Днешните зам. директори Д. Китова и Т. Ацева са отличници на випуск на училището
Учителите бивши ученици на гимназията
Хиляди ученици на благоевградската гимназия „Св.Св. Кирил и Методий“ /бивша Солунска/ празнуват 130-годишнина
130-г. юбилей празнува благоевградската гимназия „Св.Св. Кирил и Методий“. Основана в Солун, Българската мъжка гимназия „Св.Св. Кирил и Методий“ става културно средище и 30 години привлича хиляди българи от всички краища на Македония.
Струмишка смесена гимназия, Горноджумайска смесена гимназия „Св.Св. Кирил и Методий“, Първо единно смесено училище „Кирил и Методий“, Политехническа гимназия „Кирил и Методий“, Национална хуманитарна гимназия „Св.Св. Кирил и Методий“ /бивша Солунска/, или просто Гимназията, както я наричат благоевградчани, защото едва ли има човек в областния център на Пиринско, който по някакъв начин да не е свързан с най-старото средно училище, празнува 130-годишен юбилей.
Днес повече от половината преподаватели в НХГ са и нейни възпитаници. Начело с директора Севдана Марковска, чийто дядо Панайот Тасев в началото на миналия век в качеството си на общински съветник и кмет на Горна Джумая има огромна заслуга за преместването на гимназията в днешен Благоевград. По искане на гражданството на Горна Джумая, голяма част от което по онова време са бежанци, много от тях възпитаници или бивши учители в Солунската гимназия, той издейства от министър-председателя Стамболийски и тогавашния министър на войната в бившите турски казарми да се настани временно Струмишката смесена гимназия, обединила мъжката и девическа солунски гимназии. При втория си мандат като кмет през 1930 до 1934 г. Панайот Тасев има заслуга и за построяването на сградата на гимназията.
Достроявана по-късно в годините, разширявана и надграждана, тя и днес е на същото място и на 24 май всяка година неизменно събира настоящи и бивши ученици и учители от всички краища на света.
Сред отличниците на випуска си преди години са настоящите зам. директори на НХГ Даниела Китова и Теодора Ацева. Ученици на благоевградската гимназия са много учени, днес професори и доценти, сред които Олег Мушкаров, Марио Стоицов, Марек Тасев, Методи Аслански, Стоян Иванов, Антони Стоилов, Мария Илиева, Акулина Ларикова, Марио Митов... Гимназията са завършили още ректорът на ЮЗУ проф. Иван Мирчев, кметът на Благоевград Костадин Паскалев, областният управител Валери Смиленов, директорът на Регионалния инсторически музей Галя Миленкова, директорът на Областна дирекция на МВР - Благоевград Йордан Кочев, директорът на ОББ - клон Благоевград Свободка Гарванова, директорът на Общинска банка Захари Хаджийски, омбудсманът на общината Петя Гюрова. С дипломи от най-старото средно училище в Пиринско са и много директори на училища и детски градини: Татяна Ядкова на Природоматематическата гимназия, Катерина Марчева - на СОУИЧЕ, Янко Иванов - на Гимназията по облекло и текстил, Христо Манчев - на II ОУ, Емилия Донева - на ЦДГ в кв. „Струмско“, а списъка на педагозите и университетските преподаватели е твърде дълъг.
Почти толкова дълги са и списъците на възпитаниците на гимназията, които днес са известни юристи, лекари, архитекти, инженери, филолози, икономисти... Сред тях са Елена Авдева, Спас Димитров, Ася Гебова и съпругът й Явор Гебов, Албина Анева, Емилия Кабурова, Незабравка Стоева, Мила Коновска, Катерина Тамбураджиева и съпругът й Христо Георгиев, Бойка Янчева, Искра Кутева, Йорданка Георгиева, Красимир Аврамов и още много адвокати, съдии, прокурори и нотариуси.
Духа на гимназията със 130-годишна история са попили като нейни ученици лекарите Сотир Марчев, Петър Динов, Снежана Йосифова, Петър Камчев, Татяна Константинова, Благой Арабаджиев, Александър Германов, Величка Арабаджиева, Любомир Чочев, Йордан Тумбев, Ивайло Ловджиев, Валери Литов, сестрите Катя и Ели Марценкови, Соломон Мошев, Огнян Димитров, Снежана Хаджиева, Екатерина Чакалска, Красимир Кацарски, Катя Илиева, Ангелина Давидкова, Тоня Николова, Мариана Чаръкчиева, Олег Вълчев, Любомир Гаврилов, Спаска Фезова, Веселин Нинов, Ваня Янева, Валентина Янакиева и още десетки талантливи и известни медици.
Зам. кметът по строителството на Благоевград арх. Георги Скрижовски е възпитаник на благоевградската гимназия „Кирил и Методий“, която са завършили и колегите му архитекти Костадин Сандев, Йордан Стоянов, Мария Секилариева, Анушка Костадинова, Костадин Христов, Анелия Параскова, Владимир Милков, Веселин Белинчев, Людмил Андреев и още много други.
Дълги са списъците и на инженерите, бизнесмените, икономистите, реализирали се отлично в български и чуждестранни фирми и институции. Връзката на болшинството от тях с гимназията е толкова силна, че не пропускат на годишнините от завършването си да се върнат в своето училище и вероятно с малко носталгия да се разходят из коридорите с високи тавани, по които са тичали. За да усетят, че не всичко се е променило напълно, а 130годишната история на Гимназията пази и техните ученически спомени.
Може би защото е бил един от многото общински съветници или кмет ?Или защото е дядо Ти ?Или да не би да е дал най-много пари - откъде ли ?!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.