Експертът в енергийния бизнес Христо Ковачки: За да излезем от кризата, е нужна стратегия

14 май 2012 00:20   6 коментара   29820 прочита


Регион по регион трябва да произвеждаме и изнасяме продукция, а не да сме само пазар на Европа

Христо Атанасов Ковачки е роден в Самоков на 17 декември 1962 година. Висшето си образование завършва през 1988 г. в СССР, в Санктпетербургския университет по физика и оптика. Има десетина изобретения и е доктор на науките. Започва бизнеса си с търговия в началото на 90-те години. Днес той е консултант на редица предприятия и експерт в енергийния сектор.

- Преди 3-4 г. казахте, че кризата в България ще продължи 10 години. Още ли смятате така?

- Прогнозата преди 3-4 години беше направена на основата на високата задлъжнялост на страните от ЕС. При адекватна икономическа политика смятах, че кризата е преодолима за десетина години. В момента ми е трудно да прогнозирам каквото и да е, тъй като не виждам никакви адекватни икономически мерки за възстановяване на европейската икономика. Конкретно за България нещата според мен са още по-негативни.

- Не е ли много мрачна тази прогноза?

- Най-доброто, което може да очакваме, е обръщане на тренда в следващите 5 години, но всичко това изисква много последователни действия в икономическата сфера, сериозни инвестиции в реалния сектор и усилия за повишаване на покупателната способност на българските граждани.

- Откъде трябва да се започне според Вас?

- Целта на членството ни в ЕС беше да се отвори пазарът за България и да започнем да изнасяме продуктите, които произвеждаме, навън. Резултатът днес е обратен - България стана пазар за продуктите, произведени в Европа. Първата стъпка е изготвянето на ясна стратегия. За целта трябва експертен потенциал. Да вземем например тази част на България - Благоевград и Кюстендил. Тук се намира един от големите български ТЕЦ-ове - "Бобов дол". В региона могат да се направят оранжерии за отглеждане на зеленчуци.

В КЮСТЕНДИЛСКО ПЪК СА НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ЧЕРЕШОВИ НАСАЖДЕНИЯ В БЪЛГАРИЯ. В СЪЩОТО ВРЕМЕ В РЕГИОНА НЯМА ГОЛЯМ ХЛАДИЛНИК, КОЙТО ДА СЪБИРА СЕЛСКОСТОПАНСКАТА ПРОДУКЦИЯ и да дава възможност на производителите да произвеждат повече и да продават повече. Колкото по-малко произвеждат, толкова по-висока себестойност имат и толкова по-неконкурентни са. Това може да бъде приоритет на общинската политика. Вместо общините да си строят хотели, може да се обърне внимание на този сектор, който ще даде тласък на целия регион. Моето мнение е, че ЗА ДА СЪЗДАВАМЕ МАКСИМАЛНА ДОБАВЕНА СТОЙНОСТ ЗА ИКОНОМИКАТА, ТРЯБВА ДА ИЗНАСЯМЕ И ПРОИЗВЕЖДАМЕ КРАЕН ПРОДУКТ.

Т.е. в областта се произвежда суровина - преработва се някъде в България, а защо не и тук, и след това част се реализира на вътрешния пазар, част се изнася. Близостта на региона с границата е подходяща тук да се развиват логистични и търговски компании, да се изгради селскостопански търговски център, да се канят компании от Гъция, Сърбия, Македония... По този начин се изгражда стратегията регион по регион - какво от секторите, които са най-важни за българската икономиката, може да се развива, и накрая се сглобява целият пъзел, наречен стратегия за развитие на българската икономика.

- Не би ли могъл туризмът да бъде водещият сектор в нашия регион?

- Целият регион тук е благодатен за туризъм. От години аз и моето семейство предпочитаме да почиваме тук, защото природата е изключително красива и ме зарежда с много положителна енергия. Примерът, който ви дадох преди малко, не изключва развитието на туризма, а работата на парче.

НЕ МОЖЕ ДА ИМА ПОЛУСТОПАНИСВАНИ ИЛИ НЕСТОПАНИСВАНИ ОБЩИНСКИ И ДЪРЖАВНИ СГРАДИ, КОИТО ДА СЕ РУШАТ, А ДА СЕ ИНВЕСТИРАТ ОБЩИНСКИ ПАРИ В НОВИ.

На мен ми изглежда толкова абсурдна ситуацията, колкото ако ми кажете, че областта ще стане технологичен център, защото някоя фирма за продажба на компютри например си е отворила офис. Ако си мислите, че туризмът в региона е лекарството, смятам, че ще бъде много пресилено. Туризмът може да е допълнение към целия икономически спектър, но не и водещ. Като говорим за региона, според мен има да се решават други икономически проблеми, преди да стане чудото с туризма.

Болно ми е, като гледам хората, които са работили по 15-20 години, изградили са се като специалисти и са принудени да оцеляват от социални помощи. Те не трябва да просят. Техният опит и потенциал е нужен на България, на икономиката ни. За нас като нация е обидно състоянието, до което сме докарали дори младите хора. Тези, за които държавата уж плаща някакво образование, а те нямат търпение да завършат и да отидат да живеят някъде навън. Не си използваме потенциала и не създаваме възможности.

- Т.е. изграждането на национална стратегия за развитие на икономиката трябва да тръгне отдолу - от общините?

- Трябва да се вземат под внимание даденостите на общините, затова е важна тяхната инициатива и виждане. Те също трябва да имат своите програми за насърчаване на регионалните икономики. Но всичко това трябва да е подчинено на обща визия и цели. Пак ще дам пример с региона - официалната безработица е 12-13%, но реалната може би надхвърля 30%. Не можем да се сърдим на работодателите, че съкращават работни места и не изпълняват социалната функция на държавата и общините. Задайте си въпроса КАКВО ПРАВЯТ ОБЩИНИТЕ, ЗА ДА ПРИВЛЕКАТ НОВИ ИНВЕСТИЦИИ ИЛИ ДА ЗАПАЗЯТ И РАЗКРИЯТ 1 РАБОТНО МЯСТО ПОВЕЧЕ.

Истината е, че вървят по инерция. Ако един кмет например е добър икономист и има визия, регионът може малко да живне, ако няма такава, чакаме следващия. Как да останат хората да живеят в региона, с какво ще се изхранват? Важно е да има държавна политика, която да утвърди общинските такива, и да обърнем тренда.

- Какво мислите за развитието на българската енергетика като експерт в тази област? Спечелихме ли от отказа да строим АЕЦ “Белене”?

- Според мен АЕЦ "Белене" е затворена страница и не може да определя дневния ред на българската енергетика. В момента потребяваме около 3 пъти по-малко, отколкото можем да произвеждаме. Това не означава, че програмата на българското правителство за енергийна ефективност е постигнала светкавични резултати, а че един куп български предприятия са затворили врати. Енергията, която произвеждаме, трябва да бъде максимално евтина, за да може производствата, в които се влага, да бъдат максимално конкурентни. Това означава, че на първо място трябва да търсим онези възможности за суровини, които са на нашата територия - въглища, биомаса, отпадъци, а всичко останало трябва само да допълва енергийния микс, и на второ - да търсим допълнителни възможности за износ. За мен стратегически важно за региона е да се съхрани и развива потенциалът на ТЕЦ "Бобов дол" и всички съпътстващи около него производства. Може да се инвестира в различни видове производства, които използват евтина топлинна енергия, чийто потенциал в момента не се използва.

- Каква трябва да бъде ролята на зелената енергия в енергийния микс?

- Минимална. От една страна, колко мегавата ще произведат съоръженията е зависимо от природата - колко е слънчево, колко са валежите, вятърът и т.н., и в тази връзка е непрогнозируемо. От друга страна, все още зелената енергия е много по-скъпа от всички други видове. И от трета - която обаче не е за подценяване - унищожаваме десетки декари плодородна земя.

- Кажете нещо оптимистично за нашия регион?

- Оптимизмът може да дойде, ако разчитаме на себе си - на българските експерти, икономисти, инженери и предприемачи. Те трябва да поведат икономиката напред. Другото е огромна безработица, ниско потребление и застаряващо население.


Още за: Хр. Ковачки   криза   мерки   Още от: Отблизо

Принтирай статия
6 коментара
14 Май 2012 10:27 | Киро от Торонто
Оценка:
8
 (
10
 гласа)

Всичко което казвате е така г-н Ковачки но има едно нещо българина е работи но като произведе става сложно как да го реализира и къде а търговците го взимат на половин цена и обрата е на лице. Ако се направят истински борси със хладилници и държавата да дава субсидий за произведеното във земеделието ще потръгне защото когато се помистли трезво ще има резултати а имаме всичко от природата, липсват само управници от 22 години защото сме пълни глупаци затова че търпим некадърници


14 Май 2012 14:38 | КИРО
Оценка:
3
 (
7
 гласа)

КАЗВАШ ЧЕ Е НУЖНА СТРАТЕГИЯ, КАКВА ПИТАМ АЗ, КАК ДА КРАДЕМ КАТО ТЕБЕ ЛИ, С КОЛКО ПАРИ ОЩЕТИ ДЪРЖАВАТА. ОТ ТАКИВА КАТО ТЕБ И КРАДЛИВИТЕ КОМУНИСТИ СМЕ НА ТОВА ПОЛОЖЕНИЕ. НАВЪН НИ ПРИЗНАВАТ И УВАЖАВАТ ТРУДЪ, САМО В БГ. НЕ СЕ ЗАЧИТА ТРУДЪ НА РЕДОВИЯ БЪЛГАРИН, ЗАЩОТО ТВОЙТА КРАДЛИВА ПАРТИЯ НИ УЧЕШЕ НА ТОВА,. ЗА ДА СЕ ОПРАВИМ ТРЕБВА ТАКИВА КАТО ТЕБ/ПСЕВДО БИЗНЕСМЕНИ/ДА ВЪРНАТ ПАРИТЕ ОТ ОФШОРКИТЕ В БЪЛГАРИЯ И ОБЛАГАНЕ С ВИСОК ДАНЪК НА БОГАТИЯ.. ДЕВИЗА НА КОМУНЕТАТА Е.. БЕДНИЯ ЧОВЕК СЕ УПРАВЛЯВА ЛЕСНО.


14 Май 2012 17:47 | Соц.
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

КАТО СЕ СЕТЯ, ЧЕ лАЗАР пРИЧКАПОВ ТЕ БЕШЕ ЛИЦЕ В БЛАГОЕВГРАД,
СИ МИ ОТ ЯСЕН - ПО-ЯСЕН!


14 Май 2012 22:22 | gukyu
Оценка:
5
 (
9
 гласа)

Кажи кво стана със сероочистката в ТЕЦ БОБОВ ДОЛ бе айдук мамин


16 Май 2012 05:23 | поЗДРАВ
Оценка:
4
 (
8
 гласа)

в-к Струма направо ще ме разплачете, та този хубавец е достоен за светец според вас ?! Може ли така да манипулирате хората ? Та този е за 150 год . затвор за злоупотреби в особено големи размери вие ми го рекламирате .


17 Май 2012 06:51 | он
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Туризмът може да е водещ отрасъл в ЮЗ България, в повечето общини има минерални извори или възможности за ски туризъм, които се съчетават и с винен, културен и т. н. Заедно с Черноморието това е регионът с най-голем потенциал за туризъм у нас, при това целогодишен. Но требва обща рекламна стратегия и инвестиции.

Другото е екологично земеделие и пчеларство, заради чистата природа, преработвателна промишленост, логистика - заради кръстопътното положение. А в Благоевград има много млади хора, университети, може да се наблегне на информационните технологии, но тука требва държавата да се намеси.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар