Дипломанти актьори от ЮЗУ "Н. Рилски": Готови сме за голямата сцена и конкуренцията, нито знанията ни са по-малко, нито възможностите ни
Благоевград си има прекрасен фестивал "Тара-ра бумбия", който дава възможност за изява на млади театрали, притеснява ни, че дори и в театъра влиза чалгата
Малко след края на театралния фестивал в Благоевград, "Тара-ра-бумбия", репортер на struma. com се срещна с няколко от дипломиращите се театрални актьори от Югозападния университет. "Неофит Рилски", за да разговаряме с тях за дипломния им спектакъл "Отблизо", нещата от живота и любимия университет.
Това са Атанас Жайгаров, Михаела Заимова, Христина Пенкова и Георги Трайков.
Вие представихте дипломния си спектакъл "Отблизо" на фестивала. Разкажете ни малко повече за него и какви са вашите впечатления от самия фестивал?
Постановката е на Патрик Марбър и е изключително успешна британска пиеса. Режисьор е Недялко Делчев, който е и ръководител на нашия клас. Ние, като екип и ние като млади актьори и актриси адмирираме идеята за този фестивал. Това е една от малкото сцени, на които можем да се изявяваме. Предимството, което дава тази сцена, е че публиката е смесена. Всякакви възрасти, най-различни предпочитания. Това е полезно защото можем да разберем какви са предпочитанията на публиката. Ние сме поставяли пиеси и на други сцени - в София, Пазарджик, играли сме и на голяма сцена. Убедително можем да кажем, че организацията на фестивала беше много добра. Беше добре оповестено, кога, къде и кой ще играе. В сравнение с предишни години, публиката беше малко, по-малко, но това не попречи да бъде едно страхотно изживяване.
Чувствате ли се готови да се конкурирате с ваши колеги? Доволни ли сте от образованието, което получихте в университета?
За знанията и уменията, които получаваш като студент не е важно нито само името на университета, нито само реномето, което има. Най-важни са преподавателите и готовността на студентите, да вземат максимално много от това което им се предлага, т. е знания. Готови сме, естествено, както вече споменахме сме били на различни фестивали и сцени и сме се срещали с наши колеги от други университети и школи. Нито фестивала ни в Благоевград е нещо по-малко, нито пък нашите знания. Имахме честа да се срещнем и работим с едни от най-големи имена на българския театър, на чело с Венцислав Кисьов.
Обнадеждени ли сте за кариерите и развитието си в театралното изкуство?
Убедени сме в това което можем, когато имаш способности никой не може да ги отрече. Това, което ни притеснява малко, е че дори в театъра се вкара чалга. Не самите ритми на музиката, разбира се, но това да има постановки, от които като излезеш да не се замислиш, а просто да си се смял - това не е същността на театъра. Вярно е, че без публика театър няма, но трябва да си "възпитаме" и "отгледаме" публиката. Търсенето се определя от предлагането - това важи и за театъра.
Бориана Статкова
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.