Чейнджът на коли втора употреба носи печалба, пазарът скочи с 20%
Интервю с президентът на фирма “Радисън” Румен Евлогиев
Продажбата на автомобили втора ръка се е увеличила с около 20 процента за първото полугодие, съобщиха от Асоциацията на вносителите на автомобили. Тъговията на употребявани коли се е засилила, почти всички автокъщи са празни, коментираха от бранша. По-трудно обаче вървели продажбите на нови возила.
Според търговците в момента се наблюдава леко завишение и на цените на автомобилите, тъй като по-трудно се намират втора ръка на външния пазар. Най-продавани са колите с цени между 5000 и 20 000 лв. Все по-търсени са автомобилите с климатик. Предпочитани марки остават "Фолксваген", "Форд", Опел".
Променя се тенденцията отпреди две години, когато колите ставаха все по-евтини, прогнозира търговецът Румен Евлогиев, собственик на автокъща "Радисън". Той се занимава с продажба на коли от 20 години, тръгва в бизнеса заедно с първите автотърговци от Дупница, братята Иван и Венцислав, който излагат първите коли на паркинг "Радисън". След месеци се ражда и втората автокъща в Дупница - "Каваците", която съществува и до днес.
Спомням си 1994 г., когато докарах първия автовоз с 9 коли, цяло село се стече да гледа невиждано чудо, помня, че когато някой си купеше кола преди 1994 г., се организираше банкет, колеше се агне, събитието беше голямо, смее се първият от Югозападна България и Дупница търговец, чията автокъща е разположена на главен път Е-79, до бензиностанция "Шел" при Драгичево.
- Господин Евлогиев, има ли още пари в бизнеса с автомобили втора ръка, каква е печалбата от една кола?
- Печалбата е пропорционална на самия клас автомобил. Ако една кола струва пет хиляди лева, печалбата не може да е повече от 500 лв. Но когато отиваш за коли зад граница, няма как да докараш само една кола, защото отиване и връщане до Италия, Германия, Австрия струва 500 евро минимум. Ако докараш две коли, си 0:0, затова трябва да докараш четири коли, а за да докараш четири коли, трябва да си събрал сериозна сума, трябва да си покрил разходите за един месец и тогава чак да тръгнеш, ами ако си продал само една кола, как ще докараш нови коли?!
- Как поддържате интереса на клиентите, как ги печелите?
- Интересното е, че правим замяна. На други места гонят хората, като чуят молбата: Може ли да заменим моята за една от вашите коли. Аз винаги се съгласявам, защото и да са на една цена двете коли - моята и на клиента, пак той ще трябва да даде двеста лева. Прилагаме почина на официалните дилъри на автомобилни марки - връщаш старата, вземаш нова с доплащане.
Подбрал съм всякакъв клас автомобили на паркинга, постарал съм се да има по-нови модели на по-ниски цени, не търся висока печалба, за мен е важен оборотът, имам лимузини, бусове с пет места, с дванайсет, джипки, пикап и леки коли с две врати, с пет, бензинови, дизелови, всички са с различен клас. Разнообразието е голямо, за да може да тръгне разговорът, да има сделка и да се изкарат поне 200 лв.
- Разчитате ли на редовни клиенти?
- Имам 1000 души редовни клиенти, но кризата ме застави да въведа и услугата “замяна”. Все по-често мои клиенти ми се обаждат и казват: Абе, знаеш ли, колата, дето я даде, вече ни е малка, може ли да ми намериш друга. Веднага отговарям на потребностите, просто клиентът оставя първата кола, доплаща си за новата и проблемът се решава. Ние, автотърговците, трябва да бъдем като личния лекар, клиентите да не искат да ни заменят, когато имат проблем с кола. Специално аз съм в този бизнес от 20 години, хората ме познават отлично, много често ми звънят, като завчера, мой клиент си купи джип, иска да го замени за лека кола, казва ми, ще ти дам джипа и още 4000 лв. за лимузина, идва, гледа, харесва му колата, доплаща и си тръгва.
- Предполагам, знаете, че в основата на бизнеса с коли в Дупнишко стоят братя Галеви, партнирате ли си?
- Партнирам си добре с автотърговците от обкръжението на Пламен Галев и Ангел Христов. Но аз не мога да се сравнявам с тях, моите коли са средно по пет хиляди лева, а техните над 40 000 лв. Наскоро ми се обажда застрахователният бос от Дупница Васко Василев, той искаше да си купи джипки, ние разполагаме с военни джипки, които френската армия е използвала във войната в Босна. Василев си хареса три от тях, защото стават за лов.
- Какви коли се търсят най-често?
- Хората се интересуват от коли от 1993 г. до 2005 г.
- Как се развива пазарът на коли втора ръка в сравнение с миналата година?
- Пазарът се съживява. Миналата година имаше месеци без нито една сделка, идват клиенти, гледат и си говорим само за кризата, сега разговорите са по-конкретни. Идва човекът и казва, че иска кола за 6000 лв., или друг идва и ми заявява: Моята кола струва 2000 лв., мога да додам още 2000 лв. Вършим работа, а дали сме изкарали 100 или 200 лв. печалба не е толкова важно, по-важното е, че сме свършили работа, защото по-страшното е да не правиш нищо. Миналата година беше много страшно. Спомням си, че направих разпродажба, за да събера пари, за да платя данъци и разноски по фирмата. Продадох четири коли на половин цена със страхотна загуба само за да си покрия дълговете. Четири чудесни коли ги продадох ей така и като събрах 10 000 лв., тоест необходимите за приключване на годината, спрях да продавам.
- Можете ли да направите паралел с продажбите за първото полугодие на 2010 г. и 2011 г.?
- Ако миналата година продавахме средно по четири коли на месец, тази продаваме по осем. Да, има съживяване, но благодарение на услугата “замяна”. Ръстът е около 20 процента. Трябва да ви кажа, че има и клиенти, които спешно се нуждаят от 1000 лв., идват, оставят кола, която струва примерно 4000 лв., получават 3000 и си тръгват.
- Вероятно най-сериозната конкуренция в цяла България са търговците от Дупница?
- Не, дупнишките автокъщи, макар и толкова многобройни, не представляват сериозна конкуренция. В Дупница, ако една кола е обявена за 6000 лв., тя не търпи корекция и обикновено разговорът прераства в кавга. Клиентът бива нападнат с думите: “Абе, ти без пари ли искаш, кога ти е рожденият ден да ти я подарим, ти какво искаш, бе?”. Ако някой познат е довел клиента, и той го отнася: “Защо ми го водиш тоя безпарко?”. Така човекът, дори и да е готов да си купи колата, но само леко се е сопнал, веднага си тръгва. И подигравките продължават: “Тоя такава кола не е виждал!” Може да не е виждал, но може и да е виждал. Често, докато клиентът търси кола, търговецът играе разпалено карти. Но хората от Плевен и други по-далечни точки на България идват за коли в Дупница, така както абитуриенти и младоженци ходят за костюми в Асеновград, независимо че на тяхната търговска улица може да има по-хубава и качествена стока.
- Ако се пусне заводът в Ловеч, ще се ограничи ли вносът на стари автомобили?
- Да, говори се, че ще се забрани внос на коли над 10 години. Китайските коли се очаква да струват не повече от 12 000 лв. Даже имам уговорката да им стана дистрибутор. Но не съм оптимист, защото, ако трябва да избирам между "Опел Корса" 2006 г. и китайска кола за 12 000 лв., ще предпочета "Опел Корса". Да ме прощава китаецът, но предпочитам по-надежната кола.
Проведох разговори с изпълнителния директор на завода в Ловеч и той ми довери, че по-вероятно е да го няма завода, отколкото да го има. Миналата година китайците са изпращали пари и са обучили 30 души работници, тази година са им казали да си търсят друга работа, заводът няма да тръгне скоро, а може би никога. Китайците си дават сметка, че сме малка държава, със слаба покупателна способност и че сме на първо място по внос на коли втора ръка на глава от населението.
- Как тогава може в Румъния да има няколко завода за производство на коли и тирове?
- Румъния е доста по-голяма държава. Те успяват да ги продават, ние няма да можем. Но ако все пак Китай инвестира в производство на коли в Ловеч, ние ще сме представителство на завода и на нашия автопарк ще се продават чисто нови китайски коли.
- Има ли мода в колите?
- Да, в момента много се търси “Голф 4”, но това е така от 4 месеца, преди пет месеца на мода беше джип “Лада Нива”. Сега на мода са “Фолксваген”, “Форд” и “Опел”. Имаше един период, в който страшно много се търсеха камиони самосвал, какъвто и да е, камионът се продава, защото е на мода. Ние, търговците, печелим от тази мода. Например камионите в Германия не са на мода, но в България се търсят много, ние внасяме, купуваме ги на ниска цена и ги продаваме на двойна. Търговците на коли печелят от модата.
- Важно ли е при колите втора ръка каква е марката, годината, всъщност кой е най-важният критерий за купувача?
- Би трябвало най-важният критерий да бъде дали е здрава, дали е поддържана, а не дали е френска или китайска, или немска... Но за съжаление хората се водят от други мнения, например сестра ми кара “Пежо” и е много доволна, значи и аз ще си купя "Пежо". Друг идва и казва: "О, френска кола - не, германците са много по-добри производители". Tова дори и да е вярно, но не е, не е в сила за колите втора употреба. Аз се възхищавам и на “Деу”, имам я на паркинга. Здрава е, в отлично състояние. Аз не мога да кажа, че “Деу” не е добра марка, а хората си приказват.
- Вие защо не членувате в Сдружението на автотърговците в Дупница?
- Не членуваме, защото под формата, в която съществува, не изпълнява особена дейност, всъщност то е формална организация. То не работи, ние не сме видели неговата дейност, то е просто един етикет. Аз виждам как членуващите в него не могат да се търпят, не могат да се гледат. Признавам сдружения на принципа, на който работим с Георги Георгиев от Дупница. Той звъни и ме пита имам ли такава и такава кола, аз отговарям - нямам, но ще намеря веднага, звъня на трети, който знам, че има такава кола, веднага той я докарва на моя паркинг, идва клиентът и получава колата. Сдружение е, когато всички работим заедно, като един екип. Една кола, която я търси клиент, ще я доставим за един час. Това е сдружение! Вече е модерно да се говори за синергичен подход към решаването на един или друг проблем. Синергия значи съвместно действие на няколко неща, като крайният ефект от общото действие е по-голям в сравнение с действието на всяко едно нещо поотделно. Или печелившата формула 1 + 1 = 3.
Сдружение става, когато сте си близки и си имате доверие, когато не се лъжете, когато не спестяваш кусурите на колата. Много съм впечатлен от арабите, дето държат автоморги. Отивам при един от тях и го питам има ли калник за еди-каква си кола, а той държи две джанти и ми отговаря: “Имам”, но аз виждам, че няма почти нищо, същият звъни и само след минути гледам, че двама други, не знам откъде са се появили, носят търсения от мен калник. Това е сдружение и организация - да казваш винаги “Имам”. Всъщност се обаждаш на друг, който наистина има, това е сдружение в чист вид. Работи се здраво! Така трябва да е и при търговията с коли втора употреба.
Чейнджът на коли втора употреба) нали знаете какво означава (pk) ха ха ха 500 коня. най се харчели коли от 5000 до20000 смешник голф 3 с лети джанти за 2–3 хиляди лева, и пак в дупница ще ходят хората да си купуват коли втора употреба защото в перник може да ги изчеинджат с гепена кола
тоз селтак може да мечтае да бъде приет в сдружението
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.