Депутатът В. Микев: ГЕРБ ще има 9 кметове в областта
Депото в Кочериново трябва да заработи, в противен случай сурови санкции чакат общините от сдружение "Струма"
Валентин Тончев Микев е икономист и политик от ГЕРБ, дългогодишен шеф на СБА в Кюстендил. Завършил е организация и управление на транспорта. Областен ръководител на ПП ГЕРБ - Кюстендил. Бивш общински съветник. Като мажоритарен кандидат и водач на листа на ГЕРБ в Кюстендил на парламентарните избори през 2009 г. става депутат в 41-во народно събрание, избран с 39.70% от гласовете.
- Господин Микев, на дупнишката общественост се втълпява, че Вие, депутатите от ГЕРБ, и шефът на Здравната каса Матей Попниколов, който е член на партията, се опитвате да закриете общинската болница в Дупница. Какво общо имате с този скандал?
- Нито аз, нито който и да е от колегите депутати от ГЕРБ, нито която и да било политическа сила е заинтересована общинската болница в Дупница да бъде закрита. Тя обслужва не само града, но и жителите на съседни общини. Става въпрос за лош мениджмънт на здравното заведение, чиито собственици са общинските съветници. Има закон, който регламентира отношенията между Здравната каса и лечебното заведение, няма място за импровизации. От болницата се изисква да се положат усилия, за да влязат в тези стандарти.
Що се отнася до Матей Попниколов, той е второстепенен разпоредител, парите, броят на пътеките и всичко останало се определя от НЗОК. Той няма възможност да импровизира. На него му се съобщава и той заверява - брой лекари, оборудване, пътеки. С този доклад НЗОК подписва договор, той няма възможност да манипулира бройки, техника, да лансира едно заведение пред друго. Попниколов има само посреднически и контролни функции.
- Нормално ли е в болницата да работят 320 души помощен персонал и само 56 да са лекарите? А управителят Любомир Таушански не смее да съкрати никого, защото повечето от излишните са все родственица на кметския и консултантския екип в общината.
- Това е абсурд. И е въпрос на управленческо решение, но не на ГЕРБ и на партия, която и да е, а на общинското ръководство. Мениджърският екип трябва да приеме болницата като своя лична фирма с цялата си загриженост и да вземе решение за обновяване на медицинската техника, с каквато в момента болницата не разполага по една или друга причина. Това се отнася и за всяка болница. Не искам да давам съвети, те са записани в закона, ако тръгна да давам напътствия, ще придам политическа окраска на проблема. Ние, политиците, не трябва да се намесваме в решенията, които ще вземе общинската болница. Опитахме се да помогнем, организирахме срещи на местното кметско ръководство, на болницата и НЗОК.
- Две болници не са ли много за община като Дупница?
- Не, не са. Услугите на болницата ги ползват жители на Сапарева баня, Кочериново, Бобов дол, Бобошево... Няма нищо лошо в това да има две болници, и двете се посещават. Откъде излизат тези слухове, че общинската ще я затварят, аз се чудя?!
- От общинското ръководство, води се тайна война с цел да се прехвърли вината върху Вас и ГЕРБ. Кметът излезе и каза: “Аз веднага извиках депутатите, шефа на ЗК Матей Попниколов и им казах, че така не може”... Председателят Явор Тодоров повтори същото, все едно че Вие я закривате и те Ви разубеждават. Вие нямате нито договори за застраховка на имуществото на най-високи цени като председателя с общинско имущество, нито свои роднини и приятели, или охрана, какъвто е случаят с управниците-консултанти на Дупница с болницата. Но от ЗК отказаха да подпишат договори по около 60 клинични пътеки, а по други 70 сключиха и се финансират.
- Ние инициирахме срещите, а не те. Аз и Емил Гущеров. А защо им беше отказано да сключат договори по 60 клинични пътеки - защото нямат микробиологична и клинична лаборатории на ниво. Как ще лекуват? Как ще направят изследване за хепатит, за пневмониите? Не могат! Разбирате ли колко е страшно да те лекуват, като не знаят от какво си болен и не могат да го установят. Дотам са го докарали. Нужно е ръководството да вложи средства за лабораториите. Това е проблемът. Всичко е в ръцете на общинарите, а ние ще им помогнем във всичко.
- Каква е стратегията Ви за предстоящите избори? Коментарите са, че президентският пост Ви е в “кърпа вързан”, но едва ли ще спечелите кметските избори, и особено в Кюстендилска област, а Вие носите политическата отговорност като областен лидер на партията.
- ГЕРБ ще има девет кметове в предстоящите избори в Кюстендил и аз като областен лидер нося отговорност партията да се представи по най-добрия начин. Етапът на подготовка е в ранна фаза, нямаме конкретика във виждането, но разполагаме с много стойностни хора по места. Наясно сме с листите за общински съветници, защото това са хора от активната част на ядрото на ГЕРБ по места. Всеки човек в общината си има коефициент на разпознаваемост. Още не сме се спрели на имена, това е истината. За Дупница още не сме наясно, но имаме много свестни хора, въпрос на време е да го обявим и това ще стане много скоро. С кого ще си партнираме е решение на националното ръководство.
- Опасенията са, че ще издигнете слаба кандидатура, за да се поставите в услуга на сегашната кметска управа, и че вашият щаб и техният да бъдат пак фактически един.
- Горчиво се лъжат, няма да стане така. В Дупница кметът трябва да бъде от ГЕРБ, нашата управленческа философия се различава от тази на БСП и гравитиращите към тях. Ето пример - всички документи за откриване на филиал на Русенския университет в Кюстендил бяха готови, но кметът и съветниците отказаха да предоставят подходящата сграда.
- Разкрийте филиала в Дупница, в сградата на бившия институт, тя е пуста.
- Може, но едва ли ще се разберем с общинското ръководство, разбрах, че председателят Явор Тодоров иска да разкрие колеж за треньори и спортни деятели на това място. И сигурно ще ударим на камък. Затова е важно следващият кмет да е от ГЕРБ, за да няма разминавания и противоборство, каквото се наблюдава в някой общини. Важно е да се знае, че лъжливи обещания не правим, като например БСП. Бившият заместник-министър на МРРБ Димчо Михалевски, който е наш колега, сега излъга цяла Дупница и Бобов дол, че ще довърши пречиствателната станция в с. Самораново, че е осигурил 14 000 000 лв., че има готов проект. Това е лъжа. Няма нищо вярно. Ходих на място и се убедих в това, което и колегите от БСП знаят, че базата е негодна, морално остаряла, не става за пречиствателна станция, макар че преди повече от 30 години са наливани стотици хиляди в бетон. Това е разликата между тях и нас, те лъжат с много патос, ние казваме това, което е възможно. Сега работим проектът да бъде реализиран, тъй като ще бъде едно добро решение за проблемите на доста голям регион.
- Интересна е ситуацията в Сапарева баня. Отстранихте председателя Росен Тимчев заради една злоупотреба с пари, но той продължава да диктува положението, дори каза кой иска да бъде негов наследник - Калин Гелев.
- Росен Тимчев постъпи достойно, като се оттегли от поста, но не може никой да каже кой ще е следващият председател, защото това го решава общинското събрание. А то ще се проведе през месец март, през последните седмици има прилив на членска маса, молбите трябва да бъдат обработени, те са над 200, и тогава ще се избере ръководство в Сапарева баня. Има изключително активизиране на хора в Сапарева баня, желаещи да станат членове на ГЕРБ. Поласкани сме от желанието им. Дисциплината в политическата сила все още е на достатъчно ниво, за да допусне някой, та бил той и Росен Тимчев, да стане и да каже: “Когото аз посоча, той ще стане председател или кмет”. Предпазливо подхождам, защото решението е на хората, а не на един човек.
- А какви са нагласите на хората - “за” Калин Гелев или “за” Димитър Димитров?
- Пред мен коментар не е правен от никого и за никого. Прави впечатление, че активистите на ГЕРБ са много интересни и интелигентни хора с позитивно мислене, а общината е атрактивна, курортна, с перспективи.
- Кметът на Сапарева баня е независим, какво е мнението Ви за него? Бихте ли го подкрепили за следващ мандат?
- С Иванов като кмет работим много добре, както и с всички кметове. Ние сме възприели политика на отворени врати и подадена ръка. Но с Иванов освен че разговаряме, и работим. Ние също не сме избрани от членовете на една политическа сила, а от много широк кръг избиратели. Така че не правим разлика между хората, стига да са коректни.
- А условия да го подкрепите поставяни ли са?
- Това е сериозен риск, ако заговоря за предстоящите избори, защото предстои отчетно-изборно събрание и думата е на хората. След събранието ще коментираме.
- А в Бобов дол ще подкрепите ли Грети Алексова, тя е във война с вашата активистка, председател на бобовдолския парламент - Нели Карипова?
- Категорично Грети Алексова няма да е нашият кандидат, ние имаме по-добри за този пост личности и смятам, че в Бобов дол ще имаме победа.
- Всъщност твърди се, че Вие подкрепяте кмета Грети Алексова и затова назначихте съпруга й Венцислав Алексов за шеф на държавната структура на мината.
- Не, тя не е нашият кмет, но тя в момента е кмет, а ние работим с нея, така както с всички кметове, без да правим разлика. А Венцислав Алексов е бивш шеф на същата мина и познава отлично работата. Но решението е на министър Трайков.
- Как гледате на конфликта между Нели Карипова, председател на Общинския съвет, и кмета? Карипова е най-изявеният критик на кмета Алексова.
- Не ми харесва, че Общинският съвет и кметът не работят в една посока, защото закъсва общината и пада жизненият стандарт на населението. Не обичам конфликти. Добре е да се приберат томахавките, говорихме със съветниците, с кмета, защото все стигат до съда, всяко решение се оспорва от едната или другата страна. И работата не върви. Времената са трудни, още сме в окото на кризата и подобни конфликти не водят общината напред. За мен най-важното е да изведат приоритетите и те да ги обединят в полза на общината. Сега тъпчат на едно място.
- Карипова обедини общинските съветници, това как го приемате?
- Да, добре е, но още по-добре ще бъде, ако и кметът се приобщи.
- Отскоро председател на местните гербери е хирургът Борис Дашков. Той е племенник на общинската съветничка от ЛИДЕР доктор Красимира Василева, която е шефка на местната болница. Дашков работи в болницата в Дупница, като същевременно е и братовчед на зетя на Христо Ковачки - Никифор Вангелов. Изпълни ли се мечтата на ЛИДЕР да работи с ГЕРБ?
- Не стоят така нещата, те са много далечни роднини. Политическите възгледи на Борис Дашов нямат нищо общо с политическата принадлежност на роднините му.
- Вие партнирате ли си с ЛИДЕР?
- Не, нямаме нищо общо с ЛИДЕР засега.
- Не направихте ли компромиси на Ковачки със сроковете за изграждане на сероочистките на ТЕЦ “Бобов дол”, което може да донесе големи глоби за държавата?
- Не даваме никакви отсрочки, просто браним социалния момент, трудовите хора да не останат на улицата. Нов график за изграждането на сероочистващите инсталации на ТЕЦ “Бобов дол” е постъпил в Министерството на икономиката от Ковачки. Просто няма мърдане. Сероочистващите инсталации на първи блок трябва да са готови до края на 2011 г. След месец имаме среща, за да установим какво е направено. С изграждането им отново може да заработи втори блок на централата, който през 2007 година беше спрян заради закъснение. Инсталациите на трети блок трябва да са готови до 2013 г.
- Същевременно БСП и ЛИДЕР кроят обща стратегия за участие в изборите с кандидатурата на бившия шеф на затвора Милети Орешарски, когото назначиха за юрисконсулт на Ковачки в “Мини Бобов дол”.
- Всичко е възможно. Това не ни обезсърчава, ние ще излезем с достоен кандидат.
- Сигнали за обръч от приятелски фирми, в който се въртят 5 000 000 лв., изпратиха на вътрешния министър Цветан Цветанов и на премира Бойко Борисов кметът на Кюстендил Петър Паунов и негови приближени. Твърди се, че в центъра са активисти на ГЕРБ начело с областния управител Любомир Анчев. В основата на скандала е синът му Владислав, който е мениджър на фирма “Еколеспроект” ООД.
- Нищо вярно няма. Но започна разследване от две независими институции. Чакаме резултатите и ще ги огласим съвсем скоро. Сега не желаем да влизаме в диалог. Няма смисъл да кръстосваме шпаги. Прокуратурата и финансовия инспекторат ще си кажат думата. За мен е необяснимо поведението на Паунов, но аз няма да го опровергавам.
- Имате ли планове да разкриете предприятие в Дупнишко с него и нови работни места?
- Да, възможно е да стане депото за преработка на отпадъци в община Кочериново. Инициирали сме няколко срещи. Европейският съюз е готов да го финансира, но кметовете на 11-те града и институциите, които са пеели ангажимент да работят по проекта, трябва да излизат с доклади за свършената работа. Председателят на сдружение “Струма”, в случая кметът на Кочериново Костадин Катин...
- Но той изкара три мандата с обещание, че ще го изгради, и накрая беше отстранен от длъжност заради престъпления по служба.
- Нищо не е направено, нищо, никаква готовност на проекта. Говореха ми за 85% завършен проект. На втората среща в София се оказа, че по необясними причини се сменя консултантът. Новият консултант пое ангажимента да положи максимално усилия да даде ход на нещата. Констатирахме сериозна разнопосочност в разбиранията за изграждането от страна на консултанта, сдружението и проектантите. Озадачени останаха и представителите на министерството, защото не се стига до никакви реални стъпки. Оказа се, че тези институции не си говорят, или ако си говорят, то не се разбира за какво си говорят.
- Депото започва да прилича на изграждането на Вавилонската кула, която така и не беше завършена по същите причини.
- До два месеца очаквам готов проект. 54 млн. евро струва центърът за преработка на битови отпадъци. Той ще обслужва общините, включени в сдружение “Струма”, което бе създадено преди 12 години. В него участват десет общини от Кюстендилска и една от Благоевградска област. До 2014 г. всички те трябва да имат работещ център за преработка на отпадъци, в противен случай ще търпят сурови санкции.
- За община Рила какво ще кажете?
- Кметът Георги Кабзималски е един от много добре работещите градоначалници. Общината е една от активните при изготвянето и печеленето на проекти. В момента по програма се реставрира старото килийно училище за близо 500 000 лв. Работим по проект за изграждане на модулна пречиствателна станция за отпадни води. Кабзималски спечели проект за изграждането на водопровод.
- Каква заплата получавате като депутат? Яне Янев каза, че депутатите получават по 5000 лв.
- Това не е вярно. Заплатата на депутат е около 2000 лв. и ми стига.
Във Кражбите и Лъжите ли бе Тони ?
Затова ГЕРБ се стопи от 40% до 26% бе Тони .....
МАХНЕТЕ СЕ ОТ ПОЛИТИКАТА!!!!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.