ГЕРБ без Б. Борисов са нищо, а БСП и без Станишев, и без Първанов пак ще е БСП
Интервю с лидера на БСП и председател на ПЕС С. Станишев пред в-к “Струма”
Сергей Дмитриевич Станишев е роден на 5 май 1966 г. в град Херсон, Украйна. Син е на Димитър Яков Станишев - бивш секретар на Централния комитет на Българската комунистическа партия, отговарящ за международните връзки на БКП, и на професор Дина Сергеевна Мухина от Факултета по славянски филологии на СУ. Има един по-голям брат, роден 1952 - архитект Георги Станишев.
През юни 2001 г. е избран за народен представител в 39-то народно събрание от 19-и многомандатен избирателен район - Русе. На 15 декември 2001 г. на второто заседание на 44-ия конгрес на БСП е избран за председател на Висшия съвет на партията.
През декември същата година е избран от парламентарната група на Коалиция за България за неин председател. През юни 2002 г. 45-ят конгрес на БСП го преизбира като председател на партията. От 2002 г. Сергей Станишев е постоянен член на президиума на партията на европейските социалисти. Министър-председател на 86-тото правителство на България от 2005-2009 г. От 24.ХI.2011 г. Станишев е председател на Партията на европейските социалисти. Владее свободно английски и руски, ползва френски и полски език. С Моника Йосифова имат дъщеря Дария.
- Господин Станишев, в Кюстендил предстоят частични избори за Общински съвет, а след това и парламентарни избори. Ако не съм избрала за кого да гласувам, вие как бихте ме убедили да дам гласа си за БСП?
- Първо, ще помоля българските граждани да гласуват, защото си го имаме това отношение, обичаме да говорим за политика, да коментираме едни и други, управляващите и опозицията, но според Вас колко процента от българите гласуват?
- Под 50%?
- Не, не, повече са от 50%, особено отчитайки колко от българите живеят и работят в чужбина, но много хора не гласуват и после се оплакват. Единственият начин в една демокрация да накажеш управляващите, да изразиш позиция или да повлияеш е да гласуваш. Особено е важно е това сега, когато видяхме на последните избори масирано купуване на гласове, контролиран вот и натиск върху хората. Единственият начин да се преборим е да излезем и да гласуваме. Много от хората, даже в партията, се сърдят, че сме направили коалиция с ДПС или с царя и други партии. Ами да ни бяха гласували по-голямо доверие през 2005 година. Пък после да ни питат защо сме направили компромис. Отговорът е прост, защото такава е волята на българите.
Иначе много е важно да се гласува, не само с емоция, но когато гласуваш, трябва да имаш и доверие. Трябва да се гласува и с разум, защото всеки да си зададе въпроса при управлението на ГЕРБ по- добре ли живеем?
- От кога по-добре?
- Периодът за сравнение е 2008 г. до 2009 година до средата. И тогава имаше криза. Всеки трябва да си зададе въпроса по-добре ли живяхме тогава, отколкото сега. Защото не може правителството на третата година от своето управление да се оправдава с наследство от предишното или със световната криза. Между другото, новият президент Плевнелиев каза, че това наследство не е толкова лошо. Световна криза има и в Полша, която също е страна от Източна Европа, но отчита ръст на икономиката си от 4.5%. Значи тук, в България, нещата се дължат на това правителство, на неговите грешки, икономически, социални и управленски. И ако щете на отношение. Защото отношението на правителството към всеки от нас е, че всички други са му виновни, само не то.
- В този аспект, ако Вие като бивш премиер трябва да дадете оценка на настоящия премиер, каква ще бъде тя?
- Ами вижте, първо, аз съм я носил тази тежест, знам, че не е никак лесно да си премиер и никога не съм смятал, че който и да е на това място, му е лесно, защото изхождам от презумпцията, че всеки е застанал на това място, за да свърши нещо за страната и да бъде запомнен с това. Но това не стига. В началото на мандата господин Борисов каза, че е лесна работа да стане премиер. Имаш едни копчета на телефона, натискаш ги и министрите ти вършат работа. Да, но не става по този начин.
- Сега какво, оказа се, че министрите не са копчета и не вършат работа?
- Първо това не е толкова лесно.
- Това ли е причината за състоянието, в което сега е България, за люшкането и неяснотата на позициите както във вътрешната, така и във външната политика?
- Това е една от причините. Но не единствена. Каква е политиката на ГЕРБ. Монополизация на цялата власт извън мандата, който им е даден от хората. Защото те спечелиха властта с гласовете на 39% от хората в България през 2009 г., на практика партията на Бойко Борисов управлява все едно, че е спечелила доверието на 100% от хората. Какво става с 60%, които не са гласували за тях? Ами много просто, тях просто ги игнорират. Второ, от ГЕРБ потъпкват основни принципи на демокрацията и държавността.
- По време на тройната коалиция се ратуваше за разделението на партията и управлението смятате ли, че сега при това управление отново се връщаме към стария модел сливане на партия и управление?
- Ами то на много хора им се струва, че като има един господар в държавата, той ще реши всички проблеми. През последните месеци, че и години, виждаме, че това не работи. Никой няма вълшебна пръчка, с която да реши проблемите мигновено, но повечето хора мислят, че ако дадат цялата власт на Бойко Борисов, той ще реши всички проблеми. Ама се оказа, че не може.
- Добре, как тогава ще реагира БСП срещу ГЕРБ по време на предстоящите парламентарни избори. Дотогава трябва да докажете, че сте по-добри, за да спечелите, не е ли така?
- Първо, да спечелим доверието на хората. Смятам, че по време на местните и президентски избори направихме една много сериозна крачка в тази посока. Това трудно може да бъде отречено, защото още на първи тур за нашия кандидат-президент Ивайло Калфин гласуваха над един милион души, на втори тур към тях се присъединиха още половин милион. И това са хора извън БСП, като голяма част от тях са без твърдо политическо обвързване. Това е нашият шанс. Оттук нататък БСП трябва да покаже още по-ясно, че ГЕРБ не водят България към излизане от кризата, не й дават перспектива, а напротив - ние затъваме в едно блато. Огледайте се наоколо, за да видите какво се случва. Малкият и средният бизнес, който е гръбнакът на всяка успешна икономика, се смачква. Няма никаква подкрепа. Във всеки сектор се толерират две-три фирми, които получават големите поръчки и пари.
- Кажете няколко имена?
- Те са във всеки сектор. Последният пример за това мое твърдение е “Витоша спорт”. Правят се промени в Закона за горите, за да се реши проблемът на една фирма - “Витоша спорт”. И там се дава държавен ресурс безвъзмездно на някаква фирма. Това е един пример. Подготвят се промени в Закона за управление на отпадъците. Това се прави за определена фирма, тази която купи “Кремиковци”. Ето това също е конкретен пример. Това са си типично лобистки закони, които обслужват интересите на една, две или три фирми.
- Ако трябва да посочите няколко имена на млади политически лидери в БСП, тъй като постоянно заявявате, че не сте лидерска партия и имате много млади хора, които са лидери, кои са тези имена?
- Мая Манолова е един от тези лидери. Аз имам пряко отношение към нейното израстване, защото първото й появяване в голямата политика на БСП бе по време на парламентарните избори преди два мандата, където се яви като представител на гражданската квота. Само малко след като влезе в парламента се оказа един от най-активните депутати и юристи.
Много добре е запозната не само с правните, но и с процедурните въпроси в парламента, човек, който винаги заема позиция по време на дебатите в парламента. Но тя е само един пример. С име на млад партиен водач е и благоевградската народна избраничка Корнелия Нинова, както и Антон Кутев, Драго Стойнев, Деница Златкова и половината членове на Изпълнителното бюро на БСП. Специално на Корнелия Нинова ние й дадохме шанс, както като депутат, така и като член на Изпълнителното бюро на БСП. Така че аз винаги съм подкрепял младите политически лидери, но има много такива, като изброените по-горе от мен.
- Ако трябва да определите какво си поставяте за цел за предстоящите парламентарни избори, какво ще включва списъкът Ви?
- За конкретните цели сякаш все още е малко рано за парламентарните избори. Като наближи времето, ще си поставим и конкретните цели. Сега още е рано.
- Една полемика кой е по-близък с т.нар. “Братя Галеви” - ГЕРБ или БСП, е “ябълката на раздора” между Кюстендил и Дупница през последните дни, как ще отговорите на взаимните нападки по този въпрос? Има ли връзка между БСП и братя Галеви?
- Как стоят нещата, да поразсъждаваме с факти. На парламентарните избори 2009 г., грубо казано, “Братя Галеви” зад кого застанаха? Кой спечели в Дупница и кои бяха хората в прословутия Консултативен съвет към кмета Атанас Янев? Истината по тези въпроси отговаря на всички питания. Ясно е, че политически ангажименти на БСП към тях няма и обективно през 2009 година “Братята” работеха за ГЕРБ.
- Как се справя правителството според вас с наводненията, сушата, снега, въобще с кризата от последните дни в страната и ще последват ли предварителни избори заради ставащото?
- Вижте, ГЕРБ имат ресурса в парламента. Те може сами да се свалят, ако решат, че това им е по-изгодно. Не че ние няма да искаме вот на недоверие към Цветан Цветанов. Смятам, че имаме всички основания за това. Първо, заради полицейското насилие и скандалите, с които ни заливат през последните седмици. Не може подобно безумие - отвлечено момиче, убито, и полицията в резултат да има само един труп.
Главният обвиняем и свидетел, едновременно се самоубива пред очите на полицаите, какво е това. Плюс очаквания доста критичен доклад от Европейската комисия по правосъдие и вътрешен ред, за което отговаря Цветанов. Вижте какво се случва със снеговалежите, наводненията и жертвите. Там също отговаря Цветанов. Въпросът е, че ГЕРБ си има 22 депутати, така наречени “независими”, които стоят зад тях като скала и си имат парламентарно мнозинство, и правителството математически не може да бъде “гътнато”.
- Не мога да не Ви попитам защо посетихте Кюстендил и организацията на БСП в областния център, някакви проблеми ли има?
- Това посещение е нещо естествено и е свързано с предстоящите избори за Общински съвет тук, в Кюстендил. След като съдът касира избора за Общински съвет в Кюстендил, трябва местната БСП организация да се захване незабавно с подготовката на нови избори. Искам да чуя и мнението на партийната организация за предишната кампания, както и какво планират за предстоящия вот.
- Ако трябва да дадете оценка на “работата” на местната структура, която остана на трето място, но с едва 200 гласа разлика от управляващите от ГЕРБ, които се класираха на второ място, каква оценка бихте поставили на социалистите?
- Най-точните оценки ги дават избирателите. Както знаете, в Кюстендил имаше и не малко нарушения в самия изборен ден. Впрочем това бе масова практика в цялата страна. Заради това сега, когато се готвим за новите избори за съветници, трябва да се анализира и миналата кампания и да се определят не само слабостите ни, но и резервите. Това, което не сме направили, трябва да се направи. В крайна сметка важно е мнозинството в ОбС, сега сме трета политическа сила, убеден съм, че при добра организация със сигурност можем да постигнем по-добър резултат.
- Споменахте слабости, кои са вашите слабости като партия?
- За никого не е тайна, че ГЕРБ показаха на последните избори, че те умеят да правят не толкова кампания и да печелят доверие, колкото са майстори да печелят с “изборни технологии”. Става въпрос и за купуване на гласове, и за всяване на страх, и за притискане на хора. И това е нещо, с което БСП никога няма да се примирим. Защото, ако в една демократична европейска страна хората нямат възможността да избират свободно тези, които харесват, било то за кмет, общински съветници, депутати или президент, то за какво изобщо говорим.
Ние ще водим битка - политическа и обществена, срещу този начин на правене на изборите. И трябва наред с конкретните ангажименти и програми за развитие на общината да се приведем в такава кондиция, че да можем този бонус, който ГЕРБ получава в резултата на купуването на гласове и използването на административния ресурс, който управлява, да го свалим поне наполовина, за да може да има честно състезание. Това означава много сериозна работа в самата организация и по кампанията, и в самия изборен ден, за да не се допуснат отново подобни нарушения и манипулации.
- Един от основните въпроси, които се дискутират и вътре в БСП, и в страната, е дали със Станишев или с Първанов БСП ще върви напред. Не е ли много рискована тази дилема и ако мислите, че това не е приоритетен въпрос, кой е най-важният проблем за БСП?
- Най-важните въпроси са формулирани още когато започна отчетно- изборната кампания в БСП. Грубо казано, те са три. Първият е състоянието на страната и резултатите от управлението на ГЕРБ. Според мен страната е в много тежко състояние - и икономическо, и социално, от гледна точка на ефективност на институциите. Дори последните събития, свързани с природните условия, показват, че институциите не са в състояние да реагират превантивно и адекватно. Защото, извинявайте, от една седмица само ако се гледа телевизията, се знаеше, че ще има обилни снеговалежи, че ще има дъждове и че много от инфраструктурните обекти, в т.ч. и на държавата, не са в най-доброто си състояние.
Вторият сериозен въпрос е състоянието на БСП като политическа организация, като опозиция и основна алтернатива на ГЕРБ. Кои са нашите задължения и ангажименти към гражданите.
И третата тема, тя е свързана с това как да спечелим доверието на хората и на следващите избори да бъдем не само реалната по съдържание алтернатива, но и политическа сила, която може да се пребори с ГЕРБ. Това са трите основни теми, всички останали лични въпроси са на заден план. И аз виждам, че сега има усилие, най-вече медийно, за натрапване и на БСП, и на хората изцяло едно разделение и противопоставяне, което ще бъде вредно във всички случаи.
- Притеснява ли Ви това, че Първанов събра хората си във Варна и това, че на тази среща присъстваха и “ваши хора”?
- Не, не ме притеснява.
- Господин Станишев, не неглежирате ли проблема с вътрешната борба за надмощие, която се води в БСП, защото това сякаш е най-важното нещо, от което се вълнуват хората в партията?
- Аз бих казал, че това е проблем, който се налага. Винаги съм казвал, че президентът Георги Първанов като бивш президент, а и като бивш лидер на БСП, винаги ще има и авторитета, и уважението в нашата партия и това е нещо съвсем естествено. Друг е въпросът, че някои от неговите оценки и заявки аз лично не споделям. И начинът, по който те са направени, според мен не е най-добрият начин от гледна точка на интересите на БСП.
- Какво не споделяте от това, което казва Първанов?
- Ами не споделям този начин на поведение, все едно той не е бил в политиката през последните 10 години. Второ - темата за т.нар. лидерство - БСП е партия, която е силна с много лица и фигури и със своите екипи. Защото ние не сме ГЕРБ, където има Бойко Борисов и Цветан Цветанов. Единият е харизмата и народността, а другият - технологът и организаторът. БСП има много фигури, които са изградени политици, със свои авторитет и това е силата на БСП.
БСП никога не може да бъде левият ГЕРБ, защото тя не е лидерска партия от гледна точка един човек създава партия. ГЕРБ без Бойко Борисов - е нищо. БСП и без Сергей Станишев, и без Георги Първанов пак ще си е БСП. Защото имаме много неща, които ни обединяват - каузи, идеи и конкретни политики.
- За предстоящите парламентарни избори коя партия е основният ви опонент - ГЕРБ ли е това?
- Трябва да е ясно, основната задача на предстоящия партиен конгрес е да начертае пътя как не само да се противопоставим, но и да надделеем над ГЕРБ. Това за мен не е партийна задача, това е национална задача. Защото, според мен, ГЕРБ не води страната в добра посока, не я извеждат от кризата, нямат стратегия и визия. Всичко останало е подчинено на тази цел, заради това предстоящите парламентарни избори наистина са изключително важни, защото още 4 години управление на ГЕРБ, не дай Боже.
- По време на бедствието в с. Бисер правителството на тройната коалиция, на което Вие бяхте премиер, бе обвинено, че е закупило вертолети “Кугър”, които са подходящи за пустинята, а не за снежния ад в България?
- Вижте, добре се знае, че тези вертолети са поръчани и е одобрена обществената поръчка от по-предишното правителство - на НДСВ. На третата година от своето управление ГЕРБ да се оправдава от нещо направено преди две правителства е смешно. В крайна сметка, ако е имало нещо да се прави, да го бяха направили за тези два години и половина. Но аз пак обръщам внимание, че ситуацията е много драматична в много региони в страната. Ние предупреждавахме, че закриването на Министерството на извънредните ситуации само защото е било ръководено от представител на ДПС, при условие че много често се случват инфраструктурни проблеми и природни бедствия, не е добро управленско решение.
В момента Гражданска защита, в която бяха изградени 28 регионални звена, много добре оборудвани в сравнение с 2005 г., е “последната дупка на кавала” в Министерството на вътрешните работи. В едно гигантско министерство Гражданска защита е изтласкана в периферията. Не е и във фокуса на внимание на вицепремиера и министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов като финансиране и конкретна работа. Липсва превенцията, липсва и конкретната сериозна подготовка за евентуални по-неблагоприятни условия и това за съжаление пролича сега.
Да в БСП са олигарси, а в герб са едни почтени, честни и неопетнени хора, които мислят за хората. Те от герб ще ви видят сметката със своята "почтеност", но всеки си заслужава съдбата-изберете ги пак, и се наслаждавайте на простотията и арогантността на тези хора.
м... ДАА ! В бсп ИМА ДОСТАТЪЧНО ДОНОСНИЦИ, ТАКА ЧЕ СИ ОСТАВА СЪЩАТА .ВЯРНО !
ТА КАКВО Е ЗАВЪРШИЛ СТАНИШЕВ, КОИ СА НЕГОВИТЕ ЗАЩИТЕНИ ДИСЕРТАЦИИ В СЕ СЕРЕ ? МОЛЯ УТОЧНЕТЕ ГИ
Разчиташ, че сме забравили и сме глупави - да така е !
Забравихме дори, че министър председател е първата работа в трудовата ти книшка и че като бебе си отглеждан в дантелите на ЦК на БКП!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.