Делата срещу администрацията скачат драстично, хората я съдят и за 100 лв.

11 юни 2012 00:16   2 коментара   9408 прочита
Ив. Петков
Ив. Петков


Ив. Петков

Интервю с шефа на Гражданското отделение в Районен съд - Благоевград Ив. Петков

- Съдия Петков, напоследък броят на делата, заведени от застрахователни компании срещу община Благоевград, драстично скочи, а съответно и осъдителните решения. Откога се наблюдава това?

- В последните 4-5 години в Районен съд - Благоевград е имало такива дела, но те са били малко - може би по 4-5 на година, докато от лятото на миналата година зачестиха и в момента има около 10 дела на различни застрахователни компании срещу общината.

- Какви са условията за завеждане на дело заради потрошена кола от дупки по пътищата?

- Тук е мястото да кажа, че по принцип тези дела могат да бъдат завеждани не само срещу общината, а и срещу Национална агенция “Пътна инфраструктура” /НАПИ/. Основният критерий, по който се определя срещу кого застрахователната компания да заведе делото, е мястото, където е настъпило пътно-транспортното произшествие /ПТП/. Ако то е било на републикански път, отговорност съгласно Закона за пътищата е НАПИ, а ако е станало в рамките на населеното място, отговорна по силата на чл. 31 от Закона за пътищата е съответната община, на чиято територия е настъпило ПТП-то.

Отделно от това, Законът за местното замоуправление и местната администрация /ЗМСМА/ пък определя, че собственост на общините са именно общинските пътища, улиците, булевардите, паркингите в селищата и зелените площи за обществено ползване. Така че най-често делата в Районен съд - Благоевград са завеждани срещу общината, а за тези срещу НАПИ по-точна информация имат колегите от Софийски районен съд. Последните са заведени там, тъй като седалището на агенцията е в столицата.

- В крайна сметка каква е причината тези дела да се засилват - просто тенденция или повече дупки по пътищата?

- Може би и двете. От една страна, наистина е новост увеличаването на темповете на тези дела и на тяхната бройка, от друга - говорил съм с колеги в страната и навсякъде се наблюдава подобна тенденция. Иначе като шофьор мога да кажа, че не само в Благоевград, а и в страната пътищата са в доста тежко положение, за което по всяка вероятност основната причина е липсата на пари в бюджета.

- Какви са сумите по исковете, за които застрахователите претендират?

- В интерес на истината, най-често става въпрос за причинени незначителни имуществени вреди и повечето от сумите са до 200-300 лв. Имаме дела дори за по 100 лв. Всеки, след като е решил, има право да образува дело, а ние сме длъжни да разгледаме всяка отправена до нас молба - няма значение дали е за 1 лев, или е за много по-голяма сума. Ако трябва да обобщим - изобилстват делата с малък имуществен интерес.

- В качеството си на магистрат, който гледа дела срещу общината, и като шеф на Гражданското отделение какви са наблюденията Ви - сблъсквали ли сте се Вие или колегите Ви със затруднения при решаването им?

- Най-често делата от този тип се усложняват, защото са заведени години след настъпване на ПТП-то - когато много трудно биха се открили очевидци, които да разкажат какво е било поведението на шофьора на лекия автомобил. Общо взето работим с протоколи, съставени от представители на полицията. Те пък най-често също не са присъствали там, а пишат своите констативни протоколи с пораженията върху лекия автомобил въз основа на показанията на участниците в ПТП-то. Така че това е проблемът на тези процеси - голямата отдалеченост от момента на настъпване на ПТП-то до завеждане на делото. До голяма степен това затруднява вещите лица в изготвянето на експертно заключение, а и фактически нас при разкриването на пълната обективна истина.

- А каква е причината делата да бъдат заведени след толкова години?

- Аз самият отдавам това на големия обем дела, които се налага застрахователните компании да водят в цялата страна, и недостатъчният им капацитет от гледна точка на служители. Има го и другия момент, когато процедурата от момента на заявяване на искането за заплащане на обезщетение пред застрахователите до самото му изплащане на потърпевшия е дълга. Понякога прави впечатление, че според становищата на общината застрахователните компании бавят делата, за да се трупат лихви. По-скоро мисля обаче, че проблемът е в липсата на капацитет за това.

- С какво най-често се оправдават от общината, когато казусът влезе в съдебна зала?

- Най-често възраженията на Общинската администрация са в насока, че основната причина за настъпване на ПТП-то е поведението на водача, който според тях е шофирал с несъобразена скорост и заради това е попаднал в съответната шахта, или дупка на пътя, както и съответно, че не е спазвал пътните знаци. Между другото, има случаи, в които самата община признава, че не е знаела например за дупката, за да я обезопаси.


Още за: Ив. Петков   дела   компании   Още от: Отблизо

Принтирай статия
2 коментара
11 Юни 2012 15:23 | ВЪЗМУТЕН
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ - БЛАГОЕВГРАД Е ЕДНА ПРЕСТЪПНА, МАФИОЗКА СТРУКТУРА НА НЕГРАМОТНИЦИТЕ ОТ "ГЕРБ"! МЕСЛЯТ, ЧЕ НИЕ НИЩО НЕ ВИЖДАМЕ! Е, НЕКА ЗНАЯТ, ЧЕ ТЕЗИ ПАВИЛИОНИ ЩЕ БЪДАТ ПОСТОЯННОРАЗРУШАВАНИ И ВЗРИВЯВАНИ!


11 Юни 2012 18:21 | FIFI AHO
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Дали обикновен човек може да осъди общината? Те дупките по пътя са еднакви за всички. Сигурно, няма да е лесно




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар