Единствен от момчетата в класа ми избрах медицината

08 декември 2010 00:20   14 коментара   136028 прочита
Хр. Христов
Хр. Христов


Хр. Христов

Завеждащият клиника в Университетската болница “Св. Анна” в София д-р Христо Христов: В неврохирургията се впуснах случайно, сега обожавам професията си

Д-р Христо Христов е роден през 1964 г. в Благоевград. През 1990 година завършва Медицинска академия - София и започва работа в родния си град. През 1995 година спечели конкурс в университетската Александровска болница - София, придобива специалност по неврохирургия през 1998 г. От 2006 година работи в клиниката по неврохирургия на УМБАЛ “Св. Иван Рилски”- София, в момента е завеждащ неврохирургична клиника в Университетска болница “Св. Анна” в столицата.

Д-р Христов е член на ръководството на Българското дружество по неврохирургия, член на AO Spine и Spine Experts Group. Завършил е курсове в Белгия, Холандия, Германия, Австрия, има придобити сертификати в областта на гръбначномозъчната хирургия. През тази година защити дисертационен труд за присъждане на образователна и научна степен “доктор” на тема “Хирургичното лечение на дегеративната лумбална стеноза и нестабилност”.

През декември д-р Христов започна работа като консултант в болница ПУЛС - Благоевград. Заедно с ортопед-травматолога д-р Ал. Сакелариев ще извършват за първи път в Югозападна България операции на дискови хернии и други гръбначномозъчни заболявания.

Разговаряме с д-р Христов за лекарската му практика.

- Д-р Христов, Вие сте роден и израснал в Благоевград, разкажете за Вашия път до Университетската болница “Св. Анна” в столицата.

- Завърших Математическата гимназия в Благоевград през 1982 година. От нашия випуск само аз от момчетата избрах да уча медицина. Просто ме влечеше. Учил съм заедно с настоящия министър Росен Плевнелиев, бившия депутат от СДС Илиян Попов. През 1990 година завърших Медицинска академия в София и започнах работа в Благоевград, първо като участъков лекар, а по-късно в болницата. През 1995 година след проведен конкурс започнах работа в Александровска болница. От 1998 година имам придобита специалност по неврохирургия, а от 2006 г. работя в клиниката по неврохирургия на УМБАЛ “Св. Иван Рилски”. От тази година изпълнявам длъжността завеждащ неврохирургична клиника в Университетска болница “Света Анна”.

- Защо избрахте точно неврохирургия?

- Стана случайно, както вече казах, веднага след студентската скамейка започнах работа в благоевградската болница - в реанимация, след което в неврохирургичния сектор на травматологичното отделение при д-р Любен Кавраков. Привлече ме неврохирургията с това, че е една от най-интелигентните хирургични специалности, изискват се много всестранни знания по отношение на човешката анатомия. Тази специалност е изключително тежка, необходимо е сериозно обучение минимум 7-8 години, едва след това неврохирургът може да оперира самостоятелно. На първо място, разбира се, е самообучението и непрекъснатото запознаване с всички новости на съвременната медицина. Трудно се става неврохирург, защото се изискват не само инвестиции във време и труд, но и материални - като се започне от обучението в чуждестранни курсове, които се заплащат от самия лекар, и се стигне до абонирането за научни специализирани списания. Не на последно място, важно е младият лекар да има и добри учители, аз имах тази невероятна възможност да се уча от най-добрите, т.нар. светила на неврохирургията - проф. д-р Брусарски и проф. д-р Романски. Първият неврохирург, с когото съм работил, е уважаваният благоевградски специалист д-р Любен Кавраков.

- По колко операции извършвате годишно?

- Над 500 операции за хирургично лечение на дискови хернии, остеопоротични фрактури, гръбначни травми, листези и сколиози, хронична болка в гръбначния отдел, гръбначни тумори и други. Разбира се, хирургичните интервенции се извършват от лекарски екип от двама неврохирурзи и анестезиолог. В момента в неврохирургичната клиника в болница “Света Анна” работим 7 лекари, всички имат придобита специалност по неврохирургия, и 18 медицински сестри. На ден могат да се сформират по 3 екипа за операция, влизат по 2-ма или 3-ма в зависимост от естеството на операцията. Има тежки операции, които могат да протекат и 10 часа. 8-часови хирургични интервенции се извършват при тежки дегеративни заболявания на гръбначния стълб, налагащи поставяне на десетки импланти, както и при сложни тумори. Тогава се налага един екип да започне операцията и втори да я довърши. Съвременните възможности на медицината са огромни. Средно на ден правим по 3-4 операции. Клиниката разполага с 2 модерно оборудвани операционни зали.

- Д-р Христов, ще оперирате в болница ПУЛС - Благоевград, какви интервенции ще извършвате?

- Първо искам да уточня, че отдавна поддържам връзка с невролозите от региона, като от няколко години съм консултант в град Петрич. Един голям процент от моите пациенти са от Пиринския регион и Рилското корита. Това е и поводът да бъда поканен в болница ПУЛС като консултант по отношение на хирургично лечение на гръбначни и гръбначномозъчни заболявания. Една голяма част от тези заболявания ще могат да се оперират тук. Болницата разполага със съвременна апаратура както за диагностика, така и за хирургично лечение. Операционната зала е оборудвана с модерен неврохирургичен оперативен микроскоп и друга апаратура. Тази болница е единствената в Югозападна България, която предлага на пациентите си съвременно лечение на лумбални дискови хернии, стенози на гръбначния канал, остеопоротични фрактури /компресирани фрактури, които се получават в резултат на остеропороза, намаляване на костната плътност предимно при жени след менопауза/, гръбначни травми и други гръбначномозъчни заболявания. Започвам работа като консултант в ортопедично отделение и ще оперирам заедно с ортопед-травматолога д-р Александър Сакелариев, който е завеждащ ортопедия, и реанимационен екип. На болните няма да се налага да пътуват до столицата, пътят им е скъсен.

Редно е пациентите да знаят, че хирургично лечение при лумбални дискови хернии се прилага в случаите, когато заболяването не се повлиява от медикаментозно лечение, покой и физиотерапия. Абсолютни показания за спешна оперативна интервенция са появата на пареза и нарушения в уринирането и дефекация.

Основните оперативни процедури при дискови хернии са хирургичната микродисектомия, което представлява микроскопски асистирано отстраняване на вътрешната част на херниирания диск, или нуклеопластика. Това е инвазивна процедура, осъществяваща се през кожата със специални електроди, водеща до намаление обема на дисковата херния. При остеопоротичните гръбначни фрактури се извършва вертебропластика и кифопластика.

- Какви процедури са вертебропластиката и кифопластиката?

- Вертебропластиката е минимално инвазивна процедура, при която със специална канюла под непрекъснат рентгенографски контрол се инжектира и интегрира костен цимент в областта на фрактурираното прешленно тяло. Тази процедура се прилага в България от 3-4 години, аз съм един от неврохирурзите, които внедряват тази висококачествена техника. Кифопластиката е алтернатива на вертебропластиката, като след предварително раздуване на балони и възстановяване височината на прешлена се въвежда костният цимент във вече създаденото пространство. Тази процедура е още по-съвременна и по-сигурна. И двете процедури се прилагат за лечение на болезнени компресионни гръбначни фрактури - остеопоротични, туморни, травматични и други. Предимствата са, че са минимално инвазивни, сигурни и ефективни. Позволяват пациентът да бъде изправен на крака няколко часа след операцията и да бъде раздвижен и рехабилитиран, възстановяването е изключително бързо. При повечето пациенти болката се повлиява значително, до пълното й отзвучаване още в първите часове на процедурата.

- Колко време е болничният престой на пациента?

- Пациентът може да бъде изписан в рамките на 1-3 дни в зависимост от естеството на заболяването. Още през първите 1-2 месеца може да се върне към нормалния си начин на живот, да ходи на работа, но пак уточнявам - в зависимост от заболяването и самия индивид.

При дисковите хернии пациентите могат да се върнат на работа до 3-4 седмици. При туморите операциите са значително по-тежки, налага се понякога смяна на импланти и допълнително поставяне.

И накрая искам да уточня, че болница ПУЛС разполага с добър лекарски екип от ортопед-травматолози и анестезиолози и е в нейните възможности да помогне на нуждаещите се от хирургично лечение на гръбначни и гръбначномозъчни заболявания.

14 коментара
09 Декември 2010 09:35 | пациент
Оценка:
10
 (
12
 гласа)

Пожелавам на д-р Христов упех и здраве . Да помага в нужда на благоевградчани и всички болни. Много професионални , лични и семейни успехи!


09 Декември 2010 11:06 | HDW
Оценка:
-5
 (
9
 гласа)

Кой луд да се оперира тук при нашите ортопеди.


06 Февруари 2011 23:19 | Рада Сачанова
Оценка:
7
 (
9
 гласа)

Много късмет и успех във всяко Ваше начинание д-р Христов, здраве за Вас и цялото ви семейство от една млада жена на която върнахте усмивката на лицето, и която благодарение на Вас и проф. Романски сега вече се чувства пълноценен човек. Благодаря Ви!


22 Февруари 2011 17:44 | Николай Ташев - Ихтиман
Оценка:
6
 (
8
 гласа)


Благодаря от сърце на др. Христов за това че, помогна на семейството ми.
Много здраве, лично щастие и професионални успехи.
БЛАГОДАРЯ ВИ....


24 Февруари 2011 11:26 | Велика Гелева
Оценка:
7
 (
9
 гласа)

Невероятно скромен и кадърен неврохирург . Да е жив и здрав, да спасява хората от тежките заболявания . От все сърце му пожелавам още професионални успехи и дълъг живот


16 Ноември 2013 19:01 | стоянов
Оценка:
-2
 (
8
 гласа)

др Христов е набеден за доктор само званията титлите и големите приказки го правят такъв, той дори не се спира да обясни как състоянието на болния а ти говори в движение през рамо или направо те подминава като пътен знак. той оперира жена ми което завърши с фатален край. бягайте далече от този доктор в кавички


31 Май 2014 19:45 | Господинов
Оценка:
-2
 (
4
 гласа)

Прав е г-н Стоянов. Въобще не се спирайте при него. Остави си ръцете върху мой приятел и накрая след като си видя грешката искаше да го оперира за втори път, но приятеля ми отказва. След което се е обидил на пациента си и му е казал да не го търси повече. Сега момчето има сраствания, защото единствено"докторът"знае да ли е сложен гел струващ1800лвева, за да не се получат такива ..Изключителна наглост и безочливос от страна на "доктор" Христо Христов


02 Юни 2014 20:35 | до господинов
Оценка:
-3
 (
3
 гласа)

христов наистина си е особен .Но въпросния гел не е гаранция да предотврати срастванията . А дали е поставен може да се види на ямр от добър неврохирург .иначе на мен директно ми казва че не може да ми помогне и няма да ме оперира . не знам как може доктор да каже нека ви боли, като се оперирате . ама човек не решава сам да се оперира бе д-р христов, някой доктор е казал .


22 Август 2015 19:35 | Димови
Оценка:
-3
 (
3
 гласа)

За да получиш нещо, което никога не си имал, трябва да направиш нещо, което никога не си правил!
Христов, едно човешко отношение към пациента, както и малко усмивка и видиш ли може и да ви се случват нещата...
Salus aegroti suprema lex ...


10 Януари 2016 21:58 | 555
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

щом се е хванал с сакелариев не ми го хвалете


10 Февруари 2016 16:46 | В. Георгиева
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Доктор Христов ме оперира от шийна дискова херния в София преди 1 година. Болките в дясната ми ръка отзвучаха напълно веднага след операцията. Благодаря!!!


13 Февруари 2016 12:08 | Вили Георгиева
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Обръщам се към В. Георгиева с коментара й от 10. 02. 2016 г. Аз имам същия проблем моля обяснете по-подробно каква беше интеревнцията свързана с Вашето заболяване, период на възстановяване и всичко свързано с операцията Ви.


24 Февруари 2016 00:08 | В. Георгиева
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Операцията ми беше под обща упойка и продължи около три часа. На следващият ден бях изправена и се движех самостоятелно, ката бях изписана от болницата на четвъртия ден след операцията. След операцията се носи една мека шийна яка за около два месеца. След два контролни прегледа и рентгенови снимки през един месец свалих яката.


26 Май 2016 14:40 | Стефка Стефанова
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Д-р Христов ме оперира от торакална дискова херния и сега съм добре и ходя. Много му благодаря!!!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар