Геодезисти заснемат трасето на АМ "Струма" край Зелен дол
Кметът на Зелен дол Стефан Марков е категоричен, че никой от селото няма да продаде нивата си за цена под 25 лв./кв.м
Местните жители очакват по 25 лева на кв. м за отчуждените ниви и се надяват да развиват бизнес покрай новия път
От няколко дни два екипа геодезисти започнаха работа по заснемането на бъдещото трасе на Автомагистрала "Струма" в участъка село Бело поле-Симитли. Според прогнозите на министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев дейностите по практическата реализация на мегапроекта с дължина 156 километра и цена 1 100 000 000 евро може да стартират още през ноември.
Участъкът от Бело поле до Симитли попада в Лот 2, който е от Дупница до входа за Кресненското дефиле и е с обща дължина 45 км. В тази зона трасето ще минава по десния бряг на река Струма, за да се избегне опасността да пресича селища и застроени територии.
Пресичането на реката ще стане малко преди базата на мощната строителна фирма "Агромах" при моста на село Бело поле. Оттам в абсолютно права линия ще минава през полето край село Зелен дол, покрай съседното Покровник и ще пресича обратно реката към левия бряг, малко под пречиствателната станция край благоевградския квартал "Струмско". Според графиците на проекта до края на 2011 трябва да са готови плановете и парцелирането на трасето на Лот 2, а преди да започне самото строителство, трябва през 2012 г. да се извършат отчужденията на имотите, през които магистралата минава.
В близкото до Благоевград село Зелен дол вече пресмятат колко ще получат, защото аутобанът пресича едно от най-плодородните полета на селото, известно като 14-те метра, заради начина, по който местните жители са били оземлени в далечната 1927 г. Тогава почти всички от селото получили ниви, защото при корекция коритото на Струма се освободили около 600 декара. В момента мястото се сее с житни култури, царевица и картофи, някои имат и ливади. В Зелен дол живеят около 300 души и почти всички разчитат да спечелят от отчуждителните процедури.
ВСИЧКИ СЕ ИНТЕРЕСУВАМЕ КЪДЕ ЩЕ МИНЕ МАГИСТРАЛАТА, защото става въпрос за нашата земя, хората общо взето нямат особени възражения срещу проекта, защото освен че могат да получат пари за имотите си, разчитат да завъртят някакъв бизнес около пътя, капанчета, паркинги, ресторантчета и пр., обяснява кметът на Зелен дол Стефан Марков. Неговото семейство притежава ливада при разклона за митницата, а магистралата, според проекта, я пресича точно в западния й край. Често обсъждаме в селото каква цена бихме приели и хората не са склонни да приемат 5 лв. на квадратен метър, както плащаха при отчужденията за АМ "Тракия".
Още преди време български евродепутати, в т.ч. и нашият Станимир Илчев, настояха пред Брюксел българското правителство да плати нормални цени на хората, защото в този 1,1млрд. евро, колкото отпускат за проекта, влизат и парите за обезщетения на собствениците на имоти, затова вместо да се тупат в гърдите, че правят икономии и ще я построят със 100 млн. евро по-евтино от разчетите на тройната коалиция, нека да платят достойно на собствениците, смята Стефан Марков.
Според него никой от селото нямало да приеме цена под 25 лв. на квадратен метър, защото отчуждават само 150 м, колкото ще е широка по стандарт магистралата, но практически, ако земята ти е повече, останалата част от нея става неизползваема за земеделски нужди. Кой би купил домат, отгледан край магистрала, пита риторично кметът. Точно с този аспект на проекта са и недоволствата сред местните жители, иначе разчитат покрай пътя да живне селото.
КОЛКО ДЕТЕЛИНИ ДА ИМА ОТ БЕЛО ПОЛЕ ДО "СТРУМСКО", това пък е професионалният проблем, който вълнува благоевградските архитекти и пътни инженери.
Според идейния проект те са само две - едната е след моста за Зелен дол, а втората - при другия мост край Покровник. Според главния архитект на Благоевград Виолета Спасова трябва да се изградят поне още две пътни съоръжения, които да осигуряват по-лесно влизане в Благоевград откъм Дупница и откъм Симитли.
Освен магистралата в участъка край Благоевград се предвижда и изграждане на 13 километра високоскоростна жп линия и нова жп гара край Зелен дол, а съществуващата в Благоевград ще изпълнява само ролята на товарен терминал. Магистралата е съобразена и с новия устройствен план на Благоевград, който дава визията за следващите 30 години. Прогнозите са, че за този период градът ще набъбне с около 30 000 жители, а обитаемата му територия ще се увеличи с 40%. Най-интензивно тя ще се разраства точно в посока към магистралата.
Близо до детелината на аутобана на разклона за Зелен дол е отреден терен, който е предвиден за изграждане на спортно съоръжение. Една от идеите е точно там да се изгради нов градски стадион, нещо, което от днешна гледна точка изглежда като пълна фантастика, но оптимистите са категорични, че кризата няма да продължи 30 г., нито пък изгнанието на любимия футболен клуб "Пирин" в "А" окръжна група.
Районът под хипермаркет "Метро" е отреден за еднофамилно жилищно строителство, дори вече се застроява, а лявото крайбрежие на Струма е определено за озеленяване и изграждане на кътове за отдих. Заради автомагистралата има изключително засилен интерес от страна на бизнесмени за изграждане на товарни терминали и паркинги с мотели за нощуване на тирове. Строителството се очаква като спасение за местния бизнес, защото много от закъсалите фирми разчитат да бъдат наети като подизпълнители или доставчици на материали.
Спите ли, мили зрители? Изгледайте "История на света", припомнете си добре епизода, когато сенатът решава да строят къщи за бедните и на въпроса - какво ще реши сенатът?, сенатът скандира в глас - " БЕДНИТЕ"
Докато тоя цървул е на власт, ние ще проветряваме супата.
Докато спим, надежда всяка оставете.....
А "Агромах" съсипа река Струма и сега чака милиони от магистралата.
Може ли някой да каже кой е собственикът на тази фирма, изключая подставените пионки?
Може ли някой да каже кой е собственикът на тази фирма, изключая подставените пионки?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.