Госпожица Магдалена Лобутова може да ни бъде дете, но успешно се справя с нас
Интервю с председателя на най-стария мъжки хор в България - дупнишкия "Св. Ив. Рилски", Д. Сърбински
Димитър Василев Сърбински е роден на 10.03.1943 г. в гр. Дупница, работил е като конструктор в ЗИО, нач. отдел "Енергоремонт", главен специалист "Проучване и проектиране" в община Дупница.
Димитър Сърбински е лауреат на републикански фестивали и носител на златни медали от V и VI републикански фестивал. Той е председател на дупнишкия мъжки хор "Свети Иван Рилски", отбелязал своята четиридесет и пет годишнина през месец май. Репертоарът му е с църковен и светски характер. “Първият ми учител по цигулка беше известният дупнишки диригент Георги Попов-Попето, един от първите диригенти на мъжки хор “Свети Иван Рилски”, а по солфеж учителка ми беше академик Венета Вичева.
В концертните ми изяви на сцена едно от най-запомнящите изпълнения ми беше с акомпанимента на Марта Кубала - роял. Художник съм с шест самостоятелни изложби, от които една в Палма Де Майорка през март тази година. През октомври участвах в международен пленер България-Македония. Мои картини присъстват в частни колекции в САЩ, Канада, Германия, Испания, Гърция - Серес, Атина и осров Корфу, Италия и Полша”, разказва Сърбински.
- Господин Сърбински, вашият хор отбеляза 45 години, той е наследник на мъжкото хорово пеене в Дупница, чиито корени датират отпреди 120 години. Кои са най силните изяви и спектакли?
- Едва ли може да се отдели определена изява или спектакъл, но не мога да не отделя специално внимание на изключителното ни представяне на юбилейния концерт по случай 45-годишния ни юбилей, първото място сред мъжките хорове в конкурса през 2003 г. в Италия, фестивала в Рим през 2009 г., на седмия международен фестивал “Света Богородица Достойно Есть” в Поморие, първи и втори международни хорови фестивали на мъжкото хорово пеене в Дупница. Тук е моментът да отбележа запомнящото се участие на известни певци в наши концерти - Неда Канорова, Диман Панчев, Любчо Дяковски, Ангел Алексиев, Георги Наков, Георги Петров, един от тримата млади български тенори от състава “Voice tenor”.
- Какви песни включва вашият репертоар?
- Репертоарът ни е с църковен и светски характер, включва популярни обработки на автентичен български фолклор, някои от които специално са създадени за нашия хор от Филип Кутев, Панчо Владигеров, Радко Енчев, Тодор Попов. Изпълняваме също и източноправославни църковни песнопения, оперни арии от Верди, Вебер, Шуберт, Карл Орф, Бортнянски и др., оценени високо от европейската музикална критика.
- Къде се крие чарът на акапелното изпълнение?
- Акапелното изпълнение е без никакъв съпровод. Точно при него слушателят може да оцени изпълнителските достойнства на един хоров състав. При него я няма “помощта” на рояла. И затова на международни конкурси и фестивали след края на една пиеса журито веднага проверява с един акорд дали един хор е в тоналност или не. Особен чар има това пеене, защото ухото чува четири, шест или осем гласа в зависимост от пиесата, която се изпълнява.
- Защо не се представите с рок парче?
- Ние сме мъжки школуван хор. Но няма да има проблем например, ако ни покани някой театър да участваме в някоя постановка на рок спектакъл. Още повече че ние нямаме притеснения пред камери и прожектори.
- Кои са любимите ви рок парчета?
- Обичам да слушам Елвис Пресли от моето време и песните на Джеки Уелдж.
- Кой от изпълнителите в хора е с най-хубав глас?
- Всеки един от хористите се справя добре в партията, в която е. Неслучайно мнението на всички диригенти е, че е трудно да се работи с хор, в който всички певци са солисти. Нашите хористи са изключително музикални, въпреки че никой няма специално музикално образование. Но на всяка репетиция диригентът, в момента това е Магдалена Лобутова, винаги обяснява и показва как трябва да се пее правилно. И това продължава с години.
- Може ли една жена диригент да се справи успешно с тридесет мъже, кара ли ви се много, как успява да ви контролира, да ви подчини на правила?
- Може, разбира се. Настоящата ни диригентка госпожица Магдалена Лобутова, въпреки че може да ни бъде дете, успешно се справя с нас, вече зрелите мъже. Когато е нужно, ни се поскарва, но накрая постига това, което иска. Правила? Ние сме достатъчно разумни и знаем правилата много добре, вече 45 години работим по тях.
- Имате ли изяви в чужбина?
- Да, в Италия, Германия, Швейцария, Полша, Русия, Гърция, Словакия и др.
- Защо общината на вас дава като че ли най-много пари?
- След промените преди 20 години нашият хор намери “подслон” в община Дупница. Досега всяко ръководство на общината ни е помагало и съдействало. Неслучайно нашият хор беше единственият жив мъжки хор в страната. Другите известни хорове просто се загубиха поради липса на финансова подкрепа. Едва от две-три години започват да се появяват тук и там мъжки формации.
Подчертавам дебело, че сегашното ръководство на общината ни помага финансово, за да може нашият състав с неговите качества да се изявим там, където трябва - международни фестивали и конкурси, в които ежегодно участваме достойно. На конкурси получаваме медали, а на фестивали присъства жури, което определя от всички участващи хорове само четири или пет за финалния концерт. Най-отговорно заявявам, че мъжки хор “Свети Иван Рилски” винаги присъства на тези финални концерти.
- Кой най-много ви помага в дейността за хора?
- През 2008 година бе избрано ново ръководство, с председател аз - Димитър Сърбински, зам. председател Николай Коларов, секретар Велемир Иванов, касиер Георги Василев и член Иван Йорданов. Нека не звучи нескромно, но така избраното ръководство вече три години влага неимоверни сили и енергия, за да бъде нивото на мъжкия хор високо, каквото е в момента. Но всичко това е факт благодарение на финансовата помощ на ръководството на община град Дупница.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.