ГЕРБ - Група за Ефективна Работа с Бразилеца

20 декември 2010 00:18   12471 прочита
Любомир Анчев
Любомир Анчев


Любомир Анчев

В Кюстендил вече повече от година тихичко се води война между първите мъже на ГЕРБ, областния управител Любомир Анчев, депутата Валентин Микев, секретаря на областта Борислав Георгиев и общинския съветник Любомир Кирилов, от една страна, и кмета на града Петър Паунов, от друга. Запознати със ситуацията твърдят, че причината за "тихите" военни действия са опитите на първите държавни мъже в Кюстендилско да "захлебят" фирмата на бизнесмен Васил Николов, по-популярен с прякора си Васе Бразилеца, с близо пет милиона лева.

"Военните" действия станаха публично достояние, след като кметът Петър Паунов изнесе данни и факти за действията на кръга ГЕРБ /Група за ефективна работа с Бразилеца/, подкрепени с писмената кореспонденция, водена между общината и областта. Цялата преписка бе връчена на МВР шефа Цветан Цветанов и гл. прокурор Борис Велчев, вследствие на което тръгнаха и две разследвания.

В отговор на удара на Паунов в РУП в Кюстендил жител на община Кочериново внесе жалба срещу кюстендилския кмет за това, че изнасял информация за водено разследване, което не е приключило.

Всъщност историята започва на 10 ноември 2009 година, когато над община Кюстендил природните стихии изсипват тонове вода, а река Бистрица полудява и помита три моста, изпречили се на пътя й. Нанесени са щети на пътища, на ВЕЦ "Осогово", наводнението откъснало част от моста на международния път за ГКПП - Гюешево при село Гърляно и разрушило наполовина моста при село Николичевци, отнесло е и моста при село Ръсово, откъсвайки го от света.

Минути след потопа в Гърляно там е кметът на Кюстендил Петър Паунов. На помощ на общината се притичват пет фирми, които пращат хора и тежковарна техника, за да се озапти реката. Два-три дена след като водата утихва, тихомълком при моста на село Гърляно се появяват багери и друга строителна техника с варненска и силистренска регистрация.

Става ясно, че фирмата е "Люко-К" и е повикана от областния управител Любомир Анчев да работи на общинските обекти. Той и депутатът Валентин Микев обясняват, че дружеството е единственото, съгласило се да работи на обектите, преди да има финансиране, а и фирмата е на кюстендилец - Васил Николов-Бразилеца.

Следват комисии, които изчисляват, че са нанесени щети на общински и държавни обекти за 3 860 580 лв. с ДДС. По каналния ред искането за финансиране отива в Министерски съвет.

Интригата тръгва отново през ноември 2009 година, когато на заседание на междуведомствената комисия на МС правителството отпуска 1 707 000 лв. на община Кюстендил. Средства за възстановяване, но само на общинските обекти. За възстановяване на пътя до ВЕЦ "Осогово" - 525 хил. лева, за общинския мост на с. Ръсово - 295 000 лева, за общинския път за с. Съжденик - 404 480 лева. Парадоксът е, че на обектите вече се работи от фирмата, доведена от местните гербаджии.

Кюстендилският градоначалник

Петър Паунов нищо не казва.

Запитан защо, той отговаря: Представяте ли си какво щеше да стане кметът и областният да започнат да се карат там, на пътя, за фирмата, която да работи на разрушените обекти, още повече че Кюстендил и цялата община са заплашени да останат на сухо, тъй като водната стихия е разрушила водохващанията в планината, обяснява поведението си Паунов.

Кюстендилският градоначалник обаче е юрист и заради това започва да работи по процедурните правила на държавата. Първо е изпратено питане до Анчев за критериите относно избора на фирма, както и за комисията, която ще следи конкурса. След няколко дни вместо критерии получава писмо с имената на фирмите и на хората в комисията. Кметът не протестира и получава второ писмо, в което Анчев настоява да не се чака процедурата по обжалване на конкурсите, а фирмите веднага да започнат работа.

Кюстендилският градоначалник отказва и е сюрпризиран с три телефонни обаждания на депутата от ГЕРБ Валентин Микев. По думите на кмета народният избраник искал да знае дали има проблем с фирмите. За да няма проблеми, той съставя комисия с председател главния секретар на областната управа, който да контролира възстановителната дейност. Така на практика Анчев, който с разпореждането на МС е определен да следи как се изразходват парите, получава пълна власт над общинските обекти.

Работата приключва на 28.05.2010 г.

Бях шокиран, когато след около месец в кметството пристигна писмо за допълнително плащане на свършена работа в размер на 500 хиляди лева, въпреки че в договора, подписан с фирма "Люко-К", изрично е записано, че всяка дейност извън договорената сума е за сметка на изпълнителя.

Парите община Кюстендил е трябвало да иска отново от държавния бюджет. След като кюстендилският градоначалник не прави постъпки за получаването на въпросните пари, сам областният управител пише писмо, в което настоява общината да поиска от държавата още 447 354,15 лв. Паунов пак мълчи. Тогава Анчев назначава комисия, която да установи колко е допълнителният труд по общинските обекти. Първоначално комисията отказва да подпише последния протокол с парите. Губернаторът назначава втора и тя излиза с решение, че се дължат още 468 378,87 лв.

Фирмите

Ако в първите дни кюстендилци се питаха чия фирма е "Люко К", вече на всеки жител на областния град фирмената история е много добре известна. За нея научават първо това, че собствениците на фирмата Васил Николов и съпругата му Любка са подсъдими в Благоевградски окръжен съд, заради далавера за около половин милион лева по САПАРД, заради надписани дейности при изграждането на водопровод и канализация в две села на община Якоруда.

Проучването на фирменото досие в Търговския регистър изважда на бял свят доста интересни данни и факти. Оказва се, че ден след като община Кюстендил подписва договора за усвояването на въпросните 1 707 000 лева, в областния град се ражда нова фирма "Еколеспроект" ООД. Дружеството е собственост на "Люко-К" и силистренската фирма "Стройпроект" ООД.

Новото дружество се управлява от общинския съветник от ГЕРБ Любомир Кирилов, а мениджър на дружеството е синът на областния управител Любомир Анчев - Владислав. Официално фирмата се занимава с добив и експорт на дървен материал.

Двете фирми - "Люко-К" и "Стройпроект" ООД, вече имат един общ проект - "Консорциум за инженерингови проекти и строителство" ДЗЗД. Именно това е дружеството, което работи по отстраняване на щетите от придошлата река по държавните обекти в Кюстендил.

Ответният удар

За времето, откакто е седнал в стола на областен управител, Любомир Анчев е свикал една-единствена пресконференция, на която неохотно да обясни, че фирмата на Бразилеца единствено пожелала да работи "на зелено".

Подписан от изнесените от кмета Петър Паунов факти, Анчев обяснява, че "подписът върху договорите с "Консорциум за инженерингови проекти и строителство" ДЗЗД е на кмета, не е мой". Но не коментира писмата си до градоначалника, в които му нарежда какво и как да направи.

В преписката има и документ, който носи подписа на шефа на “Гражданска защита” Стефко Бурджиев. В него се настоява общината да пусне "едно искане за тези пари, които областният да одобри и които пари ще бъдат отпуснати без проблеми". След това с толкова ще се коригира бюджетът на общината. Анчев е категоричен, че въпреки договора може да има доплащане, тъй като имало нов правилник, който разрешавал при бедствия да се допуска завишаване на сумата до 50 %.

Кметът Паунов не е съгласен и вади писмо, според което по оценка на "Гражданска защита" и Бурджиев през 2009 г. щетите на пътя при с. Гърляно възлизат на 156 000 лева с ДДС, а за ремонт и възстановяване на моста при с. Николичевци ще са необходими 370 хил. лева.

След "намеси" година по-късно първият обект е възложен от Агенцията по пътна инфраструктура за 1 011 000 лева (с ДДС), а вторият обект - за 1 680 000 лева. Или общо - с 2 165 000 лева по-скъпо. Като искането за тези пари е обосновано от същата "Гражданска защита", без да има някакви обстоятелства, довели до "оскъпяването", обяви кметът. Договорите са сключени чрез директно възлагане, с мотива, че година по-късно има аварийна ситуация.

Последствията

След като за скандала в Кюстендил се заговори публично, Любомир Анчев е принуден да отговори на няколко неудобни въпроса от страна на журналисти. В изказването си той обяснява, че "действията му /на кмета Паунов/ целят атака, и то политическа атака срещу ПП ГЕРБ през областния управител. За мен няма нищо притеснително, тъй като аз съм следил всичко през тази една година и това, което се върши сега, а човекът, който размахва папките, едва ли знае къде се намират обектите, които се възстановяват, но се съмнявам, че той ще ги намери. Това е неоснователно, тенденциозно и, бих казал, грубо изваждане на някакви папки, които засягат само община Кюстендил. Нещото, което трябва да се знае, е, че областният управител има дан във възстановяването и то е заради отговорността към случващото се на територията на областта. Мостът при село Николичевци, за съжаление на някои хора от съседната сграда, ще бъде нов. Доброто време ще гарантира и пътя към границата," обяснява още областният управител, пропускайки да уточни, че фирмата на Бразилеца, която работи на двата обекта, е подписала договор, според които двата обекта трябва да бъдат готови за два месеца и 27 дни, което ще рече до Нова година.

Само броени дни преди коледните и новогодишни празници става ясно, че въпреки обещанията на Анчев, нов мост за село Николичевци така и няма. Фирмата на Бразилеца е разрушила стария, а от новия стърчат само три бетонни подпори. Въпреки обещанията на Анчев до 15 декември да има и Акт 15 за ремонтирания мост при село Гърляно, това обещание не се е случило. Според пътуващи в района строителните дейности са приключили, но новото асфалтово покритие, положено там, се е напукало.

А лично шефката на Областно пътно управление - Кюстендил след скандала обяснява, че строителите ще получат значително по-малко от предвидените пари. Неофициално намалението на парите на хората на Бразилеца е с 1 милион лева от предварително отпуснатите 2 691 000 лв.


Още за: ГЕРБ   борба   Л. Анчев   Още от: Отблизо

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар