Химикът Емил Попов изкачи белия покрив на Черния континент - връх Ухуру в Килиманджаро
Емил Попов на в. Ухуру, Килиманджаро, Танзания
Това е една сбъдната мечта, така известният алпинист и природолюбител Емил Попов от близкото до Кюстендил село Нов чифлик описва африканските си приключения по време на изкачването на един от най-високите върхове в света - първенеца на Африка Ухуру, през септември тази година.
Да се кача на “белия покрив на Черния континент” беше отколешна моя мечта, връх Ухуру /5895 м/ е най- високият в Африка и едва 100 българи са имали щастието да стъпят там. Сега вече съм щастлив. Направих го заедно с неколцина приятели алпинисти от цяла България, разказва 62-годишният инженер-химик Емил Попов.
Ние, любителите на природата, не обичаме думата “покорители”, може би заради обичта и преклонението пред планината, по-правилно е да се каже, че планината допуска човека до себе си в своето лоно и той трябва да й отговори със същото.
“Обичаш ли гората - боклуците в торбата!” - припомня широкоизвестния планинарски девиз Емил Попов, на когото едва ли можеш да дадеш годините. Той е един от осмината българи, стъпили това лято на върха на застиналия вулкан Килиманджаро.
Цялата планина Килиманджаро е кацнала върху три загаснали вулкана и е обявена за национален парк, тя е много красива и е място на крайности - от прекрасни местности, потънали в зеленина, до застиналите в лед и сняг хребети на връх Ухуру, разказва Емил Попов.
Въоръжена охрана пази цялото това богатство, както и всички останали национални паркове в Танзания, а всеки турист плаща по 60 долара на ден за престоя си в планината. За жалост алпинистът с тревога установил, че и Танзания не е пожалена от глобалното затопляне. Близо 60 на сто от ледниковите глетчери в страната вече са стопени и нищо чудно след 30-40 години въобще да изчезнат, прогнозира алпинистът.
ИЗКАЧВАНЕТО НА УХУРУ ЗА АЛПИНИСТИ СЪС СТАЖ ПО ПРИНЦИП СЕ СМЯТА ЗА РУТИННО.
Замислихме пътуването с един приятел - Андрей от София, който има туроператорска фирма. В групата се събрахме осем човека от цялата страна, все хора със стаж в алпинизма. Отдавна с Андрей планираме да изкачим най-високия връх в Африка, но едва тази година тази наша идея се осъществи. Пътуването до Танзания е дълго и ние избрахме да летим през Амстердам, припомня си Емил Попов времето на планирането.
Ако си мислите, че алпинистите носят на гръб всичко, което им е необходимо за изкачването и няколкодневния преход, заблуждавате се, обяснява той.
Още с пристигането си в националния парк Килиманджаро ни посрещнаха група масаи, които се ангажираха с носенето на багажа до върха. Цял свят говори, че един или друг алпинист е изкачил някой от най-високите върхове на света, а никой не казва, че тези мъже почти целогодишно придружават алпинисти, което на практика прави маршрута до върховете тяхно ежедневие, разсъждава на глас инженер-химикът.
Има много пътища за изкачването на връх Ухуру, ние избрахме един от най-популярните - Марангу.
ТРАДИЦИОННО
ИЗКАЧВАНЕТО ДО
ПОДНОЖИЕТО НА ВЪРХА ТРАЕ ЧЕТИРИ-ПЕТ ДНИ.
Докато се движехме, най-вече първите дни в екваториалната част на парка, имахме възможност да видим много от местните хора, да се снимаме с екзотични животни и да видим танците на племената, населяващи земите, през които минавахме. А в клоните на дърветата цели стада маймуни ни придружаваха по пътя ни.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.