентка бе 27-годишна жена от Благоевград, тя постъпи преди два месеца. Повечето пациенти са под 50-годишни, скоро имахме инфаркт на 55-годишен, на 52-годишен мъж.
СТАТИСТИКАТА СОЧИ, ЧЕ В ПО-МЛАДА ВЪЗРАСТ БОЛЕДУВАТ МЪЖЕ, А В НАПРЕДНАЛАТА ВЪЗРАСТ - ЖЕНИ.
- Какви болни се приемат в кардиоинвазивната лаборатория?
- Има категорично болни хора, при тях е ясно какво се случва - установена е запушена артерия, което води до “глад” на сърцето и ако го оставиш повече от 6 часа в това състояние, настъпват необратими процеси. От самото начало, когато оставиш една тъкан без кръвоснабдяване, там клетките започват да загиват и колкото повече време минава, толкова по-голям е броят на загиналите клетки. Колкото по-рано отпушиш артерията и възстановиш кръвотока, толкова по-бързо се възстановява болният.
Самият инфаркт, образно казано, е следното: сърцето е мускул, работата на този мускул е да изпомпва кръв навсякъде. За да може да работи сърцето, има нужда от “храна” - тя се доставя от три коронарни артерии. Запушване на една от тях се казва инфаркт, сърдечният мускул започва да страда и работи лошо. Колкото по-дълго време стои запушен кръвоносен съд, толкова по-зле. Голяма част от сърдечния мускул се уврежда трайно. Тази част от мускула може да генерира лоши токови импулси и да накара друга част от сърцето да спре. Човек може да умре от запушване на една артерия, може да умре и от запушване на “клонче” на една артерия.
Микроинфарктите също са опасни. И най-малкият инфаркт може да убие човека и трябва да се диагностицира и лекува с повишено внимание. Масивен инфаркт означава, че е запушена голяма артерия. Има и нещо друго - много важно е какво е състоянието на другите артерии. Дали човек ще оживее от инфаркт зависи от много неща. И тук искам да подчертая, че 1/3 ОТ ИНФАРКТИТЕ ПРОТИЧАТ БЕЗ СИМПТОМИ.
Пациентите не разбират, при 1/3 установяваме впоследствие съвсем случайно, че има прекаран инфаркт, без самият човек да знае за това. При профилактичен преглед например се диагностицира, че има проблем, установява се, че е имало запушване, но пациентът не е разбрал. Неглижирал е проблема и си живее така с една запушена артерия. Обикновено тези пациенти отдават проблема с лесна умора и задух на настинка или нещо друго. Само че като се запуши и втората артерия, става опасно, затова по-често тези хора умират, при тях изходът е фатален. Вторият инфаркт е по-смъртоносен от първия.
ПЪРВИЯТ ИНФАРКТ Е КАТО “ЖЪЛТ КАРТОН”, предупреждава организма за възникнал проблем и ако човекът е неглижиран към здравето си, се стига до втори.
Има случаи и на така наречените нетипични оплаквания, например пациента не го болят гърдите, а усеща болка в лакътя, рамото, гърба, корема или долната челюст. При тези случаи няма типична болка, но има други симптоми.
Така че за инфаркта трябва да се мисли. Всеки пациент, който посочва такива атипични оплаквания, трябва да бъде проследен дали това не е инфаркт.
- Има ли въведен задължителен преглед веднъж годишно?
- Хората трябва да се отнасят към тялото си така, както се отнасят към автомобила си. Има ли някой майстор, който да те задължава да си смениш маслото на автомобила, или да си напомпаш гумите? Не! Човек е целеустремен и взискателен по отношение на вещи, защо трябва да чака някой да го задължава и заставя, за да си направи профилактичен преглед?!
Хората трябва да разберат, че те са отговорни за здравето си и ВСЕКИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ, ЧЕ КРЪВНОТО МУ НАЛЯГАНЕ ТРЯБВА ДА БЪДЕ 120/80 И НАДОЛУ.
Ако артериалното налягане на пациента е над тази стойност, той трябва да се консултира и лекува, докато влезе в нормалните граници. Ако на един пациент не му пука колко му е кръвното налягане, тогава как лекарят да го лекува? Близо 2/3 от хората, които имат високо кръвно налягане, нямат никакви оплаквания, а това е здравословен проблем, който води до инсулт и инфаркт след време. За съжаление от хипертониците 2/3 въобще не се лекуват.
И веднага ще ви приведа пример - като попитам пациент с високо кръвно налягане как се лекува, често отговорът е: “Пия хапчета, кръвното ми е 160/100”. Приемат се медикаменти, които не са достатъчни. Всеки пациент, който е с високо кръвно, трябва да знае, че целта на лечението е достигане на стойности 120/80, пулсът също е от значение, нормата е между 60 и 100 удара в минута...
- Кои са рисковите фактори за сърдечносъдови заболявания?
- Веднага ще ви попитам - има ли човек, който да не знае, че не трябва да пуши? Тютюнопушенето е основен рисков фактор. Има много колеги, които пушат, но това е право на личен избор. И много често пациентите ми задават въпрос: “Ами защо, като дядо ми пуши цял живот, живя до 90 години?”. Отговорът е, че всеки знае, че има правила за здравословен начин на живот и сам избира дали да ги спазва.
И тъжното е, че след 40 години непрекъснато говорене за вредата от тютюнопушеното хората не го проумяват и пак държавата трябва да налага ограничения, за да не се пуши в хранителни, лечебни и други заведения. Всеки пушач знае, че няма полза от цигарите, но продължава да пуши. Е, разбира се, че има и такива, които се отказват. Затова всеки сам за себе си индивидуално избира какъв начин на живот да води.
НАДНОРМЕНОТО ТЕГЛО СЪЩО Е БОЛЕСТ, А НЕ КОЗМЕТИЧЕН ДЕФЕКТ.
Това заболяване води до диабет, високо кръвно налягане, инфаркт, инсулт и болести на опорно-двигателния апарат. Чувал съм всякакви оправдания за наднормено тегло - че е генетично заложено, обмяна на веществата и други. Когато човек спазва диета, той губи тегло. Искам да уточня, че теглото е като баланс на калории, като “банкова сметка” - колкото повече калории внасяш, толкова ти се трупат. Ако качваш тегло, трябва да намалиш калориите от консумация на храна, а не да намаляваш броя на храненията и да гладуваш. И веднага ще ви приведа пример: варен картоф е диетично, пържен не е. Ти може да изядеш 100 грама картофи и да не дебелееш, а в другия случай да наддаваш.
СРЕДНОСТАТИСТИЧЕСКИ БЪЛГАРИНЪТ ПОЕМА ПО 4000 КАЛОРИИ ДНЕВНО, А 5000 КАЛОРИИ Е ОФИЦИАЛНАТА НОРМА /ДАЖБА/ ЗА АКТИВЕН СПОРТИСТ, който тренира усилено. Затова сме дебели, ако изядеш 100 грама чисто месо, все едно си изял 25 грама хляб или 10 грама мазнини. Хората трябва да консумират храна, която да е приготвена така, както трябва...
- Д-р Маждраков, боли ли сърцето?
- Една от най-силните болки е тази на сърцето, разбира се, че сърце боли. Хората, получили инфаркт, със сърдечносъдови заболявания ги боли сърцето. Това тиражирано твърдение, че сърце не боли, не е вярно...
- Кога се налага кардиоинвазивна диагностика?
- Има индикации и лекарят, който насочва пациента към нас, преценява. Най-честите причини за сърдечна катетеризация са исхемична болест на сърцето, сърдечни клапни пороци, ритъмни и проводни нарушения. Има пациенти, които казват, че искат да им се направят пълни изследвания. Няма такова нещо. Правят се целенасочени изследвания, след като лекарят е преценил какви точно са необходими.
При инфаркт към днешна дата най-доброто лечение е стендирането, на пациента се поставя местна упойка и през ръката се отпушва артерията. След процедурата пациентът е “на крак”. Средният престой на пациента в болница под активно лекарско наблюдение е 3 дни. Преди въвеждането на тази методика престоят беше 14 дни. Разликата е, че ПРЕДИ СЕ ЛЕКУВАХА ПОСЛЕДСТВИЯТА, А НЕ ПРИЧИНИТЕ.
Преди при постъпване на пациент със запушена артерия тя не се отпушваше, а се лекува да не настъпят усложнения. Само че не се коригира основната причина, остава се част от сърцето да умре и се лекуват последствията. А сега се лекува причината, и то максимално рано. Първият час е този, който е златен. Ако пациентът постъпи веднага, той си тръгва без никакви последствия, все едно не е бил с инфаркт. След това с напредване на времето трайните последствия се увеличават като обем. До 6-ия час може да се предприеме адекватно лечение, след това пациентът идва късно. За пациенти, които са в много тежко състояние, например в шок, независимо че е след 6-ия час, се прави всичко възможно. При тези случаи има смъртност над 90%.
В БЪЛГАРИЯ СМЪРТНОСТТА ОТ ИНФАРКТ Е НАМАЛЯЛА ТРИ ПЪТИ - от 15% на 5%. За съжаление все още никъде в света смъртността от инфаркт не е сведена до нула.
- Д-р Маждраков, възможни ли са усложнения при коронарография и какъв е рискът?
- В кардионвазивната диагностика и лечение усложненията са сведени до минимум - под 1%. При пациенти, които се нуждаят от коронарография, ползите многократно надвишават риска от усложнения. В резултат на такива процедури смъртността от инфаркти и прединфарктно състояние намалява до 3 пъти, при риск от усложнения 1/1000 души.
Егати и дърводелците сте ! Ха-ха-ха !
Лично го изпитвам редовно.
Едната нула ти е в повече. Защо се изказваш там, където нищо не можеш да кажеш? Това отделение е голяма придобивка за града, лекарите са много внимателни и по мои наблюдения работят професионално. Говорил съм с един от тях, идва от Токуда, обяснява подробно и спокойно на пациента и на близките какво се случва. Хубаво е, че ги има тия лекари на разположение, защото при инфарктите времето е от голямо значение. И няма нищо лошо, че касата плаща за тия процедури. Напротив. А на черногледите хора не може да се угоди.
На 6. 10. 2011 г. ми направихте коронарография. Благодаря Ви! Въпреки болката, на мен е приятно да благодаря на един млад доктор с професионално умение и даващ спокойствие! Пожелавам Ви успехи!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.