Докато гощавах безплатно, приятелите се избиваха да идват

25 август 2010 00:20   9 коментара   44293 прочита
Въпреки липсата на клиенти Дани гледа оптимистично на живота
Въпреки липсата на клиенти Дани гледа оптимистично на живота


Въпреки липсата на клиенти Дани гледа оптимистично на живота

Собственичката на единствената къща за гости в Брежани Дани Иванова: Сега няма нито един, направихме нещо хубаво в нашето порутено селце, но на кого ли му пука

Даниела Иванова и съпругът й Боби са софиянци, но преди няколко години зарязват апартамента си в столицата, бизнеса, прехвърлят дъщеря си от тамошната Математическа гимназия в благоевградската и се заселват в Брежани, община Симитли, откъдето е бащата на Даниела. За 3 години с много труд, въображение и постоянство Иванови успяват да превърнат старите и порутени помещения на една от брежанските къщурки в атрактивна къща за гости - с модерни спални, луксозни бани, огромна трапезария с люлееща се под тавана цедилка и много и различни предмети от бита на хората на Брежани. Наричат вилата “Спасителна”.

- Дани, какво те върна в село Брежани?

- От много, много отдавна ни влечеше все насам. Имаме роднини и по другите краища на страната, но винаги сме предпочитали да идваме в Брежани, особено мъжът ми. Тук, при роднините на моя баща, се чувстваме прекрасно. И когато съвсем случайно разбрахме, че тази къща се продава, пак благодарение на близките ни, участвахме в търга и я спечелихме. Въобще не му мислихме. Толкова много се радвахме, че най-накрая си имаме къща с двор. Когато я купихме, не ни е и хрумвало да правим бизнес от това. Започнахме на майтап - направихме си една-две стаички, за да има къде да си посрещаме гостите, да има къде да седнем, да хапнем и пийнем. Беше много романтично, още повече че нямаше и ток. И първата Нова година дори я посрещнахме на газени лампи. И тогава се роди идеята да направим нещо грандиозно, защото бяхме в една стая шест човека на печка, без ток. А къщата - грамадна, триста квадрата! За какво ни е толкова огромна? Ние знаехме, че за лични нужди никога няма да я направим, пък и за какво ни са на нас 12 стаи? И решихме да направим къща за гости с хотел и трапезария.

- Взели сте решение точно когато световната криза настъпваше, нямахте ли някакви задръжки?

- Много мислихме, много. Особено за детето, което тогава беше на 15 години и учеше в Математическата гимназия в София. Как ще я накараме да заживее на село, как ще й се отрази тази смяна на стереотипа на живот? Ами работата? Аз работех във фризьорски салон 10-12 години, това означаваше да загубя всичките си клиенти! И моят мъж губеше работата си, беше търговски представител с много добра заплата, уважаван, с позиция. Но в крайна сметка решихме се, напуснахме, дойдохме и започнахме.

- С кредити ли?

- Разбира се. Взехме първия кредит, но парите не стигнаха. Дойде кризата и две години стояхме и “лапахме мухите”. Наистина, от банка на банка, от фондация на фондация, къде ли не ходихме да търсим помощ, какви ли не връзки използвахме, тук-таме намирахме пари от приятели, но винаги крайно недостатъчно. Не можехме да оставим покрива наполовина, защото свършваха парите... Дограмата беше направена, а ние не можехме да си я платим. Ех, си казвах, един път да завършим.

- Как изплувахте?

- Един гаранционен фонд се появи, макар и с ужасни лихви. И въпреки че нямахме право, отпуснаха ни кредита с една година гратисен период. Доста ни устройваше, защото плащахме по двеста, вместо по деветстотин лева месечно. И си мислех, само да завършим, завършим ли - всичко ще е наред. Имахме много приятели, които постоянно се обаждаха и казваха: Хайде, готови ли сте да идваме! Това ни обнадеждаваше много. Завършихме строежа и аз започнах да звъня: Хайде, готово е, идвайте! И... изведнъж приятелите ги няма! Ама много студено, ама много топло, ама пари нямат... А аз настоявам: Като вие не можете, нямате ли приятели, за да дойдат те? Моят мъж има 30 колеги и нито един не дойде. Просто българите разсъждаваме много странно: напук няма да дойде, защото може да спечелим.

- Вероятно обаче сте имали много приятели, докато е било безплатно “гостуването”?

- О, да - десетки. Всичките ни приятели преди идваха, защото ние си давахме спалнята, почиваха си, ядене, пиене, всеки си беше загубил ума и дума от готината безплатна почивка, която им предоставяхме, но за “Къщата за гости” голяма част от тях вече нямат интерес.

- Как си търсиш клиенти?

- Както дойде. Непрекъснато мисля за кредитите и това ужасно ме стресира, живея от дата до дата. Разчитах най-вече на приятелите, но, както ти казах, това не проработи. И съвсем обезверена, така, по домашна рокля, отидох на Кресненското ханче при шефа на рафтинга. И му казах: Добър ден. Аз съм собственик на къща за гости на 6 км от рафтинга. Искате ли да спечелим? Вие да ми пращате гости и аз да ви пращам рафтингуващи. Разбрахме се с две думи и нямах много очаквания, но след един ден ми звънна едно момче и ми поръча за уикенда всички стаи. Уточнихме по телефона менюто и разбрах, че са хевиметълисти. Косата ми настръхна. Представях си къщата ми в какво състояние ще бъде, след като си тръгнат. Нищо подобно. Възпитани, пият бира - тихо, скромно, невероятно. Като всички млади хора харесаха всичко, което им приготвих, а на сутринта 15 човека изядоха 60 палачинки и 30 пържени филийки. На следващия ден, като си заминаха, веднага звъни втора група, явно препоръчани от предишната. Те пък - чалгаджии. И ми поръчват същото ядене. Искаме топлата питка, качамак, същия сладкиш. Те бяха пълна противоположност на метълистите. Трапезарията плуваше в разкъсани парченца салфетки, изпиха много алкохол, но младежите си тръгнаха доволни. Много се радвам на децата, защото те са искрени.

- Какъв сладкиш им направи?

- Съвсем обикновен, полят обилно със сладко от боровинки и поръсен с кокосови пръчици. Представяш ли си? Децата харесаха всичко - много ме стопли това.

- Какъв е твоят специалитет?

- Всичко е домашно и екологично чисто. Правя много хубава слънчева питка, която гледам да е топла на вечеря, домашни домати, чушки, пърженица, баница, имаме си и наш мед, барбекю, всичко от традиционната трапеза.

- Има ли нещо, което гостите ти най-много обичат?

- Качамак. И обикновено го сервирам вечер, а на следващия ден задължително някой пита дали има още.

- Изучи ли забележителностите на селото?

- Повече знам от всички, които са родени в Брежани. И за пътеките, и за кестените, и за легендите. При специални случаи ми помага фолклорната група на баба Райна от Брежани.

- За какво избират Брежани твоите гости?

- За да си починат, да избягат от стреса на големия град, да опитат вкусни селски и традиционни гозби. Дойдат ли тука, се наспиват, разхождат се, и онези, които са идвали, пак се връщат... И депутат ми е бил на гости със семейството си, като високо оцени това, което съм направила. Но това лято е много трудно, не знам как ще се справим. Мъжът ми се върна на работа в София и за пръв път сме разделени.

- Търсихте ли начин да се възползвате от европейските програми?

- Търсихме, но не успяхме да се справим. В отчаянието си понякога ми идва да отида при кмета на община Симитли, когото не познавам, и да търся помощ, но още не съм го направила... Дявол да го вземе, все на някого трябва да му пука, че съм направила нещо хубаво в едно порутено селце, нашето селце, което цялото семейство обичаме. В нокаут сме и търсим начини да продадем жилището ни в София, за да покрием тежкия кредит и заемите към приятелите ни.

- Оптимист ли си?

- Да, голям при това. Все ми се струва, че това, което сме създали с много любов, един ден ще ни даде доход, достатъчен за семейството ни. И мисля, че ще се случи. Надявам се да потръгне!


Още за: Д. Иванова   туризъм   криза   Още от: Отблизо

Принтирай статия
9 коментара
25 Август 2010 06:31 | Марияна
Оценка:
18
 (
20
 гласа)

От все сърце ви желая успех, много приходи от вашата дейност и щастие за вас и вашите гости! Знам какво е да направиш нещо с много любов, да даваш качествена услуга и да те удари кризата във финансово или човешко измерение. Надявайте се на добро и успех, какво и аз се надявам - ще успеем!


25 Август 2010 08:09 | вево
Оценка:
6
 (
8
 гласа)

желая ти успех.....


25 Август 2010 08:39 | Martin
Оценка:
10
 (
12
 гласа)

За съжаление сме авантаджийски народ......! Желая ви късмет и дано това, което сте изградили с толкова труд и нерви да оправдае очакванията ви!


25 Август 2010 09:25 | джем
Оценка:
5
 (
7
 гласа)

няма какво повече да се каже желая ви успех но в българия се съмнявам ,вие сте софиянци и знаете за вуте и нане не аз да съм добре а ти да си зле но пък оптимизма си остава


25 Август 2010 09:32 | Инспектор Крюшо
Оценка:
6
 (
8
 гласа)

Малко останаха идеалистите в тази скапана държава. Здраве и търпение желая на това семейство.


25 Август 2010 13:01 | Petar Ivanov
Оценка:
6
 (
8
 гласа)

И от мен успех и късмет на тези трудолюбиви хора.


25 Август 2010 15:59 | Мария Шопова
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

Знам, че Ви е трудно, Даниела! Но сте герои и дано успеете. Ако желаете помощ за продажбата на апартамента имам агенция: [email protected]


25 Август 2010 17:14 | Stoi4o
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Рекламата е му майката на всеки бизнес, особено на хотелиерски! Успех!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар