Дупките по пътищата са толкова много, че счупенитe амортисьори са ежедневие
Шефът на благоевградския автомобилен клуб “Диамо” Г. Стоянов: Чудя се на търпението на шофьорите
Президентът на АСК “Диамо” /Бл/ Георги Стоянов е нагледен пример за това как се прави автомобилен спорт със собствените усилия, без големи спонсори. Той е инициаторът на всички ралита и планински състезания в Благоевград през последните 10 години. Наред с това развива частен бизнес, който е свързан с любимия му спорт - собственик е на автосервиз “Диамо”. Там работи и неговата съпруга Олга Стоянова, най-добрата дама зад волана в областния център, преди да прекрати активната си състезателна кариера. По стъпките на своите родители уверено вървят дъщерите Диана и Моника Стоянови. Двете следват в НСА “В. Левски” със специалност “Автомобилизъм” и не пропускат удобна възможност да участват в състезание у нас или в чужбина.
- Г-н Стоянов, автомобилите станаха толкова много, че по тротоарите не остана място за пешеходците. Това означава ли, че работата на автосервизите е доходоносна?
- Аз не мога да се оплача, все още има достатъчно работа. Не е както беше преди кризата, но нещата вървят в едно нормално русло, има по малко за всеки ден. А това, че тротоарите са непроходими, е работа на контролните органи. Те трябва да гонят нарушителите.
- Доста стари коли се внесоха в България. Кога ще дойде моментът, когато отсяването им ще бъде факт?
- Въпреки че вече сме в Европейския съюз, при нас стандартът е доста по-нисък от останалите членки. Все още хората тук нямат толкова свободни пари, че да започнат да си купуват нови автомобили. Затова обикновено вземат такива на по 7-8 до 10 години. Забелязва се и вълна по-нови, което говори за някакво развитие и съживяване. Дано след няколко години сменим автопарка и повечето от нас шофират комфортно.
- Какво ще правим със старите тогава?
- Вече са намерени начини. Министерството на околната среда дава правомощия на фирми, които да изкупуват и рециклират ненужните коли. Друга алтернатива няма.
- За какво най-често идват клиентите при Вас?
- Най-често за проблеми с ходовата част на автомобила. Това означава, че нашите пътища са далече от европейските стандарти. Дупките и ямите са толкова големи, че не знам как хората продължават да издържат. Непрекъснато идват със счупени пружини и амортисьори, разбити накрайници. Неизбежно е при такава повреда да се отбиеш през сервиза, защото е свързана с безопасността на пасажерите, и искаш, не искаш, трябва да я отстраниш.
- Да се работи с хора не е лесно. Кои са най-капризните Ви клиенти?
- Има всякакви. Такива, които държат на автомобила си и искат всичко да бъде направено както трябва. И други, които все още претупват нещата и мислят, че така ще я карат. Но в рамките на 1-2 години и това ще свърши. Не може да подмениш единия шарнир или накрайник, а да оставиш другия. Това опира до техническата грамотност на хората. Затова се случват и някои катастрофи. Карат с амортизирани и неподменени навреме детайли, за което се заплаща висока цена.
- Инциденти на пътя стават и по време на състезания, където се предполага, че всичко трябва да е на ниво?
- Такива неща са неизбежни, все пак и ние сме хора и грешим. Виждал съм как на колеги им летят гумите и ги изпреварват. В бързината се случва да забравиш да стегнеш колелото или пък се къса полуос или шарнир.
- Успоредно с работата в сервиза управлявате и АСК “Диамо”, който организира по 3-4 състезания от държавен мащаб всяка година. Не Ви ли тежи това допълнително бреме?
- Този спорт ми е в кръвта и давам всичко от себе си. Не трябва да се забравя също, че разполагаме с отличен екип. Няма да изреждам имена, защото може да пропусна и да обидя някого, но това са изключително дейни и темпераменти хора, които помагат с желание. Всичко това ми вдъхва допълнителни сили за работа.
- Как посрещат ангажиментите Ви в семейството?
- Всички в семейството са свързани с автомобилния спорт. Аз съм бил състезател, съпругата ми също, а сега и двете ни дъщери, които учат четвърта година в НСА. Четиримата милеем за този спорт. Отделяме от семейния си бюджет, за да успеем да постигнем набелязаните цели. Автомобилизмът калява хората, учи на дисциплина и отговорност, допринася и за безаварийно пътуване.
- Какви средства поглъща клубът годишно?
- Това зависи от състезанията, в които участваме. Едно от тях може да погълне много средства, но ние разполагаме с по-малко и не се разпростираме по хотели и вечери. Свиваме бюджета до минимум, когато се налага, спим по колите, и продължаваме да го правим, за да имаме достатъчно пари за консумативи, гуми и гориво.
- Бихте ли посочили конкретна сума, с която трябва да разполагате, за да изкарате спокойно сезона?
- Само планинското състезание, което е I кръг от българския шампионат и организираме по отсечката към село Делвино, поглъща около 8000 лева.
- АСК “Диамо” се готви за провеждане на последния кръг от пистовия шампионат на България през ноември. За първи път проявата е в чужбина - на писта “Серес” в Гърция. Откъде смелост да се решите на такава революционна крачка?
- Идеята се оформя няколко години, но трябваше да добием малко рутина и да получим разрешение от федерацията. Така с подкрепата на хора от Серес се стигна до реализирането на намеренията ни през тази година. Вече проведохме няколко срещи, всичко по трасето е направено, имаме и виза за състезанието и от началото на седмицата започнахме да разпращаме програмата на участниците. До момента интересът е много голям. Очакваме около 15 автомобила и от Гърция. Срещаме известни затруднения заради езика, но нещата вървят и вярвам, че ще организираме проявата на високо ниво.
- Какво ще спечели българският автомобилизъм от това?
- Не искам да обидя колегите от Пловдив в лицето на господин Стоилов, които полагат сериозни усилия да направят качествена писта, но такава като “Серес” на Балканите няма. Единствено с нея може да се мери съоръжението в Турция, където се проведе старт от Формула 1. Гръцката писта, която ще ползваме, е направена само за такива цели. За нашите водещи пилоти ще бъде огромно удоволствие да карат на нея. Перфектна старт-финална права, широки коридори, отлични условия за демонстрация на високо спортно майсторство.
- Колко ще струва на организаторите това удоволствие?
- Само за да наемем пистата за събота и неделя, излиза около 2000 евро. Останалото се плаща отделно и грубо се натрупват общо към 12 000 лева. В Гърция сме договорили цени в рамките на нормалното за спане със закуска и вечеря на всички екипи. Отделно сме уредили да не се плаща сервизният парк. Единствено който иска да ползва закрити боксове, може, но срещу ще бъдат заплащане. Входът за зрителите по трибуните е 5 евро. За сравнение - в гръцкия шампионат билетите са от 20 евро нагоре. Само хората, които искат да бъдат в центъра на сервизния парк и по кафетата, ще заплащат по 15 евро. Организирали сме и превоз с автобуси за феновете от София и Благоевград до Серес, което е голямо удобство.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.