Добрата новина от Петрич! Управителката на гробищния парк в Петрич М. Кусимитрева за проблема с гробовете на героите от войните! Има решение!!
"Ще възстановим и съхраним българската памет в гробищния парк на града, благодаря на кмета Д. Бръчков за подкрепата, на г-жа Н. Георгиева за упоритостта и на вас за това, че дадохте гласност на проблема"
Госпожа Недка Георгиева от Добрич повдигна преди дни сериозен въпрос, около гробовете на загиналите във войните български войни, погребани в Петрич. В писмо до struma.com тя сподели мъката, с която тя и съпругът и търсили гроба на покойния им дядо и колко били разочаровани като не открили нищо. Дни наред ние алармирахме за проблема и днес отново г-жа Георгиева се свърза с нас, за да съобщи, че е издирила част от имената на хората, погребани в гробището на Петрич. Както обещахме, незабавно се свързахме с управителката на гробищния парк Мария Кусимитрева, която съобщи изключително добри новини по темата: Ето разговорът ни с нея:
Г-жо Кусимитрева как научихте за проблема с липсващите гробове на български войни?
Първо искам да направя едно уточнение, че няма такива "изчезнали" или "липсващи" гробове. С течение на времето има гробни места, които са изоставени от към поддръжка поради факта, че санитарната забрана не позволява потребяването на тази част от гробищния парк. Тези военни гробове се намират в западната част на гробищния парк, в която "Обредни дейности" е почиствала няколкократно от диворастящи храсти и дървета. времето те отново обрастват при неподдръжка от близки и роднини.
През 2011г. влезе в сила наредба номер 2, при които падна забраната за ползване на гробни места в близост до жилищни квартали. В тази част на гробищния парк има погребани освен войници и представители на стари петрички фамилии. За да уважим паметта на всеки погребан в тази част събираме декларация от живите наследници на потомците за изработване на картотека и съхранението им в електронен регистър.
Имали ли сте други близки и роднини на загинали български войни, които да са ви потърсили за помощ да открият къде са останките на близките им?
Преди този сигнал от г-жа Георгиева от Добрич с нас се свърза друг гражданин, които живее в София и е роднина на починал при военни действия българин с молба да възстановим в подходящ вид гробното място на подпоручик Димитър Дренски роден в с. Орешак и убит на 29. 10. 1944г.
Молбата на г-жа Георгиева бе да идентифицираме местоположението на гробното място на техния близък починал Димитър Георгиев Христов (Узунов) погребан през 1944г.
Помолихме госпожата да ни даде повече подробности около гробното място, имало ли е паметник, поставена снимка и други характеристики, които биха ни помогнали да открием гробното място.
В следващ разговор г-жа Георгиева ни разясни по спомени на близките им реда, по които са били погребани войниците и факта, че тези места са били оградени от камъни. По стар военен обичай и по разкази от петрички очевидци на тези събития, както и от снимки от немския съюз знаем, че военните гробове са били обозначавани с православен дървен кръст и каските на загиналите мъже. Немският съюз е изградил тези гробове благодарение на стари карти и списъци на имената на загиналите.
С помощта на г-жа Георгиева ние вече имаме списъците с имената на 84-те погребани на територията на гр. Петрич загинали при военни действия българи.
Немските военни гробове се намират пред гробовете на българските воини. Защо те са в добро състояние, а българските са изоставени?
Тези немски гробове се намират на територията на същата тази част и се поддържат съгласно договор с немския съюз за подръжка на военните гробове. През 2002 с. се завърши изграждането на немските гробища, което е осъществено със средства на немския съюз за подръжка на военните гробове.
Какви действия ще предприемете за запазването на българската памет на тези войни, загинали за отечеството?
Проведохме разговор с кмета на общината Димитър Бръчков, направихме контакт с Министерство на отбраната чрез общинска администрация и ще бъдат предприети стъпки по идентификация на гробните места, събирането на костите на погребаните български воини и изграждането на общо костница с паметта плача, на която да бъде изписани имената на загиналите и датите на смъртта.
Предприели сме всички действия за почване на процедурата, която ще отнеме време. Тази процедура трябва да бъде съобразена с православния канон и по военен протокол. На всеки етап ще информираме обществеността по подходящ начин, разчитайки на съдействието на struma.com.
Всичко, което е по нашите сили ще бъде направено за достойното почитане на паметта на загиналите за родината български воини и безсмъртието на българския дух.
Искам да благодаря на г-жа Георгиева за това, че благодарение на нейното упорито настояване ще бъде съхранена българската памет на хората отдали живота си във военните действия. На кмета Д. Бръчков за отдадеността и за това, че застана зад тази идея за съхранението на българската памет.
Разговаря Анита Георгиева
НА НИТО ЕДНА ОТ ЧЕШМИТЕ НЯМАШЕ ВОДА, ТОВА Е КОШМАР. ВСИЧКИ ХОРА СЕ ВЪЗМУЩАВАХА, ДРУГОТО ДА НЕ ВИ ГО КАЗВАМ.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.