Докато частните фирми свиват издръжката си заради кризата, в проектобюджет 2010 на община Благоевград кметът увеличава разходите, сякаш сме във възход
Председателят на комисията по бюджет и финанси в ОбС - Благоевград Йордан Миленков
ПРИХОДНАТА ЧАСТ НА БЮДЖЕТА НА ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД ЗА 2009 Г. БЕ ИЗПЪЛНЕНА САМО 71,97%,
или неизпълнението е в размер на 17 889 451.00 лв. Цифрата за мен е стряскаща. Само приходите от местни дейности са с неизпълнение от 2 966 436.00 лв. Постъпленията от продажбата на нефинансови активи са изпълнени в размер на 45.94% от предвидените, а данъкът върху придобиване на имущество по дарение или възмезден начин е изпълнен 36.11% от предвидената сума. Като прибавим, че при предвидена приватизация в размер на 3 456 000.00 лв. постъпилата сума в бюджета е едва 731 374.00 лв., картината става повече от ясна. Искам да отбележа, че по никакъв начин не упреквам кмета Костадин Паскалев и Общинска администрация за изпълнението на приходната част на бюджет 2009 год. Този резултат е следствие от световната финансова криза и нейното отражения в България. Именно затова според мен при изготвяне на новия бюджет трябва да подходим по-скоро консервативно и да вземем предвид, че кризата през 2010 год. няма да отмине. Оптимистичният поглед върху развитието на България през 2010 год. е за нулев ръст на икономиката и безработица в рамките на 15%.
ВСИЧКИ ВИЖДАМЕ, ЧЕ ФИРМИТЕ ИЗНЕМОГВАТ,
банките са изключително предпазливи при кредитирането, а докъде ще ни доведе огромната междуфирмена задлъжнялост никой не може да каже. Моето лично мнение е, че през тази година ни очакват доста фирмени фалити. Знаете ли, че подадените патентни декларации в община Благоевград за 2010 год. са с 200 бр. по-малко от миналата година.
КАК ВСИЧКО ТОВА ЩЕ СЕ ОТРАЗИ НА БЮДЖЕТ 2010
Ще се спра първо на приходната част на бюджета. По делегираните държавни дейности нямам коментар, защото това са парите, които получаваме от държавата и тяхната сума е определена със Закона за държавния бюджет на Република България. Не съм съгласен обаче със заложените приходи от местни дейности, и по-конкретно с данъчните и неданъчни приходи на общината. При тях предвиденият ръст е от 35%, т.е. те са с 4 858 385.00 лв. повече от 2009 г. Взимайки предвид състоянието на икономиката в момента и миналогодишните резултати, заложеният от кмета ръст няма никаква логика и моето лично мнение е, че предвидените за 2010 год. приходи няма да влязат в хазната на общината. При приемане на бюджет 2009 год. водихме същите спорове. Най-откровено искам да кажа, че искрено се надявам тази моя прогноза да не се сбъдне. В такъв случай при по-големи от предвидените постъпления винаги можем да нап равим актуализация на бюджета на общината и да внесем необходимите корекции. Това е разумният начин на действие! А сега всички приходи от бюджета са заложени и като разходи, т.е. община Благоевград предвижда да харчи повече, отколкото може да си позволи. Какво ще стане, ако приходите не дойдат? Знае се, че дяловото участие на община Благоевград в капиталовата програма за 2010 година е в размер на 65,87%, т.е. 2/3 от инвестиционната програма ще изпълняваме със собствени средства.
ПИТАМ КАКВО ЩЕ ПРАВИМ, АКО ПРИХОДИТЕ НЕ ДОЙДАТ?
В заключение приходите от продажба и наем на имущество, имуществените данъци и общинските такси трябва да бъдат в размер не повече от предвидения през миналата 2009 год. или съобразени с тяхното изпълнение към 31.12.2009 г.
По приходната част на проектобюджета за 2010 година зададох на кмета Костадин Паскалев и на неговата администрация 13 въпроса, а по разходната част 29 въпроса. Беше ми отговорено, но не съм удолветворен от обясненията. Продължавам да твърдя, че в момент на икономическа криза община Благоевград е длъжна да оптимизира всичките си разходи. Всеки един разход по видове, по функци и дейности трябва да бъде внимателно анализиран и заложен. Нашата роля като общински съветници е да следим за най-добрия начин на харчене на парите на гражданите на Благоевград. Именно затова съм задал 29 въпроса по разходната част на бюджета, а не за да се заяждам в търсене на политическа конфронтация, каквито интерпретации вероятно се правят. Много от посочените в отговорите на кмета и екипа му цифри нямат достатъчно добра обосновка. Според мен много от предвидениете разходи могат да се ограничат и редуцират. Разгледали сме издръжката на всички функции /функция общи държавни служби; функция отбрана и сигурност; функция образование; функция здравеопазване; функция социално осигуряване; функция жилищно строителство; функция почивно дело; функция икономически дейности и услуги/ една по една. В пера като разходи за външни услуги, текущ ремонт, командировки и други разходи имаме необосновано завишение спрямо отчета от 2009 год. на разходи, за които аз лично не можах да разбера за какво точно са предвидени. Наблюдава се една обща тенденция на увеличаване издръжката на всички фунции през 2010 год. и аз логично задавам въпроса:
НИЕ В КРИЗА ЛИ СЕ НАМИРАМЕ, ИЛИ ВЪВ ВЪЗХОД?
Нека частните фирми да кажат каква издръжка залагат за тази година: по-голяма или по-малка. Искам да изясня един друг много важен въпрос - не подлагам на анализ заложените разходи за заплати, допълнителни възнаграждения, разходите за храна, медикаменти, инвентар, материали, вода, горива и ел. енергия. По тези разходи не искаме да се правят икономии.
Капиталовата програма на общината ще се изпълнява в по-голямата си част със собствени средства. Това означава, че част от нея може да се отложи във времето. Когато реално влязат приходи в общинската хазна, можем да актуализираме бюджета и да ги включим отново. Похвално е, че кметът има амбицията да направи и кръгови движения, и ремонти във всички училища, детски градини и ясли, и ремонти на улици, но докъде ще ни стигнат парите?
Ето един прмер: Кандидатстването по програма за покриване на предвидени за финансиране капиталови разходиви във функция “Образование” - бюджет 2010, община Благоевград. В проектопредложението на кметската администрация за бюджет 2010 във функция “Образование” е предвидена за външна топлоизолация, подмяна на дограма, монтаж на отоплителен котел и ремонт на отоплителна инсталация сумата от 1 272 967 лева. Тези средства са изцяло с източник на финансиране местни приходи. Смятаме, че това е недопустимо, при положение че има възможност и много голяма вероятност голяма част от тези разходи да бъдат покрити чрез кандидатстване по оперативна програма “Регионално развитие” - BG161PO001/1.1-09/2010 - “Подкрепа за прилагане на мерки за енергийна ефективност в общинска образователна инфраструктура в градските агломерации” от Oперация 1.1: “Социална инфраструктура”. Общата сума, която ще бъде отпусната по тази мярка, е в размер на 78 милиона лева, а общините, които могат да кандидатстват, са не повече от 40 на брой. Периодът на стартиране на схемата е 02.03.2010 година. Съобразно насоките за кандидатстване са определени следните размери на помощта:
ТИ ОСВЕН ЧЕ "СТАВАШ" ЗА КАДРОВИК "СТАВАШ" И ЗА ТЕКСТОПИСЕЦ.
КАДРОВИК, ЗАЩОТО КРАДЕЦА В БЪЛГАРСКИ ПОЩИ ДЕТО ГО ОСТАВИ ЗА ДА ДЕЛИТЕ ОТКРАДНАТОТО ОТ ДЪРЖАВНОТО ПРЕДПРИЯТИЕ, МНОГО СКОРО ЩЕ МУ СЪРБАШ ПОПАРАТА. САМО ДА УСЕТИ, ЧЕ ВИ СЕ КЛАТИ УПРАВЛЕНИЕТО И ЩЕ ТЕ ИЗКЛАТИ. ТАКА ИЗКЛАТИ И СИНИ С ЖЪЛТИ И ЧЕРВЕНИ, ТАКА И ВАС ЩЕ ИЗКЛАТИ. А ЗА БЮДЖЕТА НА ОБЩИНАТА ОСТАВИ ДРУГИЯ КРАДЕЦ ДА СЕ ПОГРИЖИ.
И като толкова си се загрижил за фирмите - кажи на шефа си , Шланга - да разплати държавните задължения към нас и онзи с бусолите -Дянков да забърза ДДС-то ! а не се упражнявай в писане - НЕ ГО МОЖЕШ !
Данчо, трябва да се върнеш в първи курс в университета или си гледай само как да сметнеш вноските на хората за кредитчетатата в СИКбанк и не се занимавай с неща от които не разбираш
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.