До година-две шахматът става учебен предмет за децата от I до IV клас
Интервю с президента на “Виктори” М. Атанасов
Президентът и треньор на шахматен клуб “Виктори” /Бл/ Марин Атанасов бе сред 52-членната българска група, която участва в презентацията на мащабния проект “Шах в училище” в Европарламента в Брюксел. Той пътува за белгийската столица заедно с възпитаника си Костадин Джалев и надеждата на дупнишкия “Капабланка” Даниел Недков. Най-вълнуваща за тримата бе срещата с легендарния руски световен шампион Гари Каспаров, който запозна присъстващите с работата на своята фондация. Ден по-късно смятаният от мнозина за най-силен на планетата за всички времена шахматист даде сеанс на част от гостите заедно с феноменалната унгарка Юдит Полгар.
- Г-н Атанасов, по какъв начин стана селекцията на българската група за Брюксел?
- На проведеното по-рано през годината отборно първенство за подрастващи във Велико Търново изпълнителният директор на Българската федерация по шахмат Николай Велчев запозна ръководителите на водещите клубове с условията, на които трябва да отговарят желаещите да пътуват за Белгия. Решено бе да заминат по един треньор или родител и по едно дете от 15-те най-висококласирани тима. След това бе проведен турнир в “Гранд хотел София”, организиран от евродепутата Слави Бинев и председателя на фондация “Спорт без граници” Виктория Славкова.
- С какви впечатления останахте от допира с Гари Каспаров и Юдит Полгар?
- Отлични, обръщаха внимание на всички, не отказваха снимки и автографи. Двамата търпеливо отговаряха на всякакви въпроси. Каспаров очаквано бе атакуван от журналистите с политически въпроси. Единствено по тази тема той отговаряше уклончиво и даде да се разбере, че е дошъл в Брюксел преди всичко заради шахмата.
- Успяхте ли да поговорите с легендарния шампион?
- Не, само го попитах дали е удобно да се снима с децата от българската група. Той се съгласи и това беше. Не е нужно обаче да разговаряш надълго с такива личности, за да усетиш магнетичното им присъствие. Достатъчно е да постоиш за малко близо до тях.
- Защо се получи така, че нямаше свободни шахматни дъски за всички деца, които желаеха да играят в сеансите с Каспаров и Полгар?
- Местата бяха ограничени, двамата големи шахматисти се чувстваха доста изморени от предния ден, който протече изцяло с разисквания по презентацията на проекта. Може би затова организаторите решиха да не прекаляват с поставянето на повече игрални маси.
- Как приемате факта, че за втори път откакто сте начело на “Виктори” Вие и възпитаник на Вашия клуб участвате в проява заедно със световен шампион? Първата бе гостуването на Веселин Топалов в Благоевград през 2006 г.
- Честно казано, това е едно признание за работата на клубовете. Горди сме от тази покана. Надяваме се по този начин да популяризираме шахмата и да привлечем още деца към интелигентния спорт.
- Какви са очакванията Ви за реализацията на проекта след презентацията в Брюксел?
- Вярвам, че до година-две шахматът ще влезе като учебен предмет за децата от I до IV клас, каквато е идеята на проекта. И то не като заместител на един от часовете по физическо възпитание, а самостоятелно. Децата, които се увличат трайно, ще могат да продължат с по-нататъшната си подготовка в шахматните клубове.
- А какво ще се случи с децата, в чиито населени места няма установени клубове?
- Това би било сериозен проблем за родителите им преди 15-20 години, но сега почти навсякъде има Интернет. Важно е преди всичко желанието на децата.
- Как приеха колегите ви във “ВиК” - Благоевград, където работите като диспечер, визитата в Европарламента, все пак не всеки ден се случва човек да ходи там?
- Някои доста вълнуващо, други не чак толкова. Поздравяваха ме добронамерено. Тук е мястото да благодаря на ръководството на “ВиК”, че ме пусна в отпуск в толкова напрегнат момент. Градът ни беше пред воден режим и ситуацията бе критична.
- Международният майстор Киприан Бербатов, който е възпитаник на школата на “Виктори”, се премести от спортното училище на “Левски” в благоевградската ПМГ “Акад. С. Корольов”. Това увеличава ли шансовете му отново да заиграе за родния си клуб?
- Аз разбрах за преместването от неговия баща отец Стоян Бербатов, който е член на Управителния съвет на “Виктори”. С Киприан все още не съм се видял, за да говорим. Той обаче е винаги добре дошъл в нашия клуб.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.