Десетки преуспели зад граница и стотици ковящи политиката на България са с дипломи от Благоевград
Част от инициативната група за издирване на успели възпитаници на ЮЗУ
Списък, тип “Наша гордост”, с 335-има свои издигнати възпитаници качи в сайта си Югозападният университет “Неофит Рилски” в Благоевград.
Имената са събрани по проект на Кариерния център към ЮЗУ и във връзка с акредитацията на висшите учебни заведения в страната. Според автора на инициативата Весела Лачева идеята се оказала толкова сполучлива, че въпреки края на проекта вузът ще продължи осъвременяването на списъка и ще го направи неизменна част от страницата на ЮЗУ в интернет.
За да събере имената на ВИП възпитаниците, Лачева привлича още 29 души в инициативен комитет, те кръщават клуба “Alumni” и в края на миналата година всички се събират в базата на ЮЗУ в Бачиново да начертаят план за действие. Сред членовете на комитета са няколко преподаватели от Педагогическия и Правно-историческия факултет на ЮЗУ, адвокат Марио Биков, Силвия Домозетска от Историческия музей, директорката на VII СОУ Лилия Стоянова, директорки на детски градини и др. Групата решава да пусне анкетни карти по по-важните учреждения в Благоевград с молба да бъдат попълвани само от възпитаници на университета. После колелото, образно казано, се завърта, и за кратко време списъкът надскача числото 330.
Резултатите са впечатляващи.
Оказва се, че за 36-годишната си история вузът е напълнил с безценни кадри министерства, областни и общински администрации, политически партии, бизнес, спорт, редакции, висши училища, западни компании...
5-има зам. министри са безспорната гордост на Югозападния университет, показва справката.
Това са медийният магнат Делян Пеевски, който бе зам. министър на държавната политика по бедствия и аварии през 2005-2007 г., зам. министърът на държавната администрация през 2005-2009 г. Мария Дивизиева, зам. министърът на младежта и спорта Михаил Балабанов, на здравеопазването през 1999-2001 г. д-р Стойчо Кацаров и на правосъдието /2005-2009 г./ Сабрие Сапунджиева. С подобен ранг е и Калин Каменов, отскоро председател на държавната Агенция за закрила на детето.
С изключение на Балабанов, всички останали са възпитаници на Правно-историческия факултет на ЮЗУ. Всъщност почти 1/3 от членовете на любопитния списък са с дипломи от ПИФ.
С кадри на благоевградския вуз са пълни още МВнР /Антон Марков, Жени Желева, Мирчо Иванов, Петя Борисова и др./, Министерството на финансите /Георги Стоев/, на отбраната /Величко Бучков/, МОСВ /Асен Балабанов/, МТСП /Илияна Димитрова/, президентът за България на Европейския консултантски съюз от 2008 г. Владимир Зиновиев, Национална следствена служба /Галя Георгиева/ и много други висши администрации, върху чиито плещи лежи управлението на България в днешната изключително сложна обстановка.
Поне половината от областните администрации в страната също се въртят от възпитаници на ЮЗУ.
По регионален признак най-лесно е било на анкетиращите да пресеят кадрите на Областна администрация - Благоевград, вероятно затова тук са открити най-много бивши ЮЗУ студенти.
Дипломи от Югозападния имат бившите областни управители на Благоевград Владимир Димитров и Валери Смиленов, настоящият зам. областен управител Бисер Михайлов и бившият Николай Куколев. От тях само Смиленов е завършил Педагогическия факултет, другите трима са възпитаници на Правно-историческия. Със знания от ЮЗУ се управляват още няколко областни администрации в страната - например Смолян, чийто управител д-р Веселин Черкезов беше кмет на Доспат и бивш депутат. Специалност “Икономика” в ЮЗУ пише в дипломата на зам. областната управителка на Монтана Димитринка Каменова. Нейни колеги в Благоевград са били още зам. областните управители на Търговище - Елка Станчева, на Пловдив /от 2005 до 2007 г./ Найден Найденов, на Враца /2009-20011 г./ Цветелина Теофилова и др.
Главно с нереализирани педагози и филолози от ЮЗУ са пълни общинските администрации в страната и най-вече благоевградската. В списъка има близо 100 открити общински служители, сред които Андрей Новаков, ексдиректорът на Хуманитарни дейности д-р Антон Билев, Весела Черварова, Любомир Станишев, ексдиректорът на финансите Костадин Шумантов, гл. секретар София Янчева и др. - всички в благоевградската администрация, секретарят на ОбС по наркотични вещества в Банско Магдалена Рахова, експертът в община Гърмен Соня Тъпанкова и др. също са кадри на вуза. ЮЗУ кадри командват ключови отдели и в Софийска община /Стефан Иванов и Петър Атанасов/, в Плевенска /Павлин Фильовски/, в Карловска - Деана Доралийска, в Санданска - Венета Младенова, и др.
21 кметове и заместник-кметове, “разконспирирани” като ексстуденти в ЮЗУ само за няколко седмици търсене, биха били гордост за всеки български университет. Те са разпилени по цяла България.
Завършили ЮЗУ са екскметът на община Струмяни Валентин Чиликов, на самоковското с. Белчин Венета Балабанова, на Гоце Делчев - Владимир Москов, на Рила - Георги Кабзималски, на плевенското с. Пордим - Детелин Василев, на Борино - Джамал Асанов, на петричкото с. Коларово - Димитър Капитанов, на Костинброд - Красимир Кунчев, Мездра - Нели Стоянова, Созопол - Панайот Рейзи, русенското с. Горно Абланово - Росен Иванов, Драгоман - Соня Дончева, Трън - Станислав Николов и др.
Заместник-кметовете с дипломи от ЮЗУ пък не могат да се изброят, сред тях най-големи общини въртят Васил Бабалев и Милор Михайлов /по сигурността и екологията в Столична община/, Виктор Янев /Кюстендил/ и др.
Възпитаници на ЮЗУ са още бившият началник служба “Полиция” в Благоевград Бойко Дункин, председателят на Административен съд Василка Шаламанова и на Районен съд - Благоевград Екатерина Николова, зам. председателят на Комисията за изземване на имущество, придобито от престъпна дейност, Георги Илиев, председателят на ОбС - Благоевград Даниела Савеклиева, цяла плеяда благоевградски прокурори като Георги Мадолев, Орхидея Андонова, Райна Гундева, Румяна Иванова и Людмила Кехайова, председателката на Районен съд - Гоце Делчев Мария Карагьозова и др. С магистърска степен от ЮЗУ са дори шефът на Агенцията по храните д-р Михаил Бащавелов и директорът на благоевградската Многопрофилна болница д-р Красимир Михайлов.
В категория “политика” от някогашните момчета и момичета с факултетни номера от ЮЗУ най-много са “дръпнали” Айрет Гюрова /работи в централата на ДПС в София/, депутатът Ангел Даскалов, кандидатът за евродепутат от Благоевград Давид Сукалински, основателят на партия ДРОМ Илия Илиев. Повечето от тях са завършили ПИФ.
Списъкът на спортистите, дипломирани в ЮЗУ, е най-къс, но и най-впечатляващ. Имената в него са три - на европейската ни шампионка Ивет Лалова, която още учи в ПИФ, на председателя на българската асоциация по бейзбол Кирил Витанов и на Райко Тасков, който през 1999 г. играеше в професионален спортен отбор Barselona.
ЮЗУ е с безспорен дан и в българската журналистика и издателския бизнес. Представителите му в тези сфери не отстъпват нито по количество, нито по качество на бившите студенти, реализирали се в чужбина.
Анка Жекова, завършила педагогика в Благоевград, е основател и директор на българско училище в Лисабон. Едни от най-изтъкнатите преводачи в европейските структури на Брюксел - Владислава Димитрова и Росина Карастоянова, преподавателите в университетите в гр. Тирана и в Тетово - д-р Димитър Бело и Миранда Беджети, директорът на център “Екфразис” в Атина Иванина Патуали, преподавателите по английски в македонския гр. Кавадарци, Япония и Канада - съответно Илинка Цекова, Ирина Бабанова и Кремена Пухлева, президентът на в. “България” в Чикаго Лина Кърг и много други са завършили по една или две специалности в ЮЗУ и така благоевградският вуз им е дал начален тласък в успешните кариери. Местни възпитаници преподават математика в Арканзаския университет - Бойко Гюров, и в Лондон - Анелия Лалова, д-р Петър Цонев е гл. асистент в Тракийския университет в Одрин, София Палазова - в университета в австралийския гр. Аделаида, Мохамед Абади е доцент в Йемен и т. н., и т. н.
Диплома от ЮЗУ има дори кметът на гр. Щип, Република Македония, Зоран Алексов.
Част от обучавалите се във вуза на Югозападна България не са скъсали връзката си с университета и доста от тях са останали преподаватели тук. По линия на същия проект “Alumni” дори направи документален филм за тях и в него главни роли изиграха зам. ректорът доц. Траян Попкочев, зам. деканите на ПИФ доц. Николай Марин и доц. д-р Валентин Василев, началникът на отдел Международно сътрудничество и конкурси проф. д-р Добринка Георгиева и др. Други техни бивши състуденти преподават във Великотърновския, Тракийския, Шуменския, Пловдивския и Бургаския свободен университет.
Според Весела Лачева преди дни членовете на Инициативния комитет за издирване на успелите възпитаници на ЮЗУ получили силна подкрепа в лицето на Мария Дивизиева, която сега е в щаба на Меглена Кунева. Възпитаничката на Правно-историческия факултет на ЮЗУ, която направи шеметна кариера като зам. министър, после парламентарен секретар на 2 министерства и управляващ директор на “Експат Груп” ЕООД, на лекция на Кунева в ЮЗУ обещала да впрегне всичките си връзки, контакти и познати в страната и извън границите й, за да напълни поне още няколко страници с имена на възпитаници на ЮЗУ, реализирали се в чужбина.
Евала БОРО
1. Какво е съотношението на между "известните" започналите следването след като са заели важен пост и тези които след завършването са заели такъв?
2. Каква част от "известните" са следвали като са съкратили срока на следване и от коя от групите по т. 1 са?
3. Колко от присъстващите в списъка са известни извън страната, а самите те да бъдат питани кое точно от наученото в ЮЗУ ползват в работата си сега...
4. Защо не се покаже реалния процент "успели" - все пак ЮЗУ има капацитет над 13000 студента, т. е. за всеки период от 4-5 години произвежда по толко вишисти с дипломи, тези 335 едва формират 2, 5% - интересно какво ще докажем накрая....
Изцяло споделям мнението на Анализирай това - всички ''успели'' са хора, които са се добрали до постовете и службите си по онези мноооого известни начини, а после за да не ''висят'' (като Калинка Илиева) се сдобиват с дипломи... от къде - от световно известния Благоевградски ВУЗ...
наречения пуц бълва купища некадърници които заемат високи постове благодарение на партийните назначения. Добре че бяха тези измислени пуцове за да може да се тупат в гърдите, че имат висше образование. Срам за българското образование.
интересно защо най-вече на номенклатурата - стара и сегашна виждаме имената, а другите не са ли достойни..
Ама мноооого голем! Тия що не вземат да се скрият?!?
Аз сЪм бЪлгарче обичам
наште планини зелени
БЪлгарин да се наричам
ПЪрва радост е мене
Македонско девоjче, а како пишуваш крЪв ???!
КРВ ЛИ? Е ... на вода стана !!
ПРВ ли?
и т. н.
Иначе очевидно не си прост, значи си платен ....
Сигурно не е късно да се сдобия с такава, само дето заплатата няма да ми стигне, за да взема дори и един изпит при светилата в ЮЗУ.
Публична тайна в Благоевград е как са получени дипломите на редица "бизнесмени", които дори не знаят къде се намират сградите на ЮЗУ.
Предлагам на г-жа Лачева да направи изследване в обратната посока - колко с диплома от ЮЗУ, които не са партийни активисти са принудени да започват неквалифицирана работа, за да преживяват.
Баш си е "Бяло" морето, а в "Беломорието" става на "е", защото в българския език има специфична особеност, наречена "променливо Я". Но това не е за всички кратуни!
(НЕ) уважаема госпожо, не допускам писанието да е дело на мъж, обикновено такава злоба бълват ограничените елементарни комплексирани женички. Нямам нищо общо с Елешница, но Вие очевидно имате. С извинение към свестните хора там, селският Ви манталитет е убийствено очевиден. Интересно откъде знаете за "другите "ценни" качества" на Мария Дивизиева, може би работите като "осветител" на личния живот на хората. Не Ви прави чест да говорите простотии, но това не е изненадващо - завист и чест са несъвместими. Позицията Ви на очевидец ме навежда на мисълта, че сте някоя посредствена нереализирана юристка - състудентка на Мария, която ще се удави в собствената си злоба. Хайде, успокойте се и си живейте живота - ще Ви бъде по-леко и по-добре:Д
Размишляващия, похвално е, че се опитваш да мислиш, в днешно време все по-рядко се среща. Но тук само размисли не помагат, трябват и лингвистични знания. В българския език има променливо Я, което е причина за прегласа на Я в Е в думите, които цитираш. Благоевградското наречие се числи към западните български говори, които са "екави" - навсякъде на мястото на ятовата гласна се изговаря Е. Та затова тук се казва Бело, а не Бяло, както е книжовният изговор. И това Бело няма нищо, ама абсолютно нищо общо с латинското Бела...
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.