Дистрибуторът на “Бристот” за Югозапада Б. Багашки: Благоевградчани пият или най-качественото, или най-долнопробното кафе, не гледайте каймака, а какво има под него
Борислав Багашки
- Г-н Багашки, как започнахте бизнеса си и защо?
- Аз и още двама приятели търсехме начин да изкараме нещо допълнително, докато учехме. Първата марка кафе, с която работих, беше “Порторико”. Тогава на пазара бяха известни 1-2 марки, така че не беше трудно да се наложим. Освен това качеството беше добро, давахме и фирмени подаръци на заведенията. Така за много кратко време хванахме около 80% от пазара. За съжаление дойдоха мутренските години и дори шефът ми, италианец между другото, беше притиснат от столицата. Точно тогава се лансираха и други марки и явно тряваше да им се освободи пазар. Така шефът ми трябваше да понижи драстично качеството на кафето, за да откаже клиентите да си купуват марката. Защото, съгласетe се, няма друг начин, когато предлагаш добра стока, да стопираш търсенето. За три месеца бяхме изгубили почти целия пазар и аз избрах да сменя фирмата.
- Каква марка разпространявате сега?
- Сега съм представител на кафе “Бристот” за югозападния регион.Вносът е директно от Италия, там се пече кафето.Фабриката ни е в град Белуно, основана е 1919г. Това е може би едно от най-добрите кафета на пазара, при това с постоянно високо качество, защото държим на това. Нашето мото е “Традиция и качество от 1919 г.”. Веднъж се случи да пристигне недопечено кафе, но то веднага беше изтеглено от търговската мрежа. Самият аз го консумирам и смело мога да говоря за вкусовите му качества. А и не мога да си позволя да продавам нещо, което лично на мен не ми харесва, и да продължавам да гледам хората в очите.
- По какво се различава доброто от лошото кафе и не е ли по-скоро субективна оценка? От какво зависят вкусовите му качества ?
- Вкусовите качества зависят главно от съотношението на двата основни типа кафе - робустата и арабиката. Робустата е най-евтиното кафе, тя прави хубавия каймак. Арабиката придава плътността и аромата. Много хора преценяват кафето само по каймака, а не забелязват, че могат да видят дъното на чашата през течността, ако я наклонят леко. Вторият фактор е технологията на печене - по този въпрос смело мога да кажа, че италианците имат най-дълбоки трaдиции. Най-доброто кафе според хората, които разбират от това, е кафето със сто процента арабика, но тъй като тя придава леко кисел привкус, на някои хора няма да им хареса. Тук е вече субективността, т.е. личните вкусове на всеки човек. Така че най-доброто кафе е това, което, като го изпиеш, ти се допива още едно!
- Има ли неща, които трябва да знаем, ако искаме да пием качествено кафе?
- Да, има. Да започнем още от магазина - кафето в разфасовките от 100 г например се пече в България и е предназначено за източноевропейския пазар, а това от 250 г е за универсалния европейски стандарт и е за Западна и Централна Европа. Другото нещо, което е широко разпространена заблуда, е, че късото кафе е по-силно от дългото. Това не е вярно, тъй като в дългото кафе се съдържа повече кофеин. В Италия не се пие дълго кафе, това е запазена марка на нас, българите. Италианецът си поръчва късо, изпива го и отива на работа, докато ние пушим по 5-10 цигари с едно дълго кафе.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.