Детската градина е дом за детето с неговите потребности, интереси, място, където се развива пълноценно
Интервю с зам. кмета на община Сандански М. Чинкова
В Сандански бе открита 13-ата международна научно-практическа конференция, посветена на обучението и възпитанието на децата в предучилищна възраст, с участие на педагози и експерти от България, Република Сръбска, Македония и Хърватия. За изводите, акцентите и как ще се прилагат те за възпитание на малчуганите в предучилищна възраст разговаряме със зам. кмета на община Сандански М. Чинкова, която постави началото на провеждането на конференцията през 2009 година.
- Г-жо Чинкова, какви са акцентите и изводите на съвременните тенденции в предучилищното възпитание, които се очертаха на Тринадесетата международна научно-практическа конференция?
- Акцентите, които се поставиха по време на дискусиите в секциите, са общовалидни и наистина дефинират съвременното отношение към дейността на педагогическата гилдия. Един от акцентите препотвърди значимостта на детската градина като своеобразен дом за детето с неговите потребности, интереси, проблеми и постижения, място, където то се развива пълноценно, подпомогнато от специално подготвени хора - педагози. В този дом трябва да цари духовен комфорт и детето да расте в една стимулираща, подкрепяща среда. Съвременните родители изпитват сериозни трудности при отглеждането и възпитанието на днешните деца, а учителят в детската градина е партньор и на родителя с ценните си съвети и наблюдения върху детето.
Друг извод, който се наложи, е творческо прилагане на модели, за нов прочит на методиките, които да обогатят и променят нагласите на работещите в предучилищните заведения, адекватни на динамиката на технологиите, на социалните взаимоотношения и ролята на учителя. Това междувпрочем важи с особена сила за възпитанието и обучението и в училище. Учителят трябва не само да бъде методически подготвен, но и да обича децата посвоему, да бъде обаятелен и магнетичен именно с тази любов. Тази роля на учителя всеки я претворява по свой начин, а резултаттът до известна степен е и мерило за професионализма на учителя. Всички участници във форума са съмишленици по отношение на един важен акцент в образователната система - а това е ролята на учителя за успеха на децата.
- Какъв е приносът на конференцията за педагогическата практика?
- Ценността и актуалността на конференцията се изразява в това, че педагозите обсъждат и представят своите търсения в научен и практически аспект, като по този начин провокират идеи за педагогическо усъвършенстване. На конференцията се представят не само изявени теоретици и научни работници, а и обикновени педагози, работещи с любов и всеотдайност с децата от предучилищна възраст, особено тези, които биха искали да преодолеят рутината и търсят нови предизвикателства в педагогическата дейност. В този смисъл от гледна точка на съвременните предизвикателства е необходимо да се насочат творческите търсения към постигане на по-ефективно педагогическо взаимосъдействие.
Отговорността пред бъдещето на нацията ни задължава да подпомагаме промените в живота и да работим за промяна, адекватна на темпото на развитие на децата. Усвояването на педагогическото майсторство изисква опит, постоянно допълване и усъвършенстване на познанието. Ето защо представените разработки в секциите, определени на конференцията - теоретични постановки, изследователска дейност /новаторска педагогическа практика/; представяне на проекти и работа по проекти; практически идеи: тържества, идеи за интериора, продуктивни дейности с децата и др.; квалификационни практики /годишен план, тематичен план и т.н./, предоставят богата информация за използваните методи, подходи, техники и форми на работа. В същото време са и добра възможност всеки педагог да направи най-подходящия информационен подбор, който да използва в своята работа.
Партньорството на ръководството на ЮЗУ “Неофит Рилски”, на заместник-ректора доц. Траян Попкочев, на декана на Факултета по педагогика доц. Маргарита Колева, на проф. Елка Янакиева и др. е много ценно, защото маркира важни тенденции за подготовката и на самите педагогически кадри.
- Как се роди идеята за организиране и провеждане на такъв мащабен форум?
- Идеята за този форум дойде преди всичко от желанието да се даде възможност на педагозите от цялата страна, а и от съседните балкански страни да споделят своите постижения, да популяризират труда на учителя в детската градина, да го представят от професионалната му страна, както и да се направи сериозен опит за очертаване на съвременните тенденции в предучилищният сектор. Това смело начинание стартира през 1999 година. Тогава поех голям риск, като се нагърбих с осъществяването на тази идея, защото обстоятелствата не стимулираха подобно предизвикателство. Едва ли има форум с тематика от предучилищното възпитание в РБългария с такава дългогодишна традиция и с такъв брой участници. С умело подбраното съдържание, с добрата организация ние гарантираме и желанието за участие на колегите от страната и чужбина. Всяка година участниците са над 300.
- Имате ли подкрепата на общинското ръководство, начело с кмета на общината Андон Тотев?
- От тринадесетгодишната история на конференцията девет години реализацията на форума се случва благодарение на подкрепата и разбирането на кмета на общината. Ръководството на община Сандански има приоритетно отношение към предучилищното възпитание. Кметът на община Сандански Андон Тотев дори и във време на криза намери ресурс за увеличаване капацитета на детските заведения, с което гарантира комфорт за родителите на малчуганите, те да бъдат настанени в детските заведения.
Построиха се нови детски градини в няколко населени места на общината - с. Катунци, с. Склаве, с. Ново Делчево, направи се разширение за две групи към ЦДГ №3 “Пролет”, разкри се филиал към ОДЗ №2, гр. Сандански. Много е важно децата да се обучават в съвременна база, модерна и естетизирана, която да бъде предпоставка за качествен процес на възпитание и обучение. Тази тенденция ще продължи и болшинството от най-малките жители на общината наистина растат в чудесни съвременни сгради. Директорите на детските заведения в община Сандански заедно с учителите в детските градини имат сериозни постижения в тази област. Добрата база и грижата за квалификация са едни от основните приоритети.
Настоящата конференция е в посока квалификация на кадрите не само от община Сандански, но и от цялата страна, и от балканските страни.
Посланието на научно-практическата конференция на тема “Съвременни тенденции в предучилищното възпитание” е, че няма универсална теория и практика, всеки педагог я прави уникална. Този форум е успешен опит да повишим професионалната си компетентност и да подпомагаме успешно развитието на децата.
А вие добре учите децата си - да мразят учителите си още от детската градина. Ще ги изучите добре. Даже и до ЮЗУ няма да стигнат. Да се чуди човек от къде са ви дипломите и къде ви научиха на толкова неблагодарност, завист и необуздана омраза. . .
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.