Екскметът на с. Джерман Б. Тасков: Депото трябва да е далеч, защото ще вони на сини и червени, на "лаленца" и "герберчета", призовавам за обединение срещу изграждането му
Борислав Тасков е роден 1958 г. Бивш кмет на с.Джерман и бивш общински съветник в Общински съвет–Дупница.
1. Г-н Тасков, Вие сте председател на Инициативния комитет срещу изграждането на Регионален център за преработка на неопасни битови отпадъци в землището на село Джерман. До момента срещу него са се подписали над 1 200 души от гр. Дупница и селата Джерман, Усойка, Блажиево, Грамаде, Крайни дол.Защо сте против изграждането му?
Нашите възражения, на тези 1 200 човека и на хилядите души, които се срещнаха с нас и ни подкрепят, още през месец август 2012 г. ,бяха съвсем добронамерено внесени в РИОСВ –Перник, при областния управител в Кюстендил и община Дупница. Тези възражения са съгласувани с едни от най- големите експерти в България по този проблем. Тези възражения не са самодейност, а са плод на нашите съвместни действия с професори,експерти,които работят последователно от 30 години в тази област.Самият терен представлява стръмен скат , с над 180 метра денивелация.Само малко отклонение,преди 2 дни наблюдавах ски слалома в Кицбюел –Австрия.Коментиращият каза, че денивелацията са 190 метра. Да не би, тези в Общината, да са се заблудили.Да са решили, да правят ски писта, а пък ни подготвят , че ще правят боклукчарник.Самият терен се намира на 200 метра от река Джерман, която е защитена зона в тази си част.На 450 метра от селото, на 250 м. от бъдещата магистрала” Струма”.В близост до него има голяма свлачища зона , а и той самият е в земетръсна зона. И в момента над 30 % е засят със есенници.
Предвижда се за това депо, да бъде водоснабдено с питейна вода, от водопровода на с.Джерман и село Грамаде, които над 6 месеца в годината са на воден режим, от 4 до 6 часа в денонощието има вода. На 200 м. от селото се намира най-голямата пречиствателна станция за отпадни води в югозапада.На 600 метра -един от най- големите пунктове за преработка на вторични суровини и леарна. С този боклукчарник, който ще е на 450 метра се образува един всеобразен триъгълник ,в центъра на който е село Джерман. Няма друго населено място в България и Европа , което да е разположено до три силни замърсяващи и опасни за почвата, водите, въздуха и живота на хората съоръжения.Това е прецедент, не само в България, но и в Европа.По принцип, депонирането на битови отпадъци е отречен метод във всички страни на Европа.
2. Бихте ли посочили друг терен, според Вас, който е подходящ за изграждането на Регионален център за преработка на неопасни битови отпадъци?
Това е задължение на община Дупница и на дружеството „Рила Еко”. Във всички страни, първо се определят по няколко терена, обхождат ги специалисти, експерти и по метода на отпадането се избира най- подходящия. В този случай, е подходено отзад напред.Пристигат едни момчета, в землището на село Джерман през 2012 г., които явно са за кратко в Дупница и искат да усвоят едни пари и са си харесали този терен.На въпрос от Инициативния комитет към техни експрети :” Защо точно този терен?”, ни бе заявено , че терена е много труден за проектиране и изпълнение, но, го проектират , защото друг терен не им е предложен. С нашите експерти , които сме коментирали, ни бе заявено, че между Благоевград и София , единствено подходящ терен има в община Бобов дол.Но явно, ината на някои хора и желанието им, много бързо да усвоят едни пари е над всичко.
3. Кой от политиците ви подкрепи?
Самият Инициативен комитет е съставен от кандидатите за кмет на село Джерман от предишните избори.В него влизат и свещеника на селото и капитана на футболния отбор. Сами разбирате , че в тази разноцветна палитра , ни обединява само едно, боклукчарника и отвратителната смрад, трябва да са далеч от Джерман,защото ще вони и смърди еднакво и на сини , червени , лаленца и герберчета. Зад нас застават над 30 % от общинските съветници в Дупница. Народни представители и евродепутати- г-н Слави Бинев, г-жа Мая Манолова,Микев. Общинските съветници от БСП –Дупница, независимия общински съветник .Първан Дангов и част от групата на партия Лидер и др.
4. Инициативният комитет е подал жалба в Европейският парламент, срещу изграждането на този Регионален център на територията на с.Джерман.Разкажете повече?
Жалбата е входирана в канцелариите на комисаря по околна среда, комисаря по здравеопазване, комисаря по петициите и председателя на Комисията по околна среда и безопасност на храните. Предадена е от български евродепутати и неправителствена организация, занимаваща се с екологични проблеми. И очакваме тяхното бързо и надяваме се за нас положително становище. Политически оттенък от наша страна няма, както се опитват някои хора, постоянно да натякват. И най-вече лица, които са сменили по 3 -4 партии , а след няколко месеца сигурно ще бъдат в друга.
5. Г-н Тасков, ако експертите от РИОСВ–Перник излязат с положителен доклад по ОВОС за Регионалния център за преработка на неотровни отпадъци .Какво следва по –нататък за ?
Инициативният комитет е сигурен, че ако не бъдат натиснати съответно институциите, доклада по ОВОС ще бъде три пъти отрицателен. Но, ако по едни или други причини е положителен,от проведеното общоселско събрание, от преди няколко дни, бе взето решение , да се използват всички средства, позволени от закона. Очаква се между 500 – 1000 човека да блокират главен път Е 79. Ще ни подкрепят студенти от Благоевград,София, еко организации, жителите от Кочериново, Кюстендил, Дупница, и др. Ще поканим общинските съветници, народни представители, евродепутати и председателя на Народното събрание г-жа Цачева.Смятам, че нашите възражения,не са по –малко основателни от тези на нашите приятели от Банско.
Интервю на Николая Иванова
*Кирилизиран коментар!
Мога само да напомня, че много от сегашните съветници на ГЕРБ вдигаха преди време за всичко ръчички. Тогава Тасков беше против тях.
Дори и бавномислещите ветерани-управници започват да разбират, че тази им мечта е трудноосъществима.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.