Г. Стаматов: Грижата в семейството и приятелството са достатъчни за добър старт в живота

08 юни 2011 00:20   4 коментара   8862 прочита
Г. Стаматов
Г. Стаматов


Г. Стаматов

Преди няколко седмици, дни преди 24 май, екипът на Природо-математическата гимназия в Благоевград за първи път в Югозапада покани на тържествен педагогически съвет родители на учениците си, изявили се на регионално и национално ниво през учебната година, за да им благодари за доверието, грижите и съвместните усилия.

Директорът на ПМГ “Акад. С. Корольов” Татяна Ядкова обясни, че първоначалната идея на ръководството на училището била да се връчат благодарствени грамоти на семействата на всички изявени гимназисти, но се оказало, че броят е внушителен - към 120.

Затова след доста умуване се стигнало до решението да се отличат родителите на учениците с повече от 2 награди в различни области и така списъкът се свил до 23 семейства. На тържествения педагогически съвет, който бе в една от заседателните зали на ЮЗУ “Н. Рилски”, бяха поканени много майки и бащи на ученици в ПМГ, а репортер на “Струма” разговаря с трима от родителите, отличени с грамоти.

Олга и Георги Стаматови са родители на две дъщери - Eкатерина и Мирела, ученички в Х и VI клас в ПМГ, и двете с много изяви на регионално и национално ниво в различни области. Георги Стаматов е завършил Електротехникума в Благоевград, в момента е началник-отдел в Митница Югозападна. Съпругата му е украинка, работи като застраховател.

- Г-н Стаматов, как успявате да накарате децата си да четат и да са толкова старателни? Непрекъснато ли са над учебниците у дома?

- Не бих казал, че като са вкъщи, непрекъснато са над книгите. С възрастта се изработва някакъв навик да подготвят домашните и уроците за следващия ден, но определено не се лишават от игри и забавления.

- Има ли конкуренция между двете, въпреки че разликата в годините им не е малка?

- Малката вижда успехите на сестра си и това, струва ми се, я амбицира до известна степен. Тя е по-дисциплинирана и повече залага над учебниците. Двете са различни, голямата е по-освободена, в момента и възрастта й го предопределя.

- Как ги мотивирате да учат всеки ден уроците и да се занимават допълнително с неща, които не са в учебната програма?

- Не бих казал, че ми струва някакви усилия, мотивацията идва от самите тях. Може би са свикнали, още от малки им се обръщаше внимание, майка им отделяше много време в началото, когато тръгнаха на училище. Те още тогава си изградиха важни навици, които им помогнаха да излязат на предна линия, да се превърнат в лидери, а това автоматично започна да ги задължава те да се стараят да бъдат по-добри.

- Колко е важно у дома да се обръща на децата внимание в началния курс?

- Много. В началото те имат нужда от съвети, за да се ориентират какво се иска от тях, как да го постигат, как да разпределят времето си... По-късно успяват по-бързо да се концентрират върху задачите си и могат да отделят повече време за забавленията си.

- Пускате ли децата си на дискотека?

- Не съм им забранил. Голямата излиза повече, малката все още не е е тръгнала на такива мероприятия, но забрани не налагаме у дома. Има, естествено, вечерен час, който държа да се спазва.

- До колко часа сте “разписали разрешителното”?

- 22.00 часа. Естествено, когато имаме семеен празник или рожден ден с гаранции, че ще са само приятели, които ще ги изпратят до дома или аз да ги посрещна на място, сме разрешавали да останат до по-късно. Не мисля, че можем да бъдем във всяка минута до децата си, а и няма нужда. Опитвам се да им дам повече свобода и смятам, че най-добре е те да разберат отговорността от действията си.

- Четат ли децата Ви?

- Не мога да се похваля, че четат в класическия смисъл, новото поколение обаче е такова и те не са изключение. Дори на мен ми е малко трудно да приема този факт, защото аз се броя към старото, “книжно” поколение и много обичах да чета книги. Затова за тях купих много книги, която аз навремето не съм могъл да си купя, а много съм искал. Но виждам, че те продължават да черпят информацията си основно от компютъра, дори не и от телевизията, която навремето за мен бе сред основните източници, но сега интернет измести всичко.

- Значи нямате рецепта как да направим децата си гении, да са послушни, упорити и успяващи?

- Не, моите деца не са гении. Грижата и вниманието в семейството и контактите в училище са достатъчни за един добър старт в живота.

- Момичетата Ви търсят ли съвети дали да се явяват на някое състезание или конкурс?

- Обикновено не, съвет търсят когато има конфликт, когато трябва да се явят едновременно на няколко състезания. Тогава сядаме и избираме заедно, макар че определено имат приоритети, сред които са и чуждите езици.

- Защо избрахте и двете да учат в ПМГ, след като определено имат афинитет към езиците, а и нямате личен сантимент към това училище?

- Защото в Математическата гимназия ще получат едно добро, може би най-доброто в града и областта образование, точните науки ще ги научат на дисциплина и на едно разбиране на нещата в същността им. А що се отнася до чуждоезиковото обучение, макар да го има в гимназията и да са налице успехи, все пак не е основната насоченост на училището, затова се постарах да им го осигуря допълнително.


Още за: Г. Стаматов   интервю   уроци   Още от: Отблизо

Принтирай статия
4 коментара
09 Юни 2011 09:18 | Малюльо
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Браво Батка ти си големец . мини некой ден да ти дам малко млеко от животинките къде гледам . И яйца имам доста ела да ти дам и от тех.


09 Юни 2011 10:35 | джумалия
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

И аз ако бях заваршил в Съветския съюз и си бях взел съпруга от там Партията щеше да ме направи началник и щях да давам мнения за живота. Как ние да си възпитаваме децата си като работим по цял ден и се борим да оцелеем.


09 Юни 2011 10:49 | джумалия
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Нека ни даде съвет.


09 Юни 2011 12:10 | tttt
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Виждам го като достоен заместник на другаря ШушковV




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар