Европейските хипермаркети провеждат лишена от стопанска логика ценова политика
Председателят на ПК "Струмешница" - Петрич Г. Ичконов: Големият губещ е местният бизнес
Георги Костадинов Ичконов е роден преди 61 години в село Марино поле, Петричко. От 20 години е начело на петричката Потребителна кооперация "Струмешница". IV мандат е общински съветник. Председател на Ловно-рибарското дружество в южния град и на училищното настоятелство на Първо ОУ “Кочо Мавродиев”. За проблемите на кооперативното движение в региона, страната и Европейския съюз разговаряме с Г. Ичконов скоро след като получи “вот на доверие” да управлява кооперацията и през следващите четири години.
- Г-н Ичконов, наскоро общото събрание Ви гласува поредния управленски мандат начело на ПК “Струмешница” - Петрич. От позицията на близо четвъртвековното Ви присъствие в кооперативната система как виждате бъдещето й?
- За съжаление не съм оптимист за бъдещето на кооперативната система. Стопанският й дял постоянно намалява, в някои региони на страната е по-скоро символичен. Това не е само моя констатация и тя показва, че трябва да работим много, ако искаме нещата да се променят в положителна посока някъде напред във времето.
- Компрометира ли се в нещо или с нещо кооперативното движение в началото на прехода и последвалите двадесетина години?
- Компрометиране е силна дума. По-точно е да се каже, че кооперативизмът загуби много от същността и идентичността си. Значителна част от кадрите излязоха от системата, а тези, които останаха, се оказаха неподготвени да заработят в новата, непозната за тях пазарна среда. За съжаление правилната политика на ЦКС в периода след 10.11.1989 г. липсваше. Нямаше кой да покаже и научи нашите хора как да работят и да се адаптират по време на прехода. Поради тази причина системата загуби сериозна част от материално-техническата си база и предоставените от тогава действащите закони и нормативни разпоредби нелоши възможности за работа в прохождащите пазарни условия за правене на бизнес.
- Кое не достига в отношенията държава-кооперативни структури?
- Тук трябва да признаем, че законодателно е решен въпросът за статута на кооперативната собственост. В тези доста трудни години държавата подпомага дейността на кооперативните стопански субекти, като субсидира една част от дейността им и даде възможност данъкът върху печалбата да бъде преотстъпен на кооперативните организации за извършване на инвестиции. Трябва обаче да се промени мисленето и отношението на управляващите. Те трябва да са убедени в необходимостта от съществуването на кооперативната система в нашия стопански живот, защото нейното отсъствие поражда вакуум, който трудно може да бъде компенсиран. Примерът със съседна Гърция в тази връзка е достатъчно красноречив. Искам да добавя, че кооперативната система може да помогне много и за развитието на селското стопанство. Засега тя остава встрани заради законови проблеми и нежеланието на ЦКС да се ангажира с него. Припомням какви традиции имаше нашето движение в изкупуването на селскостопанска продукция, при новите пазарни измерения бихме могли да възкресим заедно износа на продукцията от нашите полета, колкото и еретично да звучи това в нечии уши и да изглежда неизпълнимо в очите на същите хора.
- Коректни ли са докрай нещата по йерархичната стълбица потребителни кооперации-областни кооперативни ръководства-Централен кооперативен съюз?
- За съжаление в кооперативната система не е направена реформа, за разлика от всички останали области на обществения живот. Запази се старото статукво - кооперациите членуват в ОКС-тата, те, от своя страна, членуват в ЦКС. В резултат на това връзката между кооперациите и шапката в столицата почти не се получава.
- Защо не сте член на управителното тяло на ЦКС? Все пак ръководите кооперация, която е в Топ 5 в системата на национално кооперативно равнище...
- В ЦКС съществуват квоти за членство в управителния съвет. Подхожда се избирателно към хора, които са удобни, докато инакомислещите се игнорират. В предишния мандат бях член на УС, но несъгласията с политиката на съюза, които не спестявах по време на заседанията, ме пратиха във втората графа. Смея да твърдя обаче, че времето показа, че съм бил прав.
- Къде е мястото на ръководеното от Вас предприятие в стопанския живот на община Петрич? Налице ли е добронамереност и желание за съдействие от страна на местната власт?
- Не мога да скрия, че отношението на местната власт към стопанските проблеми на нашата кооперация е добро. Помагали са ни, когато това е било възможно. Искам на всички да стане ясно, че под слънцето има място за всички стопански структури. А мястото на кооперацията пък е абсолютно необходимо. Тя не се стреми към реализиране на максимални печалби, нашата стопанска философия предполага предлагане на всички стоки на приемливи цени, а оттук следва намеса в ценовата политика на общинско ниво и подпомагане на местния бизнес. Съгласете се, че не може една община да съществува без местни търговски обекти.
- Във връзка с предходния въпрос как стоят нещата в Италия и Франция? Имате впечатления...
- Поддържаме добри отношения с “Лега Кооп” - Милано, Италия. Признавам, че голяма част от идеите за нашите начинания са почерпени от сътрудничеството с колегите от Апенините. Там, за разлика от родната действителност, кооперативните субекти представляват мощни стопански структури с важна роля. В подкрепа на тези думи ще допълня, че въпросната “Лега Кооп” спонсорира и издържа детските и юношеските формации на тамошния футболен гранд “Милан”. Във Франция кооперативното движение също е силно. В градовете там, за разлика от България, управата прави предварителен план или разчет на търговските обекти, който е НЕНАРУШИМ! Не може всеки, на когото му скимне, да отваря бакалия зад ъгъла, до вече работещата наблизо. А тук веригите от световни и европейски хипермаркети се настаняват където си искат, провеждат ценова политика, понякога изглеждаща лишена от всякаква стопанска логика, от което големият губещ е местният бизнес.
- До каква степен сте притеснен за бъдещите финансови резултати на ПК “Струмешница” предвид инвазията на големите търговски вериги на територията на южния град? Имате ли стратегия за противодействие?
- Ще бъде некоректно, ако заявя, че навлизането на хипермаркетите не ни смущава. Винаги ще твърдя обаче, че и ние имаме място, и то сериозно, на пазара. Неслучайно продължаваме да инвестираме в материално-техническата ни база в града и по селата.
- Какъв трябва да бъде утрешният ден за кооперациите, които вегетират от наеми и продажби на кооперативно имущество, а търговската им дейност е по-скоро символична и неефективна?
- Кооперациите трудно ще умрат, в юридическия смисъл на думата. Но не е това начинът да съществуваш, изхранвайки се от наеми. Призванието на тези стопански единици е да развиват стопанска дейност и да осигуряват работа на член-кооператорите си. А че това е изкривено, е в резултат на неправилна и недалновидна политика на местно и централно ниво.
- Основен проблем за системата е недоброто кадрово обезпечаване по места. Как сте решили или как смятате да решите този проблем?
- За наша радост подобен проблем при нас няма. От 90-те активно заети в предприятието 12 специалисти са с висше икономическо и инженерно образование, достатъчно квалифицирани са и изпълнителите със средно и средно специално образование. Не стоят така нещата обаче в другите кооперации от структурата на ЦКС. За да разширя малко темата, ще спомена, че в резултат на финансовата стабилност на кооперацията ние подпомагаме финансово и чрез извършване на различни услуги детските градини, училищата, различни обществени организации. Без наше участие и подкрепа не минават общинските мероприятия или съборите по селата. Всяка година раздаваме сериозен паричен дивидент на нашите член-кооператори, акумулирали дялово участие при нас. Позабравената в много други стопански структури Взаимоспомагателна каса при нас действа на пълни обороти. Всеки нуждаещ се от спешна финансова инжекция колега може да получи сумата от касата при минимални, по-скоро символични лихви. Провеждаме ежегодни ескурзии с колективите из страната, а от миналата година и в чужбина. Гордост за предприятието е отборът по планински алпинзъм, който не остави непокорени върхове в Беласица, Рила, Пирин, така че вече гледаме и към планината Олимп в съседна Гърция.
- Вие сте доайен сред общинските съветници. С какво това Ви помага при управлението на предприятието? Има ли “кооперативно” лоби в местния парламент?
- На територията на общината има три потребителни кооперации, две земеделски такива - коперациите “Златен лист” и “Стаханов”, и инвалидна кооперация. Някои от тези стопански звена работят добре, други не чак толкова, трети преустановиха дейността си. Чак за “кооперативно” лоби сред местните парламентаристи не може да се говори. Моята задача като съветник е да убедя колегите, че кооперативните структури имат съществена роля за развитието на общинската икономика. Както държавата помага, така и Общинският съвет трябва да се обърне с лице към тези стопански структури и проблемите им. Доколко съм успял, ще кажат другите. Няма обаче да се отказвам да работя в тази посока.
Вярно ли че едно яйце от теб цените за градините е 30 ст ??? че всичко е 50 % по скъпо от магазинната мрежа ??
Хайде като си толкова " почтен " и голям / Е/ комунист :) / икономист / - дай цените на които снабдяваш??
Как би спечелил тази поръчка някой бизнесмен който
а / - не е общински съветник
б/ не е човек на кмета
- Как построи и чия е сградата срещу ДИП-а ??
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.