Бързите дивиденти са невъзможни, ако влизаш в играта с чисто сърце
Изказване на собственика на верига магазини за хранителни добавки в Югозапада Ал. Евтимов
Александър Евтимов е роден в Благоевград през 1971 г., 14-годишен заминава със семейството си в тогавашния Съветски сюъз, където остава до 1989 г. В Стари оскол /Русия/ завършва ветеринарна медицина, а по-късно следва психология в Шуменския университет. В момента се занимава с частен бизнес, собственик е на 3 магазина за хранителни добавки - в Благоевград, Гоце Делчев и Кюстендил, където има и фитнес зала.
Многократно оказва финансова и материална помощ на местните спортни клубове, за известен период бе секретар на отбора по канадска борба "Армспорт" /Бл/. Семеен, с две деца - Любомира /16 г./ и Александър /11 г./. Прибира се в България точно по време на големите демократични промени в страната и останалите държави от бившия източноевропейски блок. Със съпругата си Христина се занимават с частен бизнес отпреди 7-8 години. Доста по-отдавна датира афинитетът му към спорта, макар че не се е занимавал професионално с някаква дисциплина. Последната му спортна любов е фитнесът, който продължава да практикува.
Помагам на клубовете, защото имам деца и гледам за какво става въпрос по улиците, твърди Ал. Евтимов. Спортът трябва да се развива, за да може повече подрастващи да отидат в залите и стадионите. Може да не станат професионални спортисти, но малко или много ще се научат на дисциплина и ще се предпазят от пороците на улицата. Това е водещият ми мотив, когато откликвам на молбите за финансова и материална подкрепа, стига, разбира се, да е по силите ми.
Основно съм помагал на клуба по канадска борба "Армспорт", който е сред водещите в България. Наясно съм със средствата, които са необходими, за да може един състезател да спечели медал от световно и европейско първенство. Визирам най-добрите в благоевградския клуб - световния шампион Георги Гайдарджиев и неколкократния медалист от шампионатите на планетата и Стария континент Пламен Кисов, който за съжаление преди година прекрати активната си състезателна кариера. За добрата подготовка на един държавен първенец по канадска борба месечно са необходими хранителни добавки на стойност около 1000 лева.
Само с хляб, салам и лютеница няма как да стане, не е възможно да си конкурентоспособен. Да не говорим за нивото по турнирите извън България. Видя се и на последното световно първенство в Алмати /Казахстан/. Представителите на бившите съветски републики са изключително силни. Там подготовката е издигната на пиедестал, помощта на държавата е несравнимо по-висока от това, което предлага нашата страна на спортистите. При нас е по-различно, всеки се готви сам и ако постигне някакви успехи, му се връщат едва част от разходите.
Другият спорт, на който помагам, е боксът, в лицето на клуб "Македония", чийто треньор Кирил Масларски работи здраво и е изградил една ковачница за шампиони, допълва Ал. Евтимов. Като човек, който ежедневно контактува с десетки представители на различни спортове в Благоевград, няма как да не забележа продължаващата тенденция на изникване на нови клубове по една и съща дисциплина. Може би някои хора си мислят, че с учредяването на спортен клуб могат да се изкарат някакви пари или да се извлекат други дивиденти по бърз и лесен начин, продължава Ал. Евтимов.
Това е тотално невъзможно, ако влизаш в спорта с чисто сърце и искаш той да се развива и върви напред. В случай че тръгнеш по другия път, с идеята "абе, дай тука ние нещо да изкараме", рано или късно този клуб ще преустанови съществуването си, обречен е. Отстрани е много лесно да се гледа как други печелят титли и медали. Финансовата криза също оказва влияние. Доста от хората се опитват да тренират по-начисто - без добавки, които не са задължителни, но е желателно да се използват, при положение че заниманията са по-интензивни и се гони резултат. Възможно е човек да отиде високо и без стимулатори, но трябва да е много надарен генетично, да спазва тотален режим - хранителен и тренировъчен. В професионалния спорт обаче трябва да прибегне и до други специализирани средства.
Обмислял съм вариант да направя фитнес зала и в Благоевград. Това стои на дневен ред като проект, но тук проблемът идва от намирането на подходящо помещение. Наемите са ужасни, направо зверски, примерно 10 евро на квадратен метър. На този етап не е възможно една зала да се издържа от таксата за тренировки. Помещението трябва да разполага поне с 300-400 квадратни метра чиста площ, за да бъде на необходимото ниво. Отделно от това са сервизните и помощните помещения, като съблекалня, баня и т. н. Дори някак си проблемът с помещението да бъде решен, остава открит въпросът с оборудването, което също струва скъпо - от порядъка на десетки хиляди лева, но в зависимост от марката уреди цената може да скочи до десет пъти.
В последните няколко години фитнесът и културизмът станаха много популярни и с това си обяснявам факта, че в Благоевград има половин дузина работещи зали. За хората е по-удобно да минат от там и да се раздвижат за около час, отколкото да спортуват на открито или по някакъв друг начин. Бумът на културизма у нас доведе и до това да имаме световен шампион като Костадин Паскалев, който през 2011 г. стана първият културист, попаднал в Топ 10 на класацията "Спортист на годината". Смятам, че признанието му е напълно заслужено, допълва Ал. Евтимов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.