Градим България, градим Благоевград
Нови икономически проекти - нови работни места
Уважаеми съграждани, предоставям на вашето внимание част от моята програма в работен вариант. Нашата предизборна кампания ще бъде използвана за обществен дебат по тези теми. Настоящият анализ цели да покаже, че тези идеи са плод на професионални експертни усилия, но най-важно за нас е вашето мнение.
Стратегията, която предлагаме за развитието на Благоевград до 2020, е основана на три мащабни инвестиционни проекта, които представляват активния компонент на интервенциите на местната администрация с цел устойчивото повишаване на качеството на живот на местната общност.
За да може нашият град да достигне пълния си потенциал като атрактивна територия за живот и бизнес дестинация, са необходими два основни компонента на стратегическото развитие и позициониране на общината. С оглед близостта на столицата, генеричните подходи към развитието (по-добра бизнес среда, по-добро образование и т.н.), въпреки че е необходима, не са достатъчна предпоставка за развитието на конкурентното предимство на нашата община - ключът към успешното и устойчиво развитие за извънстоличните региони е по-скоро в диференциацията на територията. С това понятие акцентираме избора на една специфична стратегическа посока, която се състои в предоставянето на среда за развитието на определен тип продукти или услуги, която не съществува на друго място.
За да бъде конкурентното предимство устойчиво, вторият компонент на развитието се състои от безрезервната отдаденост за изпълнението на тази стратегия. Иначе казано, тази стратегия, за да бъде тя успешна, трябва да бъде следвана неотклонно, независимо от мандата на конкретните администратори на територията.
Постиндустриалната фаза от развитието на световната икономика е характеризирана от конкурентно предимство, базирано на знанията и на капацитета за генериране на иновации и тяхното успешно интегриране в производствения процес.
В този контекст е задължително бизнес инфраструктурата на територията (т.е. бизнесът, неговите организации, работната сила и нейният човешки капитал, както и компонентите на административната среда, които имат отношение към генерирането на добавена стойност) да се адаптира бързо и успешно към новите развития на местната и световната икономика. Това поставя нашата община в уникална позиция. От една страна, Благоевград вече е направил първите стъпки по пътя на истинския университетски град - двата университета в града - ЮЗУ "Неофит Рилски" и АУБ, са дом на активна студентска общност от над 15,000 млади хора, които носят практически неизмерими икономически ползи за местната икономика.
С оглед тенденциите за повишаване на търсенето на университетско образование Благоевград може да бъде истински център за обучение, важен не само в национален, а и в регионален план.
Многобройните възможностите за персонален избор на пътища към образованието, както и по-широкото поле на избор на институции, регламентират необходимостта от нов подход към реализацията на учебната среда.
Все по-често решението в коя институция студентът ще придобие образованието си се основава и на допълнителни аргументи - например доколко градът, в който учебното заведение се намира, предлага добри и сигурни условия за обитаване, а и доколко социалният и културен живот в университета са пълноценни. Според проучване на университета в Мелбърн за над 50% от кандидатите след завършено средно образование изборът на университет е силно повлиян от условията на живот в околността, за 46% - от атмосферата в общежитията, а за 37% - от социалния и културен живот в университета.
Изненадващо за възрастни кандидати (най-често магистри/докторанти), които имат други задължения и университетът не е основен център на социалния живот, факторите, обвързани с локацията, имат почти същата тежест. Тези тенденции рефлектират реконцептуализацията за ролята на образователните институти - от места, в които се набавят знания и професионални умения, към цялостни центрове на личностното, културно и професионалното развитие.
За да може Благоевград да капитализира повишеното търсене на висше образование в общобалкански контекст, условията на живот за студентите в градската среда трябва да бъдат значително подобрени. В момента в града не съществува жилищната инфраструктура, която да предложи истински добро качество на обитаване. Следователно, първият мащабен стратегически проект, който ние предлагаме, е изграждането на университетски комплекси с общежития от световен клас (campus), в които студентската общност може както да намери дом, така и да получи по-добри условия за социализация и изграждане на мрежи от познанства.
В рамките на кампусите ще бъдат изградени и оборудвани библиотеки, научно-изследователски лаборатории, университетски клиники и лаборатории с акцент логопедия и кинезитерапия. Разбира се, архитектурата на учебните корпуси изцяло ще отговаря на съвременните стандарти за големина на учебните помещения, наличие на заседателни зали и аули, оборудване и пр. Всички сгради ще бъдат клас А.
На територията на кампусите ще бъде изградена и цялата необходима инфраструктура за рекреация и спорт (вкл. професионален и масов), както и места, където ще могат да се полагат грижи за децата на обучаваните (и не само) - ясли и детски градини, детски площадки и кътове.
При спазване на европейските стандарти за подобен тип университетски комплекси ще бъдат изградени и увеселителни заведения и места за хранене.
Тъй като и двата университета разполагат с терени, на които тези проекти могат да бъдат реализирани, общината ще се ангажира с облекчен и/или ускорен административен режим за получаване на регистрации и разрешителни, както и с бързото и качествено изграждане на прилежащата инфраструктура. Активно ще бъде работено с университетите за привличане на външно /съ-/финансиране. След детайлно проучване на възможностите на общината по отношение управление на собствени терени елементи от този мащабен проект да се осъществят под формата на публично-частно партньорство.
Привличането и задържането на млади хора в града ще доведе до допълнителен приток на покупателна способност, от една страна, а самият проект ще създаде работни места за местната общност, от друга.
Мултипликационните ефекти на подобен проект са многоизмерни - един истински университетски град типично притежава изключителна културна индустрия, която се развива около неговата студентска общност, има достъп до добре квалифицирана работна ръка и често става център на иновативни компании, които работят със самите университети и мрежата на завършилите студенти.
Този проект е част от цялостната ни стратегия за развитие на икономиката на общината - Общинската администрация ще поеме активно ролята си на медиатор между бизнеса, университетите и студентската общност, като ще се стреми да изгражда и насърчава устойчиви партньорства.
Конкретните дейности от страна на общината включват (без да се ограничават): ще организира работни срещи за кооперативни проекти, ще промотира активно интеграцията на иновативни процеси (базирани на научната работа) в бизнеса, ще подкрепя ранната връзка между учебния процес и изискванията на работния процес (например чрез медиация и информационни бази данни - позиционирането на студенти в предприятията и общината от ранните фази на тяхното образование - първа и втора година), ще развива контакти между бизнес асоциации и студенти, ще спонсорира и промотира клубове по интереси (например инвестиционен клуб) и ще осъществява връзката между тях и бизнеса.
В рамките на университетския център съвместно с ЮЗУ могат да бъдат разкривани нови специалности и/или да се организират специализирани изследователски центрове, свързани с изследване, съхранение и популяризиране на местното културно-историческо наследство. В този контекст създаването на Център на изкуството и занаятите "Вароша" е инициатива, която, от една страна, ще направи възможни инвестициите в съхранение и реставриране на уникалния комплекс, а от друга - ще бъде поле за изследователски интердисциплинарни проекти.
Огромен е интересът на младите хора от чужбина към фолклора, типичната архитектура и традициите в България - в този смисъл в поредица от атрактивни курсове студентите и/или докторантите ще бъдат истинските посланици, които промотират Благоевград като привлекателно място за бизнес, образование и обитаване.
Макропроектът напълно съответства на Стратегия Европа 2020 за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж, особено в компонента Интелигентна икономика, Младеж в движение (чрез ефективни инвестиции в образователната система), "Съюз за иновации", имащ за цел да подобри рамковите условия и достъпа до финансиране за научни изследвания и иновации, за да заздрави иновационната верига и да увеличи значително инвестициите в целия съюз.
Възможни финансови източници:
- Оперативна програма "Регионално развитие"
- Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси"
- Държавен бюджет
- Общински бюджет
- Рамкови програми на общността
- Програми за териториално сътрудничество
- Частни инвеститори.
Макропроект 2: Благоевград -
МЕЖДУНАРОДЕН ИНТЕР-ЕКСПО ЦЕНТЪР
Втори основен ресурс на града представлява неговото географско и геоикономическо положение. А именно - Благоевград се намира в интерсекцията на две трансгранични икономически и планови зони - България-Гърция и България-Македония; в допълнение, близостта със София прави града изключително привлекателен като бизнес и логистичен център. Действително политическият фокус на национално (и европейско) ниво за изграждането на инфраструктурата, която позволява достъпа и движението на хора, продукти и услуги между съседни държави, е важен компонент от кохезионната политика на ЕС и основна предпоставка пред реализирането на пълните ползи, които свободният пазар генерира.
От друга страна обаче, едно от ключовите предизвикателства пред местната власт е да подкрепи бизнеса, особено малките и средни предприятия, които изпитват затруднения поради високите информационни, маркетингови и логистични разходи, свързани с навлизането в нови пазари, за да може той да се възползва напълно от възможностите, които свободният пазар и физическата инфраструктура предлагат.
Тези разходи са особено проблемни за повечето МСП, които имат ограничен достъп до ресурси (финансови и информационни), което, от своя страна, означава, че отвореният пазар е на практика затворен за тях. Като административен център в момента столицата привлича големите фирми, които имат опит в специфичния сектор или международната дейност като цяло и които към момента имат реален достъп до отворения пазар. Тази ситуация генерира сегментацията на икономическата дейност по сектори и географски региони в страната, която наблюдаваме в момента.
Вторият проект следователно е свързан с изграждането на единен Международен интер-експо център, който да служи за хъб на трансгранични бизнес дейности и като физическа локация, в която предприемачи и фирми от трите страни, и не само, да намерят партньори, да изложат продуктите си, да организират конференции и да обменят информация.
Проектът ще генерира значителни агломерационни икономии - самото позициониране на центъра ще промотира изграждането на хоризонтални (секторни) и вертикални (по веригата на доставчика) трансгранични и международни бизнес мрежи, които ще улеснят информационния поток относно търсенето и предлагането на услуги и продукти през границите и ще доведат до повишаване на нивото на бизнес активност и откриването на нови работни места.
Градът ще лобира за прехвърляне на собствеността на бившите военни поделения в центъра на града (с обща площ 40 дка) от Министерството на отбраната към общината, на който терен ще бъде изграден центърът, с площи за комерсиални обекти, изложбени площи, както и офисни пространства за фирми от региона. Самото наличие на подобно пространство директно ще намали разходите на фирмите за маркетинг и промоция, като по този начин освободи ресурси за управление и инвестиции в иновативни бизнес процеси, физически и човешки капитал. Този проект отново е, от една страна, директна интервенция, която създава работни места, а от друга - има потенциал да привлече външни за региона компании, които да генерират добавена стойност - капитал, който създава реални икономически приходи за региона.
В допълнение, планираме изграждането на индустриален парк/производствена зона, в която да оперират компаниите, които осъществяват внос/износ на пристанището в Солун, Гърция, както и за други български и чуждестранни производствени и логистични фирми. След изграждането на транспортната инфраструктура и високоскоростната жп линия разстоянието между Благоевград и Солун на практика ще бъде пренебрежимо ограничение пред динамизирането на икономическите и културни интеракции между бизнес субектите и индивидите.
По примера и доказано добрата практика проектът може да се реализира като ИНТЕР ЕКСПО И КОНГРЕСЕН ЦЕНТЪР, а мащабното и с модерна архитектура и дизайн пространство да позволява провеждането освен на бизнес, така и на научни, образователни, обучителни, културни и обществени форуми.
Проектът за центъра ще бъде избран след проведен архитектурен и дизайнерски конкурс за проектиране и изпълнение, както и широко представен пред специалисти и местната общност. Експоцентърът може да се превърне в един от символите на модерен Благоевград.
Каква е ролята на общината, освен предоставянето на терена и организиране избора на партньори за съвместна реализация на проекта? Общината ще съдейства за бързо и безпроблемно получаване на необходимите разрешителни, вкл. и признаване на бизнес партньорите за инвеститор клас А, общината ще осъществи присъщите за нейните ангажименти отговорности за изграждане на цялата прилежаща инфраструктура, която ще гарантира лесен достъп до сградите, респективно - от центъра към периферията и изходните артерии от града към столицата и границата, разнообразен тип транспорт, вкл. и връзка с жп инфраструктурата (при необходимост и в зависимост от проекта), модерни комуникации, като напр. широколентов и/или сателитен интернет, и пр. Като първа стъпка ще бъдат осъществени всички необходими предварителни проучвания (feasibility studies) - правен, финансови, социалноикономически, екологични, технически.
На базата на техните заключения ще се разработи стратегия и тактика за изпълнението на инвестицията, вкл. и стратегия за намиране на партньори с доказана почтеност и чието участие ще бъде достатъчно престижно и гарант за важността и изпълнимостта на проекта. Паралелно с изграждането ще се разработи план за управление на инфраструктурата, вкл. и чрез създаване на нова и/или избор на вече утвърдена компания, която ще менажира комплекса (property management company).
Проектът е приоритетен, защото акцентира върху развитие на капацитета на община Благоевград за подобряване на икономическото бъдеще и качеството на живот на всички граждани на територията на общината. Това е процес, чрез който партньорите от обществения, частния и неправителствения сектор работят колективно и координирано за подобряване на условията за икономически растеж и създаване на работни места.
Този проект ще допринесе за постигане на следните важни аспекти на регионалното развитие:
- Провеждане на проактивна икономическа политика на община Благоевград;
- Маркетинг на местното икономическо развитие;
- Предоставяне на благоприятна среда за инвеститорите;
- Подпомагане на иновациите и МСП;
- Подпомагане за достигане на европейски стандарти от местните икономически субекти;
- Стимулиране на сътрудничеството между академичните среди и икономическите субекти.
Макропроектът кореспондира на всички водещи европейски инициативи за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж, заложени в Стратегия 2020 на ЕС:
- "Индустриална политика за ерата на глобализацията", имаща за цел да подобри бизнес средата, по-специално за малки и средни предприятия, както и да подкрепи развитието на силна и устойчива индустриална основа, позволяваща конкурентоспособност в световен план;
- "Съюз на иновации", имаща за цел да подобри рамковите условия и достъпа до финансиране на научни изследвания и иновации, за да заздрави иновационната верига и да увеличи значително инвестициите в целия съюз;
- "Програма в областта на цифровите технологии за Европа", имаща за цел да ускори разпространението на високоскоростен достъп до интернет и да извлече ползите от единен цифров пазар за домакинствата и фирмите;
- "Младежта в действие", имаща за цел да подобри резултатите на образователните системи и да засили международната привлекателност на висшето образование в Европа;
- "Програма за нови умения и работни места", имаща за цел да модернизира пазарите на труда, като улесни трудовата мобилност и развитието на умения през целия живот с цел да повиши участието в трудовия живот и да постигне по-добро съгласуване между предлагането и търсенето на труд;
- "Европа за ефективно използване на ресурсите", имаща за цел да спомогне за премахване на връзката между икономически растеж и използването на ресурсите, като понижи емисиите на въглерод в нашата икономика, увеличи използването на ВЕИ и др.
- "Европейска платформа срещу бедността", имаща за цел да гарантира териториално и регионално сближаване, така че ползите от растежа и работните места да са широко споделени и хората, живеещи в условията на бедност и социално изключване, да имат възможност да живеят достоен живот и да представляват активна част от обществото.
Съществуват множество източници за финансиране на проекта, вкл. трансграничните програми ТГС България-Гърция и България-Македония, както и Структурните фондове на ЕС, както в настоящия, така и в следващия програмен период. Общината ще поеме инициативата за разработване на конкретните проектни предложения, както и търсенето на съфинансиране и възможни партньори.
Макропроект 3: Благоевград - ЛОГИСТИЧЕН ТРАНСПОРТЕН ЦЕНТЪР
Третият стратегически проект е обвързан с транспортната инфраструктура на региона и основно изграждането на автомагистрала "Струма" (Долна Диканя-Кулата), предвидена да се изгради в четири лота. Към момента са проведени тръжните процедури за избор на изпълнител на Лот 1 (сключен договор) и Лот 4 (отворени оферти на 19.08.2011 год.). АМ "Струма" е част от паневропейския транспортен коридор 4.
Като се има предвид настоящото състояние на пътната мрежа, този национален и общоевропейски проект има огромно стратегическо значение за общината. Подобно драстично подобрение в инфраструктурата води не само до икономии на транспортни разходи за бизнеса, но и до динамично увеличаващ се ръст в трафика по транспортната артерия, което е резултат от намалените разходи на километър транспорт. В случая може да се очаква частично пренасочване на сухопътни товари от Солун за Турция и Средна Азия. Както самият път, така и прилежащата му инфраструктура трябва да бъдат адекватни на нуждите на трафика по него (който носи значителни икономически ползи на околните територии) и прогнозите за развитието на бизнеса в територията.
Благоевград е отлично позициониран в този контекст, за да се превърне в логистичен център, но първите стъпки трябва да бъдат направени рано и като част от цялостната стратегия за развитие на територията.
Агломерационните икономии, които се натрупват при изграждането на един логистичен център, означават, че понякога транспортните хъбове са не най-оптималните като географска локация, а тези, за които икономическите разходи за изграждане на допълнителна инфраструктура (складове, депа, и т.н.) са най-ниски с оглед позицията; положението на Благоевград в бъдещата транспортна и икономическа мрежа на страната е повече от гарантирано.
Третият стратегически проект следователно е обвързан с изграждането на логистичен транспортен център на терените - общинска собственост, прилежащи към магистралата, който включва складове, митнически терминали, оборудвани паркинги, заведения за хранене и настаняване и т.н.
При проектирането и изграждането ще бъдат използвани най-новите технологии за автоматизирана оптимизация на транспортния поток (както на изходите от магистралата, така и между самите сгради и съоръжения на комплекса), което да позволи на центъра в рамките на този проект да бъде само началната инфраструктурна рамка на значително по-мащабен комплекс, допълван органично от частни инвестиции.
Основната цел на проекта е привличането на външни инвестиции и допълнителен трафик, чрез изграждане на пълна готовност на територията да приеме подобни инвестиции с минимални разходи (като време) и максимални икономии (като вече изградена инфраструктура). Възможните ползи от проекта са както директни (повишен трафик и работни места по време на изграждането на инфраструктурата), така и индиректни - повишена бизнес активност, подобрени условия за правене на бизнес, привлечени чуждестранни инвестиции, нови работни места.
Проектът отговаря на приоритетите на европейската Стратегия 2020 (в частта оптимизация на транспортна инфраструктура), както и на приоритетите на Националния план за развитие (очаквано и Стратегия България 2020), Програмата за европейско териториално сътрудничество България-Гърция 2007-2013 и Програмата за трансгранично сътрудничество България-Македония и ще бъде финансиран основно чрез комбинация от проектно финансиране (ОП Транспорт и ОП Конкурентоспособност), новият инструмент 2014- 2020 Connecting Europe (който предвижда за следващия програмен период 21,7 млрд. евро), публично-частни партньорства, както и частни инвестиции.
Като цяло първите три макропроекта са обединени в стратегическата рамка за развитие на Благоевград и представляват допълващи се и обвързани дългосрочни интервенции, които привличат необходимата работна сила, създават транспортната и бизнес инфраструктура за устойчиви и успешни инвестиции и генерират нови работни места. Резултатите от тези три компонента са взаимно подкрепящи се (постигането на всеки прави по-вероятно постигането на останалите), като трите проекта, описани тук, са подходът, който ние предлагаме за слагане на началото на постоянно надграждаща ефектите си спирала в развитието на територията.
Очакваме вашите предложения и мнения на ел. адрес: a.kambitov@ abv.bg
При спазване на европейските стандарти за подобен тип университетски комплекси ще бъдат изградени и увеселителни заведения и места за хранене КОЙ - ОБЩИНАТА ЛИ ШЕ ИЗГРАДИ ?!!
Накой кабинетен Плъх в София е написал едни безумия с още по- безумен език (генеричните подходи към развитието, инфраструктура за рекреация, агломерационните икономии, хъб на трансгранични бизнес) и очакваш да впечатлиш ?!?
bgs_iovkov@abv. bg ул. "Хайдукови" № 79.
Защо нищо не казвате по въпроса - какво ще стане, ако всичките тези щуротии, за които говорите, не се случат? Ще си подадете оставката като кмет или ще измислите някакви оправдания пред благоевградчани, за да избягате от отговорността за димките, с които сте залъгвали хората преди изборите.
Като депутат сте една голяма НУЛА. Абсолютно съм сигурен, че, ако станете случайно кмет на Община Благоевград, ще бъдете още по-голяма НУЛА, защото нищо не разбирате от управление на общината и хората трябва да са съвсем слепи и много глупави, за да не видят това.
Ако сте забелязали, г-н Камбитов, Вие две смислени думи не можахте да кажете на избирателите при откриването на кампанията ви, затова твърдя, че написаното във вестника по-горе не е от вас, а от някой столичен мушморок, който явно не е добре с акъла.
Финансов иск в размер на 58 872 лева тегне над фирма "Камбитов и син" на депутата от ГЕРБ Атанас Камбитов. Гражданското дело е заведено в Районен съд - Благоевград от столичното дружество "Бетон контракт", управлявано от бизнесмена Илия Събев.
Задължението на депутатската фирма, която се управлява от бившата секретарка на Камбитов Весела Грънчарова, е за неплатени големи количества бетон, доставен от софийското предприятие в периода юли-септември 2009 година, се сочи в исковата молба пред магистратите в Благоевград.
"Камбитов и син" дължат освен стойността на бетона по осем данъчни фактури и мораторна лихва в размер на 4 586 лева. Според представителя на кредиторите управителят Илия Събев няколко пъти е правил опити за уреждане на натрупания дългно Камбитов упорито се разсейвал.
Това е поредно дело срещу фирмата на депутата Атанас Камбитов.
Бизнесменът от Петрич Младен Тренев, собственик на бензиностанция край южния град, осъди преди месеци фирма "Камби
В първите дни на октомври датчанинът уведомил с предизвестие ръководството на "Камбитов и син", че
Проект 1 - общината се ангажира да помогне за по-бързо преминаване на административните спънки, ако ЮЗУ ( само ЮЗУ, защото АУБГ си има кампус ) реши да си прави нови общежития. Всичко това много оцветено.
Проект 2 - общината ще подари земя на някой, ще съдейства за преминаване на администрастивните спънки, ЩЕ ПРОКАРА ЖП ЛИНИЯ ДО поделенията - ето това ми е много интересно как смятат да се случи. Пак много оцветено.
Тези 2/3 от програмата Ви трябва всъщност да само едно изречение - Тясно взаимодействие с университетите и бизнеса и подкрепа от страна на общината за разкриване на нови бизнеси и работни места.
Постно г-н Камбитов, много постно.
Е какво хубаво да напишем? С какво помага на хората? Аз лично мога да ти разкажа как помагат на хората, като ги уволняват от работа. Две години вече се вихрят. Какво се правите, че не знаете? Цял Благоевград знае как стават назначенията на работа. Вече ни омръзна от такива като него, Хаджигаев и цялата клика. При нито едно правителство не е било така. Няма смисъл да спорите. Питайте такива като нас - потърпевши.
Подобно зле гримирано, обилно напудрено празнословие като тази програма, не бях чел от преди 25 години, когато във вузовете учехме полит-икономия на социализма! Срамота! Кой партиен бюрократ ти писа тези фризирани глупости, колега? Това е отлично позиционирана измислена програма за създаване на логистичен център на "шментикапелианството"!!! Пътят Брюксел -Истанбул ще минава през Благоевград! С всичките му екстри и благинки за местното природо и бизнес население! Самоков-център на просветата!! AQua nudes!!!
Ето какво щеше да се случи с общината....
Фирмата на депутата Камбитов отново на съд
Финансов иск в размер на 58 872 лева тегне над фирма "Камбитов и син" на депутата от ГЕРБ Атанас Камбитов. Гражданското дело е заведено в Районен съд - Благоевград от столичното дружество "Бетон контракт", управлявано от бизнесмена Илия Събев
EТО ТОВА ЩЕ СТАНЕ И С РОДНИЯТ НИ БЛАГОЕВГРАД
ЩЕ БЪДЕ ЗАГРАБЕН И ОГРАБЕН ОТ ГЕРБ
ГРАБИМ БЪЛГАРИЯ ГРАБИМ БЛАГОЕВГРАД
ОГРАБИХА И РАЗРУШИХА СТРАНАТА НИ
ДА ГИ ИЗМЕТЕМ ОТ ПОЛИТИЧЕСКИЯ ХОРИЗОНТ ЕДИН ПЪТ ЗАВИНАГИ
И ДА ГИ ИЗПРАТИМ НА ПОЛИТИЧЕСКОТО БУНИЩЕ
Служители на БТ - Да ги накажем заради това и да не гласуваме за ГЕРБ
бъде по добре всеки гледа да докопа кокала защото извън държавна службичка е малко страшничко. Трябва да работиш якичко. Първо питане колко работни места има сега зад гърбъ ви създадени от вас по законият ред. Второ колко доходи притежавате и движимо и недвижиме имущество. И трето колко ще крадете така, че да си направим сметката ние обикновените хора дето ни имате за балъци. Навсякаде трябва да се издигат хора богати
със голямо постижение във живота със много работни места създадени от тях направили нещо за градъ или селото, но не прошляци и крадци със празни фрази комунистически ще градим България ще градим Благоевград и на края ще крадем за да ядем кажете си го направо лакомиятаи простотията са ръка за ръка не подценявайте хората господа.
разберете ведн ъж завинаги че камбитов и хаджигаев са различни хора и не играят заедно, че трябва да разбием старото статукво веднъж завинаги в този град!
ЯВНО НЯКОИ ХОРА ГИ Е МНОГО СТРАХ ОТ КАМБИТОВ И ЗАТОВА ТАКА ОЖЕСТОЧЕНО ПИШАТ ГЛУПОСТИ! ЗАСРАМЕТЕ СЕ!!! /АКО РАЗБИРАТЕ ЗНАЕТЕ ЗНАЧЕНИЕТО НА ТАЗИ ДУМА!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.