Д-р Георги Георгиев: Зав. отделение в Онкологичната болница е с основна заплата 800 лв.
Длъжни сме да се осигуряваме на 1100 лв., сестрите се разписват срещу 460 лв., осигуровките им са върху 780 лв.
В петък благоевградската онкологична болница сключи договор с Регионалната здравноосигурителна каса за 21 клинични пътеки, по които ще получава месечно 98 000 лв. Не е ясно кой и на каква база е изчислил сумата, след като през януари по пътеките сме заработили 125 000 лв., а през февруари - 150 000 лв., коментира д-р Георги Георгиев. В момента той замества шефката на бившия диспансер д-р Христина Кузманова, която е в болнични.
Единствената специализирана болница за лечение на онкологични заболявания в Благоевградска област е първата от общо 9-те благоевградски общински фирми по минусов баланс за януари т. г. Загубите само за този месец са 263 000 лв., при 32 000 лв., печалба, с които приключи януари 2010 г.
Колко точно високи са заплатите в Онкологичната болница, която за 1 година е повишила с 40% разходите си по перо “щатни възнаграждения”, къде биха могли да бъдат свити харчовете и през кой месец тази година онкологично болните в Благоевградска област ще останат без лечение са въпросите, по които разговаряме с д-р Георгиев.
- Д-р Георгиев, след като увеличихте заплатите си с 40%, колко достигнаха приходите на местните лекари и сестри?
- Завеждащ отделение в болницата е с основна заплата 800 лева. При това от много време, а миналата година изобщо не сме ги увеличавали.
- Как тогава се получи този прираст от 40% в перо “заплати”?
- Ами накараха ни да назначим още лекари и сестри, за да покрием второ ниво на компетентност.
- Тоест?
- Нивата са 3, до пререгистрацията миналата година ние бяхме в първо ниво, а за да получим право да упражняваме онкологични медицински дейности трябваше да покрием ниво “средна и голяма хирургия”. Едно от изискванията към това ниво е да имаме повече персонал. И така от 97 души преди пререгистрацията, ние станахме 119, което е минимумът като изискване за второ ниво. Ако паднем с 1 човек, не дай, Боже, нещо да се случи с някой от нас, ставаме 118 и се връщаме обратно в I ниво, където губим право за онкологични операции. И за да изчерпим въпроса със заплатите ще кажа, че ние работим в условията на абсолютна финансова дисциплина. Заплатите и осигуровките се поместват в 30% от приходите ни. В другите болници колегите си разпределят между 50 и 60% от приходите.
- Сестрите с какви заплати са?
- Те са на 460 лв., но са задължени да се осигуряват върху 780 лв., което е пълен абсурд - така чистите им приходи падат още повече. И ние, лекарите, при основна заплата от 800 лв. сме принудени да плащаме осигуровки върху 1100 лв.
- След като сте запазили дейността си и нямате промяна в операционните, какво вършат новите лекари и откъде всъщност ги намерихте?
- Да, същата дейност ние я вършехме и без тях, при това се справяхме много добре. задължиха ни обаче - назначихме ги. Иначе ги намерихме откъде ли не, чак от Кюстендил си доставихме. Но пък вече отговаряме на същите изисквания като в Многопрофилната болница в Благоевград, което е напълно излишно, защото при нас няма пострадали от катастрофи и други спешни случаи като тях.
- Миналия петък касата ви отряза сериозна сума от парите по клиничните пътеките, кой ще ви плати разликата между 98 000 лв., колкото тя ви дава на месец, и реално заработваните от вас около 150 000 лв.?
- Няма кой. И държа да подчертая, че тук не става въпрос за нашите заплати, а за пари, изразходвани за лекарства, консумативи, изследвания.
- Алтернативата каква е?
- Ами да работим, докато навъртим въпросните 98 000 лв., и в последната десетдневка на всеки месец да спрем да работим. С което влизаме в друг казус - нарушаване правилата на медицинската етика, тоест ще сме принудени да отказваме помощ на пациентите, при това на най-тежко болните - онкологичните.
- С други думи нещата са неспасяеми?
- От наша гледна точка въпросът стои така:
Имаме делегиран бюджет, който не ни позволява да отчетем цялата си дейност. Имаме неуточнени плащания от Министерството на здравеопазването по новата методика - колко ще са тези пари и кога ще дойдат не е ясно.
Имаме натрупани разходи с отложени плащания, за които също не знаем кога ще можем да ги изчистим.
- Няма ли опция за съкращаване на разходите по някое от другите пера - телефони, ток или нещо друго?
- Имаме само 4 външни телефона и не мисля, че ако им съкратим по 5 лв. от лимита, това ще оправи положението на бюджета.
- В крайна сметка всяка година правителството твърди, че отпуска все повече и повече пари за здравеопазването, а те все повече и повече не достигат. Откъде е този парадокс?
- Така е, парите са повече. Но преди 5 години бензинът беше 80 стотинки, сега е 3 лева, същото е положението и с цените на лекарствата. Тоест отпусканите ни вповече пари изобщо не могат да покрият инфлацията.
- Да направим равносметката: 9-те благоевградски общински фирми, сред които е и Онкологичната болница, натрупаха 400 000 лв. загуба за месец. Откъде общината може да извади 4,8 млн. лв. на година, за да ви допълва издръжката?
- Ние наистина сме общинска собственост, която наскоро бе извадена от графа “здравеопазване” и преместена в “местни дейности”. С промененото финансиране тази година очаквахме издръжката ни да бъде намалена, затова преди гласуването на бюджета за 2011 г. написахме едно писмо, което обаче така и не бе допуснато до сесия.
- Какво искахте с това писмо?
- Общината да отдели целево някаква сума за дофинансиране.
- Конкретно колко?
- Искането от Паскалев беше за 2 млн. лв, после сумата падна на 1 млн. лв. за 4-те диспансера, накрая не ни бе гласувана и стотинка.
- Колко пари очаквате евентуално от здравното министерство за дофинансиране?
- Ами говори се за по 80 лв. на пациент на преглед, но дали ще са толкова и кога точно ще започнат да пристигат, не е ясно.
- Това не са малко пари.
- Но са много по-малко от себестойността на прегледа, защото плащаме изследвания, които въобще не струват стотинки. А след като един бивш болничен управител закри радиоизотопния център в МБАЛ - Благоевград, например, за тези изследвания пращаме пациентите си чак в Дървеница, където имаме сключен договор.
- По колко прегледа на онкоболни правите годишно?
- За миналата година те са 11 400, което в пари означава 922 000 лв. Всъщност министерството е обещало 57 млн. лв. за всичките 12 онкоболници в страната и с тях трябва да се покрие наблюдението на 230 000 диспансеризирани онкоболни. Нашето предложение беше да се плаща на пациент - по 240-250 лв. на година, но не се съгласиха.
И за това все още е в тази болница. Винаги дава безплатни консултации.
Ще му бъда признателна докрая на живота си.
Майка-героиня имала честта да се запознае с Доктор Георгиев в хирургията на болницата в гр. Сандански и да оцени неговият изключителен професионализъм. Никога няма да забравя съветите Ви Доктор Георгиев! Благодаря Ви!
Поздрави, Поппи
Виждат се само приходите а разходите ите са хора със семейства а и обучението е цял живот и то се плаща с мизерна заплата
И НЕ МИСЛЕТЕ, ЧЕ АКО СТАНАТ ОТДЕЛЕНИЯ КЪМ МБАЛО-ВЕТЕ ЩЕ ИМА КАЧЕСТВЕНА ДИСПАНСЕРИЗАЦИЯ !НИЩО НЯМА ДА Е СЪЩОТО!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.