Готвим 4 варианта на теста по история през април, въпросите няма да са лесни

17 март 2010 00:20   1 коментар   47355 прочита
За последен път миналата година кандидат-студентите изтеглиха тема по история в присъствието на доц. Костадин Паев /с очилата/ и цялата комисия
За последен път миналата година кандидат-студентите изтеглиха тема по история в присъствието на доц. Костадин Паев /с очилата/ и цялата комисия


За последен път миналата година кандидат-студентите изтеглиха тема по история в присъствието на доц. Костадин Паев /с очилата/ и цялата комисия

Председателят на изпитната комисия и зам. декан на Правно-историческия факултет доц. д-р Костадин Паев: Винаги съществува опасност от "изтичане" на информация, но съставянето на окончателния вариант непосредствено преди изпита пресича възможностите за това

- Доц. Паев, кое наложи промяната на формата на кандидатстудентския изпит по история?

- Години наред слушаме за трудните теми по история. В много университети в страната тестовете минават вече на преден план. В ЮЗУ "Неофит Рилски" единствено изпитът по история остана да се полага чрез писането на тема. Анализът от последните няколко години показва чувствителен спад на явяващите се на този изпит, а същевременно няма спад на желаещите да учат специалностите, за които се кандидатства с история. Разбира се, тази тенденция се наблюдава и в другите университети, но чрез въвеждането на теста считаме, че този проблем може да бъде частично преодолян.

- Какви са предимствата на теста?

- Тестът има както своите плюсове, така и известни минуси. В сравнение с темата по история, която има сравнително ограничен обхват, тестът предоставя възможността да се проверят и оценят знанията и определени умения на кандидат-студентите върху значително по-голямо историческо съдържание. Тестът обаче не може да оцени някои умения, а също така създава предпоставки за налучкване на отговори. Разбира се, теоретиците на теста са разработили редица стратегии и методи, чрез които част от тези слабости могат да бъдат преодолени.

- Не крие ли изпитът чрез тест опасността от "изтичането" на информация?

- Безспорно, такава опасност при теста винаги съществува, особено когато с него са ангажирани повече хора. Това при темите не може да се случи. Всички теми се слагат на масата, тегли се една от случайно избран кандидат-студент, след което се отварят и останалите пликове, за да се удостовери, че в тях има различни теми.

- Какви мерки ще бъдат предприети в тази насока?

- За всички е ясно, че само на "честна дума" не може да се разчита. Опитите за драстичен контрол също невинаги за ефикасни. Има един-единствен и сигурен начин за преодоляването на това явление - съставянето на повече тестове, които да съдържат множество тестови задачи - например 200-300 въпроса, и в крайна сметка окончателният вариант на теста на бъде съставен непосредствено преди изпита именно чрез комбинирането на части от няколко теста. Ще си позволя да посоча за пример практиката на Варненския икономически университет - едно от най-старите (създаден е 1920 г.) и едно от най-стабилните висши учебни заведения в страната. Там има издадена книжка с тестове по икономика, в която са включени около 400 тестови задачи. Тестът на изпита е съставен именно от тези задачи. Ако някой може на научи 400-те задачи, няма да има проблем на изпита.

- Вие колко теста смятате да подготвите?

- Поради сравнително краткото време, с което разполагаме до предварителните изпити (въпросът за промяната на формата на кандидатстудентския изпит по история беше предложен за разглеждане в края на месец януари тази година), ще направим всичко възможно да подготвим поне 4 теста, които включват около 200 въпроса. За изпита през месец юли тестовете ще са поне 5. Подготовката на тестовете по история е изключително отговорна и трудоемка задача. Всички въпроси трябва да бъдат съобразени с държавните образователни изисквания при изучаването на предмета в училище, учебните програми по българска история и одобрените от МОМН учебници по история на България. Това означава, че всяка отделна тестова задача трябва да бъде много внимателно и прецизно огледана и преценена, дали наистина отговаря на изискванията на учебното съдържание по история в средното училище.

- Кой ще изготвя тестовете по история?

- Колегите, които ще изготвят тестовите задачи, са определени от катедрите по история. Това са специалисти от различни области на историческото познание - Средновековие, Възраждане, Нова българска история.

- По какво тестът по история в ЮЗУ "Неофит Рилски" ще се различава от тестовете в другите ВУЗ-ове?

- На първо място, ще посоча, че тематичната програма, на основата на която ще се съставят тестовите задачи, както беше и при темите, е значително облекчена. Програмата е публикувана в кандидатстудентския справочник и тази година са прибавени само две нови теми. В сравнение с тематичните програми за кандидатстудентския изпит по история в другите университети, мисля, че нашата е най-сбита хронологически. Това, разбира се, не означава, че въпросите ще са лесни. Ние просто даваме възможност на кандидат-студентите да се подготвят върху по-ограничен в хронологическо отношение материал, но за сметка на това подготовката трябва да бъде по-задълбочена. Изхождали сме от обстоятелството, че голяма част от кандидатстващите не са за специалност "История", а за други специалности, за които се кандидатства с изпит по история. В структурно отношение тестът по история ще включва три вида задачи, разпределени в 3 секции, всяка от които с по 15 въпроса от трите периода - Средновековие, Възраждане и Ново време, или общо 45 въпроса. Тестовите задачи ще бъдат само със затворени въпроси. Общата оценка ще се формира като средноаритметична от оценките от трите секции. Изискването е кандидат-студентът да има положителна оценка на всяка от секциите, т.е. най-малко среден 3.00, за да може и общата му оценка да е положителна. Но всъщност всичко това и други подробности за теста по история кандидат-студентите могат на научат от кандидатстудентския справочник на ЮЗУ "Неофит Рилски".

- Смятате ли да издадете книжка с примерни тестове за кандидат-студентите?

- За тази година вероятно няма да успеем поради твърде кратките срокове, с които разполагаме, но за догодина, ако се запази този формат на изпита, можем да опитаме.

- Уточнено ли е вече с колко време за работа ще разполагат кандидат-студентите за попълване на теста?

- Още не, но ако се съди по досегашната практика, подобни тестове със затворени отговори и без есе или друг писмен текст обикновено продължават 3 часа. Това обаче предстои да се уточни и своевременно ще бъдат информирани заинтересованите.

1 коментар
19 Март 2010 15:50 | момом
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

браво




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар