Експериментирайте, търсете собствено решение на възникналите казуси
Изказване на организатора, "луд" възрожденец, М. Чинкова
Мария Чинкова, зам. кмет в община Сандански, е главният инициатор и организатор на 12-та поред Международна научнопрактична конференция в “Интерхотел Сандански”, която започна от вчера и ще продължи два дни. За 8-ма поредна година най-мащабното мероприятие в сферата на образованието се провежда под патронажа на кмета на общината Андон Тотев. Над 350 участници от цяла България, от съседните балкански страни - Гърция и Македония, отново са в Сандански. За начинанието, продължаващо вече 12 години, и целите му разговаряме с М. Чинкова.
Мария Чинкова е педагог с голям професионален опит. През 1980 година се дипломира със специалност "Педагогика за подготовка на детски учители" в СУ "Кл. Охридски" - филиал Благоевград.
От 1980 до 1991 г. е учител, а от 1991-1994 г. - директор в ОДЗ в с. Микрево. През 1990 година - следдипломна квалификация в СУ "Кл. Охридски" - гр. София.
От 1995 година след спечелен конкурс е директор на ЦДГ №3 "Пролет" - гр. Сандански. Инициатор и организатор на единадесет международни научнопрактически конференции. Заедно с екипа на ЦДГ №3 издава вестник за учители, родители и деца.
До 2005 г. Чинкова е член на управителния съвет на ОМЕП за България /Международна организация за предучилищно образование/. Защитила е първа квалификационна степен в системата на образованието. Има публикации в специализирания педагогически печат: сп. "Дом, дете, детска градина", сп. "Предучилищно образование", сп. "Образование", сборник по програма "Кредо - ФАР", сборник "Съвременна детска градина", съставител на шест сборника "Съвременни тенденции в предучилищното възпитание". Притежава сертификат от 2004 г. за обучение по модул "Регионална политика на страната в процеса на присъединяване към Европейския съюз".
Носител е на много награди: плакет на община Сандански за активна педагогическа дейност; носител на почетно отличие "Неофит Рилски", връчено от Министерството на образованието и науката за цялостна високо професионална дейност в системата на народната просвета през 2000 година.
Четири мандата /1991-2007/ е съветник в Общински съвет - Струмяни. Председател на постоянни комисии към Общинския съвет - Комисия по образование, култура, здравеопазване и социални дейности и Комисия по програми, наредби и структура.
От 2003 до 2007 година е председател на Общинския съвет в община Струмяни.
През 2007 година Националното сдружение на общините в Република България й присъжда почетна грамота "Личност с траен принос към местното самоуправление".
Удостоена с почетен знак за дългогодишна работа на изборна длъжност в органите на местното самоуправление през 2007 година.
От 2007 г. е заместник-кмет по хуманитарните дейности в община Сандански.
- Г-жо Чинкова, как са подбрани участниците в конференцията?
- В конференцията участват учители, директори, преподаватели в университети, които имат желание да споделят свои теоретично-изследователски и практически идеи. Смея да твърдя, че учителите, работещи с децата от 3-7-годишна възраст, са с изключителен творчески потенциал. Това всъщност е и сериозна предпоставка да не се поставят определени рамки за участие във форума, организиран в гр. Сандански, да не се извършва предварителна селекция на разработките, а да се отвори пространство за проява на цялата палитра от педагогически идеи.
- Как стана така, че имате участници и от РМакедония?
- Интересът ми беше провокиран още през 1988 година, като учител пътувах до съседна Македония, за да търся нови идеи за практическата работа с децата. Тезата “Който търси - намира”, съм проверила в житейската си практика. Наистина в РМакедония намерих съмишленици, които ме приеха много естествено, нямахме езикови бариери с колеги от Берово , Ново Делчево, Пехчево, Щип, Гевгелия, Скопие, Струмица. Това вече 23-годишно приятелство почива на доверие и партньорство. То доведе дотам, че участници в конференцията намериха свои партньори за работа по проекти, гостуваха си за обмяна на опит и естествено, имаха възможност да сравняват успехите на предучилищното възпитание в двете съседни балкански страни.
- Какъв паралел може да се направи в този сектор в РМакедония и у нас?
- Търсенията на педагозите от двете балкански страни са насочени към подкрепа и мотивация на децата за постижения. Няма база за конкуренция кой е по-напред или по-добър, просто ние имаме различни творчески нюанси в реализацията на педагогическите цели. Самата организация в детските градини е различна. В РМакедония в групите сутрин работи учител, а след обяд медицинска сестра, а у нас и сутрин, и след обяд учител.
Има много общи и различни методически нюанси, както и разработени програми за работа с децата от предучилищна възраст. Впечатленията на нашите съседи са, че ние имаме много повече пространство като архитектурно решение за работа във всяка група. Там повечето групи са с обща спалня и занималня от 40 квадратни метра за 25 деца. Но пък имат много големи зали, в които сутрин приемат децата от всички групи. Различната организация и програми за работа всъщност провокират и интереса ни да се опознаем и каквото ни хареса, да го прилагаме в своята работа.
- Какъв е характерът на конференцията?
- Конференцията няма елитарен характер. От гледна точка на представителството може да посочим, че учителите преобладават. А преподавателите от университетите от България и съседните страни, които искат да са в течение на процесите в гилдията и подчиняват своите теоретични търсения именно в полза на учителската гилдия и не творят наука просто заради науката, са редовни участници и се ползват с голям авторитет. Количеството невинаги е предпоставка за качество, но ако изхождаме от презумпцията, че две глави мислят повече от една - на форума в Сандански се реализира своеобразен референдум на теорията и практиката в предучилищния сектор.
- Това единствената такава конференция ли е?
- Не може да се твърди, че това е единствена по рода си конференция в предучилищния сектор. Аз самата не съм правила проучване. Смея да твърдя, че това е единствената конференция с дванадесетгодишна история, конференция с най-голям брой участници, инициирана и реализирана от директор на детска градина, не от университетски преподавател, не от университетско ръководство.
Дори университети, обучаващи кадри в предучилищния сектор, не могат да се похвалят с такава традиция. Конференцията, която ежегодно реализираме, е доказателство, че без голям организационен екип с няколко съмишленици и с ентусиазма на един “луд” възрожденец, с неизтощима енергия /на какъвто ме оприличават/ може да се генерира творческата енергия на толкова много участници, желаещи да направят достояние своята работа сред колегията.
Тази година форумът в гр. Сандански е посветен на 35 години от откриване на университет в Благоевград и 30 години от завършване на първия випуск. Първите специалисти с висше образование в предучилищното възпитание допринесоха за издигане престижа на тези специалисти и за повишаване качеството на професионалната работа с най-сензитивната възраст от 3 до 7 години.
- Какви са практическите аспекти, ползи от срещата на педагозите?
- За колегите, работещи в предучилищния сектор, това е форумът, който дава шанс да съпоставят, да споделят и надграждат своя опит, да се мотивират за усъвършенстване. Всяка година се издава сборник с разработките на участниците, който е естествено тематично продължение на предхождащите го издания. Всички изводи, които са представени, са плод на проверени педагогически решения.
Сборникът или неговото ежегодно издание няма претенции за отговор на всички въпроси, които възникват при възпитанието и обучението на децата от предучилищна възраст. Преди да се приеме или отрече споделеният опит, отправяме апел към колегията:
* Експериментирайте, търсете собствено решение на възникналите педагогически казуси.
* Съобразявайте се с темпото на развитие на децата.
* Залагайте нови идеи, търсете нови предизвикателства, за да промените нещата към по-добро.
- Кой Ви помага в организацията, имате ли спонсори?
- Използвам въпроса Ви да благодаря на кмета на общината г-н Андон Тотев и на колегите си Васил Бабалев и Младен Тимчев за разбирането и подкрепата, която получавам. Това партньорство е най-значимо дo момента.
Естествено, всяка година съм изправена пред нови организационни предизвикателства. Но с натрупания опит и авторитета на форума тази година бях приятно изненадана, че представители на РАББЕ България ме потърсиха за партньорство. Те имат принос в повишаване компетентността на директорите на детските градини с практическия наръчник, който предлагат, “Организация и управление на детската градина”. Разчитам, че през годината партньорите ще се увеличават.
- Има ли конференцията съпътстваща програма?
- Да. Организираме вечер на участниците и на нея продължават неформалните контакти. На откриването се презентират интересни места в община Сандански, които участниците могат да посетят. Организацията предвижда формални и неформални сбирки на участниците, които са добра възможност за продължаване на професионалните контакти и след реализацията на форума.
- Казахте, че сте стартирали начинанието през 1988 г. след посещение в Македония, какво Ви амбицира да продължите и до днес?
- Това смело начинание стартира през 1999 година с 68 участници. През 2000 година участниците са 96, през 2001 - 126, 2002 - 180, 2004 - 210, 2005 - 211, 2006 - 236, 2007 - 352, 2008 - 210, 2009 - 267, и 2010 година са 312 участници. Тази година се очакват над 350 участници, от тях 210 с разработки в сборника. Едва ли има форум с тематика от предучилищното възпитание в РБългария с такъв брой участници.
Тази хронология в цифри е сериозно доказателство, че още в своя старт с умело подбраната тематика, с перфектната организация и мотивирани участници, които оформят съдържанието, ние сме гарантирали своя успех и се чувстваме горди, с изпълнена мисия. Като организатор отработвам самостоятелно всеки детайл, което ми отнема немалко от почивните дни. Не мога да не споделя, че е имало моменти дори на физическо изтощение. Обработила съм над 2500 писма само по имейла, но проведените разговори и коментари са ме обогатили. Реално поемам и организационната, и техническата част, мои колеги-съмишленици в деня на конференцията са пълноценни помощници.
Предварителната работа е мое дело, защото искам да съм в течение не само на детайлите, но и да имам пряк контакт с колегите участници. Това е много натоварващо, но и много ценно за мен като инициатор и организатор. Преди 12 години поех голям риск, като се нагърбих с осъществяването на тази идея. Крепи ме признанието на колегите от всички краища на България и от съседните страни.
Възрожденски дух и любов към професията и преди всичко към подрастващото поколение-това обединява стотиците педагози, участници в конференцията .Успех на всички
Тази възстара госпожа е нагла, тъпа и упорита.
Гълтайте успокоителни и не се косете повече.
То зер да гледаш тутун, а па и да го смучеш, се иска по-висока квалификация от тая, която е необходима за ВЪЗПИТАНИЕТО НА ВАШИТЕ ДЕЦА В детската градина.
То като чете човек някои от коментарите и се сеща, че народът обича да казва ЛИПСВАТ МУ ПЪРВИТЕ СЕДЕМ ГОДИНИ!
Е от Мара що ке научиш. Освен как се покрива за 1 годи а заем от 40 бона. Мара знае. Как се краде, как се лижат дупета на партийни величия като Корнелчето, нейната дружка, кмето и още и още.
Важното е как го е нпаравила за две години? Важнтото е, че точно публичните в момента хора трябва да са честни с електроата. А не да не им обръщат внимание.
А че другарката е куха лейка, се вижда ясно и от снимката.
А относно заключенията ви от една снимка какъв е коефициента на интелигентност на един човек, мога само да ви кажа "браво", хората няма да има нужда да си правят IQ тестове, просто ще ви изпращат снимка, за да определите колко са интелигентни.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.