Депутатите от ДПС най-редовни, но най-пасивни в парламента
М. Палев
Г. Андонов нае за съветник кмета Ат. Камбитов и сътвори 7 законопроекта, К. Нинова чупи рекордите по активност с поне по 1 въпрос всеки петък
3 години след като на 14 юли 2009 г. се закле да служи на народа си, депутатът от ДПС Муса Палев не е внесъл нито един законопроект и се е изкачил до трибуната на петъчния контрол само 4 пъти, показват справкате в сайта на Народното събрание, които следят изкъсо работата на народните избраници, неизвинените им отсъствия, участията им в различните комисии и т.н.
Роденият през 1971 г. в с. Бабяк депутат, който кара втори мандат, до момента е оправдал заплатата си с едно оплакване пред министър Тотю Младенов по трудово-правните отношения между гръцки фирми и български работници в Благоевградска област, от което нищо не последва, 2 пъти е изразил пред бившия министър на регионалното развитие Росен Плевнелиев притеснението си от състоянието на пътищата, а тази година сезира вътрешния министър Цветан Цветанов за следизборните посегателства върху частни и държавни имоти в Белица. Иначе Палев членува в Комисията по труда и социалната политика на НС и дори му се полагат пари да плаща на съветника си Ридван Кадьов, който в справката фигурира само с образование "висше", без да е ясно какво точно.
Единственото обяснение за пасивността на Муса Палев, който е племенник на белишкия кмет Ибрахим Палев, е активната му работа в групите за приятелство между България и други страни. Той членува в 13 такива групи и само благодарение на това страната ни е в невероятно близки приятелски отношения с Индонезия, Бразилия, Индия, Венецуела, Египет , Китай, Палестина и кой ли още не.
Като един от стожерите на парламентаризма у нас и "стара пушка" с трети пореден мандат в НС, съпартиецът му Алиосман Имамов прие да бъде включен само в 2 комисии - по бюджета и образованието, а участието му в постоянната делегация на НС в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа трая само няколко месеца. Както и при Палев, така и при Имамов основният пай от депутатските ангажименти се пада на дружбата ни с другите страни.
Имамов е рекордьорът на 41-ото НС с участието си в 29 групи за приятелства от общо 81. Индонезия, Корея, Ливан, Мароко, Мексико, Уругвай, Япония са малка част от екзотичните държави, с които Имамов гради дружбата на България от векове за векове. Вероятно заради това и той няма много време да пише закони. За 3 години е внесъл 2 законопроекта - скандалните допълнения на Закона за горите, които поляризираха България и изведоха по площадите й хиляди протестиращи, и за измененията на изборния кодекс.
Три пъти годишно Имамов намира повод и да внесе питане до някого от министрите, като го интересуват главно тютюнът и пътищата по Местенското корито. Той запозна министър Цветанов със злоупотребите с банковите сметки на жители на с. Годешево, община Сатовча, за които "Струма" писа, оплака се от дискриминация по политически признак от страна на горски служители при раздаване на дърва за огрев на физически лица, както и от протестите на родителите на учениците от СОУ “Св. Св. Кирил и Методий” в с. Брезница, община Гоце Делчев, за които медиите седмици наред гърмяха. За 3 години толкова.
Петричкият депутат от ГЕРБ Митко Захов също не е от много активните народни избраници, макар че в сравнение с колегите си от ДПС е истински олимпиец. Освен това той разбира от всичко. Инженер по образование и член на Комисията по околната среда и водите в НС, Захов досега е участвал в списването на 6 законопроекта, и то по абсолютно противоположни една на друга сфери: вносител е на допълненията по Закона за здравето, Закона за съдебната власт, Закона за устройство на държавния бюджет, НПК, Изборния кодекс, че и на поправки в Конституцията. Мистерия е как се справя с толкова различна и специфична материя, и то при положение че си има само една съветничка-нещатен сътрудник - икономистката Венета Тенева. Иначе на трибуната Захов се качва веднъж годишно - 2 пъти е питал за строителството на автомагистрала "Струма" и веднъж - за пречиствателната станция за отпадни води в родния Петрич.
Следващите двама депутати от Благоевградска област също са на дъното на таблицата по активност, макар че за тях има обективни извинителни причини - и двамата влязоха в НС едва миналата година, на мястото на колегите си, които получиха указания да станат провинциални кметове от ГЕРБ. Гоцеделчевският гербер Веселин Давидов е инженер по образование и от половин година е член на Комисията по регионална политика и местно самоуправление. До момента има участие в 1 законопроект - за допълнения към Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанища. Явно за списването го е съветвал друг, а не нещатният му сътрудник Иван Иванов, който е специалист по автомобилен транспорт.
През март Давидов се престраши за пръв /и последен път/ да заговори някой министър - поиска думата, за да попита министър Лиляна Павлова за реализацията на автомагистрала "Струма". При ежедневното й споменаване от страна на премиера Бойко Борисов едва ли има българин, който да не знае всичко за автомагистралата, но прощъпалникът в бранша винаги трябва да се адмирира.
Другият депутат, също от ГЕРБ - Йордан Андонов, също встъпи в длъжност миналата година и попадна в Комисията за образованието и науката. И той има едно-единствено питане към министър, а за да го помнят по-лесно статистиците, то отново е към министър Павлова и пак е за автомагистрала "Струма". Андонов още не е внесъл нито един законопроект, но през оставащата до края на мандата близо година може и да се включи в някоя работна група. Ако му остане всъщност време от преки ангажименти по установяване на приятелски отношения между България и 21 страни по света, в колкото групи за приятелство се включил.
Минният техник от Петрич Огнян Тетимов влезе в 41-ото НС като депутат на "Атака", сега е независим и законотворчества в комисиите по околната среда и водите и земеделието и горите. Понеже материята им е малко по-различна от минното дело, той стратегически си е назначил за нещатен сътрудник еколожката Станка Кърджилова. Като при съгражданина му Захов, и Тетимов обаче не подбира по какви законопроекти да работи. Той е част от екипите на 8 внесени до момента и те са в областта на кредитите, безмитната търговия, по Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове, че дори на два пъти е внасял изменения и допълнения по Закона за радиото и телевизията. От 9-те му въпроса, зададени на парламентарния контрол, не може да се направи извод има ли си любим министър, с когото да се заяжда, защото питанията му са отправени към различни членове на кабинета.
Всички са конкретни и са свързани с проблеми в цялата област - за нарушения на българското законодателство от гръцката фирма "Орама" ЕООД в с. Катунци, относно бездействието на полицията в Петрич и неспазването на Закона за обществения ред, неизплащане на трудови възнаграждения на над 250 работници във фирма “Марвел” ООД - гр. Сандански, поскъпване на питейната вода в община Белица, строителство и самонастаняване на роми от други краища на България в гр. Петрич, относно посегателствата върху православен параклис на гр. Белица и т.н.
Депутатът от ГЕРБ Георги Андонов е с едни гърди пред останалите си колеги, защото има двама сътрудници и единият е не кой да е, а бившият депутат и настоящ кмет на Благоевград Атанас Камбитов, който го съветва в областта на регионалната политика. Андонов е член на комисиите по образованието и икономическата политика, автор е на 7 законопроекта, сред които и на Закона за развитието на академичния състав в България, законите за съдебната власт и НПК. До момента 13 пъти се е опитвал да активира министри по различни проблеми, свързани главно с тютюна, общо с пътища, и в частност - с автомагистрала "Струма", естествено. Той бръкна с пръст в раната, задавайки на министър Нона Караджова въпроса за сключените граждански договори и раздадени допълнителни материални стимули в Министерството на околната среда и водите, което доведе до скандални разкрития за огромни бонуси, та ако не с друго, поне с това ще се запомни този му мандат.
Мажоритарният депутат на ГЕРБ инж. Любен Татарски се труди само в Комисията по регионална политика и вероятно затова му остава повече време за писане на закони. Името му се чете под 14 законопроекта и 8 актуални питания до министри за 3 г. Едното питане, естествено, е стандартното за всички депутати от Благоевградска област "докъде стигна реализацията на автомагистрала "Струма", другите любими теми на Татарски са по-малките пътища в района и още няколко автомагистрали и лотове в страната. Единственият страничен въпрос бе отправен към здравния министър Стефан Константинов и бе във връзка със заплащане на лечението на деца, страдащи от мукополизахаридоза.
Юристът Георги Стоянов и икономист Иван Подолински съветват депутата от РЗС Яне Янев и това обяснява доста голямата му активност, която освен това касае всички възможни въпроси. В настоящия си втори депутатски мандат Янев членува в 3 постоянни и 1 временна комисия и за да има време за сериозни неща, се е включил само в 2 от групите за приятелство на страната ни - с Израел и Косово. Той е автор на 14 законопроекта, сред които са поправки в Закона за хазарта, за събранията, няколко социални и т. н., но истинската му стихия е трибуната.
Санданчанинът, получил прозвището Поразяващата уста, едва ли е пропуснал петък, в който в дневния ред да не бъде включено някое негово остро питане за поредната нередност, която е зърнал или са му докладвали. От 24 септември 2009 г. до днес министри са му отговорили официално от трибуната на НС 98 пъти, но не е изключено парламентарните секретарки да не са успели да насмогнат на активността Янева и всъщност въпросите да са повече.
До момента санданският депутат е натискал кабинета за канализацията в село Лешница, изчезнало лице от с. Габрене, закононарушения в РВМС - Видин, съмнителна дейност на Агенцията по приватизация, за вестник “Папарак” като елемент от сивата икономика, предсрочното освобождаване на Майкъл Капустин, полицейското насилие по всички краища на страната и т. н.
Най-често на мушката му попадат Цв. Цветанов и премиерът Бойко Борисов, които през годините бяха принудени да му отговарят писмено има ли конфликт на интереси при Райна Манджукова /председател на Държавната агенция за българите в чужбина/, как правителството отстоява националните интереси по повод причинените вреди и пропуснатите ползи за българската икономика и българските граждани, какво прави МВР във връзка с данни за крупни злоупотреби, извършени от т.нар. олигарси, какво, аджеба, е мнението на Министерството на правосъдието относно съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност, какво е гражданството на министър Симеон Дянков и много други.
Въпроси от рода защо се закриват пощенски клонове в Сандански, какъв е статутът на Професионална гимназия по селско стопанство “Сергей Румянцев” в гр. Луковит, доколко хуманно е отношението към животните и птиците в България и защо в Дома за психичноболни в село Пастра няма повече легла се сипят с такава лекота между глобалните му питания относно статута и правата на българските граждани в Кралство Холандия и позицията на България за промени в Лисабонския договор, че на избирателя свят му се завиваше. За последно на 6 юни Яне изиска от министър Цветанов и писмен отговор докъде е стигнало разследването на престъпна група в гр. Бяла черква.
И цялата тази свръхактивност той я постига, въпреки че е №1 сред колегите си от Пиринско по неизвинени отсъствия от парламентарни заседания - цели 170 за 3-те години. Какво ли щеше да е, ако идваше редовно на работа, потръпват плахо опонентите му.
Дори и Яне Янев обаче не може да стъпи на малкия пръст на депутата от БСП Корнелия Нинова. Съветвана от Светла Бъчварова-Пиралкова /спец в областта на земеделието/ и икономиста Атанас Костадинов, червената фурия буквално се вре като шило в торба във всички горещи теми, обикаля района си и къса нервите на министрите с постоянното си присъствие на трибуната в петък и хилядите реплики и дуплики през останалите 3 работни дни на парламента. Нинова е член на комисиите по вътрешна сигурност и икономическа политика и на Постоянната делегация на НС в Парламентарната асамблея на СЕ, но писането на законопроекти не е силната й страна. За 3 години тя е грабнала химикалката само 3 пъти - участвала е в списването на допълненията към Закона за приватизацията, Закона за данъците върху доходите на физически лица и Закона за лечебните заведения.
В парламентарна зала обаче няма кой да я стигне. 120 актуални питания за 3 години парламентарна дейност със сигурност са рекорд в 41-ото НС, а много вероятно - и в предишните.
Като се махнат многото депутатски ваканции и почивки, това означава поне по 1 въпрос всеки петък. Акцизът на цигарите, контрабандата, тютюнопроизводството и природният газ са малка част от любимите теми на Нинова. Между тях тя постави директно въпроса за отстраняването на инж. Георги Грънчаров от директорския пост на Национален парк "Пирин", поиска да се огласят резултатите от проверката на НАП за имотното състояние на вицепремиера Цветан Цветанов, настоя да бъдат съобщени по дестинации и до цент пътуванията на министър-председателя през 2010 и първото тримесечие на 2011 г., и не остави правителството на мира, докато не научи колко точно пари е изхарчил Дянков от фискалния резерв. С точност до стотинката.
Любопитното е, че след топкръшкача от заседания Яне Янев, Корнелия Нинова е втора по отсътвия от зала - тя не е била на 24 сесии на НС. Тази статистика всъщност може да означава само едно - че колкото по-често депутатът е сред избирателите си, толкова по-активен е после в парламента.
По този въпрос могат да помислят и останалите депутати от Пиринско. Например доста скромният по изяви Муса Палев /0 внесени законопроекта/ по документи е сред най-редовните депутати - има само 1 неизвинено отсъствие. Алиосман Имамов /2 законопроекта/ също е фрапиращо редовен с едва 2 отсъствия за 3 години, а Митко Захов е кръшнал само 3 пъти от парламента. Обратнопропорционалното съотношение между активност и присъствие се потвърждава и при останалите депутати. По тази причина резонно възниква въпросът не е ли по-добре народните избраници да бъдат официално повече време сред избирателите си, за да е наясно с проблемите им, отколкото да дремят в полупразната зала на НС и да гласуват като машини в зависимост от цвета на маркера, с който шефът на съответната парламентарна група свежда до знанието им кое е правилното партийно решение по поредната точка от дневния ред.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.