Ченгето-археолог Емил Александров: България може да бъде по-богата от Гърция и Италия, но й трябва културна полиция и по-адекватни закони, не може всяка монета да бъде ценност
Млад полицай-археолог е сърцето на всички акции, провеждани срещу иманярството в Кюстендилска област. Това издават под сурдинка колегите на Емил Александров, който иначе има нелеката задача да оглавява сектора за борба с тежките престъпления в местното поицейско управление.
До разкриването на нетрадиционните интереси на полицая се стигна след поредната акция на местни криминалисти, “сгащили” трима бобовдолски “любители на антиките” с множество ценни монети и артефакти.
В такива случаи винаги се работи по сигнал. Иманярските общества са много затворени и всичко в тях е много добре организирано, има строга йерархия, в тях много трудно се допускат външни хора. Работят с определен кръг хора. Да се пробие този кръг, за да изтече информация към нас, е много трудно и рядко се случва. Материалното осигуряване на полицията също е много лошо. Повечето от обектите, на които иманярите ходят да копаят, са на трудно достъпни места. Иманярите се придвижват с джипове последен модел, а ние ги гоним с ниви на доста години, разказва с неохота Емил Александров.
ЧЕНГЕТО-АРХЕОЛОГ
Сега с работата си на практика съвместявам и двете професии, археолози много, полицаи - още повече. Но такава комбинация е трудно срещана. Даже може да се каже екзотична. Заради това колегите се шегуват, че съм най-добрият полицай сред археолозите и най-добрият археолог сред полицаите, а и работата, която върша сега, ме удовлетворява, обяснява Емил.
Първо започнал работа в полицията. През 1991 като милиционер.
Работих в охраната на ТЕЦ “Бобов дол”, девет години бях патрулен полицай в Бобов дол, после тук, в Кюстендил, и едва след като завърших, станах офицер.
Работата ми в Криминална полиция, разплитането и разкриването на иманярски набези в региона се допълват елегантно. А за мен борбата с иманярството е нещо много важно за страната ни.
САМ ЧОВЕК НЕ МОЖЕ ДА СЕ СПРАВИ С
ИМАНЯРСКИТЕ НАБЕЗИ, НО АЗ НИКОГА НЕ РАБОТЯ САМ.
Събирам информация, но когато тръгна да правя някаква реализация, всички колеги се включват, разказва още Александров.
Най-важното в тази посока е да има държавна политика, по-сурови закони и да се регулира в нормални граници пазарът. Защото не може всяка една монета да е културна ценност или национално богатство. Тук има купища монети. И те не са най-ценното сред артефактите.
Статуи, оброчни плочки и другите са много по-ценни, защото са уникални. Съгласете се, че всеки скулптор е изработвал по творба, не ги е правил с матрица, както се секат монети междувпрочем.
ВСЕКИ ПАМЕТНИК С НАДПИСА, КОЙТО НОСИ ИНФОРМАЦИЯ, Е
УНИКАЛЕН И ЦЕНЕН, ЗАЩОТО ТОВА СИ Е ПИСМЕН ДОКУМЕНТ, РАЗСЪЖДАВА
ПОЛИЦАЯТ-АРХЕОЛОГ.
Негова “заслуга” е и спасяването за България на уникалната двутонна мраморна “Стела”, открита заровена под два метра пръст и боклуци в двора на бобовдолец.
Находката е изключително ценна, не само защото няма еквивалент в цяла Европа, а и защото ни разказва за едно култово общество, което е съществувало само тук, на територията на Невестинска община. Доколкото разбираме от първите прочити, става въпрос за уникално антично селище с размери около 40 декара, на територията на което са разположени много храмове, посветени на бог Арес, обясни директорката на Централния археологически музей, пристигнала в Кюстендил специално за да се запознае с плочата и спасителя й.
По информация от иманярските среди в Невестинско са откривани мраморни фигури на Аполон с височина около метър и половина и на Арес в човешки размери. Едва ли някой може да каже каква е съдбата им. Жалкото е, че не са в България, в някоя от музейните ни експозиции. Знам, че там са откривани много каменни оброчни плочки, знам и за бронзова фигурка на Арес и това е естествено, при положение че светилището е в негова чест. Но малко ни закъснява информацията. Ако имахме финансов ресурс и материално осигуряване да работим повече в тази насока, смятам, че ще предотвратяваме по-голямата част от иманярските набези, но
НА ФОНА НА ДРУГИТЕ ВИДОВЕ ПРЕСТЪПНОСТ ИМАНЯРСТВОТО СТОИ МАЛКО ВСТРАНИ.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.