Двама съветници от ГЕРБ атакуваха близка до зам. министър Прегьов и К. Хаджигаев фирма
В списъка на лобистите на частното дружество са Ваня Чобанова, Илиян Попов, Ели Масева, Георги Васев, Лазар Причкапов, Радослав Тасков, Иван Ризов
Общинските съветници от ГЕРБ - Благоевград Красимир Роячки и Кирил Илиев преди седмица обвиниха кмета Костадин Паскалев, че не им предоставя информация за сключените договори, по които се строи сграда, общинска съсобственост, и че ускорява узаконяването й в услуга на бизнесмена Борислав Деливерски. Това ядоса градоначалника, който коментира:
Изявата на съветниците Роячки и Илиев е в стил "Крадецът вика: Дръжте крадеца". Няма да позволя да се опитват да градят имидж на "борци за справедливост" и да трупат политически дивиденти с лъжи по мой адрес. Цялата информация за сагата със сградата и за това кой как е защитавал интересите на общината е при председателя на ОбС К. Хаджигаев, коментира обвиненията К. Паскалев.
Той обяви, че по сигнали на съветниците от ГЕРБ, повечето от които подадени от Кирил Илиев, прокуратурата е извършила 11 проверки, нито една от които не е потвърдила обвиненията срещу кмета. 11 са определенията на прокуратурата, че няма констатирани нарушения на кмета.
По искане на в. "Струма" кметът предостави всички документи за т.нар. бизнес център и отношенията на общината с фирма "Интраплам", наследена от "Булинтра". Хронологията на сделката сочи, че частното дружество, представлявано последователно от Георги Прегьов, Пламен Деливерски и Борислав Деливерски, е успявало през последните 11 години винаги да намира някой от община Благоевград да лобира за него и да прокарва интересите му в ущърб на гражданите. Единственият, опълчил се на заграбването на златен терен в цетъра на Благоевград, е кметът К. Паскалев, спечелил две съдебни дела срещу решения, толериращи Деливерски. Ето хронологията на събитията:
НАЧАЛОТО
След Решение №69, Протокол №8/26.07.1994 г. на ОбС - Благоевград и тръжен протокол от 1.11.1995 г. на 9.11.1995 г. (три дни преди втория тур на местните избори (12.11.1995 г.), когато е ясно, че ще има нов кмет) кметът Елиана Масева издава Заповед №115 за продажба на отстъпено право на строеж на "Интраплам" АД, представлявана от Георги Йорданов Прегьов /близък приятел на тогавашния секретар на общината Илиян Попов и настоящ зам. министър на регионалното развитие в кабинета "Б. Борисов/. В същия ден Масева подписва договор 115/9.11.1995 г., според който общината отстъпва право на строеж върху два парцела в центъра на Благоевград за банкови и административни офиси с разгъната застроена площ 500 кв.м на "Интраплам". Срещу това дружеството се задължава да заплати 69 600 лв. и да построи от свое име и за своя сметка и предаде на общината в завършен вид като нейна собственост трети етаж на централната сграда на ЦДГ №1.
Вносител на договора е Ваня Чобанова, съгласуват го юрист Михаела Аршинкова и гл. архитект В. Гошев. Никой към този момент не прави проверка допускат ли нормите за проектиране на детски заведения надстрояване на сградата на ЦДГ №1. Може и да е случайно, но едва ли. Доказват го следващите действия на арх. Гошев (който много бърза да стартира строителството на офисите, а по-късно и на кмета Лазар Причкапов, на председателя на ОбС в неговия мандат Радослав Тасков, на настоящия председател на ОбС Костадин Хаджигаев (който се заема със строителството на бизнес сградата и не само с него).
Визата за строителството на офисите е издадена от гл. арх. светкавично - на 23.11.1995 г. След като са отхвърлени от ОЕС, на 3.02.1997 г. тогавашният кмет Костадин Паскалев отказва да одобри технически и архитектурен проект за бизнес сградата и на практика спира градежа. Заповедта му е потвърдена от ВАС на 8.04.1999 г.
През февруари 1996 г., три месеца след първата, гл. арх. издава още една виза - за проектиране на "Реконструкция на подпокривно пространство" на ЦДГ №1. Тази виза освен че е в противоречие с договора, сериозно накърява интересите на общината.
НА 9.08.1996 Г. КМЕТЪТ К. ПАСКАЛЕВ ОТМЕНЯ ПОДПИСАНИТЕ ОТ ГЛ. АРХИТЕКТ КНИЖА. ЗАПОВЕДТА МУ Е ПОТВЪРДЕНА ОТ ВАС ПРЕЗ АПРИЛ 1999 Г.
Така замисълът на кръга Прегьов-Илиян Попов-Масева да сложи ръка на един от най-апетитните имоти в центъра на града срещу смешните 70 000 лв. не се реализира. До момента, в който кмет на община Благоевград става Лазар Причкапов, а за председател на ОбС е избран Георги Васев. Последният се присъединява към кръжеца по интереси и започва да работи за реализация на позабравената идея.
29.05.2003 г. - пет години и половина след подписването на неизгодния за община Благоевград договор, той е изваден от праха. Нещо повече, в нарушение на закона ОбС дава съгласие за учредяване на допълнително право на строеж за изграждане на "Търговско-делови център" - РЗП става 1125 кв.м. Председател на ОбС е Георги Васев - настоящ лидер на ВМРО, партията, от която е днешният защитник на интересите на наследника на "Интраплам" Иван Ризов.
Първоначалната реакция на кмета Лазар Причкапов е категорична - на 5.06.2003 г. той спира със заповед решението на ОбС и го оспорва в съда.
Мотивите в заповедта: 1. Правото на строеж, учредено с първоначалния договор, е погасено по давност; 2. Предвижда се изграждането на нов по вид, предназначение и обем обект, за който е необходимо учредяване на право на строеж чрез търг /чл. 37, ал. 1 от ЗОС; 3. Застроената площ по предложения инвестиционен проект /1125 кв.м/ значително надвишава застроената площ по учреденото право на строеж /500 кв.м/; 4. Няма издадена виза от главния архитект; 5. Няма одобрен инвестиционен проект за нов обект, какъвто по същество е търговско-деловият център.
Заседанието на Окръжен съд е на 17 март 2004 г. и на него става ясно, че решението на ОбС е незаконосъобразно. Решението на съда е с дата 23.06.2004 г., то обаче е заведено с номер 181, месец по-късно - на 20.07.2007 г., излиза.
Появява се "Булинтра" като правоприемник на "Интерплам" и обжалва решението на Окръжен съд пред ВАС. Тук отваряме една скоба - "Булинтра" АД е правоприемник на "Уинер Брокер Интра" АД, срещу което на 21.05.2003 г. е издаден изпълнителен лист за сумата от 44 741.96 лв. - дължима наемна цена по договор за наем на общински имот от 4.01.1993 г. за периода от 1.12.1998 г. до 31.03.2003 г. /това е 1/3 от всички задължения по прекратени договори за постоянни обекти/.
24.09.2007 г. Деливерски обжалва пред ОС изпълнителния лист. Образувано е гражданско дело, което в момента е в Апелативен съд.
"Булинтра" е правоприемник и на "Интраплам", в което съдружник е Илиян Попов, а Георги Прегьов е член на съвета на директорите.
И така, със свое решение от 23.06.2004 г. Окръжен съд определя като законосъобразни мотивите на кмета и отменя решението на ОбС. То е потвърдено с протоколно определение на ВАС на 25.04.2005 г., който заседава по жалба на "Булинтра".
Три дни преди появата на това определение - на 22.04.2005 г., "Булинтра" подава молба до кмета за промяна на договора от 1995 г. като се учреди право на строеж на сграда за административни и банкови офиси с РЗП 780 кв.м, като фирмата се задължава да построи от свое име и за своя сметка и предаде на общината в завършен вид III етаж от сградата със ЗП 270 кв.м.
НА 25.04.2005 Г. КМЕТЪТ ПРИЧКАПОВ ПРОМЕНЯ ПОЗИЦИЯТА СИ НА 180 ГРАДУСА И ОТ ПРОТИВНИК СТАВА ЗАЩИТНИК НА ИСКАНИЯТА НА "БУЛИНТРА",
като внася в ОбС предложение за промяна на договора от 1995 г., с което изпълнява исканията на "Булинтра" АД и предлага анекс, с който повтаря оспорваното от самия него решение на ОбС:
1. Общината учредява на "Булинтра" АД право на строеж върху общински имот за строителство на сграда на три етажа с РЗП 780 кв.м; 2. Третия етаж от сградата получава общината. Той не споменава нито дума за водените и продължаващи в момента съдебни процедури. Няма дума и за позицията на същия кмет от 2003 г., с която той оспорва допълнително отстъпеното право за строеж и твърди, че договорът от 09.11.1995 г. е с изтекла давност.
В този ден (25.04.2005 г.) на насроченото заседание на ВАС, въпреки че са редовно призовани, не се явяват нито кметът Причкапов, нито председателят на ОбС Р. Тасков, нито Деливерски.
В този ден (25.04.2005 г.) "Булинтра" оттегля жалбата си във ВАС срещу кмета. Вследствие на това ВАС прекратява производството по делото. Но остава в сила решението на Окръжен съд за отмяна на решението на ОбС от 5.06.2003 г. поради незаконосъобразност.
За всички става ясно, че към кръжеца Прегьов-Илиян Попов-Масева-Г. Васев се присъединяват новите властимащи в общината - кметът Причкапов и новият председател на ОбС Радослав Тасков, който светкавично вкарва предложението на кмета и само десет дни след внасянето му, на 5.05.2005 г., ОбС дава съгласие за промяна на договора и възлага на кмета да сключи допълнителво споразумение с "Булинтра". Председател на Общински съвет е Радослав Тасков. Решението не е оспорено от заинтересованите страни, не е спряно от областния управител и влиза в сила. Кръгъг се застрахова с едно странно писмо от 22.02.2006 г. на тогавашния председател на Окръжен съд Росен Василев, който обявява, че решението на ВАС за незаконосъобразност на решението на ОбС от 2003 г. влиза в сила от 6.02.2006 г.
Въоръжен с това писмо, на 29.06.2006 г., една година след решението на ОбС и 4 месеца след произнасянето на ВАС, кметът издава заповед за подписване на допълнително споразумение. На 11.07.2006 г. е сключено допълнително споразумение, според което РЗП става 815 кв.м, общината получава III етаж /277.80 кв.м/. Този трети етаж не е с нормална етажна височина, а е под 45 градуса. Според същото допълнително споразумение от сутерена, който е с площ 258.5 кв.м, общината ще ползва помещение №5 /склад/ с площ 39.98 кв.м, а "Булинтра" - снек-бар, битова стая и тоалетна с площ 29.89 кв.м и банков трезор с площ 101.52 кв.м, т.е. обща 131.41 кв.м, представляващи съгласно одобрения идеен проект самостоятелно обособени части. Според началника на отдел "Общинска собственост" Ели Лазарова учреденото право на ползване /за сутерена/ е незаконосъобразно, тъй като няма решение на ОбС за това /решението от 5.05.2005 г. не делегира права за учредяване на право на ползване/. Това трябва да стане чрез търг или конкурс.
На 9.10.2006 г. е издадено разрешение за строеж по чл. 142 от ЗУТ (идейна фаза). На 4.12.2006 г. началникът на РДНСК потвърждава законосъобразността на разрешението за строеж. На 25.10.2007 г. - два дни преди изборите, е съставен протокол за откриване на строителна площадка.
НА 29.10.2007 Г. - ДЕН СЛЕД ПОСЛЕДНИТЕ КМЕТСКИ ИЗБОРИ, СТРОИТЕЛЯТ "СТРОЙМАКС" ООД - БЛАГОЕВГРАД, СОБСТВЕНОСТ НА КОСТАДИН ХАДЖИГАЕВ, ОТКРИВА ЗАПОВЕДНА КНИГА НА ОБЕКТА.
Градежът започва ден след като Лазар Причкапов губи кметския си пост, а Радослав Тасков - председателството на ОбС.
На 4.11.2007 г. кмет на община Благоевград става Костадин Паскалев. На 30.11.2007 г. той назначава комисия, която да изследва основанията и обстоятелствата около сключното допълнително споразумение. Сроковете за обжалването му обаче са изтекли отдавна и въпреки становището на комисията кметът няма правни възможности за отмяна на допълнителното споразумение. Оттук насетне "Булинтра" започва да кореспондира само с председателя на ОбС Хаджигаев, чиято фирма строи бизнес центъра и който е съпартиец на Георги Прегьов.
На 10.02.2009 г. Деливерски внася при Хаджигаев предложение за решение на ОбС за промяна на договора с допълнителното споразумение към него, с което община Благоевград се задължава да заплати на "Булинтра" 159 353 лв. за сертифицирането на III етаж на сградата в категория "А+" за енергийна характеристика; дава съгласие за изменение в разпределението на правото за ползване на сутеренен етаж; дава съгласие "Булинтра" да построи за своя сметка фонтан.
На 13.03.2009 г. Хаджигаев праща искането на Деливерски на кмета "за становище и предложение за решение по съответния въпрос". На 27.02.2009 г. кметът отхвърля като незаконосъобразни предложенията на Деливерски в мотивиран отговор до председателя на ОбС. На 10.09.2010 г. Деливерски в качеството си на директор на "Булинтра" отново прави предложение. В поредното си писмо той в основни линии повтаря исканията си от преди 7 месеца. Новото е, че този път писмото е адресирано до председателя на КИП Иван Ризов с копия до председателя на ОбС и кмета.
ТОВА ПИСМО ОСТАВА БЕЗ ПОСЛЕДСТВИЯ, НАВЯРНО ЗАРАДИ КАТЕГОРИЧНОТО СТАНОВИЩЕ НА КМЕТА, ИЗРАЗЕНО ПО ПРЕДИШНОТО.
На 1.04.2010 г. Деливерски внася искане за одобрение на работни проекти за изгражданата от него сграда и предлага промяна в предназначението на помещенията, ощетяваща общината. На 19.05.2010 г. - в изпълнение на заповед на кмета №517/21.04.2010 г., комисия представя доклад от извършена проверка на обекта и констатира:
- Изградената триетажна масивна сграда, в която се извършват довършителни работи, е без предварително одобрени работни чертежи за строежа; без работни проекти по част Архитектура, част Електро, част ВиК, част ВП, част ПБЗ.
- Представеният за одобрение работен архитектурен проект е с РЗП 854.79 кв.м, с 39.70 кв.м повече от отредената с подписаните от Причкапов документи площ (815,09 кв.м - по одобрен инвестиционен проект).
Комисията предлага на кмета "след отстраняване на цитираните забележки в представените проекти да се направи предложение до Общински съвет за произнасяне с решение за заплащане допълнително на площите, застроени в повече от "Булинтра". След заплащане на допълнителните площи от възложителя ще бъдат одобрени проектите във фаза "Работна".
На 13.07.2010 г. кметът на общината внася предложение до Общински съвет представените работни проекти да се гледат за одобрение от ОЕС, след като "Булинтра" заплати допълнително заетата площ от 39,7 кв.м по пазарни цени на лицензиран оценител (законът забранява друго). Кметът предлага и промяна в подписаното от Причкапов допълнително споразумение, която конкретизира помещенията на сутерена на сградата и тяхната площ, които ще ползва община Благоевград. То не удовлетворява исканията на "Булинтра" от 1.04.2010 г. Председателят Хаджигаев го предоставя за разглеждане само в комисията по икономика и приватизация, с председател Иван Ризов.
На 15.07.2010 г. в Общински съвет е заведено становище от Деливерски до председателя на КИП Иван Ризов във връзка с предложението на кмета. Кой и на какво основание е предоставил предложението на кмета на частното лице Деливерски, преди с него да се запознаят дори членовете на ОбС или на КИП, да отговорят председателят на ОбС и председателят на КИП.
На 1.09.2010 г. КИП се произнася със свое становище, в което въпреки становището на кмета дава съгласие за сертифициране на сградата клас "А+" по Закона за енергийната ефективност, предлага ОбС да учреди съсобственост на общината с "Булинтра" на III етаж, който по договор е общински.
НА 10.09.2010 Г.
КОМИСИЯ, НАЗНАЧЕНА ОТ КМЕТА ЗА ПРОВЕРКА НА СТРОЕЖА НА "БАНКОВИ И АДМИНИСТРАТИВНИ ОФИСИ", УСТАНОВЯВА МНОЖЕСТВО НАРУШЕНИЯ,
сред които липса на строителен надзор; съществени изменения и отклонения от съгласувания конструктивен проект; промяна на предназначението на помещение, собственост на общината, без нейно съгласие; изпълнени ВиК мрежи без одобрен ВиК проект; извършване на стоителство в нарушение на ЗУТ без одобрени работни проекти по част ВиК, Електро, ПБЗ и Геоложки доклад. Налице е основание за започване на административно производство за спиране на строителството.
На 21.09.2010 г. Деливерски внася предложение за поправка на технически грешки, което дава формални основания на председателя на КИП да поиска кметът да внесе ново предложение в ОбС. Това става на 10.11.2010 г.
На 13.12.2010 г. кметът внася ново предложение в ОбС, в което потвърждава предишното си становище. Предложението е съпроводено с писмо до председателя на ОбС, в което напомня, че "съгласно чл. 2 на допълнителното споразумение към договора "Булинтра" се задължава да предаде на общината в завършен вид като нейна собственост """ етаж на новопостроената сграда. Договорът и допълнителното споразумение към него са надлежно вписани в Службата по вписванията и следва да се изпълнят задълженията по тях. Считам, че няма правно основание за възникване на съсобственост между община Благоевград и "Булинтра" АД в III етаж на сградата."
На 28.12.2010 г. Деливерски в писмо отново до председателя на ОбС "като заинтересовано лице" възразява срещу становището на кмета и настоява да се включи за гласуване взетото от КИП изцяло в негов интерес решение.
На 29.12. 2010 г. председателят на ОбС К. Хаджигаев удовлетворява молбата на работодателя си Деливерски и въпреки становището на кмета внася за гласуване в ОбС предложението на председателя на КИП. С което открито застава срещу интересите на гражданите на Благоевград в защита на интересите на "Булинтра", зад която може би все още стои зам. министър Прегьов. С Решение № 331 ОбС връща предложението относно даване съгласие за изменение чл. 1, ал. 2 от допълнително споразумение към договора от 11.07.2006 г., сключен между община Благоевград и "Булинтра" АД, за ново разглеждане в КИП, КУТКБОЕТ, КБФЕ и ККИРОбСМВОП /общински комисии/.
ПОРЕДНОТО ПИСМО НА ДЕЛИВЕРСКИ ДО ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ХАДЖИГАЕВ ПОСТЪПВА В ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД НА 6.01.2011 Г. "ВЪВ ВРЪЗКА С ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕ НА КМЕТА НА ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД И НЕГОВО ИЗЯВЛЕНИЕ ВЪВ В-К "СТРУМА",
моля да приемете допълнителна инормация по казуса", пише Деливерски. И отново настоява да се учреди съсобственост на III етаж. Председателят за пореден път, и може би с надеждата, че кметът ще промени становището си в полза на Деливерски, отново иска становище от К. Паскалев. Кметът повтаря мотивите си за незаконосъобразност на искането на Деливерски.
На 28.02.2011 г., "във връзка с възникнал дебат в КИП", Деливерски праща поредното си послание до председателя на ОбС и изпълнител на строежа му. Предоставя му документи за подкрепа, сред които "извадка от проектозакона за енергията от възобновяеми енергийни източници, вече гласуван от Народното събрание на 23.02.2011 г., от която е видно, че целите на закона са в основата на всички направени от дружеството инвестиции в сградата". "Вашата подкрепа ще бъде и първата крачка в изпълнение на задълженията на органите на изпълнителната власт и на местното самоуправление при провеждането на политиката в областта на насърчаване производството и потреблението на електрическа енергия, топлинна енергия, енергия за охлаждане от възобновяеми източници, регламентирани в посочения закон", опитва се да подскаже защитни тези на председателя човекът, стоящ зад Деливерски. Към това писмо Деливерски прилага и една твърде интересна таблица за стойността на инвестициите съгласно сключените договори за доставка на материали, изработка и монтаж по окрупнени показатели на сградата. Таблицата сочи една твърде шокираща сума - 1 985 317 лв. без ДДС, неколкократно надвишаваща посочената в едно от писмата на Деливерски от февруари 2009 г.
На 15.03.2011 г. КИП отново излиза със становище, което предлага в нарушение на договора да се учреди съсобственост между, общината и "Булинтра" на 3 етаж на сградата. Отказала се е от предишното си предложение да се сертифицира сградата в енергиен клас "А+", което би струвало на данъкоплатеца 159 000 лв. Кметът не променя становището си и настоява III етаж да остане изцяло общинска собственост.
Двете становища заедно с писмата на Деливерски са внесени за разглеждане от сесията на Общински съвет, насрочена за 31 март, четвъртък. Липсват становища на комисиите по бюджет, финанси и европроекти, устройство на територията и контрол по изпълнение на решенията въпреки изрично записаното в решението на ОбС от 29.12.2010 г. казусът да се разгледа освен от КИП и от КУТКБОЕТ, КБФЕ и ККИРОбСМВОП.
Ще пренебрегнат ли съветниците собственото си решение, ще се произнесат ли по казуса и в чия полза, колко и кои от тях ще защитят интересите на жителите на община Благоевград, и колко и кои ще заявят открито подкрепата си за кръга Прегьов-Деливерски-Причкапов-Тасков-Хаджигаев-Ризов ще стане ясно на сесията в четвъртък. Дотогава двамата заблудени ГЕРБ съветници Красимир Роячки и Кирил Илиев, които си помислиха, че лесно ще излъжат обществеността, вменявайки вина на кмета на общината за прегрешения, извършени от К. Хаджигаев и кръжеца му, ще имат възможност да попитат лидера си защо не им е предоставил пълната информация по казуса "Булинтра" или защо ги е набутал в схема, която се изсипва като бумеранг върху кръга "Булинтра" и може да коства кандидаткметското място на Хаджигаев.
Дали някой от неговите партийни опоненти не подбутна двете млади и неподготвени момчета в това приключение"
Боклуци
Свалям шапка на това честно момче Илиев такива ато него са единица.
Чест и почтания на младите хора
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.